Po jakim czasie kasują się punkty karne? [2020]

Aktualizacja:
po-jakim-czasie-kasują-się-punkty-karne

Kasowanie punktów karnych to temat, który interesuje wielu kierowców. Kiedy kasują się punkty karne, które otrzymaliśmy za wykroczenia drogowe? Sprawdzamy i wyjaśniamy, w jakich okolicznościach punkty karne pozostaną wciąż na naszym koncie.

Czy punkty karne kasują się po roku od otrzymania mandatu?

Punkty karne, które otrzymaliśmy, np. 8 stycznia 2020 roku, skasują się automatycznie po upływie 365 dni od dnia otrzymania mandatu, czyli 8 stycznia 2021 roku. Wbrew powszechnej opinii punkty karne nie kasują się wraz z końcem roku kalendarzowego, ale właśnie po upływie 12 miesięcy od momentu ukarania.

Sprawa wydaje się zatem prosta i jasna, ale tylko pozornie. Aby punkty zostały skasowane, trzeba spełnić jeszcze inne warunki.

Czytaj także: Jak sprawdzić punkty karne?

Kasowanie punktów karnych po roku – czy zawsze?

Wiesz już, kiedy i po jakim czasie zerują się punkty karne. Jednak anulowanie punktów karnych podlega pewnym regułom i choć dzieje się to „z automatu”, to muszą tu zostać spełnione pewne warunki. Pierwszy i podstawowy dotyczy kwestii finansowych. Podobnie, jak obowiązkowe OC, więc jeśli nie chcesz „przespać” polisy i uniknąć kar za brak lub przerwę w ubezpieczeniu, skalkuluj szybko koszt polisy, wykorzystując do tego kalkulator OC online. A wracając do punktów karnych…

Jeśli zastanawiasz się, kiedy zerują się punkty karne, pamiętaj, że aby owe zerowanie mogło nastąpić musisz spełnić konkretne warunki, tj.:

  • mandat karny musi zostać przyjęty – jeśli sprawa trafiła do sądu, to bieg terminu do anulowania punków karnych został zatrzymany!
  • mandat karny, który otrzymałeś i uzyskałeś w związku z nim punkty karne, musi zostać zapłacony. Niezapłacenie mandatu sprawi, że mimo upływu 365 dni od otrzymania punktów karnych, nie zostaną one anulowane!

Zatem, czy punkty karne kasują się po roku? Tak, pod warunkiem, że spełnisz powyższe kryteria.

Czytaj także: Czy można stracić prawo jazdy za parkowanie?

Mandat zapłacony z opóźnieniem – co z punktami?

Anulowanie punktów karnych możliwe jest po 365 dniach od momentu otrzymania mandatu oraz po jego opłaceniu. Jeśli mandat został zapłacony z opóźnieniem, punkty karne zostaną anulowane także z opóźnieniem.

Czytaj także: Nowy taryfikator mandatów

Czy punkty karne kasują się po roku? Tak. Ale…

Jak szybciej skasować punkty karne? Kierowcy, którzy mają prawo jazdy dłużej niż 12 miesięcy i zbliżają się do górnego limitu punktów (24 punkty karne) mogą raz na sześc miesięcy zmniejszyć ich ilość o 6. Wystarczy wziąć udział w jednodniowym (6 godzin) kursie reedukacyjnym WORD. Zastanawiając się, po jakim czasie punkty karne są anulowane, warto także pamiętać, że kierowcy, którzy mają prawo jazdy krócej niż 12 miesięcy od dnia jego wydania lub nie ukończyli 20. roku życia nie mogą skorzystać z kursu reedukacyjnego. Mało tego, ich limit wynosi 20, a nie 24 punkty.

Czytaj także: Czy punkty karne sprawdzimy online?


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
5 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej