Logo punkta

8 listopada 2019

Szkoda parkingowa: co robić?

Oto obecna rzeczywistość większych i mniejszych miejscowości – coraz więcej samochodów, coraz mniej miejsca do parkowania. W związku z tym manewrowanie na ciasnym i zatłoczonym parkingu staje się nie lada sztuką. Łatwo też w tych warunkach o uszkodzenie auta na parkingu. Jak się zachować w momencie, gdy szkoda parkingowa stanie się faktem? Jak spisać oświadczenie o szkodzie?

Czym jest szkoda parkingowa?  

Szkoda na parkingu to każde uszkodzenie zaparkowanego samochodu. Najczęściej są to drobne wgniecenia, otarcia karoserii, urwane lusterko lub rozbita lampa. Zdarza się, że takich zniszczeń dopuszczają się przypadkowi wandale. Jednak zdecydowana większość szkód spowodowana jest po prostu przez nieuwagę, roztargnienie lub wszechobecny pośpiech kierowców. Moda na duże auta, przede wszystkim SUV-y doprowadza też na ciasnej przestrzeni do ryzykownych decyzji typu: „zaraz się spóźnię, może jednak się tutaj zmieszczę?”. Kiedy już więc doszło do stłuczki, trzeba problem odpowiednio rozwiązać.

Jak powinien zachować się sprawca?

Masz na sumieniu zarysowanie sąsiedniego auta? Jak powinieneś się zachować? Na pewno nie powinieneś odjeżdżać z miejsca zdarzenia. Szkoda parkingowa to sytuacja, w której trzeba wykazać się odpowiedzialnością. Przede wszystkim nie ma się czego obawiać, bo kwestię odszkodowania za szkodę bierze na siebie twój ubezpieczyciel. Najlepiej wówczas zaczekaj na kierowcę uszkodzonego auta, z którym od razu załatwisz sprawę na miejscu. Ale co w sytuacji, gdy się spieszysz, a nie wiadomo, kiedy zjawi się poszkodowany? Wtedy zostaw swoje dokładne namiary za wycieraczką i czekaj na kontakt. Kiedy to twoje auto zostałoby uszkodzone, oczekiwałbyś przecież od sprawcy takiego samego zachowania.

SPRAWDŹ: Co robić, gdy nie ma spracy? Ucieczka z miejsca zdarzenia

Szkoda na parkingu: czy wzywać policję?         

Jeśli dojdzie do wypadku, w którym ucierpią ludzie, obecność Policji jest oczywiście niezbędna. Zarysowanie auta na parkingu absolutnie nie należy do takich sytuacji. Jeśli sprawca przyznaje się do winy i obie strony zgadzają się na przebieg zdarzenia, nie ma potrzeby wzywania funkcjonariuszy. Wtedy wystarczy, że zainteresowani spiszą na miejscu oświadczenie o szkodzie parkingowej. Gdyby jednak doszło do jakichś kontrowersji przy ustalaniu, jak wyglądała stłuczka parkingowa, poszkodowany może wezwać Policję. Oświadczenie spisane w obecności policjantów sprawia, że uniknie się niepotrzebnych problemów w postępowaniu odszkodowawczym.  

Jak spisać oświadczenie szkody parkingowej? 

Stało się. Wychodzisz z zakupami na parking, a tam czeka inny kierowca i twoje auto z rozbita lampą i zarysowaną karoserią. Sprawca bierze winę na siebie i przeprasza. Czas, by spisane zostało oświadczenie sprawcy szkody parkingowej w celu uzyskania odszkodowania z OC sprawcy. Skąd wziąć wzór oświadczenia szkody? Oczywiście z Internetu. Idealnym rozwiązaniem byłoby wożenie takiego wydrukowanego wzoru w schowku. Jednak można sobie poradzić również bez tego i spisać je, podając najważniejsze dane. Osoba poszkodowana powinna także dla własnego bezpieczeństwa sprawdzić w bazie UFG, czy sprawca ma ważne OC.

Oświadczenie o uszkodzeniu samochodu - wzór

Jeśli wydarzyła się szkoda parkingowa, oświadczenie o niej musi zawierać niezbędne dla ubezpieczyciela informacje:

  • datę i miejsce zdarzenia
  • dane sprawcy i poszkodowanego oraz obu pojazdów
  • okoliczności, w jakich doszło do szkody (pomocny jest szkic z przebiegu zdarzenia)
  • numer polisy ubezpieczeniowej sprawcy zdarzenia.

Oświadczenie musi być podpisane zarówno przez sprawcę, jak i poszkodowanego. Jeśli sprawdzimy gotowe oświadczenie o zarysowaniu samochodu, wzór zawiera też miejsce na dane osobowe świadków. Obecność świadków na miejscu zdarzenia, zdjęcia czy nagrania z monitoringu wiele ułatwiają w załatwianiu formalności u ubezpieczyciela.    

Kwestia ubezpieczenia 

Co zrobić dalej, by otrzymać odszkodowanie z OC sprawcy? Musisz złożyć oświadczenie szkody parkingowej w oddziale towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym sprawca ma wykupioną polisę OC.. Na tej podstawie zostanie przeprowadzona likwidacja szkody. A co w sytuacji, gdy sprawca stłuczki na parkingu pozostaje nieznany? Jeśli nikt się nie przyznał, a wydarzyła się szkoda parkingowa, AC ratuje sytuację. Kierowcy, którzy mają je opłacone, na tej właśnie podstawie otrzymają odszkodowanie.  

 

 

 

Zobacz także


ul. Aleje Jerozolimskie 142b
02-305 Warszawa
+48 22 490 9000
kontakt@punkta.pl
rodo@punkta.pl
© 2020 mfind IT sp. z o.o.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Marka Punkta należy do mfind IT sp. z o.o.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram