Szkoda Całkowita - Wyjaśniamy Co to jest i Kiedy Następuje

Aktualizacja:
Szkoda całkowita

To przykre, ale niestety się zdarza. Warto wiedzieć, co zrobić w sytuacji, kiedy samochód nie nadaje się do naprawy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami wraku niesprawnego samochodu nie możesz trzymać, a już na pewno, gdy jest nieubezpieczony! Szkoda całkowita - wyjaśniamy!

Co to jest szkoda całkowita pojazdu?

Szkoda całkowita to sytuacja, w której przywrócenie pojazdu do poprzedniej sprawności kosztowałoby więcej, niż wynosi wartość samochodu ustalona w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia na dzień szkody. W zależności od firmy ubezpieczeniowej i warunków polisy, szkoda całkowita wynosi do 70% wartości pojazdu w dniu, w którym doszło do kolizji lub wypadku.

Wynika to wprost z definicji art. 363 § 1 Kodeksu cywilnego: Naprawienie szkody powinno nastąpić, według wyboru poszkodowanego, bądź przez przywrócenie stanu poprzedniego, bądź przez zapłatę odpowiedniej sumy pieniężnej. Jednakże gdyby przywrócenie stanu poprzedniego było niemożliwe albo gdyby pociągało za sobą dla zobowiązanego nadmierne trudności lub koszty, roszczenie poszkodowanego ogranicza się do świadczenia w pieniądzu.

Im starsze auto, tym większe prawdopodobieństwo uznania szkody za całkowitą.

PRZYKŁAD: Gdy w samochodzie pękł blok silnika lub w wypadku uszkodzone zostały podłużnice, jest niemal pewne, że ubezpieczyciel uzna szkodę za całkowitą.

Jeśli szkoda likwidowana jest z OC sprawcy, poszkodowany może domagać się naprawy auta, pod warunkiem, że to technicznie możliwe. Decyduje również koszt naprawy, który nie może przekraczać wartości pojazdu w dniu, w którym doszło do szkody. Ubezpieczyciele dokonują tu zazwyczaj amortyzacji kwoty ubezpieczenia, uwzględniając postępujący w ciągu roku spadek wartości pojazdu.

Szkoda całkowita – czy można wtedy sprzedać auto?

Każde auto można sprzedać. Wiele firm skupuje auta zaniedbane, zepsute i uszkodzone, w tym objęte definicją szkody całkowitej. Adresy można znaleźć w Internecie lub lokalnej prasie. Pomocą często służą też warsztaty samochodowe lub blacharskie, które współpracują ze sprawdzonymi osobami. Możesz też poprosić ubezpieczyciela, który odmówił naprawy z uwagi na szkodę całkowitą, o pomoc w sprzedaży lub we wskazaniu potencjalnego nabywcy dla wraku. Niektóre firmy ubezpieczeniowe same wystawiają powypadkowe auta na aukcjach.

CZYTAJ TAKŻE

Obrażenia w wypadku? Zdobądź odszkodowanie z OC sprawcy metodą trzech kroków

Zadośćuczynienie z OC sprawcy. Jak walczyć o duże pieniądze po wypadku?

Poznaj 10 tricków firm ubezpieczeniowych na zaniżanie odszkodowań z OC

Zdarza się również, że właściciele uszkodzonych lub starych samochodów znajdują za wycieraczką oferty kupna, np. „Kupię każdy, uszkodzony”. Dobrze jest zbierać takie wizytówki, bo mogą się przydać w nieoczekiwanej chwili.

Na co zwracać uwagę sprzedając wrak?

Prawdopodobnie za uszkodzony samochód nie uzyskasz wysokiej ceny. W tym przypadku najważniejsze nie są pieniądze, ale poprawne sporządzenie umowy, która musi zawierać m.in. dokładne dane nabywcy. Nabywca powinien się w niej zobowiązać też do rejestracji auta. Sprzedaż takiego pojazdu należy natychmiast zgłosić w wydziale komunikacji oraz u ubezpieczyciela, aby nie płacić dalej OC.

Jak ustalana jest wysokość odszkodowania przy szkodzie całkowitej pojazdu?

Gdy ubezpieczyciel orzeknie o szkodzie całkowitej, wówczas wartość odszkodowania naliczana jest według następującego wzoru:

X – wartość nieuszkodzonego pojazdu przypadająca na dzień szkody,
Y – wartość wraku samochodu przypadająca na dzień szkody.

Wypłacane odszkodowanie stanowi różnicę pomiędzy wartością X i Y.

PRZYKŁAD: Twoje auto w stanie nieuszkodzonym było warte w dniu wypadku 30 tys. zł. Po kolizji, wartość samochodu spadła do 10 tys, zł. Odszkodowanie w takim razie wyniesie 20 tys. złotych.

Czy oddać samochód na „szrot”?

Może się okazać, że auto nie przedstawia już żadnej wartości i jedynym rozwiązaniem jest zezłomowanie go, czyli oddanie na tzw. „szrot” – po prostu na złom. Niezdekompletowane auta przyjmowane są zwykle nieodpłatnie.

Pamiętaj, że mniej istotna jest otrzymana kwota, a bardziej formalności, których musisz dopilnować. 

Sprawdź, czy stacja demontażu pojazdów ma upoważnienie wojewody do wydawania zaświadczeń o kasacji pojazdu. To bardzo ważny dokument, będzie niezbędny do wyrejestrowania samochodu w wydziale komunikacji. Listę najbliższych uprawnionych punktów znajdziesz też w urzędzie gminy.

Osoba oddająca samochód do kasacji (właściciel auta lub osoba przez niego upoważniona) musi przedstawić do wglądu:

• dowód osobisty
• tablice rejestracyjne
• dowód rejestracyjny pojazdu (lub zaświadczenie o jego zatrzymaniu przez Policję)
• kartę pojazdu (o ile była wydana)

Gdy samochód był zarejestrowany na kredytujący go bank lub firmę leasingową, musisz mieć też zgodę finansującego na kasację. Podobnie, gdy pojazd miał współwłaściciela. Jeśli właściciel auta nie żyje, niezbędny będzie odpis aktu zgonu. Auto, które złomujesz musi mieć też czytelny numer VIN, lub numer nadwozia, ramy lub silnika, zgodny z danymi w dokumentach. Samochody przekazane do stacji demontażu są zazwyczaj rozbierane na części, więc nie można już ich ponownie zarejestrować.

Po wyrejestrowaniu masz 30 dni na zgłoszenie się do ubezpieczyciela po zwrot nadpłaty z polisy OC. Jeśli miałeś wykupione także AC, zwróć się o zwrot składki za niewykorzystany okres tego ubezpieczenia.

Co mogę odzyskać z wraku auta?

Poza przypadkami całkowitego spalenia auta, zazwyczaj możliwe jest odzyskanie wielu części, które można sprzedać. W tym celu nie możesz trzymać wraku na ulicy! Dlatego samodzielny demontaż wymaga pozostawienia auta w garażu lub na zamykanej posesji, np. na działce. Pozyskana w ten sposób kwota może być wyższa, niż ta ze sprzedaży auta w całości, ale wymaga więcej wysiłku i czasu. Jednak nie zawsze jest opłacalne.

Nawet ogołocony wrak po demontażu podzespołów (tzw. szkielet), także musisz oddać do stacji demontażu pojazdów.

Ta, zgodnie z przepisami, pobierze dopłatę do 10 zł za każdy brakujący kilogram auta. Policz więc, czy nie stracisz?

Najwygodniejszym, ale i najbardziej pracochłonnym sposobem, jest wystawianie pojedynczych części na sprzedaż w popularnych serwisach aukcyjnych. Paradoksalnie najwięcej zarabia się nie na skomplikowanych mechanizmach, ale na prostych, plastikowych elementach wnętrza, np. boczkach drzwi, itp. W cenie są też podzespoły elektroniczne, układy sterujące, samochodowe komponenty audio, nawigacja i inne elementy dodatkowego wyposażenia.

Podsumowanie

  • Szkodę uznaje się za całkowitą, kiedy przywrócenie samochodu do stanu poprzedniego jest niemożliwe lub wiąże się z nadmiernymi trudnościami.
  • Wiele firm skupuje auta zaniedbane, zepsute i uszkodzone, w tym objęte definicją szkody całkowitej. Możesz więc sprzedać wrak.
  • Możesz poprosić ubezpieczyciela, który odmówił naprawy z uwagi na szkodę całkowitą, o pomoc w sprzedaży lub we wskazaniu potencjalnego nabywcy dla wraku.
  • Jeśli nie sprzedasz wraku, zezłomuj go i zadbaj o wszystkie potrzebne do tego dokumenty.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
10 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
[reklama]
[reklama]
5 lat temu

Na szczęście dogadałem się z firmą i udało się uniknąć szkody całkowitej…

Jarosław
Jarosław
5 lat temu

Witam proszę o pomoc w sprawie , spalono mi przyczepę kempingową na parkingu ,sprawcy nie ustalono i umorzono postępowanie miałem od pożar uszkodził inny samochód który stał obok , ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie tamtemu właścicielowi auta uszkodzonego z mojej polisy od a ja mam szkodę na siebie tak jakbym to ja był sprawcą czy tak może zrobić ubezpieczyciel jeżeli nie to proszę o pomoc chcę napisać odwołanie od tej decyzji ubezpieczyciela, z góry dziękuję

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Jarosław

W tej sytuacji trzeba dochodzić roszczeń w ramach Autocasco. W ramach OC odpowiadamy za szkody spowodowane osobom trzecim, tutaj właścicielom spalonego samochodu. Ubezpieczyciel, u którego ma Pan polisę OC nie odpowiada za szkody spowodowane w Pana samochodzie.

kierowiec
kierowiec
4 lat temu

Czy samochod w ktorym ubezpieczyciel orzekl szkode calkowita, musi byc przezemnie sprzedany, czy moge otrzymac odszkodowanie i go naprawic?

Dominik
Dominik
4 lat temu

W przypadku gdy rzeczoznawca stwierdzi szkodę całkowitą a samochód da sie naprawić czy jest to możliwe?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Dominik

Tak, jest możliwość pozostawienia wraku i naprawienia go, natomiast jeżeli zostawimy sobie wrak auta, wtedy odszkodowanie będzie oczywiście „pomniejszone” o jego wartość.

anna
anna
4 lat temu

Ubezpieczyciel uznal calkowita szkode samochodu i powiedzial ze samochod wystawia na aukcje czy musze sie zgodzic bo chce go naprawić, jak to wygląda prawnie?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  anna

Nie musi Pani zgadzać się na wystawienie wraku na aukcję, ale proszę pamiętać, że jeżeli zatrzyma Pani wrak, to wypłata zostanie pomniejszona o jego wartość. Oczywiście ma Pani prawo naprawić i zatrzymać pojazd.

Michał
Michał
4 lat temu

Witam czy po naprawie auta po szkodzie całkowitej i ubezpieczeniu go w przypadku stłuczki nie z mojej winy ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania bo samochód miał w historii szkodę całkowitą ?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Michał

Dzień dobry. Co do zasady, po szkodzie całkowitej dochodzi do zamknięcia ubezpieczenia AC i zwracana jest składka za niewykorzystany okres tego ubezpieczenia. Aby zakupić ubezpieczenie AC będzie musiał Pan poszukać w innych Towarzystwach.