Logo punkta

2 grudnia 2019

Sposoby na tanie OC. Co musi wiedzieć młody kierowca?

W internecie można znaleźć wiele informacji na temat tego, jakie kroki należy podjąć, aby mieć tańsze OC. Zatem ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek? Dla wielu początkujących kierowców taki wydatek może wynosić nawet 1500 zł. Taka jednorazowa opłata może stanowić znaczący uszczerbek w budżecie domowym właściciela pojazdu. Nie jest to jednak regułą... Jakie są sposoby na tańsze OC?

Cena OC: od czego to zależy? 

Na jakiej podstawie towarzystwa ubezpieczeniowe wyliczają wysokość rocznej składki obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego? Przede wszystkim należy pamiętać, że OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem i każdy właściciel pojazdu musi je wykupić. Towarzystwa nie mogą odmówić przygotowania polisy nikomu. Różnie natomiast oceniają one ryzyko, jakie się z tym wiąże. Dlatego też kierowca porównujący kwoty, które musiałby zapłacić za OC w różnych firmach może być bardzo zdziwiony. Zakres polisy w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym jest dokładnie taki sam. Oznacza to, że tylko i wyłącznie w przypadku tej polisy ustawodawca na mocy prawa zagwarantował takie same świadczenia u każdego ubezpieczyciela. Niemniej jednak przeglądając oferty szybko można zorientować się, że wysokość rocznej składki może się znacząco różnić. Z czego to wynika?

Wyliczone koszty uwarunkowane są wieloma czynnikami. jest to nie tylko wiek kierowcy, ale również lata doświadczenia w kierowaniu pojazdem, jak i miejsce zamieszkania właściciela samochodu. Zakład ubezpieczeniowy zwraca również uwagę na parametry samochodu takie jak: wiek pojazdu, moc silnika oraz przebieg. 

SPRAWDŹ: Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu - sprawdziliśmy! 

Sposób na tańsze OC - porady

OC bez zniżek to spore utrapienie. niektórzy posiadacze auta decydują się na ustalenie współwłasności z doświadczonym kierowcą, który wypracował sobie u ubezpieczycieli zniżki. Współwłasność można ustanowić umowa o darowizny, co jest szczególnie korzystne podatkowo w przypadku, gdy umowa taka zawierana jest pomiędzy członkami najbliższej rodziny. 

Jeżeli wiemy, że czeka nas droższe OC, nie należy również zapomnieć o bardzo prostym sposobie, a mianowicie korzystaniu z porównywarki internetowej. Już tym sposobem możemy sporo zaoszczędzić. Mimo tego, że opłaty OC bez zniżek są wysokie, jeśli uważnie przyjrzymy się ofertom towarzystw ubezpieczeniowych, które przygotuje dla nas kalkulator, możemy zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

SPRAWDŹ: Jak kupić OC przez internet? 

Można również przeanalizować zakup pakietu ubezpieczeń. Szczególnie w przypadku młodych kierowców często okazuje się, że wysokość składki za samo ubezpieczenia OC jest niewiele niższa od tej, którą zapłaciliby za zakup kilku polis w jednym towarzystwie ubezpieczeniowym. Nie chodzi o zakup wyłącznie ubezpieczeń komunikacyjnych, ale również takich jak: OC w życiu prywatnym czy nawet NNW.

Jeżeli jesteśmy dopiero przed zakupem nowego pojazdu, należałoby poszukać auta z niewielką pojemnością silnika. Takie samochody statystycznie rzadziej biorą udział w zdarzeniach drogowych,  są mniej zrywne, a ich kierowcy poruszają się po drogach bezpieczniej. Wszystkie te informacje są brane pod uwagę przez firmy udzielające ochrony obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym. 

SPRAWDŹ: Ceny OC a pojemność silnika - jaka jest zależność? 

W internecie możemy spotkać się z informacją o zniżkach OC dla małżeństw. Niestety, wśród zakładów ubezpieczeniowych nie ma praktyki przepisywania wypracowanych składek pomiędzy małżonkami. Jest jednak zniżka dla tych osób, które pozostają w związku małżeńskim. Ubezpieczyciele  szacują, że tacy kierowcy znacznie rzadziej są sprawcami wypadków komunikacyjnych lub kolizji I składki za roczne OC, dla tej grupy osób, są niższe.

Tańsze OC: jak spełnić obowiązek i nie zbankrutować?

Wspomniane wyżej sposoby to jednak nie wszystko. Jako kierowca, musisz dopełnić obowiązku i wykupić ubezpieczenie OC dla posiadaczy pojazdów mechanicznych. Cenę obowiązkowego ubezpieczenia możemy obniżyć rejestrując auto w mniejszym mieście. Możesz skorzystać z tej opcji, gdy masz dwa domy lub studiujesz w innej miejscowości. Wielu ubezpieczycieli we wnioskach o zawarcie ubezpieczenia OC pyta o miejsce użytkowania pojazdu. Zależność jest prosta - im mniejsza miejscowość, tym niższa składka. Pamiętaj jednak, że podane przez Ciebie informacje muszą być zgodne z prawdą.

Na koniec nie zapominajmy o tym, co najbardziej oczywiste - zniżki za bezszkodową jazdę. Te zbierasz jeżdżąc bezpiecznie. Powszechnie przyjęło się, że za każdy kolejny rok bezszkodowej jazdy wzrasta wysokość Twojej zniżki na OC od 5 do 10%, a każda szkoda z Twojej winy zmniejsza Twoje zniżki w przedziale od 5 do 15%. Standardowo, po 6 latach bezszkodowej jazdy, możesz zapracować na 60 proc. zniżek na OC.

Zobacz także


ul. Aleje Jerozolimskie 142b
02-305 Warszawa
+48 22 490 9000
kontakt@punkta.pl
rodo@punkta.pl
© 2020 mfind IT sp. z o.o.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Marka Punkta należy do mfind IT sp. z o.o.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram