Swego czasu lustrzanka była atrybutem profesjonalisty. Aktualnie jest równie popularna wśród amatorów fotografii, zwłaszcza w wersji cyfrowej. Mniej popularne jest samo ubezpieczenie aparatu fotograficznego, które rozważyć powinni jednak zapaleni pasjonaci. Jaki mają wybór? Jakie ubezpieczenie aparatu wybrać?
Ubezpieczenie aparatu fotograficznego – dla amatora czy profesjonalisty?
Ubezpieczenie sprzętu fotograficznego nie należy do najpopularniejszych. Jeśli jednak zaczniemy się nad nim zastanawiać, pierwsze pytanie jakie pojawia się w naszej głowie brzmi: „Czy to mi się opłaca?”. Myślimy pewnie, że w przypadku amatorskiej fotografii, to zbędny wydatek. Sytuacja zmienia się jednak w momencie, gdy robieniem zdjęć zajmujemy się na poważnie, jest to nasza pasja i poniekąd sposób na życie. Co ważne – pasja ta może być bardzo kosztowna. Nieważne, czy używasz jednego modelu do artystycznych ujęć w parku, czy może nosisz po kilka korpusów oraz cztery „szkła” na różne okazje, a w każdy wolny weekend robisz zdjęcia Młodej Parze na weselu. Lepiej od razu zarezerwować część pieniędzy, jakie jesteś w stanie przeznaczyć na zakup sprzętu i zainwestować je w ubezpieczenie aparatu fotograficznego. W przypadku profesjonalnego sprzętu, składki za jego ochronę mogą okazać się spore, ale wciąż wydają się adekwatne do wartości tego, co nosisz w torbie.
Będąc profesjonalistą w rozumieniu biznesowym, czyli wykonując swoją profesję i zarabiając na tym, prowadząc działalność gospodarczą – możesz przebierać w ofertach towarzystw ubezpieczeniowych dla firm. Tych jest całkiem sporo. Problem może być w momencie, kiedy jako osoba prywatna chcesz ubezpieczyć osobisty aparat na własną rękę. Tutaj wybór ubezpieczycieli proponujących taką polisę będzie zdecydowanie mniejszy.
Ubezpieczenie aparatu fotograficznego Simplesurance
W ubezpieczeniach różnego rodzaju sprzętu elektronicznego specjalizuje się serwis Simplesurance, w którym znajdziemy również polisę na aparat fotograficzny. Zakres polisy obejmuje szkody w wyniku takich zdarzeń jak upadek, zalanie płynem, pożar czy chociażby szkody spowodowane przez inne osoby lub urządzenia. Ciekawym rozwiązaniem jest także ochrona na wypadek błędów w obsłudze. Jak to rozumieć? Jeśli z powodu niezdarności czy po prostu niewiedzy dotyczącej obsługi, nasz aparat zostanie uszkodzony, ubezpieczenie pokryje koszty jego naprawy. To jednak nie wszystko! Jako rozszerzenie polisy możemy wykupić opcję ochrony sprzętu przed kradzieżą. A jak prezentuje się cena takiego ubezpieczenia? To zależy! Od czego? Między innymi od wartości aparatu oraz preferowanego okresu obowiązywania umowy.
Od czego chroni ubezpieczenie sprzętu fotograficznego?
Ubezpieczenie aparatu fotograficznego sprawdzi się w przypadkach kradzieży oraz zniszczeń, celowych (wandalizm) lub przypadkowych. Przewrócenie statywu albo samego fotografa, (o co nie trudno dokumentując uroczystości i imprezy, gdzie zaglądamy obiektywem pomiędzy tańczących ludzi), jest istotne także dla amatorów. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że najadłem się sporo strachu, gdy pod ustawiony na spokojnej alejce parkowej statyw z aparatem próbowało wejść dziecko goniąc motyla – a odwróciłem się tylko do torby po filtr.
Co ciekawe, ubezpiecza się oprócz zdarzeń losowych także błędy obsługi. Chociaż nie przychodzi nam zazwyczaj na myśl, co możemy zrobić przy lustrzance błędnie, to mając przy sobie dwa korpusy różnych firm być może zdarzyło się Tobie, spiesząc się by nie utracić dobrego momentu, wcisnąć bagnet obiektywu na siłę i uszkodzić styki. Większość ubezpieczycieli posiada odpowiednie zapisy w ogólnych warunkach ubezpieczenia, np. PZU, Warty, Allianz (ubezpieczenie tej ostatniej firmy jest oferowane klientom indywidualnym przez Simplesurance).
Za co ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności?
Jeśli już zdecydujemy się na ubezpieczenie aparatu fotograficznego i wybierzemy konkretną polisę, uważnie przeczytajmy OWU. Dlaczego to takie ważne? Dla przykładu – posiadając ubezpieczenie sprzętu od kradzieży, myślimy sobie, że jeśli przez roztargnienie zostawimy aparat na ławce w parku, a po 10 minutach po niego wrócimy, ale już go tam nie będzie, ubezpieczyciel pokryje szkody. Nic bardziej mylnego! Bardzo często w warunkach ubezpieczeń znajdziemy zapis, że ubezpieczenie – owszem – obejmuje kradzież, ale tylko z rabunkiem. Dla pewności sprawdź, czy polisa będzie obejmowała każdy przypadek utraty sprzętu, czy np. tylko włamanie albo rabunek (rozbój). Tak dzieje się np. w PZU (ubezpieczenie dla firm lub osób prowadzących działalność gospodarczą):
Sytuacja, gdzie złodziej zabierze Ci aparat pozostawiony na statywie do naświetlania ujęcia będzie więc już Twoim , a nie ubezpieczyciela problemem – nikt Ci niczego nie wyrwał, nie groził, że zrobi krzywdę, nie przełamywał zabezpieczeń, po prostu przyszedł, wziął sprzed nosa i uciekł. Jeżeli lubisz robić zdjęcia gwiazd, z pozoru absurdalny przypadek nocną porą staje się bardziej prawdopodobny.
Czytaj także: Ubezpieczenie telefonu – przed czym chroni i czy się opłaca?
Ubezpieczenie sprzętu fotograficznego w ramach polisy turystycznej
Na koniec warto wspomnieć o możliwościach ubezpieczeń turystycznych. Nawet towarzystwa ubezpieczeniowe, które nie sprzedają ubezpieczeń aparatów fotograficznych dla osób fizycznych, dają nam możliwość ubezpieczenia aparatu w ramach polisy typowo wycieczkowej. Ubezpieczenie działa wtedy oczywiście za granicą i dotyczy zazwyczaj tylko kradzieży. Jest to pewna alternatywa, jeżeli posługujesz się aparatem głównie podczas podróży, a Twoje albumy zapełniają prawie wyłącznie zdjęcia spoza Polski.
Przykładem takiego ubezpieczenia jest Warta Travel, gdzie za dodatkową opłatą (ubezpieczenie bagażu nie jest standardem) zyskujesz ochronę aparatu na wypadek rabunku, kradzieży w wyniku włamania, ale również od uszkodzeń w wyniku nieszczęśliwego wypadku, tudzież w sytuacji gdy stracisz przytomność, a do czasu jej odzyskania sprzęt zmieni już właściciela. Suma ubezpieczenia, zgodnie z warunkami, jest ustalana z ubezpieczającym. Naturalnie powinieneś zwrócić uwagę, aby nie była ona niższa niż wartość aparatu.
Czytaj także: Ubezpieczenie turystyczne – jak wybrać i gdzie kupić online?
Bardzo często ubezpieczenie sprzętu elektronicznego, a w tym aparatu fotograficznego możliwe jest w ramach ubezpieczenia ruchomości w przypadku ubezpieczenia domu lub mieszkania. Warto sprawdzić, czy Twoja polisa tego nie obejmuje.
Simplesurance – ubezpieczenie laptopa, smartfona, elektroniki i narzędzi
Podsumowanie
- Najłatwiej znajdziesz ubezpieczenie aparatu fotograficznego jeśli prowadzisz firmę - w ofertach ubezpieczycieli dla przedsiębiorców.
- Klienci indywidualni mogą zainteresować się ubezpieczeniami oferowanymi przez serwis Simplesurance. Przedsiębiorcy też znajdą tam coś dla siebie.
- W Simplesurance ochrony udziela niemiecka firma ubezpieczeniowa Allianz.
- Ubezpieczenie aparatu fotograficznego sprawdzi się w przypadkach kradzieży oraz zniszczeń, celowych (wandalizm) lub przypadkowych.
- Często ubezpieczenie od kradzieży jest ograniczone jedynie do przypadków włamania lub rozboju.
- Ubezpieczenie sprzętu fotograficznego może być także składnikiem polisy turystycznej w ramach ubezpieczenia bagażu.
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Jeśli właśnie stałeś się posiadaczem sprzętu ze znakiem nadgryzionego jabłka, prawdopodobnie szukasz właśnie najlepszej polisy ubezpieczeniowej, która chroniłaby twój nowy nabytek. Oto dwie propozycje, które warto rozważyć. Jak działa iSpot Care?
W dzisiejszych czasach ceny komputerów przenośnych czyli laptopa, notebooka nie są wygórowane. Większość ludzi decyduje się na laptopy z prostej przyczyny – są lekkie, podręczne i wszędzie można je ze sobą zabrać. Są oczywiście urządzenia tanie, są także sprzęty których ceny oscylują w okolicach 5 czy 10 tys. złotych. Jak je zabezpieczyć przed kradzieżą czy innymi zagrożeniami?
Wybierając się na wakacje spakujesz różne rzeczy – ubrania, sprzęt fotograficzny, pieniądze, kosmetyki, a nawet tablet czy laptop. Decydując się na podróż samolotem nie zawsze będziesz mógł mieć przy sobie wszystkie te rzeczy – bagaż musi zostać przekazany personelowi lotniska. Kłopot w tym, że Twoje walizki niekoniecznie dotrą na miejsce razem z Tobą. Możesz kupić ubezpieczenie bagażu podróżnego – na wszelki wypadek
Jesteś hardcorowym gamerem? Ciągle wdajesz się w dyskusje na temat „PC kontra konsola”? Kiedy na rynku pojawia się konsola nowej generacji robisz preorder specjalnej edycji? Sprawdź, na czym polega ubezpieczenie konsoli do gier - w końcu PlayStation, XBOX czy Wii powinien Ci posłużyć przynajmniej do premiery najnowszego modelu.
Ubezpieczenia sprzętu elektronicznego nie działają właściwie, zwłaszcza w kwestii likwidacji szkód. Rzecznik Finansowy odnotowuje lawinowy wzrost skarg od konsumentów. W ciągu roku ich liczba zwiększa się nawet o 100 proc. Czy kupując sprzęt RTV lub AGD warto zatem dopłacić do ubezpieczenia?
Czasy starej, pancernej Nokii dawno minęły. Dzisiejsze smartfony, tablety i iPady to już prawdziwe miniaturowe komputery. Po pierwsze - delikatne, każdy upadek może oznaczać poważną naprawę. Po drugie - coraz droższe, w związku z tym narażone na kradzież. Odpowiadamy na pytanie, gdzie można kupić ubezpieczenie tabletu i ubezpieczenie iPada.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?