Rejestracja auta: kierowcy zapłacą mniej. Zmiany 2019

Aktualizacja:
zmiany-w-rejestracji-auta

Kupno samochodu to dopiero połowa sukcesu. Drugą połową będzie jego rejestracja, na którą mamy dokładnie 30 dni od momentu zakupu. Dla wielu kierowców rejestracja auta jest prawdziwą zmorą – nie dość, że zabiera sporo czasu, to jeszcze musimy za nią zapłacić. Teraz resort infrastruktury proponuje zmiany, które sprawią, że rejestracja samochodu będzie szybsza i nieco tańsza. Co się zmieni?

Wniosek o rejestrację pojazdu, dowód własności pojazdy, dowód rejestracyjny i wiele innych. Do tego kilka niezbędnych opłat. Aktualnie, łączny koszt rejestracji pojazdu zakupionego w kraju, wraz z wydaniem nowych tablic rejestracyjnych zamyka się w kwocie 180,50 złotych. Zapowiadane zmiany w rejestracji auta głoszą pewne oszczędności, ale też ułatwienie całego procesu rejestracji. Wyliczając – zmian w rejestracji auta ma być pięć. Póki co.

Zniesienie obowiązku wymiany tablic rejestracyjnych

Jedną z najważniejszych zmian będzie możliwość zachowania przez nowego właściciela auta dotychczasowego numeru rejestracyjnego wraz z zalegalizowanymi tablicami oraz nalepką kontrolną. Będzie jeden warunek – wniosek o zachowanie tablic musi dotyczyć samochodu, który był zarejestrowany w Polsce i ma tablice zgodne z obowiązującymi przepisami. Aktualnie, zgodnie z prawem, można było nie wymieniać tablic rejestracyjnych tylko w przypadku, gdy zakupiony pojazd wcześniej był zarejestrowany w tym samym powiecie. Przykładowo: jeśli samochód zarejestrowany był w Szczecinie, to przy jego nowej rejestracji np. w Krakowie, obowiązkowa jest wymiana tablic rejestracyjnych. Zniesienie tego obowiązku jest sporym ułatwieniem dla kierowców, ale też istotną oszczędnością. Na samych tablicach nowy właściciel zaoszczędzi 80 złotych. Zniesienie obowiązku wymiany tablic to jednocześnie mniej obowiązków dla osób pracujących w wydziałach komunikacji.

Zniesienie obowiązku wydawania karty pojazdy przy pierwszej rejestracji

Kolejna ze zmian zaproponowanych przez resort infrastruktury dotyczy zniesienia obowiązku wydawania karty pojazdu przy pierwszej rejestracji. Aktualnie taką kartę może wydać starosta, producent lub importer, który wprowadza pojazd na polski rynek.

Zniesienie obowiązku przedkładania do rejestracji dowodu własności

Ułatwień dla nowych właścicielu aut ciąg dalszy. Wśród zapowiadanych zmian znalazło się także zniesienie obowiązku przedkładania do rejestracji pojazdu dowodu własności. Jakieś obostrzenia? Warunki? Owszem! Okazywanie dowodu własności nie będzie konieczne jeśli od ostatniej rejestracji nie nastąpiła zmiana w zakresie własności pojazdu. Dotyczy to przerejestrowana samochodu dokonywanego na wniosek właściciela pojazdu, np. w przypadku zmiany zamieszkania.

Możliwość rejestracji auta w miejscu czasowego zamieszkania

Resort infrastruktury zapowiada także możliwość stałej lub czasowej rejestracji pojazdu na wniosek właściciela, ale – uwaga – przez starostę właściwego ze względu na miejsce czasowego zamieszkania. W tym przypadku również stawia się kierowcom pewien warunek – aby taka rejestracja była możliwa, czasowe zamieszkanie w danym miejscu musi trwać dłużej niż 6 miesięcy.

Możliwość czasowej rejestracji auta w miejscu odbioru pojazdu

Ostatnią, z jak dotąd zapowiadanych zmian, jest nadanie uprawnień dokonania czasowej rejestracji auta staroście właściwemu dla miejsca zakupu lub odbioru pojazdu, jeśli to jest inne niż miejsce zamieszkania nowego właściciela. W takim przypadku, w razie konieczności przejazdu z miejsca zakupu, na wniosek właściciela, starosta właściwego miejsca mógłby dokonać czasowej rejestracji pojazdu. Dziś prawo to przysługuje jedynie staroście właściwemu dla miejsca zamieszkania nabywcy.

Zaproponowane zmiany bez wątpienia mają być ułatwieniem dla kierowców. Mogą też znacznie przyspieszyć cały proces rejestracji auta. Obecnie planowane przepisy są na etapie uzgodnień wewnątrzresortowych, a konkretne rozwiązania mają być przedstawione w czerwcu. Które ze zmian wejdą w życie, które ulegną modyfikacjom i czy pojawią się kolejne? Przekonamy się już niebawem.

Sprawdź, ile kosztuje, jak przebiega i jak długo trwa rejestracja samochodu!

 

Podsumowanie

  1. Resort Infrastruktury proponuje zmiany, które sprawią, że rejestracja samochodu będzie szybsza i nieco tańsza.
  2. Jedną z najważniejszych zmian będzie możliwość zachowania przez nowego właściciela auta dotychczasowego numeru rejestracyjnego wraz z zalegalizowanymi tablicami.
  3. Kolejną zmianą ma być zniesienie obowiązku wydawania karty pojazdu przy pierwszej rejestracji.
  4. Resort proponuje zniesienie obowiązku przedkładania dowodu własności do rejestracji samochodu.
  5. Rozważa się przeprowadzenie czasowej rejestracji przez starostę właściwego ze względu na miejsce czasowego zamieszkania.
  6. Resort rozpatruje możliwość nadania uprawnień dokonania czasowej rejestracji auta staroście właściwemu dla miejsca zakupu lub odbioru pojazdu, jeśli to jest inne niż miejsce zamieszkania nowego właściciela.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej
2024.07.10
Historia pojazdu podpowiadamy gdzie sprawdzić VIN (CEPiK, EasyVIN, Autobaza)

Zakup używanego samochodu to decyzja, która wymaga szczególnej ostrożności i dokładnej analizy. Jednym z najważniejszych kroków w tym procesie jest weryfikacja historii pojazdu, która może ujawnić najważniejsze informacje na temat jego przeszłości, stanu technicznego oraz potencjalnych problemów. Wartość takich danych jest nieoceniona,.

Czytaj więcej
2024.07.10
Wybierasz się do słonecznej Italii? Sprawdź, ile zapłacisz za autostradę!

Włochy są znane na całym świecie nie tylko ze swojej bogatej historii, kultury i zapierającej dech w piersiach przyrody, ale również z doskonale rozwiniętej sieci autostrad. Ten śródziemnomorski kraj może się poszczycić ponad 7 000 kilometrami dróg szybkiego ruchu, które umożliwiają sprawne przemieszczanie się między najbardziej odległymi regionami.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej