Ubezpieczenie nowego samochodu – ile kosztuje?

Aktualizacja:
ubezpieczenie-samochodu

Nowy samochód? Potrzebne będzie obowiązkowe ubezpieczenie OC. Bez niego nie wyjedziemy na drogę. Stąd też warto pamiętać, że wydatki związane z zakupem auta nie kończą się z chwilą, kiedy opuścimy salon. Niestety. Z jakimi kosztami musimy się tutaj liczyć? Jaka jest cena ubezpieczenia OC dla nowego samochodu? Sprawdziliśmy.

Zanim dowiemy się, ile kosztuje ubezpieczenie nowego samochodu wprost z salonu, pamiętajmy, że w zakresie OC istotny jest czas zakupu polisy. Otóż samochód powinien zostać objęty ubezpieczeniem najpóźniej w dniu rejestracji. Bez polisy nie odbierzemy również pojazdu z salonu. Stąd też z pewnością warto rozejrzeć się za ubezpieczeniem i porównać ceny oferowane przez poszczególne towarzystwa jeszcze przed zakupem auta.

Koszt ubezpieczenia nowego samochodu

Nowy samochód trzeba ubezpieczyć przede wszystkim w zakresie obowiązkowego OC. Warto jednak rozważyć także ubezpieczenie AC nowego samochodu. W końcu to „świeżutki” zakup, wartościowy i może wymagał od nas pewnych wyrzeczeń. Na pewno zasługuje na dodatkową ochronę.

Wracając jednak do OC. Sprawdziliśmy, jaki jest koszt obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego dla najpopularniejszych w Polsce samochodów w 2020 roku. Jakie to pojazdy? Okazuje się, że najchętniej kupowane w minionym roku auta to:

  • Toyota Yaris
  • Dacia Duster
  • Toyota Corolla

Dla tych właśnie marek i modeli z rocznika 2020 obliczyliśmy wysokość OC – średnie oraz najniższe – oferowane doświadczonemu kierowcy dysponującemu zniżkami na OC i młodemu kierowcy bez doświadczenia za kierownicą.

Marka i model samochodu  Średnia cena OC Najniższa cena OC oferowanego doświadczonemu kierowcy Najniższa cena OC oferowana młodemu kierowcy
Toyota Yaris rocznik 2020 583 zł 549 zł 1181 zł
Dacia Duster rocznik 2020 706 zł 683 zł 1107 zł
Toyota Corolla rocznik 2020 672 zł 548 zł 1043 zł

Cena ubezpieczenia nowego samochodu i starszych roczników

Nowe samochody są bezpieczniejsze, zdecydowanie rzadziej się psują, a ich utrzymanie nie stwarza w zasadzie większych kłopotów, czy konieczności ponoszenia wysokich nakładów finansowych. Tego typu pojazdy są również tańsze w ubezpieczeniu, w porównaniu ze starszymi rocznikami. Dla przykładu, średnia cena OC dla Toyoty Yaris z rocznika 2000 to 781 zł. Jako właściciele 20-letniego egzemplarza zapłacimy zatem zdecydowanie więcej za ubezpieczenie niż posiadacze nowiutkiego modelu z 2020 roku (583 zł). W takim samym porównaniu cena OC dla Toyoty Corolla z 2000 roku wynosić będzie 733 zł. Średni koszt ubezpieczenia dla nowego egzemplarza to 672 zł.

Jakie ubezpieczenie wybrać dla nowego samochodu?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i – jak wspomnieliśmy na wstępie – bez ważnej polisy nie odbierzemy samochodu od dealera, a pojazd powinien zostać objęty ubezpieczeniem najpóźniej w dniu rejestracji. Oczywiście każdy właściciel pojazdu chce, aby polisa OC była jak najtańsza. Auto z salonu i tak już sporo kosztowało. Dlatego też, zanim wybierzemy konkretną ofertę, warto porównać propozycje ubezpieczenia różnych towarzystw. Choć zakres OC jest zawsze taki sam (określony przepisami), to już ceny ubezpieczenia mogą się znacznie różnić.

Warto w tym zakresie również rozważyć zakup pakietu ubezpieczeń, tj. OC wraz z NNW, assistance, a czasem także z AC. Dlaczego? Okazuje się, że tego typu „zestawy” bywają korzystniejsze cenowo. Zyskujemy bowiem szeroki zakres ochrony, czasem dopłacając jedynie niewielką kwotę do stawki, która dotyczyłaby jedynie ubezpieczenia OC.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments