-
Kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.
-
W czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania, kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej.
W naszym cyklu poradnikowym dla kierowców przedstawiliśmy już m.in. znaki zakazu oraz informowaliśmy, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu. Dzisiaj światła pozycyjne i wszystko, co każdy kierowca powinien wiedzieć na ich temat.
Światła pozycyjne, czyli dwie lampy białe z przodu pojazdu i dwie czerwone lampy z tyłu
Do czego służą światła pozycyjne pojazdu? Mają one na celu zasygnalizowanie innym uczestnikom ruchu drogowego aktualnej pozycji naszego samochodu. Przepisy jasno regulują konieczność wyposażania pojazdów w tego rodzaju oświetlenie. Są to dokładnie dwie lampy z przodu, emitujące światło barwy białej, oraz dwie lampy z tyłu pojazdu, emitujące światło barwy czerwonej. Od 2010 roku stosowanie lamp przednich o barwie żółtej jest niedozwolone. Światła pozycyjne powinny być widoczne w nocy z odległości 300 m w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.
Lampy pozycyjne są obowiązkowym wyposażeniem każdego pojazdu.
Tego typu wyposażenie jest obowiązkowe dla samochodów oraz przyczep, których szerokość wynosi 1,6 m i więcej. Jednak pojazdy silnikowe i przyczepy, których łączna długość przekracza 6 m, muszą być dodatkowo wyposażone w światła pozycyjne boczne. Warto o tym pamiętać, bo brak świateł, czy też niesprawne światła pozycyjne to ryzyko otrzymania mandatu podczas kontroli drogowej. Na wysokość ewentualnych kar wskazuje aktualny taryfikator mandatów.
Kiedy używamy świateł postojowych?
Światła pozycyjne zarówno przednie, jak i tyle używa się podczas postoju, gdy auto nie jest dostatecznie widoczne dla pozostałych uczestników ruchu drogowego, a sam postój nie wynika z warunków ruchu lub przepisów. Używa się ich także, gdy światła pojazd nie jest wyposażony w światła awaryjne albo są one niesprawne.
Światła pozycyjne powinniśmy włączyć:
- podczas postoju, gdy nie używamy świateł postojowych,
- w warunkach niedostatecznej widoczności,
- podczas postoju awaryjnego, gdy pojazd nie jest wyposażony w światła awaryjne lub są one niesprawne,
- podczas holowania samochodu (nie dotyczy to jednak motocykli bez wózka).
Jak włączyć światła pozycyjne w samochodzie?
Jak włączyć światła pozycyjne? Jaki symbol (ikona) określa ten typ świateł? Wystarczy odnaleźć włącznik reflektorów w aucie, przy którym znajduje się ikona, taka jak na obrazku po lewej stronie. Również na desce rozdzielczej powinna wyświetlić się zielona kontrolka informująca o włączeniu świateł pozycyjnych.
Pamiętajmy również, że podczas postoju lub zatrzymania samochodu możemy w ogóle wyłączyć światła, pod warunkiem że auto znajduje się w miejscu oświetlonym lub jest poza jezdnią i poboczem. Jeśli zatrzymanie trwa dłużej niż minutę, w takiej sytuacji także można wyłączyć światła zewnętrzne pojazdu, jeśli na tym samym pasie ruchu przed samochodem i za nim stoją inne pojazdy.
Światła pozycyjne a postojowe
Kierowcy najczęściej mylą funkcję tych dwóch reflektorów. Nie są one wykorzystywane na co dzień, co może przysporzyć szczególnie kłopotu, kiedy używamy świateł pozycyjnych. Jak sama nazwa wskazuje, postojowych używamy jedynie w trakcie postoju. Nie każde auto musi być w nie wyposażone, to właśnie wtedy wykorzystujemy te drugie.
Ze świateł postojowych korzystamy podczas postoju pojazdu w warunkach niedostatecznej widoczności.
Kalkulator OC/AC – oblicz składkę
Światła pozycyjne a mijania
Światła mijania, czyli tzw. światła krótkie, to światła, których każdy kierowca ma obowiązek używać podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. W Polsce obowiązuje nakaz używania tego typu świateł przez całą dobę, jednak podczas jazdy dziennej dopuszczalne jest także korzystanie ze świateł do jazdy dziennej.
Światła pozycyjne a drogowe
Na koniec krótko o światłach drogowych (tzw. światła długie) – to rodzaj zewnętrznego oświetlenia pojazdu, którego używamy od zmierzchu do świtu na drogach nieoświetlonych. W tego typu oświetlenie musi być wyposażony każdy pojazd rozwijający prędkości powyżej 40 km/h.
CZYTAJ TAKŻE:
- Kontrolki w samochodzie – co oznaczają lampki na desce rozdzielczej w Twoim aucie?
- Samochód z silnikiem Diesla: 10 błędów kierowców – jak ich uniknąć?
- Znaki zakazu
Na jakich światłach powinno się jeździć?
Obserwując samochody na ulicy, zobaczysz, że mają one światła pozycyjne, mijania, drogowe, postojowe, przeciwmgielne i dzienne, a dodatkowo z tyłu jeszcze cofania i stopu. Dużo tego prawda? Początkujący, a nawet i bardziej zaawansowany kierowca może nie być w stanie odpowiedzieć na pozornie proste pytanie: na jakich światłach się jeździ? Spieszymy z odpowiedzią! Sprawdźmy w pierwszej kolejności, co mówią przepisy.
Artykuł 51. o ruchu drogowym — Zasady używania świateł mijania, świateł do jazdy dziennej i świateł drogowych
Jak widać, zgodnie z przepisami do codziennej jazdy powinniśmy używać świateł mijania. Przy dobrych warunkach pogodowych tzn. nie pada deszcz, śnieg lub nie ma mgły, które zmniejszałyby widoczność, można je jednak zmienić na światła do jazdy dziennej.
Podsumowanie
- Świateł pozycyjnych używamy w trakcie postoju oraz w nagłych przypadkach, gdy światła awaryjne nie działają lub pojazd nie jest w nie wyposażony.
- Z przodu znajdują się dwie lampy pozycyjne w białym kolorze, a z tyłu dwie czerwone.
- Światła pozycyjne oznaczone są dwiema lampy świecącymi w przeciwnych kierunkach. Po włączeniu zapali się kontrolka na desce rozdzielczej w kolorze zielonym.
- Podczas codziennej jazdy przy dobrych warunkach atmosferycznych należy używać świateł mijania.
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Od lutego 2011 roku światła do jazdy dziennej są fabrycznie montowane we wszystkich samochodach przeznaczonych na rynek europejski. Tego typu lampy można również zamontować samodzielnie w starszych pojazdach. Często jednak światła do jazdy dziennej są mylone ze światłami mijania. Jak zatem z nich korzystać i jakie lampy wybrać, jeśli nasze auto nie zostało w nie fabrycznie wyposażone? Podpowiadamy!
Autem w daleką podróż poza Polskę? Pamiętaj, że przepisy drogowe za granicą mogą się różnić w poszczególnych krajach! Nieznajomość prawa może Cię drogo kosztować! Co warto wiedzieć?
Brudne tablice rejestracyjne, zbyt wolna jazda czy ochlapywanie pieszych – czy wiesz, że za to wszystko grożą wysokie mandaty? Jeśli myślisz sobie, że przestrzegając dopuszczalnej prędkości i stosując się do powszechnie znanych przepisów, unikniesz mandatów, to wiedz, że jesteś w błędzie. Zobacz, jakie są niedozwolone zachowania za kierownicą, o których nawet nie wiesz, a za które możesz dostać mandat!
Nie chcesz zgarnąć mandatu lub punktów karnych? Takie prezenty możesz otrzymać nie tylko za brawurową jazdę czy spowodowanie kolizji. Możesz zostać nimi obdarowany również za nieprawidłowe zachowanie w pojeździe. Sprawdź, czego nie wolno robić w aucie oraz co nie jest wskazane podczas prowadzenie pojazdu.
Podczas codziennego użytkowania samochodów raczej nie zastanawiamy się nad tym, jakie są wymiary stanowisk postojowych. Tymczasem ma to ogromne znaczenie, zwłaszcza dla inwestorów, którzy chcąc tworzyć miejsca parkingowe, muszą uwzględniać w swoich projektach wymiary regulowane przez prawo. Sprawdź, jakie powinny być wymiary parkingu.
Podstawowa funkcja przedniej szyby w samochodzie to, wydaje się, osłona twarzy kierowcy przed błotem z drogi, komarami w zębach oraz dewastacją fryzury. „Wydaje się” to słowo-klucz. Przednia szyba w nowoczesnych samochodach to zdecydowanie więcej niż tylko osłona. Za co odpowiada przednia szyba w aucie?
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.