Ubezpieczenie taksówki, czyli OC i AC auta do przewozu osób

Aktualizacja:
Ubezpieczenie taksówki, czyli OC i AC auta do przewozu osób

Dzisiaj w naszym cyklu poradnikowym bierzemy pod lupę ubezpieczenie OC i AC na Taxi. Co warto wiedzieć i jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie? Zanim odpowiemy na te pytania, proponujemy sentymentalny powrót do przeszłości...

Kto oglądał kiedyś serial Zmiennicy, na pewno zna wpadający w ucho motyw muzyczny i charakterystyczne słowa refrenu: Świat się kręci, czas nie stoi, czas ucieka. Pędzi życie, nie ma lekko, dobrze wiemy. A w słuchawce: „Radio Taxi, proszę czekać…” – poczekamy, przeczekamy, dojedziemy. Współcześni taksówkarze muszą radzić sobie nie tylko z uciekającym czasem, remontami dróg, korkami, czy uciążliwymi klientami. Także z wysokimi cenami składek ubezpieczeń komunikacyjnych. Gdzie i jak kupić najtaniej OC i AC dla Taxi, czyli samochodu przeznaczonego do działalności zarobkowej w postaci przewozu osób?

Ubezpieczenia nie dla taksówkarzy

Umowa ubezpieczenia AC dla posiadacza pojazdu mechanicznego zazwyczaj zawiera zapis, który wyklucza ochronę auta przeznaczonego do działalności zarobkowej, w tym właśnie taksówki. Wymienione w zapisie wyjątki mogą oczywiście zostać objęte ochroną, jednak wiąże się to z podwyższoną składką. Dlatego, jeśli chcesz objąć swoją taryfę ochroną, jaką gwarantuje ubezpieczenie AC, musisz dotrzeć do oferty dostosowanej do potrzeb finansowych osoby, która zarabia przewozem osób.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Na rynku ubezpieczeniowym dostępne są tzw. ubezpieczeniowe pakiety dedykowane. Dostaną je posiadacze zwierząt, rowerzyści i żeglarze, ale nie dostaną ich niestety taksówkarze. Powód jest bardzo prosty. Tego typu usługa jest nieopłacalna dla towarzystw ubezpieczeniowych ze względu na zwiększone ryzyko wypadków oraz duży przebieg aut przeznaczonych na taxi. Dlatego każdy ubezpieczyciel sprzedający OC i AC auta podczas wyceny polisy prosi o podanie przeznaczenia samochodu. Od niego uzależni bowiem wysokość składki. I choć starając się uzyskać ofertę ubezpieczenia najtaniej – jak każdy inny użytkownik dróg – cena, jaką będziesz musiał zapłacić, może być nawet dwa razy wyższa.

Wysokość składki niekorzystna dla Warszawiaka

Dla każdego auta wysokość składki dla ubezpieczeń komunikacyjnych OC i Autocasco uzależniona jest od tych samych czynników. Między innymi od rodzaju i marki pojazdu, pojemności silnika, wieku pojazdu, jego przeznaczenia, wieku i doświadczenia właściciela oraz historii ubezpieczenia. W przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych dla aut przeznaczonych do zarobkowego przewozu osób najważniejszą zmienną będzie właśnie jego przeznaczenie. Równie istotna dla wysokości składki, głównie ze względu na podwyższone ryzyko, będzie bezszkodowa jazda kierowcy Taxi.

Ubezpieczenie samochodu Taxi determinuje także lokalizacja. Otóż więcej zapłaci taksówkarz pracujący w wielkiej aglomeracji, takiej jak Warszawa, niż taryfiarz z małego miasta, gdzie statystyki wypadków są zdecydowanie bardziej optymistyczne.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Ubezpieczenie NNW taksówki (a właściwie taksówkarza) od następstw nieszczęśliwych wypadków

W większości podstawowych ofert OC i AC dla właścicieli pojazdów mechanicznych nie ma mowy o taksówkach. Nieco inaczej jest w zakresie polis NNW. Na przykład ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków oferowane przez PZU (NNW Max) obejmuje ochroną kierowców zarówno samochodów prywatnych, jak i samochodów służbowych czy też właśnie taksówek. NNW Max ma chronić Cię na wypadek śmierci, czy trwałej niezdolności do pracy. Zapewni świadczenia w wysokości 100% sumy ubezpieczenia (minimalna suma to tutaj 100 000 zł, a maksymalna 500 000 zł). Najlepiej wykupić ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, OC i AC w tym samym towarzystwie ubezpieczeniowym – w ten sposób cały pakiet może kosztować najtaniej.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Ubezpieczenie floty pojazdów

Klient flotowy, jak np. iTaxi.pl, Ele Taxi czy Eurotaxi, który zarządza większą liczbą aut przeznaczonych do celu zarobkowego, może uzyskać pełen pakiet ubezpieczeniowy. Ma on za zadanie chronić kompleksowo – wszystkie pojazdy należące do floty – a także ze względu na możliwość wykupienia pakietu OC, AC i NNW, Assistance, razem z dodatkami, takimi jak ubezpieczenie szyb. Floty pojazdów pod swoje skrzydła bierze m.in. Link4 czy PZU. O tym, do którego towarzystwa ubezpieczeniowego się wybierzesz, zdecyduje liczba pojazdów, które chcesz ubezpieczyć. Dla przykładu – Link4 ubezpieczy firmę zarządzającą minimum pięcioma autami. PZU zajmie się tylko flotą o minimum dwudziestu jednostkach.

Uzyskanie oferty ubezpieczeń komunikacyjnych dla taksówek najtaniej może stanowić problem ze względu na wysokie ryzyko jazdy. Porównaj oferty kilku firm i upewnij się, że przewidywana składka nie została niepotrzebnie zawyżona, że nie jest to stawka zaporowa. Korzystając z kalkulatora OC/AC znajdziesz najtańsze dostępne ubezpieczenie samochodu Taxi.

Ile kosztuje ubezpieczenie taksówki?

Jaki jest koszt ubezpieczenia taksówki? To pytanie zadają sobie nie tylko sami taksówkarze, ale i osoby planujące rozpocząć pracę w tym zawodzie na własny rachunek. Oczywiście ceny OC taksówek zależą od wielu czynników. Aby pokazać przykładowy koszt takich polis, wykonaliśmy dwie symulacje w naszym kalkulatorze OC/AC.

Pierwszy przykład to OC taksówki dla 45-letniego mieszkańca Warszawy z maksymalnym poziomem składek. Kalkulacja została wykonana dla samochodu Volkswagen Passat z 2018 roku z silnikiem wysokoprężnym. Najniższa składka OC z NNW i Assistance wynosi 2 104,94 zł (Euroins). Jeśli dodamy do tego AC, najniższa cena pakietu ubezpieczenia dla taksówki wyniesie 4 126 zł (Mtu24).

Pięć najtańszych ofert ubezpieczenia taksówki waha się od 2 104,94 zł do 2809 zł:

Drugi przykład to OC taksówki, której właścicielem jest 35-letni mieszkaniec Wieliczki jeżdżący Skodą Octavia 1.8 z 2018 roku z silnikiem benzynowym. Najniższa składka OC z NNW i Assistance wynosi 1 218,49 zł (Euroins). Widać zatem, że miejsce zamieszkania ma duże znaczenie dla ceny OC. Natomiast pakiet OC i AC będzie kosztował 2 153 zł.

Pięć najtańszych ofert ubezpieczenia taksówki waha się od 1 218,49 zł do 2089 zł:

Na tej podstawie nie ma wątpliwości, że korzystając z kalkulatora OC/AC, masz szansę na tanie ubezpieczenie.

Podsumowanie

  1. Swoją taksówkę ubezpieczysz dzięki zwykłemu OC dla właścicieli pojazdów mechanicznych, niestety z podwyższoną składką, m.in. ze względu na zwiększone ryzyko jazdy.
  2. Wysokość składki OC i AC będzie uzależniona od wielu czynników, ale dla Ciebie najważniejsza będzie bezszkodowa jazda i miejsce użytkowania auta.
  3. Wykup także NNW dla kierowcy i pasażerów auta.
  4. Na rynku można spotkać także ubezpieczenie floty pojazdów. Pomyśl o takim rozwiązaniu, jeśli zarządzasz firmą użytkującą większą ilość pojazdów.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments