Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Aktualizacja:
ubezpieczenie-nieruchomosci-wichury

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Definicje mają znaczenie. Jak ogólne warunki ubezpieczenia określają silny wiatr i inne zjawiska?

Obawiasz się, że niszczycielskie działanie wiatru narazi Cię na wydanie co najmniej kilkunastu tysięcy złotych na naprawę uszkodzeń domu? Lepiej przygotować się na pechowe sytuacje, kupując ubezpieczenie nieruchomości, zapewniające świadczenia za szkody wywołane anomaliami pogodowymi. Przed podpisaniem umowy przeczytaj ogólne warunki ubezpieczenia, które definiują naturalne zdarzenia objęte ochroną, w tym silny wiatr.

Co ciekawe, towarzystwa ubezpieczeniowe często utożsamiają „silny wiatr” z „trąbą powietrzną” czy nawet „huraganem” – nie zdziw się, jeśli OWU nie zawiera tych wszystkich pojęć. Zdarza się, że dokument podaje zdawkową definicję, np. Generali opisuje „silny wiatr” jako „wiatr, którego działanie wyrządza szkody w miejscu ubezpieczenia”.

Czytaj także: Ubezpieczenie mieszkania od ognia i innych zdarzeń losowych

Z precyzyjniejszym terminem zapoznasz się w OWU Dom Link4. Ubezpieczyciel uzależnia skategoryzowanie wiatru jako silnego od przekroczenia określonego pułapu – 16,0 m/s (57,6 km/h). Dla porównania – orkan Malik przekroczył 120 km w styczniu 2022 roku. Prędkość wiatru powinna zostać określona przez IMGW (Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej). Kiedy uzyskanie takiej informacji nie jest możliwe, Link4 stwierdza wystąpienie wichury na podstawie rozmiaru szkód w miejscu wystąpienia i sąsiedztwie.

Sprawdź ubezpieczenie nieruchomości od wichur

Trzeba też pamiętać, że minimalna prędkość porywistego wiatru różni się nawet o 10 m/s w OWU poszczególnych ubezpieczycieli. W OWU „Twoje miejsce” Uniqa wskazuje jako dolną granicę 15 m/s (54 km/h). Z kolei TUZ Ubezpieczenia posługuje się wyłącznie pojęciem „huraganu”, określając go jako wiatr o prędkości nie mniejszej niż 17,5 m/s, zdolny do wyrządzenia masowej szkody. Ten ubezpieczyciel uznaje pojedyncze szkody za skutki huraganu, jeśli w bezpośrednim sąsiedztwie wystąpiły jego ślady lub potwierdza go charakter i rozmiar szkód.

Czytaj także: Ranking ubezpieczeń mieszkań i domów 2018 – kto oferuje najlepsze polisy?

Co obejmuje ubezpieczenie od wiatru?

Ochrona na wypadek wichury, huraganu i trąby powietrznej jest dostępna w ramach ubezpieczenia od ognia i innych zdarzeń losowych, obejmującego mury, stałe elementy, ruchomości domowe, budynki niemieszkalne i obiekty małej architektury na posesji. Analogicznym zakresem ochrony można objąć domek letniskowy, a nawet nagrobki, zwłaszcza znajdujące się w pobliżu drzew, które mogą zostać powalone przez wichurę. Korzystasz z systemów fotowoltaicznych i solarnych? Sprawdź, czy ubezpieczyciel obejmuje je ochroną jako budowle do określonej kwoty, np. 50 000 zł, czy wymaga opłacenia dodatkowej składki.

Zdarza się, że ubezpieczyciel wymienia „silny wiatr” jako ryzyko w ubezpieczeniu na wypadek naturalnych zdarzeń, a nie od ognia i zdarzeń losowych. Taki podział stosuje chociażby Generali. Ochrona na wypadek porywistego wiatru jest dostępna po opłaceniu dodatkowej składki ubezpieczenia w opcji od ryzyk nazwanych. Jeśli nie wykupisz tej klauzuli, nie otrzymasz świadczenia również za szkody wyrządzone przez grad, deszcz czy śnieg. Klienci decydujący się ubezpieczenie All Risks, czyli od wszystkich ryzyk, zyskują tę ochronę w pakiecie.

Czytaj także: Ubezpieczenie mieszkania i domu – jak wybrać? Gdzie kupić najkorzystniej? Poradnik Punkta

Nie zaniżaj sumy ubezpieczenia w celu zredukowania składki, ponieważ odbije się to na wysokości świadczenia. W takiej sytuacji ubezpieczenie nie zapewni Ci odszkodowania, które pokryje realne koszty naprawy szkód wyrządzonych przez silny wiatr. Określając sumę ubezpieczenia mienia ruchomego, zwróć uwagę, czy OWU podaje limity odpowiedzialności dla niektórych przedmiotów, np. biżuterii, odzieży ze skóry naturalnej czy wartości pieniężnych. Uwaga– zwierzęta domowe także są klasyfikowane jako ruchomości.

Czytaj także: Gdy za oknem szaleje mróz i śnieg, zadbaj o ubezpieczenie domu na zimę

Kiedy ubezpieczenie od wiatru nie zadziała?

Ubezpieczenie od wiatru nie zapewni Ci odszkodowania za uszkodzenia w domu pozbawionym zadaszenia (np. w trakcie budowy). Przyczyną odmowy wypłaty świadczenia może być także pozostawienie otwartych otworów okiennych i drzwiowych. Jeżeli przechowujesz mienie ruchome na niezabudowanym balkonie, logii albo tarasie, również możesz nie otrzymać odszkodowania za straty powstałe wskutek wichury. Lepiej posłuchaj alertów RCB i zabezpiecz wolno stojące rzeczy. Twój przydomowy ogródek rośnie w tunelu foliowym? Prawdopodobnie nie jest chroniony na wypadek huraganu.

Oblicz składkę ubezpieczenia nieruchomości

Wyłączenia odpowiedzialności związane z silnym wiatrem są stosowane także w klauzulach rozszerzających podstawowe ubezpieczenie mieszkania i domu. Jeśli chcesz opłacić składkę za ochronę szyb i elementów szklanych, czyli m.in. luster, kabiny prysznicowej, szyb w urządzeniach AGD, sprawdź, czy ubezpieczyciel wyklucza z ochrony szkody spowodowane silnym wiatrem.

Ponadto ubezpieczyciele zastrzegają, że nie ponoszą odpowiedzialności za niewykonane i opóźnione usługi assistance z powodu sił wyższych, w tym zjawisk meteorologicznych.

Ile kosztuje ubezpieczenie od wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Cena ubezpieczenia domu i mieszkania jest zależna od wielu czynników, więc trudno jednoznacznie określić, ile zapłacisz za ochronę na wypadek wiatru i innych naturalnych zdarzeń. Za pomocą kalkulatora ubezpieczenia nieruchomości na Punkta.pl obliczysz orientacyjną wysokość składki u co najmniej kilku ubezpieczycieli.

Właściciel wrocławskiego mieszkania o łącznej wartości od 500 000 zł do 600 000 zł wyda minimum 300 zł na ubezpieczenie obejmujące ochronę murów, stałych elementów i ruchomości domowych od zdarzeń losowych, w tym wichury. Zyska także ubezpieczenie home assistance, które zapewnia interwencje specjalistów w przypadku awarii lub uszkodzeń sprzętów, oraz OC w życiu prywatnym z sumą wynoszącą 50 000 zł.

Czytaj także: Ubezpieczenie domu – polisa nie tylko „pod kredyt”. Gdzie kupić polisę?

Podsumowanie

  • Ubezpieczenie na wypadek wichury, huraganu i trąby powietrznej zwykle stanowi składową ubezpieczenia od ognia i innych zdarzeń losowych.
  • Firmy ubezpieczeniowe definiują odmiennie silny wiatr, podając różne minimalne prędkości. OWU może wyjaśniać wyłącznie termin „huraganu”, pomijając „wichurę” czy „trąbę powietrzną” – te zjawiska są kategoryzowane jako jedno.
  • Ubezpieczając mieszkanie lub dom ze stałymi elementami, ruchomościami domowymi, budynkami i obiektami małej architektury na posesji, podaj sumę ubezpieczenia, która odpowiada realnej wartości mienia.
  • Zapoznaj się z limitami i wyłączeniami odpowiedzialności. Jedną z przyczyn odmowy wypłaty odszkodowania może być pozostawienie otwartych okien na czas wichury.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.01.07
Ubezpieczenie domu i mieszkania – na jakie koszty się przygotować?

Ubezpieczenie nieruchomości to nie tylko ochrona przed zagrożeniami czy wydarzeniami losowymi, ale przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje polisa i jakie czynniki wpływają na jej cenę. Przyjrzymy się temu zagadnieniu i postaramy odpowiedzieć na pytanie „ile kosztuje ubezpieczenie domu/mieszkania?”.

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tysięcy – ile kosztuje i czy może stanowić koszt firmowy?

Wielu przedsiębiorców decyduje się na zakup auta o wartości powyżej 150 tys. złotych. W przypadku samochodu o tak wysokiej wartości, poza ubezpieczeniem OC, warto pomyśleć również o polisie AC. Jednak ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tys. złotych może być przedmiotem pewnych ograniczeń podatkowych. Spra.wdź o czym pamiętać

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Normy emisji spalin dla samochodów osobowych

Normy emisji spalin są kluczowymi regulacjami, które określają dopuszczalne poziomy emisji zanieczyszczeń dla pojazdów samochodowych. W Europie obowiązują normy Euro, które mają na celu ograniczenie negatywnego wpływu transportu drogowego na środowisko i zdrowie publiczne.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej