Jazda próbna przy zakupie samochodu używanego

Aktualizacja:
Jazda próbna przy zakupie samochodu używanego

Sprzedajesz samochód? Potencjalny nabywca z pewnością będzie chciał umówić się na jazdę próbną. Podpowiadamy, jak ją zorganizować i o czym pamiętać, aby uniknąć problemów. Skorzystaj z naszego poradnika również wówczas, gdy jesteś kupującym – znajdziesz tu wskazówki, dzięki którym przygotujesz się do jazdy próbnej.

Osoby poszukujące pojazdu z drugiej ręki nie opierają się wyłącznie na informacjach zawartych w ogłoszeniu czy przekazanych przez aktualnego właściciela – często korzystają z opinii fachowców i umawiają się na jazdę próbną. To właśnie podczas jazdy próbnej kupujący może zdiagnozować usterki, o których właściciel pojazdu nie wspomniał i sprawdzić, jak prowadzi się pojazd.

Jazda próbna – zanim wyruszysz w trasę z nabywcą

Jeżeli sprzedajesz samochód, z pewnością wielokrotnie usłyszysz pytanie o jazdę próbną. Czy warto się na nią zgadzać? Zdecydowanie tak – w ten sposób możesz wyróżnić swoją ofertę wśród konkurencji. Dodatkowo umożliwienie potencjalnemu nabywcy znalezienia się za kierownicą samochodu to wyraźny sygnał – nie ukrywasz mankamentów auta, np. szumu kół, które mogłyby wskazywać na zużyte łożyska.

O czym powinieneś pamiętać przed udostępnieniem pojazdu zainteresowanemu jego zakupem kierowcy? Oto kilka najważniejszych rzeczy:

  • Jazda próbna może odbyć się tylko wówczas, gdy pojazd znajduje się pod ochroną ubezpieczeniową. Jeżeli nie wykupiłeś ubezpieczenia OC, koniecznie poinformuj o tym potencjalnego nabywcę.
  • Upewnij się, że kierowca, któremu udostępniasz pojazd, jest trzeźwy.
  • Poproś kierowcę o okazanie prawa jazdy. Jeżeli wpuścisz za kierownicę osobę, która nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami, to w razie kontroli drogowej zostaniesz ukarany mandatem.

Na jazdę próbną najlepiej zarezerwować sobie co najmniej godzinę. Pamiętaj, aby nie pospieszać potencjalnego kupca. Może to przez niego zostać odebrane negatywnie i spowodować, że nie zdecyduje się na sfinalizowanie transakcji.

Czytaj także: Jak kupić samochód? – poradnik krok po kroku!

Kto odpowiada za szkody spowodowane podczas jazdy próbnej?

Ubezpieczenie OC jest przypisane nie do kierowcy, ale do samochodu. Jeżeli osoba zainteresowana Twoim pojazdem w trakcie jazdy próbnej spowoduje kolizję, szkody zlikwiduje ubezpieczyciel, z którym zawarłeś umowę ubezpieczenia. Kwestią sporną mogą być utracone zniżki. O jakich zniżkach mowa?

Ogólna zasada, którą stosują wszyscy ubezpieczyciele, polega na przyznawaniu klientom zniżek za każdy rok bezpiecznej jazdy. Jeżeli jazda próbna zakończy się szkodą, właściciel musi liczyć się z tym, że straci część wypracowanych zniżek. I właśnie rekompensaty z tego tytułu może domagać się od kierowcy.

Jeżeli kierowca uszkodzi Twój pojazd podczas jazdy próbnej, a Ty masz AC, wcale nie musisz z tego ubezpieczenia likwidować szkód. W tej sytuacji możesz dochodzić pokrycia szkód od kierującego. Jeszcze przed rozpoczęciem jazdy próbnej możecie spisać oświadczenie użyczenia pojazdu na jazdę próbną.

Czytaj także: Autocasco – co daje i co obejmuje ubezpieczenie AC?

Jazda próbna samochodami – jak wygląda okiem nabywcy?

Większość osób sprzedających pojazd wie, jak ważne jest pierwsze wrażenie. Nic zatem dziwnego, że auto, które ma zostać wystawione na sprzedaż, często jest odpowiednio przygotowywane – myte i sprzątane. To jednak nie powinno uśpić Twojej czujności. Jazda testowa może rozwiać wątpliwości co do stanu technicznego pojazdu. Jak powinna ona przebiegać? Oto kilka wskazówek:

  • Wyłącz klimatyzację i radio, poproś również właściciela o ciszę. Wsłuchując się w pracę poszczególnych elementów pojazdu, szybko zlokalizujesz ewentualne problemy i będziesz mógł ocenić, czy samochód jest wart swojej ceny.
  • Jeszcze zanim zasiądziesz za kierownicą auta, postaraj się wybrać zróżnicowaną trasę. Podczas zakrętów możesz usłyszeć stuki (będą wskazywać na zużyte przeguby), a w czasie jazdy po nierównym terenie będziesz miał szansę ocenić pracę zawieszenia.
  • Sprawdź, czy pojawiają się komunikaty ostrzegawcze lub zapalają się kontrolki. Jeżeli sprzedawca nie jest w stanie nic więcej o nich powiedzieć, skonsultuj się z fachowcem, np. w autoryzowanym serwisie.

Przed rozpoczęciem jazdy próbnej poproś właściciela o dokumenty – dowód rejestracyjny i potwierdzenie zakupu polisy OC. W tej kwestii nie wierz mu na słowo, gdyż w razie kolizji lub wypadku za wszelkie szkody będziesz odpowiadać z nim solidarnie.

Jeżeli właściciel kluczy w sprawie OC, możesz samodzielnie sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony. Skorzystaj z narzędzia znajdującego się na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Za jego pomocą szybko sprawdzisz, czy dla auta została wykupiona polisa OC.

Czytaj także: Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) – co to jest?


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC marzec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.03.21  •  Samochód
Jak długo trwa procedura likwidacji szkody?

Proces likwidacji szkody jest niezwykle istotnym elementem w przypadku ubezpieczenia. Poszkodowani oczekują szybkiej i sprawiedliwej wypłaty odszkodowania, dlatego ważne jest zrozumienie, ile czasu potrzebuje ubezpieczyciel na przetworzenie roszczenia. W tym artykule omówimy wszystkie ważne aspekty, które wpływają na wypłatę odszkodowania oraz czynniki, które mogą stanowić o długości procesu likwidacyjnego.

Czytaj więcej
2024.03.21  •  Samochód
Gdzie ubezpieczyć samochód? Sprawdź najlepsze rozwiązanie dla siebie!

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia samochodu to kluczowa decyzja dla każdego kierowcy. Rynek ubezpieczeń jest pełen różnorodnych ofert, które mogą przytłoczyć nawet doświadczonych kierowców. W tym artykule przedstawimy najlepsze rozwiązania, które łączą w pełną ochronę, atrakcyjne warunki i konkurencyjne ceny. Dowiedz się, co warto wziąć pod uwagę przy wyborze ubezpieczenia samochodu i gdzie znaleźć najlepszą ofertę.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC marzec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej