Rejestracja auta: kierowcy zapłacą mniej. Zmiany 2019

Aktualizacja:
zmiany-w-rejestracji-auta

Kupno samochodu to dopiero połowa sukcesu. Drugą połową będzie jego rejestracja, na którą mamy dokładnie 30 dni od momentu zakupu. Dla wielu kierowców rejestracja auta jest prawdziwą zmorą – nie dość, że zabiera sporo czasu, to jeszcze musimy za nią zapłacić. Teraz resort infrastruktury proponuje zmiany, które sprawią, że rejestracja samochodu będzie szybsza i nieco tańsza. Co się zmieni?

Wniosek o rejestrację pojazdu, dowód własności pojazdy, dowód rejestracyjny i wiele innych. Do tego kilka niezbędnych opłat. Aktualnie, łączny koszt rejestracji pojazdu zakupionego w kraju, wraz z wydaniem nowych tablic rejestracyjnych zamyka się w kwocie 180,50 złotych. Zapowiadane zmiany w rejestracji auta głoszą pewne oszczędności, ale też ułatwienie całego procesu rejestracji. Wyliczając – zmian w rejestracji auta ma być pięć. Póki co.

Zniesienie obowiązku wymiany tablic rejestracyjnych

Jedną z najważniejszych zmian będzie możliwość zachowania przez nowego właściciela auta dotychczasowego numeru rejestracyjnego wraz z zalegalizowanymi tablicami oraz nalepką kontrolną. Będzie jeden warunek – wniosek o zachowanie tablic musi dotyczyć samochodu, który był zarejestrowany w Polsce i ma tablice zgodne z obowiązującymi przepisami. Aktualnie, zgodnie z prawem, można było nie wymieniać tablic rejestracyjnych tylko w przypadku, gdy zakupiony pojazd wcześniej był zarejestrowany w tym samym powiecie. Przykładowo: jeśli samochód zarejestrowany był w Szczecinie, to przy jego nowej rejestracji np. w Krakowie, obowiązkowa jest wymiana tablic rejestracyjnych. Zniesienie tego obowiązku jest sporym ułatwieniem dla kierowców, ale też istotną oszczędnością. Na samych tablicach nowy właściciel zaoszczędzi 80 złotych. Zniesienie obowiązku wymiany tablic to jednocześnie mniej obowiązków dla osób pracujących w wydziałach komunikacji.

Zniesienie obowiązku wydawania karty pojazdy przy pierwszej rejestracji

Kolejna ze zmian zaproponowanych przez resort infrastruktury dotyczy zniesienia obowiązku wydawania karty pojazdu przy pierwszej rejestracji. Aktualnie taką kartę może wydać starosta, producent lub importer, który wprowadza pojazd na polski rynek.

Zniesienie obowiązku przedkładania do rejestracji dowodu własności

Ułatwień dla nowych właścicielu aut ciąg dalszy. Wśród zapowiadanych zmian znalazło się także zniesienie obowiązku przedkładania do rejestracji pojazdu dowodu własności. Jakieś obostrzenia? Warunki? Owszem! Okazywanie dowodu własności nie będzie konieczne jeśli od ostatniej rejestracji nie nastąpiła zmiana w zakresie własności pojazdu. Dotyczy to przerejestrowana samochodu dokonywanego na wniosek właściciela pojazdu, np. w przypadku zmiany zamieszkania.

Możliwość rejestracji auta w miejscu czasowego zamieszkania

Resort infrastruktury zapowiada także możliwość stałej lub czasowej rejestracji pojazdu na wniosek właściciela, ale – uwaga – przez starostę właściwego ze względu na miejsce czasowego zamieszkania. W tym przypadku również stawia się kierowcom pewien warunek – aby taka rejestracja była możliwa, czasowe zamieszkanie w danym miejscu musi trwać dłużej niż 6 miesięcy.

Możliwość czasowej rejestracji auta w miejscu odbioru pojazdu

Ostatnią, z jak dotąd zapowiadanych zmian, jest nadanie uprawnień dokonania czasowej rejestracji auta staroście właściwemu dla miejsca zakupu lub odbioru pojazdu, jeśli to jest inne niż miejsce zamieszkania nowego właściciela. W takim przypadku, w razie konieczności przejazdu z miejsca zakupu, na wniosek właściciela, starosta właściwego miejsca mógłby dokonać czasowej rejestracji pojazdu. Dziś prawo to przysługuje jedynie staroście właściwemu dla miejsca zamieszkania nabywcy.

Zaproponowane zmiany bez wątpienia mają być ułatwieniem dla kierowców. Mogą też znacznie przyspieszyć cały proces rejestracji auta. Obecnie planowane przepisy są na etapie uzgodnień wewnątrzresortowych, a konkretne rozwiązania mają być przedstawione w czerwcu. Które ze zmian wejdą w życie, które ulegną modyfikacjom i czy pojawią się kolejne? Przekonamy się już niebawem.

Sprawdź, ile kosztuje, jak przebiega i jak długo trwa rejestracja samochodu!

 

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę

Podsumowanie

  1. Resort Infrastruktury proponuje zmiany, które sprawią, że rejestracja samochodu będzie szybsza i nieco tańsza.
  2. Jedną z najważniejszych zmian będzie możliwość zachowania przez nowego właściciela auta dotychczasowego numeru rejestracyjnego wraz z zalegalizowanymi tablicami.
  3. Kolejną zmianą ma być zniesienie obowiązku wydawania karty pojazdu przy pierwszej rejestracji.
  4. Resort proponuje zniesienie obowiązku przedkładania dowodu własności do rejestracji samochodu.
  5. Rozważa się przeprowadzenie czasowej rejestracji przez starostę właściwego ze względu na miejsce czasowego zamieszkania.
  6. Resort rozpatruje możliwość nadania uprawnień dokonania czasowej rejestracji auta staroście właściwemu dla miejsca zakupu lub odbioru pojazdu, jeśli to jest inne niż miejsce zamieszkania nowego właściciela.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

2019.03.07  •  Samochód
Ile kosztuje, jak przebiega i jak długo trwa rejestracja samochodu?

Rejestracja samochodu jest obowiązkowa i należy cały proces przeprowadzić w ciągu 30 dni od momentu zakupu auta. Wszelkie czynności związane z rejestracją samochodu opisuje i egzekwuje ustawa Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z przepisami właściciel składa wniosek o rejestrację samochodu, a tej dokonuje wydając dowód rejestracyjny i tablice starosta odpowiedni miejscu zamieszkania właściciela samochodu.

Czytaj więcej
Profesjonalna rejestracja pojazdów
2019.07.11  •  Samochód
Rejestracja pojazdów: „zielone tablice” i profesjonalne dowody rejestracyjne stały się faktem

Stało się! Profesjonalne dowody rejestracyjne i „zielone tablice” stały się faktem. Jest to efekt wejścia w życie nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Od 11 lipca 2019 roku podmioty zajmujące się produkcją, dystrybucją oraz badaniami pojazdów, mogą poddać je czasowej rejestracji, czyli profesjonalnej rejestracji pojazdów.

Czytaj więcej
wniosek o rejestrację pojazdu - sprawdź, jakich formalności powinieneś dopełnić, gdy chcesz zarejestrować samochód
2023.10.27
Wniosek o rejestrację pojazdu. Pobierz wzór i sprawdź, o czym musisz pamiętać

Każdy nabywca nowego lub używanego samochodu musi go zarejestrować. Dzięki naszemu poradnikowi przygotujesz się do wizyty w wydziale komunikacji. Pobierzesz również darmowy wniosek o rejestrację pojazdu i dowiesz się, jak go poprawnie wypełnić. Poznasz też aktualne formalności i koszt rejestracji samochodu w Polsce – kupionego na miejscu lub sprowadzonego z zagranicy.

Czytaj więcej
Rejestracja samochodu online - jak przebiega
2023.12.27  •  Samochód
Rejestracja samochodu online. Jak zarejestrować auto przez internet?

Cyfryzacja dotyka prawie każdego aspektu naszego codziennego życia. Od pracy zdalnej, przez spotkania online, po zakupy przez internet. Z założenia ma to ułatwiać codzienne funkcjonowanie, a także automatyzować i przyspieszać pracę. W ostatnich latach rozpoczęła się także cyfryzacja formalności i składania dokumentacji w naszym kraju.

Czytaj więcej
upoważnienie do rejestracji pojazdu, pełnomocnictwo do rejestracji
2024.09.10  •  Samochód
Upoważnienie do rejestracji pojazdu: jak napisać pełnomocnictwo?

Musisz zarejestrować samochód. Masz na to 30 dni od momentu zakupu. Nie możesz jednak zrobić tego osobiście. Co w takiej sytuacji? Poproś o załatwienie wszelkich formalności pełnomocnika. W tym celu musisz jednak sporządzić upoważnienie do rejestracji pojazdu. Jak napisać pełnomocnictwo? Co powinno zawierać upoważnienie do zarejestrowania auta? Poniżej odpowiadamy na wszystkie te pytania!

Czytaj więcej
Jak Zarejestrować Samochód Sprowadzony z Zagranicy?
2023.09.29  •  Samochód
Jak sprowadzić samochód z zagranicy i ile to kosztuje?

Kupujesz samochód sprowadzony z zagranicy? Sprawdź, jak go zarejestrować, ubezpieczyć i na co dodatkowo zwrócić uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji. Jaki jest koszt rejestracji samochodu z zagranicy?

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.10.07  •  Samochód
Najtańsze OC październik 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej