Potrzebujesz ubezpieczenia komunikacyjnego? Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas zakupu.

Aktualizacja:
ubezpieczenie-samochodu

Nowy samochód? Potrzebne będzie obowiązkowe ubezpieczenie OC. Bez niego nie wyjedziesz na drogę. Warto pamiętać, że wydatki związane z zakupem auta nie kończą się z chwilą, gdy opuszczasz salon. Kiedy ubezpieczyć nowy samochód po zakupie? Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla nowego kierowcy?

Kiedy ubezpieczyć nowy samochód? Rejestracja nowego samochodu a ubezpieczenie

Jeśli kupujesz nowy samochód, musisz zadbać o dopełnienie niezbędnych formalności. To obowiązkowy punkt przed odebraniem pojazdu z salonu.

Kiedy ubezpieczyć nowy samochód po zakupie? OC musisz wykupić najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. Dopiero z ważną polisą udaj się do wydziału komunikacji właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. Zabierz ze sobą również umowę zakupu, wypełniony wniosek o rejestrację, kartę pojazdu i dokument tożsamości. 

Ubezpieczenie nowego samochodu – czym różnią się OC i AC?

Ubezpieczenie OC to obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych. Musi je wykupić każdy właściciel samochodu czy motoru. Dzięki polisie zostaną naprawione szkody, które wyrządzisz osobom trzecim.

Kary za brak ubezpieczenia OC są wysokie, dlatego nie warto ryzykować. W 2023 roku wysokość zależy od półrocza i długości pozostawania bez polisy. Jeśli spóźnisz się z wykupieniem polisy o 1–3 dni, poniesiesz karę w wysokości 1369 złotych w pierwszym półroczu 2023 roku oraz 1440 zł w drugim. Za brak ubezpieczenia od 3 do 14 dni od 1 stycznia do 30 czerwca 2023 roku zapłacisz 3490 zł, a od 1 lipca – 3600 zł. Kara za brak OC powyżej 14 dni to 6980 zł do końca czerwca, a potem 7200 zł. 

AC – czyli autocasco – to z kolei ubezpieczenie dobrowolne. Sam decydujesz, czy je wykupisz. Ubezpieczenie AC chroni właściciela pojazdu mechanicznego przed finansowymi skutkami zniszczenia, uszkodzenia lub utraty samochodu, który jest jego własnością. Polisa chroni w sytuacji, gdy bez winy kierowcy dojdzie do zdarzenia drogowego, w którym powstaną szkody. 

Czy warto kupić ubezpieczenie AC nowego samochodu?

Zastanawiasz się, czy warto mieć ubezpieczenie nowego samochodu z salonu? 

Ubezpieczenie AC nowego samochodu z reguły opłaca się wykupić, ponieważ wartość takiego auta jest zazwyczaj wysoka. Gdy dojdzie do szkody całkowitej albo częściowej z Twojej winy czy kradzieży auta, wszelkie koszty związane ze zdarzeniem bez polisy AC będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni. Z tego powodu – zwłaszcza w przypadku drogich aut – nie warto ryzykować. 

Ile kosztuje ubezpieczenie AC nowego samochodu?

Nie da się wskazać jednoznacznie, ile kosztuje ubezpieczenie AC nowego samochodu. Cena polisy zależy od takich czynników jak np.: wiek kierowcy, liczba lat od uzyskania prawa jazdy, historia szkodowości, miejsce zamieszkania, stan cywilny czy parametry pojazdu – w tym model, wyposażenie, silnik oraz rok produkcji. Obecnie może być ona jednak całkiem przystępna, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na zakup pakietu OC i AC. 

Na rynku jest dostępnych wiele ofert AC nowego samochodu. Możesz wybrać samodzielnie, czy chcesz ubezpieczyć się tylko na wypadek określonych zdarzeń, czy wolisz wybrać wariant All Risk. AC mini może chronić np. tylko na wypadek kradzieży samochodu. Im więcej opcji ochrony zostanie zawartych w polisie, tym wyższa będzie cena Twojego ubezpieczenia. 

Zakres warto dobrać do swoich potrzeb i możliwości finansowych. 

Ubezpieczenie samochodu od kradzieży możesz również wykupić dla starszych pojazdów. Pamiętaj jednak, że niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe wprowadzają limit w zakresie maksymalnego wieku pojazdu, który może być objęty taką ochroną.

Z reguły ubezpieczenie AC nowego samochodu jest tańsze niż pojazdu używanego – tendencja jest szczególnie widoczna w przypadku starszych modeli. Wiąże się to z faktem, że pojazd wyjeżdżający z salonu jest w pełni sprawny technicznie i ryzyko wypadku z tego powodu jest mniejsze. Trend potwierdzają statystyki. W 2022 roku średnia cena ubezpieczenia Toyoty Yaris wynosiła niecałe 400 złotych dla rocznika 2021 oraz ponad 460 złotych dla aut z 2001 roku. 

Porównaj ceny ubezpieczenia OC/AC

Kalkulator OC/AC

Jak kupić ubezpieczenie AC nowego samochodu?

Ubezpieczenie AC nowego samochodu możesz wykupić wygodnie i bez wychodzenia z domu w pełni online. Porównanie poszczególnych ofert na stronach każdego z ubezpieczycieli byłoby jednak utrudnione. Na szczęście istnieją narzędzia, które pozwalają tego uniknąć. 

Kalkulator OC/AC umożliwia porównanie ofert ubezpieczenia nowego samochodu w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Wystarczy, że podasz tam podstawowe dane, aby otrzymać kalkulację. To m.in.: 

 • marka i model pojazdu, 
 • rok produkcji, 
 • moc silnika, 
 • liczba drzwi, 
 • wersja pojazdu, 
 • zakres ubezpieczenia, 
 • rodzaj, przybliżony przebieg, 
 • planowany roczny przebieg, 
 • miejsce parkowania, 
 • sposób montażu zabezpieczeń, 
 • informacje o rejestracji pojazdu, 
 • informacje o ewentualnym sprowadzeniu pojazdu, 
 • numer rejestracyjny, 
 • data rozpoczęcia umowy. 

Po uzupełnieniu formularza otrzymasz oferty ubezpieczeń autocasco od różnych ubezpieczycieli. Możesz wykupić je w pakiecie i w ten sposób oszczędzić również na OC. Jeśli któraś z ofert Cię zainteresuje, wystarczy, że ją wybierzesz. W ten sposób zyskasz możliwość wykupienia polisy przez internet. Składkę opłacisz online. Umowa i inne niezbędne dokumenty zostaną przesłane za pośrednictwem wiadomości e-mail. Nie musisz podpisywać umowy w tradycyjny sposób, ponieważ polisa opatrzona podpisem elektronicznym jest w pełni skuteczna. 

Chciałbyś kupić ubezpieczenie samochodu AC, ale nie chcesz wydać za dużo? Sprawdzony sposób na obniżenie wysokości składki to wprowadzenie do umowy zapisów w zakresie wniesienia udziału własnego czy zastosowania amortyzacji. Pamiętaj jednak, że w ten sposób zakres ochrony się zmniejsza i w razie zajścia zdarzenia ubezpieczeniowego będziesz zmuszony do finansowego udziału w likwidacji szkody.

Pytania i odpowiedzi

Ile kosztuje ubezpieczenie nowego samochodu z salonu? 

Koszt ubezpieczenia nowego samochodu z salonu zależy od wielu czynników, w tym m.in.: modelu, mocy i pojemności silnika czy miejsca zamieszkania właściciela oraz jego historii szkodowości. Cenę polisy sprawdzisz, korzystając z kalkulatora OC i AC. 

Jaki jest czas na ubezpieczenie samochodu po rejestracji? 

Ubezpieczenie samochodu powinieneś wykupić najpóźniej w dniu rejestracji. Polisa jest niezbędna, aby poruszać się pojazdem. 

Co najpierw – rejestracja samochodu czy ubezpieczenie? 

Po zakupie pojazdu najpierw trzeba wykupić ubezpieczenie. Polisa jest niezbędna, aby pojazd zarejestrować. 

Czy OC przechodzi na nowego właściciela 2023? 

OC w 2023 roku przechodzi na nowego właściciela. Polisa jest ważna do końca okresu, na który została zawarta.

Ile kosztuje OC i AC nowego samochodu?
Po co się płaci OC i AC?
Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu pierwszy raz?
Co ma wpływ na wysokość AC?

Podsumowanie

 • Ubezpieczenie OC nowego samochodu trzeba wykupić najpóźniej w dniu rejestracji. 
 • Ubezpieczenie AC warto nabyć szczególnie w przypadku aut nowych lub o wysokiej wartości. 
 • Cena AC zależy od wielu czynników, w tym m.in.: wieku właściciela, jego miejsca zamieszkania, stanu cywilnego, historii szkodowości, modelu samochodu i parametrów pojazdu. 
 • Jeśli chcesz sprawdzić cenę ubezpieczenia OC i AC nowego samochodu, skorzystaj z kalkulatora OC i AC. 


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej