Ceny paliw są znacznie wyższe niż w latach ubiegłych. Kierowcy zaczynają odczuwać coraz większe zmęczenie finansowe spowodowane stale rosnącymi kosztami, samej benzyny, ropy naftowej, ale i wymaganych napraw. Zaczynamy szukać kolejnych sposobów, które pozwolą nam przeciwdziałać inflacji. Jak oszczędzać drożejące paliwo? Rozwiązaniem może być hypermiling. Przeczytaj, aby dowiedzieć się, jak działa.
Inflacja łącząca się z sytuacją na Ukrainie sprawiła, że ceny ropy naftowej w Europie uległy dramatycznej zmianie. Pomimo tzw. zerowej stawki VAT, litr paliwa na stacjach potrafi niejednokrotnie kosztować ponad 8 zł. Od stycznia 2023 roku opłata ma powrócić, co przyczyni się do wzrostu i tak wysokich cen. Wielu kierowców coraz częściej decyduje się na rezygnację lub ograniczenie do minimum używanie samochodu. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Jak oszczędzać paliwo, gdy nie możesz zrezygnować z auta? Amerykanie znaleźli na to sposób – hypermiling.
Czym jest hypermiling?
To ekonomiczna jazda w amerykańskim stylu. Co ciekawe pomysł ten zrodził się w kraju, który znany jest z potężnych hot rodów i pojazdów o równie imponujących silnikach. No dobrze, ale czy nie jest to po prostu eco-driving? Jeżeli zapaliła Ci się tego typu lampka to bardzo słusznie!
Hypermiling nie jest tym samym, co europejski eco-driving. Obydwie techniki mają na celu oszczędzanie paliwa, jednak amerykański sposób można nazwać nieco bardziej ekstremalną wersją ekonomicznej jazdy. W hypermilingu kierowcom zależy nie tylko na zmniejszeniu rachunków na stacjach, ale także ograniczeniu emisji szkodliwych substancji. Jak oszczędzać paliwo, stosując ten styl kierowania pojazdem?
Skąd pomysł na ekonomiczny styl jazdy?
Ceny ropy naftowej na początku XX w. w Stanach Zjednoczonych znacząco wzrosły. To spowodowało, że kierowcy coraz chętniej przesiadali się na nowości, jakimi były wtedy modele hybrydowe. Uzyskana oszczędność paliwa nie zaspokoiła jednak potrzeb użytkowników. Na bazie prób i doświadczeń powstał zupełnie nowy styl jazdy, jakim jest hypermiling. Pomimo upływu prawie 20 lat, technika nie odchodzi w zapomnienie, a wręcz przeciwnie. Stale zyskuje na popularności w dobie rosnącej na całym świecie inflacji.
Czytaj także: Jak oszczędnie jeździć samochodem?
Eco-driving czy hypermiling? Który sposób pomoże zaoszczędzić więcej?
Eco-driving to temat, na który powiedziano wiele. Jeśli rozważasz ten sposób jazdy, zachęcamy Cię do przeczytania artykułu: Dziś jednak chcemy się skupić na sposobie wymagającym nieco więcej zaangażowania ze strony kierowcy, ale i oferującym jeszcze lepsze wyniki. Konkretniej? Na 100 km różnice w spalaniu mogą sięgać nawet 2 litrów benzyny czy oleju napędowego, co przy obecnych stawkach pozwala zaoszczędzić ponad 15 zł. Zainteresowany? Jeśli chcesz zacząć stosować metodę amerykanów, musisz odpowiednio przygotować zarówno siebie, jak i auto.
Czytaj także: Ile pali auto i jak oblicza się średnie zużycie paliwa?
Szukasz sposobów na walkę z inflacją? Sprawdź inne artykuły Punkty:
- Co kupować w czasie inflacji?
- Oszczędzaj w kryzysie! Jak chronić pieniądze przed inflacją?
- Co składa się na cenę paliwa? Dlaczego płacimy tak dużo w 2022 roku?
Zobacz, jak oszczędzać paliwo i ruszaj w drogę
Poniżej zebraliśmy dla Ciebie kilka przykładów zachowań, które warto wdrożyć w duchu hypermilingu. Każda z nich pomoże w mniejszym lub większym stopniu zredukować spalanie auta, jednak w połączeniu oferują zdecydowanie największe efekty.
Czy na pewno musisz jechać autem?
Jak już wspominaliśmy – na zmiany musisz przygotować także siebie. Oszczędni kierowcy, którzy chcą zachować więcej pieniędzy w kieszeni, powinni przede wszystkim postawić sobie pytanie: czy na pewno muszę jechać autem? Jeżeli droga, którą chcesz przebyć, jest krótka i wymaga stania w korku – postaw na spacer lub jazdę rowerem. Jeżeli jednak musisz ją pokonać samochodem, zaplanuj podróż wcześniej.
Czytaj także: Gdzie sprzedają chrzczone paliwo?
Planuj rozpoczęcie podróży
W przypadku hypermilingu znaczenie ma także pora dnia czy temperatura. Ruszając w podróż w godzinach szczytu, narażamy się na stanie w korkach. Dodatkowo, na większe zużycie paliwa przekłada się także wysoka temperatura. Chcąc zaoszczędzić co nieco, jeśli tylko mamy taką możliwość, powinniśmy unikać podróży w czasie, gdy natężenie ruchu jest największe. Pamiętaj również, aby wybrać możliwie najkrótszą trasę.
Kontroluj ciśnienie opon
Podstawą jest kontrola zbieżności kół i ustawienie odpowiedniego ciśnienia. Według niektórych kierowców stosujących hypermiling zalecane przez producenta wartości warto podnieść o około 10-20 proc. To z kolei wiąże się z dodatkowym ryzykiem, dlatego też bardzo ważne jest wówczas obserwowanie zachowania auta. Zasada jest prosta – jeśli ciśnienie jest za niskie, wzrastają opory toczenia, co przyczynia się do wzrostu spalania.
Nie rozgrzewaj silnika przed ruszeniem
Powszechnie wiadomo, że ciepły silnik samochodu zużywa mniej paliwa. Oczywiste jest, że w celach oszczędnościowych pomyślimy o tym, aby rozgrzać samochód jeszcze przed rozpoczęciem jazdy. Tymczasem, nie przyniesie to większych korzyści, a nawet możemy na tym stracić. Warto pamiętać, że pozostawienie auta z włączoną jednostką napędową może nas kosztować nawet 300 złotych… mandatu.
Przyspieszaj i hamuj z uczuciem. Przewiduj
Jeśli chcemy oszczędzić na paliwie, powinniśmy jeździć rozważnie, a przede wszystkim wykazać się pewną dozą intuicji. Dostosujmy prędkość do panujących na drodze warunków, dojeżdżając do czerwonego światła, zwalniajmy stopniowy i unikajmy gwałtownego ruszania. Zaprzyjaźnijmy się z hamowaniem silnikiem. Starajmy się dbać o płynność jazdy.
Choć przykładowo na autostradzie dopuszczalna prędkość wynosi 140 km/h, to jeśli chcemy kultywować ekologiczną jazdę w styl hypermiling i oszczędzić paliwo, dobrze byłoby utrzymywać prędkość na poziomie 100-115 km/h. Dlaczego to takie ważne? Większa prędkość zwiększa opór aerodynamiczny, czego efektem jest większe spalanie.
Ogranicz używanie klimatyzacji
Jednym z niepozornych elementów, który może być jednak bardzo paliwożerny, jest klimatyzacja. Wykorzystywana na krótkich odcinkach pokonywanych z niewielką prędkością zwiększa spalanie. Są jednak sposoby, aby znacząco zminimalizować uboczne skutki działania klimatyzacji. Przed rozpoczęciem podróży wywietrz samochód i włącz obieg wewnętrzny. Dzięki temu klimatyzacja nie będzie musiała cały czas chłodzić gorącego powietrza z zewnątrz.
Zrezygnuj z niepotrzebnego obciążenia
Wiele osób traktuje bagażnik auta, jak praktyczną przechowalnią, w której możemy mieć zapas płynu do spryskiwaczy, narzędzi itp. Pomimo że jest to niezwykle wygodne (w końcu mamy do nich dostęp w dowolnym czasie) to takie zachowanie nie pozwoli nam zmniejszyć spalania. Jeśli chcesz oszczędzać paliwo, pamiętaj o zmniejszeniu obciążenia bagażnika – zarówno tego w aucie, jak i dachowego.
Umiejętnie zmieniaj biegi
Na koniec zaskoczenia nie będzie – umiejętna zmiana biegów to klucz do sukcesu. Włączanie wyższego biegu powinno mieć miejsce najpóźniej po osiągnięciu 2500 obrotów w silniku benzynowym lub 2000 obrotów w silniku wysokoprężnym. W przypadku jazdy pod górę możesz wydłużyć ten moment do nawet 3500 lub 4000 obrotów.
Hypermiling dla zaawansowanych
Niektórzy kierowcy chcą wykorzystać absolutnie każdą kroplę paliwa do maksimum. Dlatego optymalizują rzeczy, o których większość by nawet nie pomyślała np. ustawienie pojazdu do ogrzewania. Jak? Parkując samochód zimą, ustawiają go tak, aby przód auta był skierowany w stronę słońca. W ten sposób szron zamienia się w wodę, a Ty nie musisz ogrzewać szyby.
Pamiętaj jednak, aby we wszystkich usprawnieniach zachować umiar. Przede wszystkim najważniejsze jest bezpieczeństwo Twoje, pasażerów, ale i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Jeśli chcesz zaoszczędzić rocznie nawet kilkaset złotych, czasem lepiej po prostu porównać ubezpieczenia samochodu z kalkulatorem Punkty.
Podsumowanie
- Ceny paliwa w ostatnich latach znacznie wzrosły, co przyczyniło się do poszukiwania oszczędności przez kierowców.
- Hypermiling to styl ekologicznej jazdy zapoczątkowany przez Amerykanów na początku lat 2000.
- Odpowiednio zastosowana technika pozwala na zmniejszenie zużycia paliwa nawet o 2 litry na 100 km.
- Stosując hypermiling, należy pamiętać o stałym kontrolowaniu ciśnienia opon, obciążenia auta, odpowiedniej zmianie biegów oraz zminimalizowaniu użycia funkcji grzania czy klimatyzacji.
- Sposobem na zaoszczędzenie nawet kilkuset złotych rocznie jest korzystanie z porównywarki ubezpieczeń.
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Obowiązujący od ponad 10 lat trend w budowie silników samochodowych polega na „wyciskaniu” jak najlepszych osiągów z jak najmniejszej pojemności i redukowaniu liczby cylindrów. W rezultacie mamy już auta klasy średniej i SUV-y napędzane trzycylindrowymi jednostkami o pojemności 1 litra. Czy to dobrze? Czy downsizing to tylko chwilowa moda?
Jeszcze tylko do końca grudnia kierowcy będą mogli tankować paliwa z 8-procentową stawką podatku VAT. Tarcza antyinflacyjna przestanie obowiązywać od stycznia, dlatego właściciele samochodów muszą przygotować się na podwyżki.
Niepokoje polityczne oraz zawirowania w gospodarkach wielu państw sprawiają, że ceny paliw na świecie są bardzo dynamiczne. Pewne jest tylko jedno: nie można obecnie liczyć na poziom cen paliw, jaki widziało się na stacjach kilka lat temu. Jakie są ceny paliw w 2023 roku w Polsce?
Mimo ostatnich oskarżeń o zanieczyszczanie powietrza w miastach, samochody zasilane olejem napędowym nadal zapewniają połączenie wysokich osiągów z niskim zużyciem paliwa, dlatego cieszą się w Polsce zasłużoną popularnością. Niestety, wciąż wielu kierowców nie wie, jak prawidłowo jeździć dieslem. Podpowiadamy, jak ustrzec się 10 podstawowych błędów, aby samochód z silnikiem Diesla służył Ci jak najdłużej.
Wciąż rosnąca inflacja jest przyczyną coraz większych zmartwień Polaków. Główną obawą jest to, że w krótkim czasie zgromadzone na koncie pieniądze całkiem stracą swoją wartość i znów trzeba będzie zaciskać pasa, aby zbudować wystarczającą poduszkę finansową. Jak chronić oszczędności przed inflacją?
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.