Więzienie za brak OC? Nie wyjeżdżaj za granicę bez dowodu zawarcia OC!

Aktualizacja:
autem-za-granice

Coraz częściej planując zagraniczną podróż, decydujemy się na własny środek transportu. Takie przedsięwzięcie wymaga jednak od nas odpowiedniego przygotowania. Zadbanie o obowiązkowe wyposażenie samochodu, ubezpieczenie auta czy konieczne dokumenty – to wszystko musimy mieć! I o ile w Polsce od pewnego czasu możemy jeździć bez potwierdzenia ubezpieczenia OC, o tyle za granicą za brak OC możemy trafić do więzienia.

Druga połowa 2018 roku obfitowała w sporo nowości dotyczących kierowców. Niektóre z wprowadzonych zmian miały być ułatwieniem, inne okazały się małym utrapieniem. Z natury jednak łatwo adaptujemy się do nowych warunków i przyzwyczajamy do zmian. Przyzwyczailiśmy się też do tych, które w życie weszły 1 października 2018 roku, a mowa oczywiście o nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym i zniesieniu obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia zawarcia polisy OC. Do nowych reguł przyzwyczailiśmy się tak bardzo, że chcielibyśmy postępować według nich także za granicą. Ale to tak nie działa! O czym warto pamiętać udając się w zagraniczną podróż? Przede wszystkim o dokumentach. I to na nich skupimy się właśnie teraz.

Bez potwierdzenia OC tylko na polskich drogach!

Zmiany, które w  Polsce weszły w życie 1 października 2018 roku są efektem uruchomienia systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), w którym to znajdują się wszystkie dane o pojeździe. Pomimo zmian w prawie, papierowa forma dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia zawarcia ubezpieczenia OC nie została zlikwidowana, a to oznacza, że dokumenty te będą jednak kiedyś potrzebne. Kiedy? Kierowca będzie potrzebował ich podczas wizyty na badaniu technicznym czy chociażby podczas sprzedaży auta. Jest jeszcze jedna sytuacja, w której okażą się one niezbędne – podróż zagraniczna. Podczas niej bezwzględnie musimy posiadać przy sobie potwierdzenie ważnego ubezpieczenia OC. Dlaczego? Musimy pamiętać, że dostęp do systemu CEPiK mają tylko i wyłącznie polskie służy. Oznacza to, że jeśli za granicą nie będziemy dysponowali papierową wersją dokumentów, tamtejsze służby nie będą miały możliwości sprawdzenia ważności naszej polisy. Efekt? Kary. Bardzo srogie kary.

Jazda bez dowodu rejestracyjnego i OC: wszystko, co musisz wiedzieć!

Kary za brak OC za granicą

Ubezpieczenie OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym we wszystkich krajach Europy. We wszystkich krajach za jego brak grożą także wysokie kary. Wysokie to jednak pojęcie względne, ponieważ o ile w Polsce kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia wydają się srogie, o tyle te, które mogą zostać na nas nałożone w Europie są o wiele wyższe. I nie zawsze mowa tutaj jedynie o konsekwencjach finansowych. W niektórych państwach za brak OC grozi konfiskata tablic rejestracyjnych, a nawet samochodu. Z kolei w sześciu państwach europejskich za niedopełnienie obowiązku ubezpieczenia… możemy trafić do więzienia. W Grecji możemy zostać pozbawieni wolności na czas od 2 do 12 miesięcy, w Niemczech do jednego roku, ale już w Luksemburgu za brak OC za kratkami możemy spędzić nawet 3 lata. W przypadku kontroli policji musimy wiedzieć, że ta bardzo rygorystycznie podchodzi do kwestii braku ubezpieczenia, więc kary nie uda nam się uniknąć.

Kary za brak OC w Europie – co nam grozi?

Ubezpieczenie OC za granicą: Zielona Karta

Zanim wyruszmy w zagraniczną podróż powinniśmy się upewnić, czy na terenie docelowego kraju wystarczy jedynie ubezpieczenie OC. Wyjeżdżając na przykład na wschód na Białoruś, do Mołdawii czy Rosji, a także do niektórych krajów bałkańskich: Albanii, Bośni i Hercegowiny czy Macedonii, konieczne okaże się posiadanie Zielonej Karty, czyli Międzynarodowego Certyfikatu Ubezpieczeniowego będącego dowodem, że samochód objęty jest ubezpieczeniem OC. Zielona Karta niezbędna będzie także podczas samochodowej podróży do Iranu, Maroka, Tunezji czy Turcji.

Czytaj także: Czy trzeba mieć przy sobie OC i dowód rejestracyjny?

Zielona Karta OC – kiedy może się przydać?

Jedziesz za granicę? Pomyśl o ubezpieczeniu dodatkowym! 

Wybierając się poza granice naszego kraju warto rozważyć także ubezpieczenie dodatkowe. Podczas zagranicznych wojaży nieocenione może okazać się ubezpieczenie Autocasco, które pokryje koszty naprawy pojazdu nawet wtedy, gdy do szkody doszło z naszej winy. Często obejmuje ona także szkodę całkowitą, do której dojdzie np. podczas kradzieży samochodu. Zanim jednak podejmiemy decyzję o ubezpieczeniu AC, sprawdźmy jego zakres terytorialny oraz zakres wybranego wariantu. Dodatkowo, każdy przezorny kierowca powinien zastanowić się nad ubezpieczeniem Assistance, które podczas zagranicznych podróży pomoże zaoszczędzić nam sporo stresów. Zagwarantuje nam wsparcie w każdej awaryjnej sytuacji na drodze, począwszy od pomocy mechanika, poprzez holowanie auta czy nawet wypożyczenie auta zastępczego.

Czytaj także: Mpojazd – nowa usługa dla kierowców

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę

Podsumowanie

  1. Do baz systemu CEPiK, w którym zapisane są wszystkie informacje o pojeździe dostęp mają tylko i wyłącznie polskie służby.
  2. Wybierając się w zagraniczną podróż samochodem, każdy kierowca musi mieć przy sobie prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu oraz potwierdzenie zawarcia ubezpieczenia OC. W niektórych przypadkach potrzebna będzie Zielona Karta.
  3. Podczas zagranicznej podróży przydatne może okazać się ubezpieczenie AC czy Assistance, które nie tylko pomoże w awaryjnej sytuacji, ale zaoszczędzi także sporo stresów.
  4. W krajach europejskich bardzo srogie kary czekają tych, którzy jeżdżą bez ubezpieczenia OC. W Grecji, Niemczech czy Luksemburgu za brak OC można trafić do więzienia.

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

ubezpieczenie oc na miękki dowód
2018.11.16
Ubezpieczenie OC na miękki dowód – kiedy można, procedury

Zdarzają się sytuacje, gdy zamiast bezterminowego dowodu rejestracyjnego, otrzymujemy na ustawowe 30 dni tymczasowy czyli tzw. miękki dowód rejestracyjny. Co jednak wtedy, gdy musimy akurat w tym czasie opłacić ubezpieczenie OC naszego samochodu? Sprawdzamy jak wygląda ubezpieczenie OC na miękki dowód - kiedy można, procedury itp.

Czytaj więcej
ubezpieczenie oc bez dowodu rejestracyjnego
2018.09.17
Ubezpieczenie OC bez dowodu rejestracyjnego

Każdego roku przychodzi właśnie ten dzień, w którym właściciel pojazdu, jeśli nadal chce go używać, musi opłacić kolejną składkę OC. Brak ważnego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej to ogromne ryzyko i poważne konsekwencje dla kierowcy. Podstawowym dokumentem potrzebnym przy kupnie polisy jest dowód rejestracyjny. Czy można wykupić OC bez dowodu rejestracyjnego pojazdu?

Czytaj więcej
2020.12.17  •  Samochód
Nieważny dowód osobisty – co robić?

Chociaż na co dzień rzadko używamy dowodu osobistego, to w kontaktach z bankiem czy urzędami jest on niezbędny. Problem pojawia się wówczas, gdy okazuje się, że dowód osobisty jest nieważny. Jaka jest kara za nieważny dowód osobisty? Jak wyrobić nowy dokument tożsamości?

Czytaj więcej
2023.10.08  •  Samochód
Co zrobić, gdy zgubisz dowód rejestracyjny?

Zgubione dokumenty od samochodu jeszcze całkiem niedawno oznaczały poważne problemy. Na szczęście obecnie – dzięki cyfryzacji – wygląda to trochę inaczej. Elektroniczna ewidencja pojazdów i możliwość sprawdzenia, czy i gdzie dane auto jest ubezpieczone od odpowiedzialności cywilnej, spowodowały zmiany w prawie. Kierowca nie ma już obowiązku mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego i OC.

Czytaj więcej
Stan licznika to jedno, przebieg auta drugie
2018.09.25  •  Samochód
Cofanie licznika będzie karane! Karą za przekręcenie licznika będzie więzienie!

Cofanie licznika samochodowego to powszechny proceder, który do tej pory uchodził handlarzom na sucho. Niedługo jednak wszystko się zmieni! Za przekręcenie licznika będzie można trafić do więzienia. Rząd przyjął zmiany w prawie, które mają na celu ukrócenie oszukańczej praktyki przekręcania liczników w używanych autach.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej