Czego nie obejmuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne? Karencje i wyłączenia odpowiedzialności

Aktualizacja:
Czego nie obejmuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne? Karencje i wyłączenia odpowiedzialności

Wiele osób, które mają ubezpieczenie zdrowotne NFZ, nie chcąc miesiącami czekać na wizytę u specjalisty, decyduje się ponosić dodatkowe koszty prywatnej opieki medycznej. Czy wykupienie dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego zapewnia oczekiwaną ochronę w najtrudniejszym okresie? W tym artykule dowiesz się, jakie wyłączenia i karencje stosują najczęściej ubezpieczyciele oferujący prywatne ubezpieczenie zdrowotne.

Czym jest prywatne ubezpieczenie zdrowotne i ile za nie zapłacimy?

Prywatne ubezpieczenie medyczne jest płatnym dopełnieniem ubezpieczenia zdrowotnego z ramienia Narodowego Funduszu Zdrowia, którym objęte są wszystkie osoby legalnie zatrudnione w Polsce. Każda osoba, która wykupi prywatną opiekę medyczną, w zamian za opłacanie określonych składek zapewnia sobie szybszy niż w NFZ dostęp do lekarzy specjalistów oraz licznych badań diagnostycznych i laboratoryjnych. Ceny uzależnione są od towarzystwa, w którym zdecydujemy się zawrzeć umowę, wariantu opieki, Twojego wieku i stanu zdrowia. Pamiętaj, że posiadając prywatny pakiet medyczny nie możesz zrezygnować z NFZ, na który co miesiąc odciągane jest 9% Twojej pensji. Czy ponosząc zatem podwójny koszt opieki medycznej możesz spać spokojnie? Czy prywatna opieka medyczna zapewni Ci szybką pomoc zawsze, kiedy będziesz tego potrzebować?

Czytaj także: Polacy nie ufają NFZ. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne coraz popularniejsze

Czy prywatna opieka medyczna ma taki sam zakres jak ubezpieczenie gwarantowane przez NFZ?

Indywidualne ubezpieczenie medyczne nigdy nie zastąpi Narodowego Funduszu Zdrowia, a usługi, które proponuje, mają o wiele węższy zakres. Ubezpieczyciele i prywatni dostawcy usług medycznych selekcjonują swoich przyszłych klientów i nie wszystkim skłonni są zapewniać dodatkową opiekę nawet za wygórowaną składkę. Dodatkowo towarzystwa wprowadzają tak zwaną karencję, czyli okres, przez który z ubezpieczenia skorzystać nie można, mimo że opłacana jest składka.

Jakie są najczęstsze wyłączenia odpowiedzialności w prywatnych ubezpieczeniach zdrowotnych?

Ubezpieczyciel nie odpowiada najczęściej za zdarzenia powstałe w następstwie lub w związku z:

 • popełnieniem lub usiłowaniem popełnienia przestępstwa przez Ubezpieczonego

 • popełnieniem lub usiłowaniem popełnienia samobójstwa lub samookaleczenia się przez Ubezpieczonego

 • działaniem energii jądrowej, wszelkich odpadów radioaktywnych, bądź materiałów wybuchowych

 • działaniami wojennymi, stanem wojennym, rozruchami i zamieszkami, sabotażem, a także aktami terroru i strajkami

 • prowadzeniem pojazdu, jeżeli Ubezpieczony nie posiadał odpowiednich uprawnień do prowadzenia danego pojazdu

 • wad wrodzonych i schorzeń będących ich skutkiem, uszkodzeń okołoporodowych (efektów deformacji fizycznych) lub mających charakter dziedziczny,

 • zmianą płci

 • pozostawaniem Ubezpieczonego pod wpływem alkoholu, narkotyków albo środków odurzających

 • epidemiami oficjalnie ogłoszonymi

 • leczeniem następstw uczestnictwa Ubezpieczonego w badaniach i eksperymentach medycznych

 • leczeniem i diagnostyką niepłodności

 • zatruciem alkoholem, substancjami odurzającymi i lekami stosowanymi niezgodnie z zaleceniami lekarskimi.

Ponadto, aby zostać objętym prywatną opieką medyczną ubezpieczyciel  musi pozytywnie rozpatrzeć złożony wcześniej przez Ciebie wniosek.

Co w przypadku, kiedy w trakcie ubezpieczenia zdiagnozowana zostanie u Ciebie choroba wymagająca długotrwałego leczenia, bądź długotrwałej hospitalizacji?

Towarzystwa Ubezpieczeniowe oferujące polisy zdrowotne, standardowo podpisują ze swoimi klientami umowy na 12 miesięcy. W rocznicę polisy ubezpieczyciel na podstawie przebytych przez Ciebie chorób oraz wizyt u specjalistów zaproponuje Ci nową, aktualną stawkę, którą możesz zaakceptować bądź nie. Jeśli w ciągu trwania polisy sporadycznie odwiedzałeś gabinet lekarski, możesz spodziewać się rabatu z kolejnym rokiem ubezpieczenia, jeśli zaś dość często – możesz być pewny, że składka za ubezpieczenie prywatne wzrośnie nawet o 100%.

Po przeanalizowaniu Twojej dokumentacji ubezpieczyciel może także w ogóle odmówić Ci ubezpieczenia – jeśli stwierdzi, że jesteś dla niego zbyt ryzykownym klientem ze względu na stan zdrowia. W związku z tym, że prywatne ubezpieczenie zdrowotne jest ubezpieczeniem dobrowolnym, towarzystwo ma do tego pełne prawo. Co wówczas? Dalsze leczenie zmuszony będziesz kontynuować z ramienia NFZ, bądź prywatnie, co wiąże się z ogromnymi kosztami, które nie są wliczone w dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne.

Jakich usług dotyczą karencje w pakietach medycznych?

Karencje ubezpieczeniowe dotyczą najczęściej tych usług, które są w pakiecie najdroższe np. stomatologii czy rehabilitacji, albo takich sytuacji życiowych, które wymagają częstszych wizyt u lekarza (np. ciąża).

Pod względem karencji, dodatkowe prywatne ubezpieczenia zdrowotne w Polsce nie odbiegają od oferty w pozostałych państwach UE. Przyjrzyjmy się, z jakimi karencjami mamy do czynienia w przykładowych ubezpieczeniach zdrowotnych:

 1. InterRisk

Towarzystwo InterRisk w jednym ze swoich produktów medi-care wprowadziło następujące karencje:

 • 60-dniowa karencja na rehabilitację

 • 120-dniowa karencja na operacje chirurgii jednego dnia

 • stomatologia dostępna po wizycie sanacyjnej

Co, to oznacza? Posiadając ubezpieczenie lekarskie, pomimo regularnego opłacania składek, będziesz mógł skorzystać z rehabilitacji po 2 miesiącach, a z zabiegów chirurgii jednego dnia po 4 miesiącach. Usługi stomatologiczne dostępne natomiast będą po wykonaniu tak zwanej wizyty sanacyjnej, na której stomatolog określa dokładnie stan Twojego uzębienia. Wszystkie ubytki wymagające leczenia odpłatnie muszą zostać wyleczone, aby stomatologia mogła być dostępna w ramach posiadanego przez Ciebie pakietu.

 1. Signal Iduna

Signal Iduna wprowadziło w swoim pakiecie medycznym Pełnia Zdrowia karencję na:

 • zabiegi szpitalne – 4 miesiące

 • prowadzenie ciąży i poród – 12 miesięcy

 • stomatologia dostępna jest z udziałem własnym 30%

 1. Inter Polska

Towarzystwo Inter Polska wprowadziło w swoim ubezpieczeniu Vision dwa rodzaje karencji: karencję ogólną na wszystkie usługi, która trwa 3 miesiące, oraz karencję szczegółową na stomatologię, która trwa 8 miesięcy. Karencję ogólną można zlikwidować uiszczając przy zawarciu umowy jednorazową opłatę, karencji szczegółowej nie da się wykupić i stomatologia proponowana przez Inter Polska dostępna jest dopiero po okresie 8 miesięcy.

Czy istnieją inne obostrzenia ze strony ubezpieczycieli?

Niektóre towarzystwa oraz prywatni dostawcy usług medycznych w abonamentach medycznych, poza karencjami i sanacjami wprowadzają również limity wizyt na poszczególne usługi. Bardzo często kupując prywatne ubezpieczenie lekarskie, limitowane są takie usługi jak wizyty domowe czy drogie badania jak tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny.

Dlaczego ubezpieczyciele wprowadzają karencje, limity wizyt i sanacje na swoje usługi?

Wprowadzenie przez towarzystwa pewnych obostrzeń ma zabezpieczyć ubezpieczyciela przed nieuczciwymi klientami. W związku z tym, że prywatne ubezpieczenie zdrowotne jest ubezpieczeniem dobrowolnym, istnieje możliwość wypowiedzenia go przez ubezpieczonego w każdej chwili. Łatwo, więc wyobrazić sobie sytuację, kiedy klient wykupuje ubezpieczenie tylko po to, aby skorzystać z drogich usług stomatologicznych, czy też innych kosztownych badań a następnie bez żadnych większych kosztów wypowiada je anulując tym samym ubezpieczenie na zdrowie.

Czy jest, zatem sens wykupować ubezpieczenie zdrowotne, jeśli nie masz dostępu do wszystkich usług?

Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sam. Zanim jednak podejmiesz decyzję dokładnie zapoznaj się OWU i dowiedź się, czego nie obejmuje Twoje ubezpieczenie oraz jakie karencje wprowadził ubezpieczyciel na poszczególne usługi.

Ubezpieczenie zdrowotne

Podsumowanie

 • Prywatne ubezpieczenie zdrowotne jest płatnym dopełnieniem ubezpieczenia z ramienia Narodowego Funduszu Zdrowia.
 • Prywatna opieka medyczna nigdy nie zastąpi NFZ, a usługi, które proponuje, mają o wiele węższy zakres.
 • Ubezpieczyciele na podstawie ankiety medycznej oceniają ryzyko i proponują ubezpieczonemu konkretną stawkę za ochronę.
 • Zdarza się też, że ubezpieczyciel odmawia wnioskodawcy ubezpieczenia w przypadkach, kiedy ten np. jest przewlekle chory.
 • Towarzystwa stosują również karencję ubezpieczeniową, czyli okres, przez który pomimo opłacania składki pewne usługi z zakupionego pakietu medycznego będą dla Ciebie niedostępne.
 • Karencje ubezpieczeniowe dotyczą najczęściej tych usług, które są w pakiecie najdroższe np. stomatologii.
 • Firmy ubezpieczeniowe zdrowotne oferujące swoje usługi to m.in. Signal Iduna, Enel Med i Pol Med.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
46 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Monika
Monika
6 lat temu

[usunięte przez moderatora]

majek81
majek81
6 lat temu

A proszę powiedzieć jeszcze jak wypada firma Medica Assistance na tle innych z branży ubezpieczeń medycznych. Czy warto brać ich pod uwagę?

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  majek81

Witam 😉

Firmy, które mamy w naszej porównywarce punkta zdrowie to aktualnie absolutna czołówka ubezpieczycieli, oferujących prywatne ubezpieczenia zdrowotne 😉 Dlatego proponuję porównanie dostępnych tam ofert 🙂

Pozdrawiam

majek81
majek81
6 lat temu

Witam. Dziękuję za odpowiedź. Sprawdzę 🙂

Wojtek
Wojtek
6 lat temu

Czyli te prywatne ubezpieczenia zdrowotne są tylko po to, aby nie płacić za prywatną wizytę gotówką, zamiast tego płacimy co miesiąc składkę, na wypadek gdybyśmy chcieli na taką wizytę iść. Biorąc pod uwagę to, że te ubezpieczenia pokrywają tylko koszty diagnostyki (co najwyżej, 90% to zwykła wizyta u specjalisty), a te tak duże nie są, to jest to bez sensu. Aha, no i jeśli poważnie zachorujemy to ubezpieczyciel nie przedłuży nam umowy, najlepiej więc chorować zaraz po jej przedłużeniu.

Może ja źle to wszystko rozumiem, ale szukając dobrego ubezpieczenia dla siebie dochodzę do wniosku, że te ubezpieczenia są naprawdę bez sensu. Dużo lepiej miesięczną składkę odkładać na osobne konto z oszczędnościami przeznaczonymi na wizyty lekarskie.

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Wojtek

Witam

prywatne ubezpieczenia zdrowotne to pełna alternatywa wobec ubezpieczenia państwowego, które zakłada diagnostykę, poczynając od wizyty u dowolnego specjalisty, każdej specjalizacji(bez skierowania) a kończąc na specjalistycznych badaniach, których koszt pokrywa ubezpieczyciel 🙂 Przechodząc do leczenia, jego koszt również może być refundowany, wszystko zależy od zakresu i wariantu jaki wybraliśmy.
Pomijam już fakt czekania w kolejkach, bo w tej opiece medycznej tego nie uświadczymy 🙂 Wybieramy dzień (może być dzień, w którym dzwonimy!), odpowiadającą nam godzinę i zostajemy zapisani na wizytę. A wszystko w ramach prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego 🙂

Pozdrawiam

Ewa
Ewa
5 lat temu

Ale jednak „Prywatne ubezpieczenie zdrowotne jest płatnym dopełnieniem ubezpieczenia z ramienia Narodowego Funduszu Zdrowia.” Więc nie jest to pełna alternatywa. Czy można mieć ubezpieczenie prywatne, nie będąc ubezpieczonym przez NFZ?

Grzegorz Bujański (punkta)
Grzegorz Bujański (punkta)
5 lat temu
Reply to  Ewa

W samym artykule zwracamy już uwagę na różnice. Trzeba zwrócić uwagę zawsze na zakres. Każdy pakiet dokładnie określa, do jakiego specjalisty można się udać w ramach tego ubezpieczenia i jakie badania można zrobić bezpłatnie, a ponadto jakie są ograniczenia. Wszystko zależy od wariantu i ceny takiego ubezpieczenia i oczywiście wymagań. Wiadomo, że najtańsze ubezpieczenie, nie będzie nawet w połowie alternatywą do ubezpieczenia w NFZ. Zagwarantuje tylko podstawową opiekę zdrowotną, bez dostępu do większości specjalistów, badań i świadczeń szpitalnych. Ubezpieczenie prywatne można kupić niezależnie od tego, czy ma Pani ubezpieczenie w NFZ, czy nie.

Anna
Anna
6 lat temu

Nosiłam się z zamiarem wykupienia takiego ubezpieczenia ze składką około 100 zł miesięcznie, ale kiedy pomnożę te 100 zł przez 12 miesięcy , wychodzi mi koszt 1200 zł rocznie , za którą to kwotę mogę w ciągu roku wykonać wiele wizyt i wiele badań prywatnie. Zważywszy zatem na ograniczenia jakie stosują firmy ubezpieczeniowe, oferujące głównie konsultacje medyczne czy tanie badania , dochodzę do wniosku że wydawanie pieniędzy na takie ubezpieczenia nie ma żadnego sensu.

Łukasz Leus
Łukasz Leus
6 lat temu
Reply to  Anna

Witam,
Nie do końca mogę się z Panią zgodzić, bo wszystko zależy od tego jakie to będą badania i jacy specjaliści. Pakiet za 100 zł miesięcznie obejmuje już dużą liczbę placówek i badań zwłaszcza tak drogich jak tomografia komputerowa, czy rezonans magnetyczny (gdzie badanie na NFZ to oczekiwanie często 3-4 miesiące, a prywatne badanie kosztuje około 600 zł). W połączeniu z innymi badaniami szybko może się okazać, że pakiet medyczny zwróci się finansowo, a do tego pozwoli na znacznie szybszą i lepszą obsługę lekarską.

Pozdrawiam,
Łukasz

Jurek
Jurek
6 lat temu

Ja ma w pakiecie nawet badania, za które zwykle trzeba dopłacać – tomograf, rezonans. I bardzo zadowolony jestem, bo nie czekam długo na wizyty u specjalistów. [reklama]

Ola
Ola
5 lat temu

Dzień Dobry,

czy posiadając tylko prywatne ubezpieczenie zdrowotne możemy korzystać z usług NFZ??

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
5 lat temu
Reply to  Ola

Dzień dobry

ubezpieczenie prywatne nie jest ubezpieczeniem państwowym/publicznym, w związku z tym jeśli chce Pani korzystać z NFZ nieodpłatnie, trzeba mieć ubezpieczenie państwowe.

Pozdrawiam

Karolina
Karolina
5 lat temu

A jak jest w przypadku pobytu w szpitalu? Np. zostaję potracona przez auto, nie posiadam ubezpieczenia NFZ. Czy któryś z prywatnych ubezpieczycieli oferuje pomoc w takich przypadkach? Do lekarzy nie chodzę, jestem młodą matką, narzeczony nie ma prawa mnie ubezpieczyć, a rejestracja w UP nie wchodzi w grę, gdyż przy niemowlęciu nie mam możliwości pracować/chodzić na szkolenia.

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Karolina

Prywatne pakiety medyczne zazwyczaj gwarantują wizyty u lekarz secjalistów, niektóre badania, czasem stomatologa i rehabilitację, pobyt w szpitalu. Wszystko zależy od zakresu wykupionego przez Panią pakietu. Należy zapoznać się z ofertą dostępną na rynku i wykupić ubezpieczenie indywidualnie dostosowane do Pani potrzeb.

Stafan
Stafan
5 lat temu

Witam. To znaczy, że nie mając ubezpieczenia w PL w postaci NFZ. Podczas np wypadku, wszystkie koszty pokrywa ta polisa ? Mam na myśli przewóz karetką do szpitala, wstępne badania, operacje. lekarstwa itp do czasu wygaśnięcia polisy ? A co po tym jeśli polisa wygaśnie ? czy wtedy jest możliwość przedłużenia takiej polisy ?

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Stafan

Zakres takiego ubezpieczenia uzależniony jest od opcji, jaką Pan wybierze. Zapewne są takie pakiety, które obejmują kompleksową opiekę medyczną. Pakiet medyczny nie obejmuje zwrotu kosztów za lekarstwa, ponieważ dotyczy usług. Oczywiście jest możliwość przedłużenia takiej polisy.

Damian
Damian
5 lat temu

Witam.Jaka firma pokrywa usuwanie tłuszczaków?

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Damian

Musi Pan przejrzeć dostępne oferty i dopytać o szczegóły. Wszystko zależy od zakresu wykupionego przez Pana pakietu.

Pawel
Pawel
5 lat temu

Musze przyznac ze udziela Pani wyczerpujacych odpowiedzi…

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Pawel

Nie sposób odpowiedzieć na ww. zadane pytanie w inny sposób, ponieważ na rynku ubezpieczeniowym jest bardzo dużo produktów, a zakres każdego różni się od siebie. Zachęcam do kontaktu z konsultantem, który może szczegółowo przedstawić naszą ofertę.

eddy123
eddy123
5 lat temu

co za brednie, kto mi każe być w NFZ? wy? pracując na umowie o dzieło nie muszę być w nfz, mając spółke zoo również. Więc nie piszcie bzdur że ubezpieczenie prywtane to tylko dopełnienie, można byc tylko w prywatnym!

Adrianna
Adrianna
5 lat temu

Witam jestem kompletnie zielona jeśli chodzi o ubezpieczenia więc potrzebuję państwa pomocy. Mam 22 lata obecnie jestem po operacji usunięcia jajnika lewego w wyniku endometriozy. I będę mieć leczenie przez co najmniej kolejny rok. Wszystko płacę prywatnie nie jest to problemem. Ale dziś dowiedziałam się że potrzebuję leku który kosztuje 175 zł opakowanie a po ubezpieczeniu się mogłabym płacić ok 15zł. I tu moje pytanie jest czy jeśli ubezpieczę się prywatnie to czy ta zniżka na ten lek będzie mnie obowiązywać? Chciałam również podkreślić że nie mam w ogóle ubezpieczenia oraz nie pracuję.

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Adrianna

Wszystko zależy od warunków ubezpieczenia, jakie Pani wykupi, jednak proszę mieć na względzie, że w większości takich produktów jest tzw. karencja, czyli okres od zawarcia umowy ubezpieczenia, w którym to ubezpieczenie nie zadziała. Tym bardziej, nie można ubezpieczyć się od zdarzenia, które już miało miejsce.

Małgorzata
Małgorzata
5 lat temu

Witam rowniez nie posiadam żadnego ubezpieczenia i zrezygnowalam z pracy miesiac temu gdzie bylam ubezpieczona i ja i moja rodzina.. Co teraz zrobic czy wykupic prywatne ubezpieczenie ? Bo zalwzy mi na tym ze jak pójdę do lekarza rodzinnego zebym niw musiala za ta wizyte płacić.. Bo wiadomo dzieci o tej porze roku choruja często

Grzegorz Bujański (punkta)
Grzegorz Bujański (punkta)
5 lat temu
Reply to  Małgorzata

Witam. Dokładnie tak proponuję. Już najtańsze pakiety posiadają w zakresie lekarza internistę i bez problemu można takie ubezpieczenie wykupić nawet w wariancie rodzinnym.

Marcin
Marcin
5 lat temu

Mam pytanie, czy jeżeli chcę podpisać z pracodawcą umowę o dzieło i nie chcę płacić składki 9 % z wynagrodzenia brutto na ubezpieczenie NFZ, to czy mogę tak zrobić i nie będzie problemu? (umowa taka mnie nie zobowiązuje do tego, ale chcę się tak zabezpieczyć).
Indywidualnie wolałbym te pieniądze dostać za pracę i przeznaczyć na prywatne ubezpieczenie.
Wyliczyłem, że wówczas mógłbym sobie pozwolić na pakiet za ponad 200 zł miesięcznie (a jak patrzyłem to takie pakiety są obszerne).
Te pieniądze i tak bym przeznaczył na ten sam cel (wyszłoby nawet trochę taniej niż przy opłacaniu NFZ).
Po prostu chcę wiedzieć czy tak mogę zrobić. Oczywiście dobrałbym sobie pakiet zawierający w sobie sytuacje wypadkowe.

Grzegorz Bujański (punkta)
Grzegorz Bujański (punkta)
4 lat temu
Reply to  Marcin

Witam. Niestety, ale ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych mówi o tym, że ubezpieczenie zdrowotne w naszym kraju jest obowiązkowe.

Janek
Janek
4 lat temu

Jak działa dopełnienie ubezpieczenia prywatnego z ub. zdr. w NFZ?

Janek
Janek
4 lat temu

Jak działa dopełnienie ubezpieczenia prywatnego z ubezpieczeniem zdrowotnym w NFZ?
Czy można korzystać normalnie z usług medycznych NFZ a w przypadku potrzeby skorzystania z określonego specjalisty skorzystać z ubezpieczenia prywatnego?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Janek

Tak, jak najbardziej. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne, które wykupuje Pan w konkretnej firmie jest „dodatkiem”. Oczywiście można korzystać z jednego, jak i drugiego ubezpieczenia.

Dominika
Dominika
4 lat temu

Witam, czy nie będąc ubezpieczona w NFZ, ale ubezpieczając się prywatnie mogę skorzystać z państwowych usług szpitala na czas porodu? Czy to zależy od szpitala?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Dominika

Dzień dobry, jeśli kobieta w ciąży nie ma ubezpieczenia, to bezpłatna opieka zdrowotna i tak będzie takiej osobie zapewniona. Potrzebna będzie jedynie karta przebiegu ciąży – niektóre placówki/szpitale mogą prosić o przedstawienie takiej karty, natomiast jeśli nie będzie jej miała Pani przy sobie, to nie może to być przyczyną odmowy udzielenia świadczenia.

Kryzsztof
Kryzsztof
4 lat temu

Kończę w lipcu umowę o pracę i jednocześnie ubezpieczenie w NFZ. Nie chcę rejestrować się w UP jako osoba bezrobotna aby uzyskać ubezpieczenie. W związku z powyższym chciałbym już od maja ubezpieczyć się prywatnie. Czy jest to możliwe? Czy będę w ramach tego ubezpieczenia korzystać także z porad tzw. lekarza rodzinnego od lipca?

Krzysztof
Krzysztof
4 lat temu

Kończę w lipcu umowę o pracę i jednocześnie ubezpieczenie w NFZ. Nie chcę rejestrować się w UP jako osoba bezrobotna aby uzyskać ubezpieczenie. W związku z powyższym chciałbym już od maja ubezpieczyć się prywatnie. Czy jest to możliwe? Czy będę w ramach tego ubezpieczenia korzystać także z porad tzw. lekarza rodzinnego od lipca?

Krzysztof
Krzysztof
4 lat temu

Chcę się ubezpieczyć prywatnie, nie mam ubezpieczenia z NFZ. Czy tak można? Jak to wygląda, gdybym zachorował (nie tylko jako nieszczęśliwy wypadek komunikacyjny) i znalazł się w szpitalu? Czy ubezpieczyciel pokryje np. koszty badań, ewentualnego zabiegu i pobytu w szpitalu?

Grzegorz Bujański (punkta)
Grzegorz Bujański (punkta)
4 lat temu
Reply to  Krzysztof

Witam,
Zakres bezpłatnych świadczeń zależy od ubezpieczenia i jego zakresu i można z niego korzystać nie posiadając ubezpieczenia w NFZ. To czy ubezpieczenie zadziała w przypadku pobytu w szpitalu zależy od zakresu. Ubezpieczenie może pokrywać tylko podstawowe badania i wizytę u konkretnych lekarzy specjalistów. Za opiekę szpitalną co do zasady będzie trzeba zapłacić wyższą składkę niż podstawową.

Krzysztof
Krzysztof
4 lat temu

Bardzo dziękuję za odpowiedź.

renattta
renattta
4 lat temu

W lux medzie ci, którzy wybrali lekarza POZ mogą korzystać z wielu nieodpłatnych świadczeń w ramach NFZ. Mi to bardzo odpowiada i cieszę się , że zdecydowałam się.

Magda
Magda
4 lat temu

Od 12 lat nie mieszkam w Polsce, teraz bede wracac do kraju z corka i mezem (Brytyjczykiem) – jesli, to jakie swiadczenia beda nam przyslugiwac? Moj maz jest na emeryturze wiec nie bedzie oplacal zadnych skladek – jak w jego przypadku bedzie ygladalo ubezpieczenie zdrowotne (rozumiem, ze bedzie musial wykupic prywatne , ale z panstwa artukulu wynika, ze skladka na ubezpieczenieni prywatne jest tylko dodatkiem do skladki na NFZ).
bardo to wszystko skomplikowane, bede bardzo wdzieczna za odpowiedz
Pozdrawiam
Magda

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Magda

Dzień dobry, jest możliwość wykupienia prywatnego pakietu medycznego, bez ubezpieczenia w NFZ, natomiast najczęściej w prywatnych pakietach medycznych nie ma opieki szpitalnej w razie nagłych zdarzeń. Byłaby więc możliwość umawiania się na wizyty do lekarzy, badania, różnego rodzaju zabiegi (w zależności od wybranego pakietu). Można też ewentualnie skontaktować się z Narodowym Funduszem Zdrowia w celu dopytania o możliwość zawarcia dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Dżoena
Dżoena
1 rok temu

Pracuję i mam ubezpieczenie grupowe do którego dopisałam pełnoletniego , niepracującego syna . Czy syn w takiej sytuacji może chodzić do lekarza pierwszej pomocy ?

Dżoena
Dżoena
1 rok temu
Reply to  Dżoena

Lekarza pierwszego kontaktu

Konsultant Punkta
Konsultant Punkta
1 rok temu
Reply to  Dżoena

Jeśli ma Pani na myśli prywatny pakiet medyczny, to polecam skontaktować się z Ubezpieczycielem. Jeśli standardowe ubezpieczenie zdrowotne, proszę skontaktować się z Narodowym Funduszem Zdrowia.

PCiSowiec
PCiSowiec
1 rok temu

Dzień dobry,

prowadzę działalność nierejestrowaną.
W związku z trudnościami ze znalezieniem pracy po studiach, utrzymuję się z działalności nierejestrowanej, którą za rok (gdy będzie mi dalej dobrze szło), zamierzam zarejestrować.

W jaki sposób mogę się ubezpieczyć? Czy będzie dobrze jak wykupię prywatny pakiet ubezpieczeniowy? A jeśli tak, to jaki byłby najlepszy i jakiej firmy?

Konsultant Punkta
Konsultant Punkta
1 rok temu
Reply to  PCiSowiec

Dzień dobry, oczywiście może Pan/Pani wykupić prywatny pakiet medyczny, natomiast proszę pamiętać że w większości nie ma w zakresie opieki szpitalnej w razie nagłych zdarzeń. Jeśli interesuje Pana/Panią prywatny pakiet pod kątem możliwości umawiania się do specjalistów, wykonywania badań w prywatnych placówkach medycznych, to zapraszam do kontaktu z nami: 22 490 9000, przedstawimy różne warianty.