Punkta

Czy punkty karne kasują się po roku od otrzymania mandatu?

Punkty karne, które otrzymaliśmy, np. 8 stycznia 2020 roku, skasują się automatycznie po upływie 365 dni od dnia otrzymania mandatu, czyli 8 stycznia 2021 roku. Wbrew powszechnej opinii punkty karne nie kasują się wraz z końcem roku kalendarzowego, ale właśnie po upływie 12 miesięcy od momentu ukarania.

Sprawa wydaje się zatem prosta i jasna, ale tylko pozornie. Aby punkty zostały skasowane, trzeba spełnić jeszcze inne warunki.

Kasowanie punktów karnych po roku – czy zawsze?

Wiesz już, kiedy i po jakim czasie zerują się punkty karne. Jednak anulowanie punktów karnych podlega pewnym regułom i choć dzieje się to „z automatu”, to muszą tu zostać spełnione pewne warunki. Pierwszy i podstawowy dotyczy kwestii finansowych. Podobnie, jak obowiązkowe OC, więc jeśli nie chcesz „przespać” polisy i uniknąć kar za brak lub przerwę w ubezpieczeniu, skalkuluj szybko koszt polisy, wykorzystując do tego kalkulator OC online. A wracając do punktów karnych…

Jeśli zastanawiasz się, kiedy zerują się punkty karne, pamiętaj, że aby owe zerowanie mogło nastąpić musisz spełnić konkretne warunki, tj.:

  • mandat karny musi zostać przyjęty – jeśli sprawa trafiła do sądu, to bieg terminu do anulowania punków karnych został zatrzymany!
  • mandat karny, który otrzymałeś i uzyskałeś w związku z nim punkty karne, musi zostać zapłacony. Niezapłacenie mandatu sprawi, że mimo upływu 365 dni od otrzymania punktów karnych, nie zostaną one anulowane!

Zatem, czy punkty karne kasują się po roku? Tak, pod warunkiem, że spełnisz powyższe kryteria.

Mandat zapłacony z opóźnieniem – co z punktami?

Anulowanie punktów karnych możliwe jest po 365 dniach od momentu otrzymania mandatu oraz po jego opłaceniu. Jeśli mandat został zapłacony z opóźnieniem, punkty karne zostaną anulowane także z opóźnieniem.

Czy punkty karne kasują się po roku? Tak. Ale…

Jak szybciej skasować punkty karne? Kierowcy, którzy mają prawo jazdy dłużej niż 12 miesięcy i zbliżają się do górnego limitu punktów (24 punkty karne) mogą raz na sześc miesięcy zmniejszyć ich ilość o 6. Wystarczy wziąć udział w jednodniowym (6 godzin) kursie reedukacyjnym WORD. Zastanawiając się, po jakim czasie punkty karne są anulowane, warto także pamiętać, że kierowcy, którzy mają prawo jazdy krócej niż 12 miesięcy od dnia jego wydania lub nie ukończyli 20. roku życia nie mogą skorzystać z kursu reedukacyjnego. Mało tego, ich limit wynosi 20, a nie 24 punkty.