Czy warto mieć w aucie tempomat? Jak działa?

Aktualizacja: Czas czytania: 3 min
A close up of a car’s steering wheel with a cancel button on the left side. The buttons on the steering wheel are numbered 1 through 5

Tempomat to urządzenie, którego zadaniem jest utrzymywanie stałej prędkości jazdy bez względu na rodzaj i nachylenie nawierzchni. Jak działa? Czy warto mieć go w swoim aucie? Sprawdzamy!

Tempomat jest popularny głównie w Stanach Zjednoczonych, a to dlatego, że występuje tam mnóstwo autostrad (najszersza z nich, Katy Freeway, składa się z 26 pasów!!!). Jadąc przed siebie, warto utrzymywać stałą prędkość, dozwoloną na danym obszarze, na co pozwala właśnie te urządzenie. Jest to bezpieczne i ekonomiczne. Jak dokładnie działa tempomat? Co warto o nim wiedzieć?

Kiedy wynaleziono tempomat?

Konstrukcja tempomatu została opracowana w latach 40. XX wieku. Jego twórcą jest Ralph Teetor – niewidomy mechanik i inżynier. Impulsem do wynalezienia tego urządzenia była przejażdżka autem z jego prawnikiem, kiedy to zwalniał pojazd podczas rozmowy, a przyspieszał podczas słuchania. Ralph był zirytowany, kiedy pojazd kołysał się przy każdej zmianie prędkości i postanowił znaleźć na to sposób. Przez dziesięć lat tworzył swoje dzieło, aż w końcu w 1945 roku udało mu się uzyskać swój pierwszy patent na urządzenie do kontroli prędkości.

Czytaj także: Ogranicznik prędkości: jak działa ISA? Obowiązkowe wyposażenie nowych aut

Pierwsze tempomaty wprowadzono do aut seryjnych w latach 60, jako układ zaworów sterujących aktuatorem, mechanicznie operującym przepustnicą. Dziś jest on sterownikiem elektronicznym i działa ciut inaczej.

3 prawa konsumenckie w ubezpieczeniach. Czego jeszcze NIE WIESZ o swoim ubezpieczeniu?

Jak działa tempomat?

Tempomat jest urządzeniem, które elektronicznie steruje parametrami układu napędowego pojazdu, by ten utrzymywał prędkość wskazaną przez kierowcę, niezależnie od zewnętrznych warunków jazdy. Na zmianę prędkości nie wpłynie więc np. kąt nachylenia nawierzchni (zjazdy, wzniesienia) – pojazd będzie się poruszał z określoną prędkością zarówno po płaskiej powierzchni, jak i pochyłej. Zazwyczaj można ustawić preferowaną prędkość w zakresie od 30 do 180 lub od 40 do 200 km/h. Prędkość dostosowuje się do danego terenu i ograniczeń prędkości, co sprawdzi się więc właśnie np. w przypadku jazdy po autostradach.

Korzystając z tempomatu, kierowca nie musi używać pedału gazu – prędkość regulowana jest automatycznie. Jeśli jednak konieczne będzie przyspieszenie, to po zwolnieniu pojazd wraca do uprzednio ustawionej prędkości. Co ważne, użycie hamulca automatycznie wyłącza tempomat, co jest bardzo ważną kwestią związaną z bezpieczeństwem za kółkiem.

Czytaj także: Limit prędkości na autostradach w Europie

Z czego składa się tempomat?

Chcesz wiedzieć, z czego składa się tempomat? Otóż, jest on skonstruowany z takich elementów, jak:

  • elektroniczna jednostka sterująca,
  • czujnik prędkości jazdy,
  • przełączniki do ustawienia preferowanej prędkości jazdy oraz włączenia/ wyłączenia urządzenia,
  • regulator kąta ustawienia przepustnicy.

Za odpowiednie działanie tempomatu odpowiada regulator typu PID, który jest odpowiedzialny za utrzymywanie stałej wartości – możesz go znaleźć również np. w kuchni: w piekarniku lub lodówce, gdzie utrzymuje on stałą temperaturę. Elektroniczna jednostka sterująca przekazuje sygnał do regulatora kąta ustawienia przepustnicy, który porównuje aktualną prędkość, z jaką porusza się pojazd z tą ustawioną na tempomacie przez kierowcę (porównanie rzeczywistej prędkości jazdy z wprowadzoną), dokonując korekty. Dzięki temu pojazd porusza się ze stałą prędkością.

Czytaj także: Odcinkowy pomiar prędkości: Warszawa pierwszym miastem z OPP

Czy warto korzystać z tempomatu?

Urządzenie te ma przede wszystkim wpływać na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Dzięki ustawieniu odpowiedniej prędkości nie musisz się martwić o nieustanne dodawanie lub redukowanie przyspieszenia. Przyrząd ten robi to za Ciebie. Tempomat sprawdza się podczas długich podróży, zwłaszcza na autostradach oraz drogach szybkiego ruchu, kiedy można pozwolić sobie na jednostajną jazdę, mając pewność, że na drodze nie pojawią się piesi, sygnalizacja świetlna czy inne przeszkody zmuszające do hamowania czy zatrzymywania pojazdu. Dzięki niemu Twoja jazda będzie płynna bez względu na kąt nachylenia nawierzchni. Dodatkowo zyskasz również na zmniejszeniu spalania nawet do 10% – jazda z tempomatem jest bardziej ekonomiczna!

Podsumowując, tempomat sprawdzi się zwłaszcza podczas dłuższych podróży. Warto jednak pamiętać, że dzięki niemu samochód nie staje się autonomiczny – musisz być za kółkiem tak samo dobrze skoncentrowany, jak podczas jazdy bez tego urządzenia!

Czytaj także: Najgłupsze wymówki, jakie słyszą policjanci zatrzymujący kierowców przekraczających prędkość

Pytania i odpowiedzi

Czy każdy samochód jest wyposażony w tempomat?
Czy korzystanie z tempomatu jest bezpieczne?
Jak włączyć i wyłączyć tempomat?
Czy tempomat wpływa na zużycie paliwa?
Czy tempomat działa na wszystkich nawierzchniach?
Czy mogę samodzielnie zainstalować tempomat w moim samochodzie?

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę

Podsumowanie

  1. Tempomat został wynaleziony w 1945 roku przez Ralpha Teetora.
  2. Tempomat służy do utrzymywania stałej prędkości jazdy.
  3. Można go zamontować w większości pojazdów.
  4. Tempomat wpływa na komfort i bezpieczeństwo oraz ekonomię jazdy - możesz zmniejszyć spalanie paliwa nawet do 10%!

Weryfikacja merytoryczna: Piotr Jarzynka
Ekspert ds. ubezpieczeń

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

2023.12.06  •  Samochód
Ekonomiczna jazda samochodem – jak jeździć oszczędnie?

Ekonomiczna jazda samochodem pozwala na zmniejszenie spalania paliwa, dzięki czemu możemy nieco zaoszczędzić. Taki styl jazdy pozytywnie wpływa też na samo auto, ponieważ przyczynia się do zmniejszenia zużywania poszczególnych części, np. klocków i tarcz hamulcowych. Jak powinna wyglądać ekonomiczna jazda samochodem? Oto wskazówki, które sprawią, że trasa nie będzie oznaczała horrendalnego zużycia paliwa.

Czytaj więcej
2023.10.27  •  Samochód
Samochodem na Węgry – co warto wiedzieć?

Wybierasz się w podróż samochodem na Węgry? Świetnie się składa, ponieważ przygotowaliśmy dla Ciebie cały szereg przydatnych informacji dotyczących przepisów drogowych, wyposażenia samochodu czy ograniczenia prędkości obowiązujących na Węgrzech. Sprawdź!

Czytaj więcej
2020.07.23  •  Samochód
Co to jest asystent parkowania?

Systemy wspomagające manewr parkowania to obecnie praktycznie standard w wyposażeniu nowych aut. Asystent parkowania jest rozwiązaniem dostępnym nawet w stosunkowo tanich samochodach z segmentu C (hatchbacki) oraz w samochodach typowo miejskich (ten fakt chyba nikogo nie dziwi, bo parkowanie w coraz bardziej ciasnych, zatłoczonych miastach stanowi czasem nie lada wyzwanie).

Czytaj więcej
Obowiązkowe wyposażenie samochodu
2019.04.19  •  Samochód
Obowiązkowe wyposażenie samochodu od 2022 roku – co się zmieni?

Inteligentny system ostrzegający o senności kierowcy, automatyczne hamowanie awaryjne, wykrywanie pieszych i alkomat odcinający zapłon – nagromadzenie technologii może przytłaczać. Jednak już od 2022 roku wszystkie te elementy będą składały się na obowiązkowe wyposażenie samochodu. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy dotyczące systemów poprawiających bezpieczeństwo. Będzie ich w sumie około 30.

Czytaj więcej
2025.03.20
Aplikacje mobilne czy CB radio?

W erze cyfryzacji, gdzie smartfony pełnią rolę centrum dowodzenia w naszych pojazdach, pojawia się pytanie, czy tradycyjne CB radio wciąż jest niezbędne, czy też nowoczesne aplikacje mobilne skutecznie je zastępują? Obie technologie mają swoje unikalne zalety i ograniczenia. Przyjrzyjmy się, jak aplikacje wypadają w porównaniu z klasycznym CB radiem.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2024.09.02  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej
2025.03.18  •  Samochód
Najtańsze OC w marcu 2025 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2024.11.08  •  Samochód
Jakie są konsekwencje badania technicznego po terminie

Przegląd techniczny to obowiązkowy punkt w kalendarzu każdego kierowcy. Większość samochodów powinna przechodzić badania co roku. Wyjątek stanowią pojazdy nowe – tu przegląd odbywa się po trzech latach od pierwszej rejestracji, a następnie po dwóch latach. Po tym czasie samochód musi przechodzić przegląd techniczny każdego roku. Co jednak w przypadku, gdy zapomnimy o badaniu? Jakie konsekwencje grożą kierowcom za prz

Czytaj więcej