Jazda próbna przy zakupie samochodu używanego

Aktualizacja:
Jazda próbna przy zakupie samochodu używanego

Sprzedajesz samochód? Potencjalny nabywca z pewnością będzie chciał umówić się na jazdę próbną. Podpowiadamy, jak ją zorganizować i o czym pamiętać, aby uniknąć problemów. Skorzystaj z naszego poradnika również wówczas, gdy jesteś kupującym – znajdziesz tu wskazówki, dzięki którym przygotujesz się do jazdy próbnej.

Osoby poszukujące pojazdu z drugiej ręki nie opierają się wyłącznie na informacjach zawartych w ogłoszeniu czy przekazanych przez aktualnego właściciela – często korzystają z opinii fachowców i umawiają się na jazdę próbną. To właśnie podczas jazdy próbnej kupujący może zdiagnozować usterki, o których właściciel pojazdu nie wspomniał i sprawdzić, jak prowadzi się pojazd.

Jazda próbna – zanim wyruszysz w trasę z nabywcą

Jeżeli sprzedajesz samochód, z pewnością wielokrotnie usłyszysz pytanie o jazdę próbną. Czy warto się na nią zgadzać? Zdecydowanie tak – w ten sposób możesz wyróżnić swoją ofertę wśród konkurencji. Dodatkowo umożliwienie potencjalnemu nabywcy znalezienia się za kierownicą samochodu to wyraźny sygnał – nie ukrywasz mankamentów auta, np. szumu kół, które mogłyby wskazywać na zużyte łożyska.

O czym powinieneś pamiętać przed udostępnieniem pojazdu zainteresowanemu jego zakupem kierowcy? Oto kilka najważniejszych rzeczy:

  • Jazda próbna może odbyć się tylko wówczas, gdy pojazd znajduje się pod ochroną ubezpieczeniową. Jeżeli nie wykupiłeś ubezpieczenia OC, koniecznie poinformuj o tym potencjalnego nabywcę.
  • Upewnij się, że kierowca, któremu udostępniasz pojazd, jest trzeźwy.
  • Poproś kierowcę o okazanie prawa jazdy. Jeżeli wpuścisz za kierownicę osobę, która nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami, to w razie kontroli drogowej zostaniesz ukarany mandatem.

Na jazdę próbną najlepiej zarezerwować sobie co najmniej godzinę. Pamiętaj, aby nie pospieszać potencjalnego kupca. Może to przez niego zostać odebrane negatywnie i spowodować, że nie zdecyduje się na sfinalizowanie transakcji.

Czytaj także: Jak kupić samochód? – poradnik krok po kroku!

Kto odpowiada za szkody spowodowane podczas jazdy próbnej?

Ubezpieczenie OC jest przypisane nie do kierowcy, ale do samochodu. Jeżeli osoba zainteresowana Twoim pojazdem w trakcie jazdy próbnej spowoduje kolizję, szkody zlikwiduje ubezpieczyciel, z którym zawarłeś umowę ubezpieczenia. Kwestią sporną mogą być utracone zniżki. O jakich zniżkach mowa?

Ogólna zasada, którą stosują wszyscy ubezpieczyciele, polega na przyznawaniu klientom zniżek za każdy rok bezpiecznej jazdy. Jeżeli jazda próbna zakończy się szkodą, właściciel musi liczyć się z tym, że straci część wypracowanych zniżek. I właśnie rekompensaty z tego tytułu może domagać się od kierowcy.

Jeżeli kierowca uszkodzi Twój pojazd podczas jazdy próbnej, a Ty masz AC, wcale nie musisz z tego ubezpieczenia likwidować szkód. W tej sytuacji możesz dochodzić pokrycia szkód od kierującego. Jeszcze przed rozpoczęciem jazdy próbnej możecie spisać oświadczenie użyczenia pojazdu na jazdę próbną.

Czytaj także: Autocasco – co daje i co obejmuje ubezpieczenie AC?

Jazda próbna samochodami – jak wygląda okiem nabywcy?

Większość osób sprzedających pojazd wie, jak ważne jest pierwsze wrażenie. Nic zatem dziwnego, że auto, które ma zostać wystawione na sprzedaż, często jest odpowiednio przygotowywane – myte i sprzątane. To jednak nie powinno uśpić Twojej czujności. Jazda testowa może rozwiać wątpliwości co do stanu technicznego pojazdu. Jak powinna ona przebiegać? Oto kilka wskazówek:

  • Wyłącz klimatyzację i radio, poproś również właściciela o ciszę. Wsłuchując się w pracę poszczególnych elementów pojazdu, szybko zlokalizujesz ewentualne problemy i będziesz mógł ocenić, czy samochód jest wart swojej ceny.
  • Jeszcze zanim zasiądziesz za kierownicą auta, postaraj się wybrać zróżnicowaną trasę. Podczas zakrętów możesz usłyszeć stuki (będą wskazywać na zużyte przeguby), a w czasie jazdy po nierównym terenie będziesz miał szansę ocenić pracę zawieszenia.
  • Sprawdź, czy pojawiają się komunikaty ostrzegawcze lub zapalają się kontrolki. Jeżeli sprzedawca nie jest w stanie nic więcej o nich powiedzieć, skonsultuj się z fachowcem, np. w autoryzowanym serwisie.

Przed rozpoczęciem jazdy próbnej poproś właściciela o dokumenty – dowód rejestracyjny i potwierdzenie zakupu polisy OC. W tej kwestii nie wierz mu na słowo, gdyż w razie kolizji lub wypadku za wszelkie szkody będziesz odpowiadać z nim solidarnie.

Jeżeli właściciel kluczy w sprawie OC, możesz samodzielnie sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony. Skorzystaj z narzędzia znajdującego się na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Za jego pomocą szybko sprawdzisz, czy dla auta została wykupiona polisa OC.

Czytaj także: Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) – co to jest?

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę

Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

2018.11.15  •  Podróże
Mechanik uszkodził samochód – co zrobić, kto za to odpowiada?

Oddałeś auto do warsztatu, by zrobić przegląd, wymienić zużytą część lub naprawić usterkę, a mechanik uszkodził sprawny podzespół, zarysował samochód? Kto powinien pokryć koszty dodatkowej naprawy? Jakie masz prawa jako właściciel samochodu?

Czytaj więcej
2019.08.15  •  Samochód
Ubezpieczenie auta po rejestracji – kiedy to zrobić?

Zakup samochodu wiąże się z wieloma obowiązkami, w tym z obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Ile czasu ma nabywca na zawarcie umowy ubezpieczenia po rejestracji pojazdu? W tym artykule wyjaśnimy, jakie są zasady, jeśli chodzi o zawarcie ubezpieczenia samochodu po rejestracji oraz czy możliwe jest wykupienie polisy natychmiast po zakupie?

Czytaj więcej
2018.05.08
Jak naliczane są zniżki na OC? Ile procent mi przysługuje?

Cena to jeden z najważniejszych czynników przy wyborze ubezpieczenia OC. Na ostateczną wysokość duży wpływ mają zniżki przyznawane przez ubezpieczycieli za bezszkodową jazdę. To właśnie zniżki i zwyżki OC decydują o ostatecznym koszcie polisy. Dzięki nim możemy obniżyć wspomnianą kwotę nawet o 60%. Czy to maksymalna zniżka? Jak sprawdzić zniżki na OC i AC i czy można to zrobić online? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
2018.06.11  •  Samochód
Gdzie najlepiej kupić używane auto?

Zastanawiasz się nad zakupem używanego auta? Przeglądasz oferty sprzedaży na portalach aukcyjnych? Bierzesz pod uwagę kupno samochodu w komisie? Dodatkowo, kolega proponuje Ci sprowadzenie auta zza granicy? Opcji na zakup samochodu używanego masz kilka. Każda z nich ma swoje wady i zalety. O czym pamiętać i co należy sprawdzić, by dobrze wybrać auto z „drugiej ręki”, oraz wreszcie gdzie najlepiej kupić takie auto?

Czytaj więcej
2020.05.19  •  Samochód
Jak sprawdzić auto przed zakupem, aby uniknąć rozczarowania? 

Zdecydowałeś się na zakup używanego samochodu, ale nie chcesz opierać się wyłącznie na zapewnieniach sprzedawcy, że auto jest bezwypadkowe i sprawne? Nie masz wiedzy technicznej, aby samodzielnie ocenić stan pojazdu? Na szczęście sprawdzenie stanu technicznego samochodu możesz zlecić fachowcom. Dowiedz się, jak sprawdzić samochód przed kupnem.

Czytaj więcej
Kolizja pożyczonym samochodem. Jakie są konsekwencje?
2014.02.03  •  Podróże
Kolizja pożyczonym samochodem. Jakie są konsekwencje?

Samochód i OC zawsze razem – tym hasłem Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zwraca uwagę na konieczność zakupu obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Ale zasada ta ma również szerokie zastosowanie w wielu skomplikowanych przypadkach drogowych.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC wrzesień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej