Punkta

Kto oglądał kiedyś serial Zmiennicy, na pewno zna wpadający w ucho motyw muzyczny i charakterystyczne słowa refrenu: Świat się kręci, czas nie stoi, czas ucieka. Pędzi życie, nie ma lekko, dobrze wiemy. A w słuchawce: „Radio Taxi, proszę czekać…” – poczekamy, przeczekamy, dojedziemy. Współcześni taksówkarze muszą radzić sobie nie tylko z uciekającym czasem, remontami dróg, korkami, czy uciążliwymi klientami. Także z wysokimi cenami składek ubezpieczeń komunikacyjnych. Gdzie i jak kupić najtaniej OC i AC dla Taxi, czyli samochodu przeznaczonego do działalności zarobkowej w postaci przewozu osób?

Ubezpieczenia nie dla taksówkarzy

Umowa ubezpieczenia AC dla posiadacza pojazdu mechanicznego zazwyczaj zawiera zapis, który wyklucza ochronę auta przeznaczonego do działalności zarobkowej, w tym właśnie taksówki. Wymienione w zapisie wyjątki mogą oczywiście zostać objęte ochroną, jednak wiąże się to z podwyższoną składką. Dlatego, jeśli chcesz objąć swoją taryfę ochroną, jaką gwarantuje ubezpieczenie AC, musisz dotrzeć do oferty dostosowanej do potrzeb finansowych osoby, która zarabia przewozem osób.

Na rynku ubezpieczeniowym dostępne są tzw. ubezpieczeniowe pakiety dedykowane. Dostaną je posiadacze zwierząt, rowerzyści i żeglarze, ale nie dostaną ich niestety taksówkarze. Powód jest bardzo prosty. Tego typu usługa jest nieopłacalna dla towarzystw ubezpieczeniowych ze względu na zwiększone ryzyko wypadków oraz duży przebieg aut przeznaczonych na taxi. Dlatego każdy ubezpieczyciel sprzedający OC i AC auta podczas wyceny polisy prosi o podanie przeznaczenia samochodu. Od niego uzależni bowiem wysokość składki. I choć starając się uzyskać ofertę ubezpieczenia najtaniej – jak każdy inny użytkownik dróg – cena, jaką będziesz musiał zapłacić, może być nawet dwa razy wyższa.

Wysokość składki niekorzystna dla Warszawiaka

Dla każdego auta wysokość składki dla ubezpieczeń komunikacyjnych OC i Autocasco uzależniona jest od tych samych czynników. Między innymi od rodzaju i marki pojazdu, pojemności silnika, wieku pojazdu, jego przeznaczenia, wieku i doświadczenia właściciela oraz historii ubezpieczenia. W przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych dla aut przeznaczonych do zarobkowego przewozu osób najważniejszą zmienną będzie właśnie jego przeznaczenie. Równie istotna dla wysokości składki, głównie ze względu na podwyższone ryzyko, będzie bezszkodowa jazda kierowcy Taxi.

Ubezpieczenie samochodu Taxi determinuje także lokalizacja. Otóż więcej zapłaci taksówkarz pracujący w wielkiej aglomeracji, takiej jak Warszawa, niż taryfiarz z małego miasta, gdzie statystyki wypadków są zdecydowanie bardziej optymistyczne.

Ubezpieczenie NNW taksówki (a właściwie taksówkarza) od następstw nieszczęśliwych wypadków

W większości podstawowych ofert OC i AC dla właścicieli pojazdów mechanicznych nie ma mowy o taksówkach. Nieco inaczej jest w zakresie polis NNW. Na przykład ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków oferowane przez PZU (NNW Max) obejmuje ochroną kierowców zarówno samochodów prywatnych, jak i samochodów służbowych czy też właśnie taksówek. NNW Max ma chronić Cię na wypadek śmierci, czy trwałej niezdolności do pracy. Zapewni świadczenia w wysokości 100% sumy ubezpieczenia (minimalna suma to tutaj 100 000 zł, a maksymalna 500 000 zł). Najlepiej wykupić ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, OC i AC w tym samym towarzystwie ubezpieczeniowym – w ten sposób cały pakiet może kosztować najtaniej.

Ubezpieczenie floty pojazdów

Klient flotowy, jak np. iTaxi.pl, Ele Taxi czy Eurotaxi, który zarządza większą liczbą aut przeznaczonych do celu zarobkowego, może uzyskać pełen pakiet ubezpieczeniowy. Ma on za zadanie chronić kompleksowo – wszystkie pojazdy należące do floty – a także ze względu na możliwość wykupienia pakietu OC, AC i NNW, Assistance, razem z dodatkami, takimi jak ubezpieczenie szyb. Floty pojazdów pod swoje skrzydła bierze m.in. Link4 czy PZU. O tym, do którego towarzystwa ubezpieczeniowego się wybierzesz, zdecyduje liczba pojazdów, które chcesz ubezpieczyć. Dla przykładu – Link4 ubezpieczy firmę zarządzającą minimum pięcioma autami. PZU zajmie się tylko flotą o minimum dwudziestu jednostkach.

Uzyskanie oferty ubezpieczeń komunikacyjnych dla taksówek najtaniej może stanowić problem ze względu na wysokie ryzyko jazdy. Porównaj oferty kilku firm i upewnij się, że przewidywana składka nie została niepotrzebnie zawyżona, że nie jest to stawka zaporowa. Korzystając z kalkulatora OC/AC znajdziesz najtańsze dostępne ubezpieczenie samochodu Taxi.

Ile kosztuje ubezpieczenie taksówki?

No właśnie, to pytanie zadaje sobie wiele osób, które planują rozpocząć pracę w tym zawodzie. Ceny ubezpieczenia OC taksówek zależą oczywiście od wielu czynników, jednak aby zobrazować koszt takiej polisy, sprawdziliśmy w naszym kalkulatorze OC/AC stawki dla przykładowego, 48-letniego kierowcy z Łodzi, który ma 60% zniżki na polisę i planuje ubezpieczyć swoją Skodę Octavię 1.6 diesel z 2015 roku. Nie użytkując tego jako taksówki, lecz jako pojazd prywatny, najtańsze OC znajdzie on już za 677 złotych. Ile zapłaci za ubezpieczenie taksówki? W jego przypadku najtańsze OC dla Taxi to 2032 zł. Różnica wynosi więc aż 1355 złotych!