Prywatna opieka medyczna cieszy się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem, a ten trend nie słabnie. W 2021 roku Polacy wydali aż 1 mld zł na ubezpieczenie zdrowotne! Publiczna służba zdrowia dla wielu z nas przestaje być wystarczająca. Czy to początek końca NFZ?
Prywatna opieka medyczna staje się coraz popularniejsza wśród Polaków. Dodatkowy pakiet niejako jest już benefitem wręcz wymaganym przez młode osoby podczas poszukiwania pracy. Z każdym rokiem wydatki na dodatkowe świadczenia się zwiększają. Czy to oznacza, że powoli kierujemy się w stronę amerykańskiego modelu, gdzie każdy indywidualnie wybiera ubezpieczenie medyczne?
Prywatna opieka medyczna zyskuje jak nigdy
Jak wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń, na koniec 2021 roku ponad 3,8 mln korzystało z prywatnej opieki medycznej! Trend wzrostowy zauważalny jest rok do roku od wielu lat. Czy Polacy przystali ufać państwowej służbie zdrowia? A może kolejki skutecznie odstraszają potencjalnych pacjentów?
Jeszcze w 2005 roku tylko 27% polskich gospodarstw korzystało z usług prywatnych klinik lub przychodni. 10 lat później odsetek ten wzrósł do 54%, wynika z badań „Diagnoza Społeczna”.
W I kwartale 2017 roku liczba Polaków ubezpieczonych w ramach prywatnych polis zdrowotnych zwiększyła się o niemal 30%, w porównaniu z tym samym okresem w 2016 r. W 2020 r. była to już grupa 3,3 mln osób, a na koniec 2021 roku zakłady prywatnej opieki medycznej zanotowały wzrost – średnio 17% rok do roku!
W 2016 roku na polisy ubezpieczeniowe przeznaczyliśmy około 55 mln złotych. Pandemia sprawiła, że Polacy jeszcze chętniej sięgnęli po dodatkowe pakiety oferowane przez firmy. Wszystko to sprawiło, że prywatna opieka medyczna pochłonęła z naszych budżetów 1 milard zł!
Eksperci z PMR Private Healthcare oscylują, że do 2024 roku wydatki na prywatną opiekę medyczną zawiększą się aż do 79 mld zł!
Czytaj także:
Dlaczego coraz chętniej korzystamy z prywatnej służby zdrowia?
Co sprawiło, że na przestrzeni dekady zaczęliśmy chętniej sięgać po prywatną służbę zdrowia? Według badań CBOS z 2021 roku Polacy mają nadal dużo zastrzeżeń do NFZ. Wśród najpopularniejszych była lokalizacja placówek (51%) czy szybkość i sprawność obsługi pacjentów (54%). Kolejnym z aspektów jest brak możliwości umówienia się na dogodną godzinę czy dostępność szybkiego wykonania badań diagnostycznych – co wskazało ponad 60% ankietowanych!
CZYTAJ TAKŻE
- Nowotwór – nowa choroba cywilizacji. Czy warto się ubezpieczyć?
- Rezonans magnetyczny prywatnie: gdzie zrobić, ile kosztuje?
- Jak ubezpieczyć się dobrowolnie na NFZ, gdy nie masz etatu?
Dlaczego warto skorzystać z prywatnej opieki medycznej?
Przede wszystkim szybki dostęp do lekarza pierwszego kontaktu (internista, pediatra, lekarz rodzinny) oraz lekarzy specjalistów. Ponadto, w ramach pakietów otrzymujemy także ułatwiony dostęp do badań laboratoryjnych, diagnostycznych czy obrazowych. Czyli to, z czego Polacy są najbardziej niezadowoleni względem NFZ.
Nie bez znaczenia jest także oszczędność czasu. Dostęp do specjalistów w ramach prywatnych ubezpieczeń jest znacznie łatwiejszy, ponieważ nie wymaga skierowania od lekarzy pierwszego kontaktu. W ten sposób nie musisz czekać kilku miesięcy na wizytę, lecz co najwyżej kilka, kilkanaście dni. Ponadto łatwiej jest umówić wizytę na dogodny dla siebie termin.
Czytaj także:
– Prywatne pakiety medyczne nie są rozwiązaniem, które mogą całkowicie zastąpić ubezpieczenia zdrowotne w ramach NFZ. Stanowią jednak uzupełnienie niedoskonałości państwowego systemu. Jeśli do tej pory z prywatnych wizyt lekarskich korzystałeś przynajmniej kilka razy w roku, to warto zainwestować w dodatkowy pakiet medyczny. Taka inwestycja może się szybko zwrócić, zwłaszcza jeśli ma się dziecko w wieku przedszkolnym, które wymaga częstych badań i wizyt kontrolnych. W takim przypadku pakiet medyczny pozwoli na szybkie załatwienie sprawy – radzi Urszula Borowiecka, ekspert Punkta.pl
Czytaj także: Najdroższe ubezpieczenia medyczne
Jesteś zainteresowany zakupem prywatnych pakietów medycznych? Skontaktuj się z nami! Z pomocą naszej porównywarki możesz łatwo sprawdzić ofertę takich firm, jak TU Zdrowie, Signal Iduna, LuxMed, Interrisk, Medicover.
Nasi konsultanci pomogą Ci znaleźć najkorzystniejszy pakiet dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb.
Źródło:
- Komunikat z badań: Opinie na temat funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej, Październik 2021. CBOS
- https://piu.org.pl
Podsumowanie
- Ponad 3,8 mln Polaków korzysta już z prywatnej opieki medycznej!
- Na dodatkowe świadczenia zdrowotne wydaliśmy w ubiegłym roku (2021 r.) ponad 1 mld zł! Rok do roku ta kwota się zwiększa.
- Polacy najbardziej niezadowoleni są z długości oczekiwania na wizytę w ramach NFZ oraz brak możliwości umówienia wizyt na konkretną godzinę. To sprzyja zakupowi prywatnych abonamentów medycznych.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Pracodawcy coraz chętniej proponują nam pracownicze abonamenty medyczne. Po prywatne ubezpieczenie zdrowotne sięgamy też indywidualnie, gdy nie chcemy być skazani wyłącznie na NFZ.
Troska o własne zdrowie i dobre samopoczucie to priorytet dla każdej odpowiedzialnej osoby. W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej osób boryka się z różnorodnymi dolegliwościami, posiadanie prywatnego ubezpieczenia medycznego staje się coraz bardziej popularne. Ranking pakietów medycznych 2024 to kompleksowe zestawienie najlepszych ofert, które pozwoli Ci wybrać optymalną ochronę.
Jeśli jesteś zatrudniony na umowę o pracę lub prowadzisz własną działalność gospodarczą, możesz objąć ubezpieczeniem zdrowotnym członków rodziny, którzy takich praw nie mają. I to nie tylko najbliższej rodziny! Jak to zrobić? Jakich formalności dopełnić? Kiedy ubezpieczenie zdrowotne warto wesprzeć prywatną opieką medyczną? W jednym miejscu zebraliśmy wszystkie ważne informacje na ten temat.
Wydatki na prywatne leczenie sięgają 30 proc. całości wydatków na ochronę zdrowia. Oznacza to, że do naszego zdrowia i dobrego samopoczucia dopłacamy ponad 31 miliardów złotych rocznie! Kto decyduje o tych gigantycznych pieniądzach i jak są wydawane? Czy prym w finansowaniu wiodą prywatne ubezpieczenia medyczne, czy dopłacamy z własnej kieszeni omijając pośredników?
Ogrom pakietów prywatnej opieki medycznej sprawia, że nie wiesz, na który się zdecydować? Podpowiemy Ci, jakie czynniki są kluczowe podczas wyboru i jak wybrać dobry pakiet medyczny. Oto 5 zasad, którymi powinieneś się kierować, kupując ten produkt.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.