Ubezpieczyciel żąda od Ciebie faktur źródłowych? Nie ma prawa!

Aktualizacja:
faktura źródłowa

Ubezpieczyciel nie chce wypłacić Ci odszkodowania, bo nie przedstawiłeś faktur źródłowych? Warsztat nie chce Ci ich udostępnić, a cała sytuacja wydaje się patowa? Podpowiadamy, co zrobić.

Faktury źródłowe to te za zakup części użytych do naprawy samochodu. Zdarza się, że zanim dojdzie do wypłaty odszkodowania, ubezpieczyciel chce mieć w nie wgląd. To bezpodstawna praktyka, zwłaszcza, że nie masz do nich dostępu, a warsztat nie chce ci ich pokazać, bo nie ma takiego obowiązku, a wręcz – gdyby je udostępnił, działałby na swoją niekorzyść. Dlaczego?

Faktury źródłowe są objęte tajemnicą handlową

Faktury źródłowe są dokumentem potwierdzającym sprzedaż części zamiennych warsztatowi przez ich dostawcę. Dystrybutorem może być na przykład sklep motoryzacyjny. Kwota, którą warsztat zapłacił, to wyłącznie jego sprawa. Wysokość marży stosowanej przez warsztat albo źródło zaopatrzenia objęte są tajemnicą handlową.

Spotkałeś się kiedyś z tym, że serwis naprawczy mówi Ci, gdzie i za ile kupił daną część? A może zdradził Ci, jaki dostał upust od swojego dostawcy? Na miejscu przedsiębiorcy – właściciela warsztatu, też nie chciałbyś podawać takich informacji.

Ubezpieczyciel potrzebuje tylko faktury VAT

Przepisy kodeksu cywilnego i umowy z warsztatem, w której zlecasz mu naprawę uszkodzonego samochodu, nie nakładają na warsztat obowiązku udostępnienia faktur źródłowych. Warsztat musi wystawić jedynie fakturę VAT, która potwierdza wykonanie usługi. I to według prawa jedyny dokument, który ubezpieczyciel powinien zobaczyć.

Wymagając od Ciebie faktur źródłowych firma ubezpieczeniowa chce Ci udowodnić, że wartość części użytych do naprawy w rzeczywistości była niższa niż ta widoczna na fakturze VAT. Dla potwierdzenia swojego stanowiska ubezpieczyciele przedstawiają kosztorys naprawy sporządzony w specjalnym programie, który uśrednia ceny tych części.

No dobrze, ale Ty właśnie dostałeś takie pismo od ubezpieczyciela i masz powód do zdenerwowania? Niepotrzebnie. Odpisz, że załączasz wyłącznie fakturę VAT za wykonanie usługi przez warsztat i przypominasz, że nie masz obowiązku przedstawić faktur źródłowych. Dodaj też koniecznie, że zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z 16 czerwca 2003 r. (sygn. akt III CZP 32/03) ubezpieczyciele nie mogą uśredniać cen za części użyte do naprawy. Muszą brać pod uwagę ceny stosowane w indywidualnej naprawie dokonywanej w wybranym przez Ciebie warsztacie.

W ogóle nie musisz naprawiać samochodu

Pamiętaj, że wypłata odszkodowania za szkodę z OC należy się nawet wtedy, gdy nie naprawisz samochodu. Odszkodowanie dotyczy faktu, że ktoś uszkodził Ci auto i nie zależy od tego, kiedy i jak zdecydujesz się je naprawić. Tu nikt nie ma prawa wpływać na Twoją decyzję.

Wysokość odszkodowania oblicza się na podstawie cen rynkowych obowiązujących w dniu szkody. Jeżeli zdarzy się, że kosztorys opiewa na niższą kwotę niż wartość naprawy, możesz zwrócić się z wnioskiem o sporządzenie wyceny naprawy samochodu do niezależnego rzeczoznawcy.

Listę rzeczoznawców znajdziesz na stronie PZMotu. Wycena jest płatna, a na jej podstawie ubezpieczyciel nie musi zmienić stanowiska w sprawie, jednak będzie dla Ciebie istotnym dokumentem na wypadek ewentualnego sporu sądowego.

 

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
5 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Paweł
Paweł
4 lat temu

Witam. Czy przy odszkodowaniach z ubezpieczeń majątkowych sprawa wygląda podobnie??
Dekarze właśnie skończyli naprawiać mi dach. Dostałem FV za usługę na której jest jedna pozycja (ta właśnie usługa) zawiera się w niej usługa i materiał niezbędny do jej wykonania.
Ubezpieczyciel chce faktury za materiał. Wykonawca udostępnił mi protokół ile czego było wykorzystane, niestety usłyszałem że to nie wystarczy i potrzebne są FV.

Pozdrawiam
Paweł

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Paweł

Dzień dobry, ubezpieczyciel nie powinien wymagać FV źródłowej, jednak ma prawo do weryfikacji przedstawionych rachunków. Jeśli ubezpieczyciel uważa, że koszty są zbyt wysokie, to ma prawo żądać ich udokumentowania.

warsztatmechanik
warsztatmechanik
4 lat temu

Ubezpieczyciel nie ma prawa żądać faktury zródłowej bo warsztat złamałby prawo ją udostępniając . Ubezpieczyciel robi wszystko aby wypłacać minimalne odszkodowania bo to jest ich zysk . Trzeba zasypać ubezpieczycieli sprawami sądowymi żeby nie było wątpliwości .

asfsakjblk
asfsakjblk
1 rok temu

witam mam pytanie naprawilem auto w warsztacie i wlasciciel warsztatu wyslal do mojego ubezpieczyciela faktury na czyje konto przyjda pieniadze? pozdrawiam

Konsultant Punkta
Konsultant Punkta
1 rok temu
Reply to  asfsakjblk

Dzień dobry, jeśli było to rozliczenie bezgotówkowe, to warsztat otrzyma środki za naprawę. Jeśli kosztorysowe, to Pan powinien dostać pieniądze. Natomiast w tym przypadku wygląda to na rozliczenie bezgotówkowe.