Kupno samochodu to dopiero połowa sukcesu. Drugą połową będzie jego rejestracja, na którą mamy dokładnie 30 dni od momentu zakupu. Dla wielu kierowców rejestracja auta jest prawdziwą zmorą – nie dość, że zabiera sporo czasu, to jeszcze musimy za nią zapłacić. Teraz resort infrastruktury proponuje zmiany, które sprawią, że rejestracja samochodu będzie szybsza i nieco tańsza. Co się zmieni?
Wniosek o rejestrację pojazdu, dowód własności pojazdy, dowód rejestracyjny i wiele innych. Do tego kilka niezbędnych opłat. Aktualnie, łączny koszt rejestracji pojazdu zakupionego w kraju, wraz z wydaniem nowych tablic rejestracyjnych zamyka się w kwocie 180,50 złotych. Zapowiadane zmiany w rejestracji auta głoszą pewne oszczędności, ale też ułatwienie całego procesu rejestracji. Wyliczając – zmian w rejestracji auta ma być pięć. Póki co.
Zniesienie obowiązku wymiany tablic rejestracyjnych
Jedną z najważniejszych zmian będzie możliwość zachowania przez nowego właściciela auta dotychczasowego numeru rejestracyjnego wraz z zalegalizowanymi tablicami oraz nalepką kontrolną. Będzie jeden warunek – wniosek o zachowanie tablic musi dotyczyć samochodu, który był zarejestrowany w Polsce i ma tablice zgodne z obowiązującymi przepisami. Aktualnie, zgodnie z prawem, można było nie wymieniać tablic rejestracyjnych tylko w przypadku, gdy zakupiony pojazd wcześniej był zarejestrowany w tym samym powiecie. Przykładowo: jeśli samochód zarejestrowany był w Szczecinie, to przy jego nowej rejestracji np. w Krakowie, obowiązkowa jest wymiana tablic rejestracyjnych. Zniesienie tego obowiązku jest sporym ułatwieniem dla kierowców, ale też istotną oszczędnością. Na samych tablicach nowy właściciel zaoszczędzi 80 złotych. Zniesienie obowiązku wymiany tablic to jednocześnie mniej obowiązków dla osób pracujących w wydziałach komunikacji.
Zniesienie obowiązku wydawania karty pojazdy przy pierwszej rejestracji
Kolejna ze zmian zaproponowanych przez resort infrastruktury dotyczy zniesienia obowiązku wydawania karty pojazdu przy pierwszej rejestracji. Aktualnie taką kartę może wydać starosta, producent lub importer, który wprowadza pojazd na polski rynek.
Zniesienie obowiązku przedkładania do rejestracji dowodu własności
Ułatwień dla nowych właścicielu aut ciąg dalszy. Wśród zapowiadanych zmian znalazło się także zniesienie obowiązku przedkładania do rejestracji pojazdu dowodu własności. Jakieś obostrzenia? Warunki? Owszem! Okazywanie dowodu własności nie będzie konieczne jeśli od ostatniej rejestracji nie nastąpiła zmiana w zakresie własności pojazdu. Dotyczy to przerejestrowana samochodu dokonywanego na wniosek właściciela pojazdu, np. w przypadku zmiany zamieszkania.
Możliwość rejestracji auta w miejscu czasowego zamieszkania
Resort infrastruktury zapowiada także możliwość stałej lub czasowej rejestracji pojazdu na wniosek właściciela, ale – uwaga – przez starostę właściwego ze względu na miejsce czasowego zamieszkania. W tym przypadku również stawia się kierowcom pewien warunek – aby taka rejestracja była możliwa, czasowe zamieszkanie w danym miejscu musi trwać dłużej niż 6 miesięcy.
Możliwość czasowej rejestracji auta w miejscu odbioru pojazdu
Ostatnią, z jak dotąd zapowiadanych zmian, jest nadanie uprawnień dokonania czasowej rejestracji auta staroście właściwemu dla miejsca zakupu lub odbioru pojazdu, jeśli to jest inne niż miejsce zamieszkania nowego właściciela. W takim przypadku, w razie konieczności przejazdu z miejsca zakupu, na wniosek właściciela, starosta właściwego miejsca mógłby dokonać czasowej rejestracji pojazdu. Dziś prawo to przysługuje jedynie staroście właściwemu dla miejsca zamieszkania nabywcy.
Zaproponowane zmiany bez wątpienia mają być ułatwieniem dla kierowców. Mogą też znacznie przyspieszyć cały proces rejestracji auta. Obecnie planowane przepisy są na etapie uzgodnień wewnątrzresortowych, a konkretne rozwiązania mają być przedstawione w czerwcu. Które ze zmian wejdą w życie, które ulegną modyfikacjom i czy pojawią się kolejne? Przekonamy się już niebawem.
Sprawdź, ile kosztuje, jak przebiega i jak długo trwa rejestracja samochodu!
Podsumowanie
- Resort Infrastruktury proponuje zmiany, które sprawią, że rejestracja samochodu będzie szybsza i nieco tańsza.
- Jedną z najważniejszych zmian będzie możliwość zachowania przez nowego właściciela auta dotychczasowego numeru rejestracyjnego wraz z zalegalizowanymi tablicami.
- Kolejną zmianą ma być zniesienie obowiązku wydawania karty pojazdu przy pierwszej rejestracji.
- Resort proponuje zniesienie obowiązku przedkładania dowodu własności do rejestracji samochodu.
- Rozważa się przeprowadzenie czasowej rejestracji przez starostę właściwego ze względu na miejsce czasowego zamieszkania.
- Resort rozpatruje możliwość nadania uprawnień dokonania czasowej rejestracji auta staroście właściwemu dla miejsca zakupu lub odbioru pojazdu, jeśli to jest inne niż miejsce zamieszkania nowego właściciela.

Redaktor Punkta
Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.
Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.
Najnowsze artykuły

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.
Najchętniej czytane

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.