Fotelik RWF - poznaj zalety i wady fotelików montowanych tyłem do kierunku jazdy

Aktualizacja:
Fotelik-RWF-

Nie ma nic wspanialszego niż wspólne podróże z dzieckiem. Aby jednak zadbać o komfort malucha w trakcie jazdy, trzeba kupić porządny fotelik samochodowy. Na rynku dostępne są modele FWF oraz RWF. Co oznaczają te skróty?

Jeśli zależy Ci na zapewnieniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa, postaw na produkty RWF (ang. Rearward Facing), czyli ustawiane tyłem do kierunku jazdy. Choć modele są droższe od standardowych, lepiej sprawdzają się podczas wypadku lub kolizji. Ponadto, żeby ochronić się przed nieprzewidzianymi zdarzeniami, pomyśl nad wykupieniem polisy ubezpieczeniowej. Dzięki temu możesz liczyć na odholowanie pojazdu lub otrzymanie auta zastępczego, co pozwoli Ci na uniknięcie niepotrzebnego stresu. Najlepiej skorzystaj w tym celu z porównywarki, aby wybrać optymalną ofertę.

Dlaczego foteliki RWF są bezpieczniejsze?

Za kupnem produktów RWF przemawia bezpieczeństwo. W razie nagłego hamowania modele te absorbują siłę uderzeniową, chroniąc kręgosłup dziecka. W tradycyjnych fotelikach FWF (Forward Facing), w których maluch jest odwrócony przodem do kierunku jazdy, występuje większe ryzyko uszkodzenia kręgów. Szacuje się, że przy prędkości około 50 km/h nacisk na odcinek szyjny wynosi około 200 kg.

Potwierdzeniem jakości modeli montowanych tyłem do kierunku jazdy (RWF) jest szwedzki certyfikat Test Plus. Żeby go uzyskać, przeprowadza się symulacje oddziaływania na kręgi szyjne podczas zderzenia czołowego przy prędkości przeszło 50 km/h. Badania są bardzo rygorystyczne. Foteliki testuje się bowiem w różnych ułożeniach. Kolejnym utrudnieniem jest stosunkowo krótki dystans potrzebny do zatrzymania. Testy wyróżniają się również wysoką precyzją – siła nacisku na kark manekina mierzona jest przy użyciu specjalnych czujników.

Czytaj także: Wymiana fotelika po wypadku z OC sprawcy

Foteliki RWF czy FWF? Sprawdź, czym różnią się te modele

Na temat fotelików RWF krąży mnóstwo nieprawdziwych informacji. Jak modele te sprawdzają się w codziennej eksploatacji? Czym różnią się od tradycyjnych rozwiązań? Poniżej prezentujemy krótkie podsumowanie:

  • Montaż
    Zdecydowanie łatwej przymocować klasyczne foteliki. Instalacja artykułów RWF jest nieco bardziej skomplikowana. W większości przypadków niezbędne jest przytwierdzenie uchwytu IsoFix. Niektóre modele można także przypiąć pasami bezpieczeństwa, jednak zajmuje to stosunkowo dużo czasu, bo dodatkowo montuje się pasy kotwiczące.
  • Zajmowana powierzchnia
    Przeciwnicy fotelików RWF podkreślają, że zajmują one sporo miejsca, dlatego nie nadają się do małych samochodów. Rzeczywiście modele są nieco większe od standardowych, jednak większość użytkowników radzi sobie z ich instalacją.
  • Wygoda podróży
    Zarówno modele RWF i FWF odznaczają się wysokim komfortem. Wyposaża się je w regulowane zagłówki, miękkie nakładki chroniące skórę przed otarciami. Różnica polega jednak na tym, że siedząc tyłem do kierunku jazdy, pociecha ma nieco mniej miejsca na nogi.
  • Kontakt z dzieckiem
    Wiele osób uważa, że siedząc przodem do kierunku jazdy, maluszek ma znacznie lepszy kontakt z rodzicami. Może patrzeć na to, co dzieje się na drodze. Dla większości użytkowników korzystających z modeli RWF nie jest to jednak duży problem, tym bardziej że w sklepach dostępne są specjalne lusterka pozwalające na obserwację pociechy, nawet jeśli nie jest ona odwrócona twarzą w stronę kierowcy.

Czytaj także: Przewożenie dzieci w samochodzie – zasady

Kto może korzystać z fotelików RWF?

Foteliki RWF, podobnie jak FWF, są przystosowane do potrzeb dzieci, które potrafią już pewnie i samodzielnie siedzieć, czyli powyżej 8 miesiąca życia. Z modeli mogą korzystać również starsze maluchy ważące do 25 kg. Większość producentów oferuje kategorie wagowe mieszczące się w przedziałach od 9 do 18 kg lub od 9 do 25 kg.

Czytaj także: Jak przewozić dzieci zimą?

Postaw na foteliki RWF!

W Polsce fotele ustawiane tyłem do kierunku jazdy nie są jeszcze tak powszechne jak na Zachodzie, ale tendencja ta stopniowo się zmienia. Rodzice są coraz bardziej świadomi, jak ważne jest zapewnienie ochrony najmłodszym członkom rodziny. Stąd też częściej stawiają na droższe, ale bezpieczniejsze rozwiązania.

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.10.08  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2024.08.13  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – Ile zapłacisz po lipcowych podwyżkach?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.11.12  •  Samochód
Zakaz zatrzymywania i postoju – kiedy grozi mandat? Najnowsze przepisy

Ponieważ liczba pojazdów na polskich drogach stale rośnie, problem nieprawidłowego parkowania staje się coraz bardziej palący. W związku z tym, władze wprowadzają nowe przepisy oraz zmieniają istniejące regulacje dotyczące zatrzymywania i postoju. W artykule tym omówimy, co oznacza zakaz zatrzymywania i postoju, jakie są najnowsze przepisy oraz jakie kary grożą kierowcom łamiącym te zasady.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie stomatologiczne
2024.11.12  •  Zdrowie
Czy warto wykupić ubezpieczenie stomatologiczne?

Ubezpieczenie stomatologiczne to temat, który zyskuje na znaczeniu w obliczu rosnących kosztów leczenia zębów oraz długich kolejek do dentystów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Coraz więcej osób zastanawia się nad wykupieniem prywatnej polisy stomatologicznej. W artykule tym omówimy, na czym polega ubezpieczenie stomatologiczne, jakie korzyści niesie, a także jakie są potencjalne ograniczenia.

Czytaj więcej
2024.10.21  •  Samochód
Jak uzyskać indywidualne tablice rejestracyjne?

Indywidualne tablice rejestracyjne to coraz popularniejszy sposób wyróżnienie swojego auta. Właściciele samochodów i motocykli decydują się na tę formę personalizacji, aby zaistnieć na drodze, a także podkreślić swoją osobowość lub markę. W tym artykule omówimy istotne aspekty związane z uzyskaniem indywidualnych tablic rejestracyjnych, ich koszt oraz przepisy, z którymi trzeba się liczyć.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej