Ile kosztuje, jak przebiega i jak długo trwa rejestracja samochodu?

Aktualizacja:
rejestracja-samochodu

Rejestracja samochodu jest obowiązkowa i należy cały proces przeprowadzić w ciągu 30 dni od momentu zakupu auta. Wszelkie czynności związane z rejestracją samochodu opisuje i egzekwuje ustawa Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z przepisami właściciel składa wniosek o rejestrację samochodu, a tej dokonuje wydając dowód rejestracyjny i tablice starosta odpowiedni miejscu zamieszkania właściciela samochodu.

Wszelkie opłaty związane z rejestracją samochodu wnosimy w urzędzie.

Nie ma znaczenia, jaki samochód kupiliśmy – opłaty wiążą się z rejestracją każdego: i nowego, i używanego, niezależnie również od tego, czy jest on kupiony w Polsce, czy sprowadzony zza granicy.

Uwaga, nie musimy osobiście rejestrować samochodu, możemy kogoś do tego upoważnić. Trzeba jednak pamiętać, że będzie nas to kosztowało dodatkowe 17 złotych, chyba że rejestracji dokona nasa współmałżonek albo ktoś z rodzeństwa.

Ile kosztuje rejestracja auta w 2019 roku? Koszty rejestracji auta 2019

Rejestracja każdego samochodu to koszt 180,50 zł. Na tę kwotę składają się opłaty za wydanie dowodu rejestracyjnego (54 zł) i nalepki kontrolnej (18,50). Płacimy również za tablice rejestracyjne (80 zł) oraz opłatę ewidencyjną (2 zł). Dodatkowym kosztem jest opłata za tzw. pozwolenie czasowe, czyli tablice tymczasowe, na których możemy jeździć, zanim zostaną nam wydane  tablice stałe (13,5 zł).

Czy można coś na tych opłatach zaoszczędzić?

Można! Jeśli nasze nowe auto zarejestrowane jest w tym samym miejscu, w którym mieszkamy (np. kupiliśmy od sąsiada) nie trzeba będzie wymieniać tablic rejestracyjnych i naklejki kontrolnej – to pozwoli nam zaoszczędzić niecałe 100 zł.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Czy rejestracja pojazdu  może nasz kosztować więcej niż 180,50 zł?

Może! Możemy sprawić sobie indywidualną tablicę rejestracyjną. Koszt jej wydania to 1000 złotych. Możemy na niej umieścić np. swoje imię. Nie może się tam znaleźć wszystko, co chcemy. Indywidualne tablice rejestracyjne objęte są pewnymi ograniczeniami. Pierwsze dwa znaki zarezerwowane są dla danego województwa, do naszej dyspozycji zostaje od 3 do 5. Kiedy możemy je zmienić? Albo podczas pierwszej rejestracji, albo w czasie przerejestrowania po kupnie, albo kiedy zmieniamy adres zamieszkania.

Czy z rejestracją samochodu wiążą się jakieś niestandardowe opłaty?

Tak. Dodatkowe koszty mogą na nas spaść w kilku przypadkach. Po pierwsze, jeśli rejestrujemy samochód przez osobę upoważnioną (to dodatkowe 17,50 zł opłaty skarbowej). Drugi przypadek to brak karty pojazdu – koszt 75,50 zł) – ta opłata może dotyczyć samochodów zarejestrowanych po 1 lipca 1999 roku. Z dodatkowymi kosztami musimy się liczyć również wtedy, kiedy sprowadzamy auto z zagranicy na własną rękę.  Więcej zapłacimy nie za rejestrację samochodu, a za wydanie karty pojazdu (wyżej wymienione 75,50 zł) i tłumaczenie dokumentów (kilkanaście do kilkudziesięciu złotych za stronę, w zależności od języka).

Rejestracja auta dokumenty: Jakie dokumenty są potrzebne, żeby zarejestrować samochód?

 1. Dokument tożsamości
 2. Wniosek o rejestrację samochodu (druk standardowy znajdziemy w urzędzie)
 3. Poprzedni dowód rejestracyjny (w przypadku auta używanego) plus ważne badania techniczne
 4. Potwierdzenie własności pojazdu
 5. Karta pojazdu
 6. Stare tablice rejestracyjne (chyba, że kupiliśmy auto w miejscu zamieszkania)

Plus, jeśli auto sprowadzone jest z zagranicy:

 1. Potwierdzenie opłacenia podatku akcyzowego
 2. Dokumenty potwierdzające odprawę celną

Zarejestrowałeś auto? Pamiętaj o ubezpieczeniu!

Każdy pojazd poruszający się po drogach, powinien posiadać ubezpieczenie OC. Niestety nawet 2-3 dniowa przerwa w jego posiadaniu może Cię przyprawić o duże problemy. Kary za brak OC to od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Nie warto ryzykować, zwłaszcza, że to nie koniec problemów –  w razie stłuczki, będziesz musiał pokryć wszelkie koszty szkody ze swojej kieszeni –  te mogą być astronomiczne –  rekordzista ma do spłaty ponad 4 mln złotych. 

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Podsumowanie

 1. Rejestracja samochodu musi zostać przeprowadzoa do 30 dni od dnia zakupu auta
 2. Koszt podstawowy to 180,50 zł
 3. Indywidualna tablica rejestracyjna kosztuje dodatkowo 1000 zł
 4. Możliwe są inne koszty rejestracji auta jeśli np. zdecydujesz się na rejestrację przez osobę upoważnioną
 5. Pamiętaj, że każde zarejestrowane auto musi posiadać polisę OC  - za jej brak grożą surowe kary.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
1 Comment
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
nat
nat
1 rok temu

W nagłówku pytanie ” jak długo trwa rejestracja samochodu” i brak odpowiedzi w tekście.