Punkta

Osoby poszukujące pojazdu z drugiej ręki nie opierają się wyłącznie na informacjach zawartych w ogłoszeniu czy przekazanych przez aktualnego właściciela – często korzystają z opinii fachowców i umawiają się na jazdę próbną. To właśnie podczas jazdy próbnej kupujący może zdiagnozować usterki, o których właściciel pojazdu nie wspomniał i sprawdzić, jak prowadzi się pojazd.

Jazda próbna – zanim wyruszysz w trasę z nabywcą

Jeżeli sprzedajesz samochód, z pewnością wielokrotnie usłyszysz pytanie o jazdę próbną. Czy warto się na nią zgadzać? Zdecydowanie tak – w ten sposób możesz wyróżnić swoją ofertę wśród konkurencji. Dodatkowo umożliwienie potencjalnemu nabywcy znalezienia się za kierownicą samochodu to wyraźny sygnał – nie ukrywasz mankamentów auta, np. szumu kół, które mogłyby wskazywać na zużyte łożyska.

O czym powinieneś pamiętać przed udostępnieniem pojazdu zainteresowanemu jego zakupem kierowcy? Oto kilka najważniejszych rzeczy:

  • Jazda próbna może odbyć się tylko wówczas, gdy pojazd znajduje się pod ochroną ubezpieczeniową. Jeżeli nie wykupiłeś ubezpieczenia OC, koniecznie poinformuj o tym potencjalnego nabywcę.

  • Upewnij się, że kierowca, któremu udostępniasz pojazd, jest trzeźwy.

  • Poproś kierowcę o okazanie prawa jazdy. Jeżeli wpuścisz za kierownicę osobę, która nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami, to w razie kontroli drogowej zostaniesz ukarany mandatem.

Na jazdę próbną najlepiej zarezerwować sobie co najmniej godzinę. Pamiętaj, aby nie pospieszać potencjalnego kupca. Może to przez niego zostać odebrane negatywnie i spowodować, że nie zdecyduje się na sfinalizowanie transakcji.

Kto odpowiada za szkody spowodowane podczas jazdy próbnej?

Ubezpieczenie OC jest przypisane nie do kierowcy, ale do samochodu. Jeżeli osoba zainteresowana Twoim pojazdem w trakcie jazdy próbnej spowoduje kolizję, szkody zlikwiduje ubezpieczyciel, z którym zawarłeś umowę ubezpieczenia. Kwestią sporną mogą być utracone zniżki. O jakich zniżkach mowa?

Ogólna zasada, którą stosują wszyscy ubezpieczyciele, polega na przyznawaniu klientom zniżek za każdy rok bezpiecznej jazdy. Jeżeli jazda próbna zakończy się szkodą, właściciel musi liczyć się z tym, że straci część wypracowanych zniżek. I właśnie rekompensaty z tego tytułu może domagać się od kierowcy.

Jeżeli kierowca uszkodzi Twój pojazd podczas jazdy próbnej, a Ty masz AC, wcale nie musisz z tego ubezpieczenia likwidować szkód. W tej sytuacji możesz dochodzić pokrycia szkód od kierującego. Jeszcze przed rozpoczęciem jazdy próbnej możecie spisać oświadczenie użyczenia pojazdu na jazdę próbną.

Czytaj także: Autocasco – co daje i co obejmuje ubezpieczenie AC?

Jazda próbna samochodami – jak wygląda okiem nabywcy?

Większość osób sprzedających pojazd wie, jak ważne jest pierwsze wrażenie. Nic zatem dziwnego, że auto, które ma zostać wystawione na sprzedaż, często jest odpowiednio przygotowywane – myte i sprzątane. To jednak nie powinno uśpić Twojej czujności. Jazda testowa może rozwiać wątpliwości co do stanu technicznego pojazdu. Jak powinna ona przebiegać? Oto kilka wskazówek:

  • Wyłącz klimatyzację i radio, poproś również właściciela o ciszę. Wsłuchując się w pracę poszczególnych elementów pojazdu, szybko zlokalizujesz ewentualne problemy i będziesz mógł ocenić, czy samochód jest wart swojej ceny.

  • Jeszcze zanim zasiądziesz za kierownicą auta, postaraj się wybrać zróżnicowaną trasę. Podczas zakrętów możesz usłyszeć stuki (będą wskazywać na zużyte przeguby), a w czasie jazdy po nierównym terenie będziesz miał szansę ocenić pracę zawieszenia.

  • Sprawdź, czy pojawiają się komunikaty ostrzegawcze lub zapalają się kontrolki. Jeżeli sprzedawca nie jest w stanie nic więcej o nich powiedzieć, skonsultuj się z fachowcem, np. w autoryzowanym serwisie.

Czytaj także: Kontrolki w samochodzie – co oznaczają lampki na desce rozdzielczej w Twoim aucie?

Przed rozpoczęciem jazdy próbnej poproś właściciela o dokumenty – dowód rejestracyjny i potwierdzenie zakupu polisy OC. W tej kwestii nie wierz mu na słowo, gdyż w razie kolizji lub wypadku za wszelkie szkody będziesz odpowiadać z nim solidarnie.

Jeżeli właściciel kluczy w sprawie OC, możesz samodzielnie sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony. Skorzystaj z narzędzia znajdującego się na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Za jego pomocą szybko sprawdzisz, czy dla auta została wykupiona polisa OC.

Czytaj także: Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) – co to jest?