Jeśli planujesz kupić lub sprzedać motocykl (lub skuter, czy motorower), będziesz potrzebować umowy. Transakcja tego rodzaju wymaga sformalizowanego dokumentu, który będzie potwierdzał jej rzeczywiste zawarcie. Zanim więc spotkasz się z potencjalnym kupującym / sprzedającym motocykl - pobierz i wydrukuj umowę w dwóch egzemplarzach (po jednym egzemplarzu dla Ciebie i drugiej strony transakcji).
Mamy dla Ciebie gotowy wzór umowy kupna-sprzedaży motocykla do pobrania w formie pliku PDF. Wyjaśniamy także, jakie elementy umowa kupna-sprzedaż motocykla powinna bezwzględnie zawierać.
Czytaj także: Wzór umowy sprzedaży samochodu
Umowa kupna-sprzedaży motocykla – co ją wyróżnia?
W zasadzie umowa kupna-sprzedaży motocykla nie różni się zasadniczo od tej, która obowiązuje w transakcji dotyczącej samochodu. Istotne jednak, aby nie pominąć żadnego z wymaganych elementów (o nich piszemy poniżej) oraz zadbać o staranne, skrupulatne wypełnienie umowy – bez błędów, pomyłek, czy nawet literówek. Umowa konieczna będzie m.in. do zarejestrowania motocykla w wydziale komunikacji urzędu miasta (jest to dokument potwierdzający zmianę właściciela pojazdu). Pamiętaj, że równie istotne jest ubezpieczenie motocykla. Tak, jak każdy pojazd, tak i motocykl objęty jest obowiązkowym ubezpieczeniem OC. A brak polisy to obecnie ryzyko poniesienia naprawdę wysokiej kary finansowej.
Czytaj także: Ubezpieczenie OC i AC motocykla – dlaczego tak trudno o dobrą ofertę?
Umowa kupna sprzedaży motoru – jakie elementy powinna zawierać?
Umowa pomiędzy kupującym i sprzedającym motocykl powinna zostać zawarta w formie pisemnej, w dwóch identycznych egzemplarzach. Spisana rzetelnie i zgodnie z prawdą, powinna zawierać następujące informacje:
- data i miejsce zawarcia transakcji
W umowie nie może zabraknąć daty i miejsca zawarcia transakcji pomiędzy kupującym i sprzedającym. Dodatkowo można wpisać w umowie godzinę jej zawarcia – to swoiste zabezpieczenie dla strony transakcji w przypadku, gdyby w dniu zawarcia umowy doszło do popełnienia wykroczenia drogowego przez drugą stronę. - dane stron transakcji
Imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL, seria i numer dokumentu tożsamości – te dane obu stron transakcji powinny znaleźć się w umowie. Uzupełniając dokument, zweryfikuj dane drugiej strony sprawdzając jej dokument tożsamości oraz dowód rejestracyjny pojazdu. Pamiętaj także, że jeśli istnieje współwłaściciel motocykla, jej dane także powinny znaleźć się w umowie. - dane pojazdu
Marka, model, numer ramy (VIN), rocznik, kolor, numer rejestracyjny – to dane obowiązkowe. Z kolei numer silnika nie jest wymagany, ale można go wpisać, podobnie inne dodatkowe dane (np. typ silnika, liczba kluczyków). - kwota, za jaką zostaje sprzedany / kupiony motocykl
Cena powinna zostać wpisana jako liczba i w formie słownej. - oświadczenie nabywcy o znajomości stanu technicznego pojazdu
- czytelny podpis nabywcy i sprzedającego motor
Tutaj musisz pamiętać także o podpisie współwłaściciela, jeśli taki istnieje.
Czytaj także:
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Teoretycznie sprzedaż samochodu powinna przebiegać bezproblemowo. W praktyce może okazuje się niestety często inaczej. Nerwowe sprawdzanie stanu auta, pośpiech, emocje związane z zakupem – to wszystko nie pomaga. Na dodatek nie masz pojęcia, jak przygotować poprawną umowę kupna-sprzedaży pojazdu, która będzie zabezpieczała interesy obu stron transakcji. Na szczęście możesz pobrać nasz gotowy wzór umowy sprzedaży.
Niezależnie od tego, czy kupujesz nowy motocykl z salonu, czy decydujesz się na transakcję z drugiej ręki, musisz zadbać o dopełnienie formalności związanych z rejestracją pojazdu. Co do zasady masz na to 30 dni. Sprawdź, jak przebiega rejestracja motocykla.
Wiosna w pełni, a motocykliści coraz mocniej zacierają ręce. Letnia aura sprzyja wycieczkom jednośladami na dłuższe i krótsze trasy. Niestety, coraz większa ilość maszyn pada łupem złodziei. Jak donosi Komenda Główna Policji w 2021 roku aż 1380 pojazdów zostało skradzionych.
Sprzedaż samochodu została sfinalizowana, umowa podpisana, kluczyki przekazane. Na tym jednak nie kończą się formalności związane ze zbyciem pojazdu. Kupujący musi przerejestrować auto, a sprzedający powinien zgłosić fakt sprzedaży w wydziale komunikacji. Co jeśli tych kroków zabraknie? Jedną z konsekwencji może być wezwanie do płacenia nie swoich mandatów. Jak wygląda kwestia mandatu po sprzedaży samochodu?
Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.
Pojazd jest dobrem ruchomym, który może mieć kilku właścicieli. Może zdarzyć się tak, że wciąż użytkujesz samochód, ale nie masz już kontaktu z byłym współmałżonkiem lub kolegą, z którym podpisywałeś umowę kupna-sprzedaży auta. Zastanawiasz się, czy taka osoba może sprzedać pojazd bez twojej wiedzy? Dowiedz się, jak to wygląda w praktyce, i nie przeocz żadnej formalności!
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.