Po jakim czasie kasują się punkty karne? [2020]

Aktualizacja:
po-jakim-czasie-kasują-się-punkty-karne

Kasowanie punktów karnych to temat, który interesuje wielu kierowców. Kiedy kasują się punkty karne, które otrzymaliśmy za wykroczenia drogowe? Sprawdzamy i wyjaśniamy, w jakich okolicznościach punkty karne pozostaną wciąż na naszym koncie.

Czy punkty karne kasują się po roku od otrzymania mandatu?

Punkty karne, które otrzymaliśmy, np. 8 stycznia 2020 roku, skasują się automatycznie po upływie 365 dni od dnia otrzymania mandatu, czyli 8 stycznia 2021 roku. Wbrew powszechnej opinii punkty karne nie kasują się wraz z końcem roku kalendarzowego, ale właśnie po upływie 12 miesięcy od momentu ukarania.

Sprawa wydaje się zatem prosta i jasna, ale tylko pozornie. Aby punkty zostały skasowane, trzeba spełnić jeszcze inne warunki.

Czytaj także: Jak sprawdzić punkty karne?

Kasowanie punktów karnych po roku – czy zawsze?

Wiesz już, kiedy i po jakim czasie zerują się punkty karne. Jednak anulowanie punktów karnych podlega pewnym regułom i choć dzieje się to „z automatu”, to muszą tu zostać spełnione pewne warunki. Pierwszy i podstawowy dotyczy kwestii finansowych. Podobnie, jak obowiązkowe OC, więc jeśli nie chcesz „przespać” polisy i uniknąć kar za brak lub przerwę w ubezpieczeniu, skalkuluj szybko koszt polisy, wykorzystując do tego kalkulator OC online. A wracając do punktów karnych…

Jeśli zastanawiasz się, kiedy zerują się punkty karne, pamiętaj, że aby owe zerowanie mogło nastąpić musisz spełnić konkretne warunki, tj.:

  • mandat karny musi zostać przyjęty – jeśli sprawa trafiła do sądu, to bieg terminu do anulowania punków karnych został zatrzymany!
  • mandat karny, który otrzymałeś i uzyskałeś w związku z nim punkty karne, musi zostać zapłacony. Niezapłacenie mandatu sprawi, że mimo upływu 365 dni od otrzymania punktów karnych, nie zostaną one anulowane!

Zatem, czy punkty karne kasują się po roku? Tak, pod warunkiem, że spełnisz powyższe kryteria.

Czytaj także: Czy można stracić prawo jazdy za parkowanie?

Mandat zapłacony z opóźnieniem – co z punktami?

Anulowanie punktów karnych możliwe jest po 365 dniach od momentu otrzymania mandatu oraz po jego opłaceniu. Jeśli mandat został zapłacony z opóźnieniem, punkty karne zostaną anulowane także z opóźnieniem.

Czytaj także: Nowy taryfikator mandatów

Czy punkty karne kasują się po roku? Tak. Ale…

Jak szybciej skasować punkty karne? Kierowcy, którzy mają prawo jazdy dłużej niż 12 miesięcy i zbliżają się do górnego limitu punktów (24 punkty karne) mogą raz na sześc miesięcy zmniejszyć ich ilość o 6. Wystarczy wziąć udział w jednodniowym (6 godzin) kursie reedukacyjnym WORD. Zastanawiając się, po jakim czasie punkty karne są anulowane, warto także pamiętać, że kierowcy, którzy mają prawo jazdy krócej niż 12 miesięcy od dnia jego wydania lub nie ukończyli 20. roku życia nie mogą skorzystać z kursu reedukacyjnego. Mało tego, ich limit wynosi 20, a nie 24 punkty.

Czytaj także: Czy punkty karne sprawdzimy online?


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
5 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej