Klauzule abuzywne: co to są klauzule niedozwolone?

Aktualizacja:
Klauzule abuzywne

Każdy z nas nie raz w swoim życiu podpisywał różnego rodzaju umowy. Niekiedy mamy wpływ na ich kształt i możemy negocjować warunki, jednak zazwyczaj albo musimy zaakceptować ich zapisy w całości, albo w całości je odrzucić. To pierwsze rodzi niebezpieczeństwo, że w umowie znajdą się tak zwane klauzule abuzywne, czyli klauzule niedozwolone. Czym konkretnie są klauzule abuzywne i jak sobie z nimi radzić?

W przypadku każdej umowy możemy spotkać się z klauzulami abuzywnymi, czyli takimi, które nie tylko będą miały charakter niedozwolony, ale przede wszystkim będą dla nas niekorzystne. Jeśli przed podpisaniem umowy będziemy mieli jakiekolwiek wątpliwości, możemy je zgłosić ubezpieczycielowi i próbować negocjować. Co jednak w sytuacji, gdy klauzule abuzywne dostrzeżemy już po podpisaniu umowy?

Czytaj także: Skarga do UOKiK – jak Urząd może Ci pomóc z ubezpieczycielem?

Co to są klauzule abuzywne?

Zacznijmy jednak od początku. Z pojęciem klauzuli niedozwolonej możemy spotkać się często w kontekście OWU czy chociażby różnego rodzaju regulaminów i możemy ją rozumieć jako postanowienia umowy, które kształtują nasze prawa i obowiązki w sposób niezgodny z obowiązującym prawem.  Nieco dokładniej klauzule abuzywne definiuje Kodeks cywilny. W świetle art. 3851 Kodeksu cywilnego, klauzule abuzywne to:

Postanowienia umowy zawieranej pomiędzy konsumentem a przedsiębiorcą, nie uzgodnione indywidualnie z konsumentem, kształtujące jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami i rażąco naruszające jego interesy.

Czytaj także: Matematyka aktuarialna

Co jest jednak najważniejsze – klauzule, które zostały nieuzgodnione indywidualnie z konsumentem nie są dla niego wiążące. Pamiętajmy jednak, że o tym możemy mówić jedynie w sytuacji, gdy nie mieliśmy realnego wpływu na postanowienia umowy. Z taką sytuacją najczęściej możemy mieć do czynienia w przypadku umów bankowych, zakładów ubezpieczeń czy chociażby biur podróży.

Czytaj także: Umowy adhezyjne w ubezpieczeniach a ochrona konsumenta

Klauzule abuzywne: przykłady

Jeśli w umowie, którą otrzymałeś znajdziesz klauzule podobne do tych, bądź ostrożny! Oznacza to, że właśnie masz do czynienia z klauzulami niedozwolonymi! Klauzule abuzywne to takie, które:

  • wykluczają możliwość odstąpienia od umowy,
  • przewidują wygórowaną karę za odstąpienie od umowy,
  • narzucają sąd właściwy do rozpatrywania sporów,
  • wyłączają lub ograniczają odpowiedzialność przedsiębiorcy za nienależyte wykonanie zobowiązania,
  • przyznają przedsiębiorcy prawo do wiążącej interpretacji umowy lub jej jednostronnej zmiany bez ważnej przyczyny.

Czytaj także: Tajemniczy klient z UOKiK odwiedzi ubezpieczyciela?

Klauzule niedozwolone: jakie mają skutki?

Tak jak wspomnieliśmy, jednym z głównych skutków klauzuli abuzywnej jest brak mocy wiążącej. Oznacza to, że jeśli już po podpisaniu umowy, w OWU dopatrzymy się zapisów niezgodnych z prawem, a na postanowienia umowy nie mieliśmy żadnego wpływu, nie są one dla nas wiążące. Nie musimy zatem stosować się do tego typu postanowień. Jeśli jednak druga strona umowy odmówi wówczas uznania konkretnych zapisów za niedozwolone, jako konsument możemy dochodzić swoich praw na drodze sądowej.  To jednak nie wszystko! Największe konsekwencje stosowania w umowach klauzuli niedozwolonej poniesie przedsiębiorca, którego praktyki zostaną uznane za takie, które naruszają zbiorowe interesy konsumentów. Wynikiem tego może być nałożenie przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wysokich kar pieniężnych.

Czytaj także: Klauzula alkoholowa idealna na wakacje? Sprawdzamy „polisę od piwa”

Ogólne warunki ubezpieczenia (OWU) od A do Z. Wszystko, co musisz wiedzieć!

Podsumowanie

  1. Klauzule abuzywne to postanowienia umowy zawieranej pomiędzy konsumentem a przedsiębiorcą, nie uzgodnione indywidualnie z konsumentem, kształtujące jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami i rażąco naruszające jego interesy.
  2. Jeśli dopatrzyłeś się klauzuli niedozwolonej jeszcze przed podpisaniem umowy, zwróć się do przedsiębiorcy z wnioskiem o zmianę kwestionowanego postanowienia.
  3. Jeśli klauzula abuzywna znajduje się w umowie już podpisanej, to na mocy prawa zapis ten nie jest wiążący.
  4. O klauzuli abuzywnej możemy mówić jedynie w przypadku, kiedy klient nie miał realnego wypływu na kształt zapisów umowy.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej