Punkta

Na początek dla rozwiania wszelkich wątpliwości – zmiana ubezpieczyciela OC jest możliwa i wcale nie jest taka trudna. Trzeba jednak wiedzieć w jakich sytuacjach będzie ona dopuszczalna, kiedy można zrezygnować z OC, i jak powinno wyglądać wymówienie polisy. Poniżej przedstawiamy małe kompendium wiedzy na temat zmiany ubezpieczyciela OC.

Zmiana ubezpieczyciela OC – kiedy jest możliwa?

Powiedzieliśmy sobie, że zmiana ubezpieczyciela jest możliwa. Tak, to prawda. Mało tego, przeniesienie ubezpieczenia OC wcale nie jest takie trudne (ale o tym powiemy sobie za chwilę). Musimy jednak wiedzieć, że zrezygnować z OC i zmienić ubezpieczyciela możemy tylko w określonych sytuacjach. Jakich?

  • Zawarłeś umowę ubezpieczenia OC na rok i właśnie zbliża się data jej wygaśnięcia.
  • Kupiłeś samochód, a w pakiecie otrzymałeś OC poprzedniego właściciela.
  • Podpisałeś nową umowę, a nie wypowiedziałeś starej, w związku z czym posiadasz podwójne OC.

Teraz przyjrzyjmy się z bliska każdej z tych sytuacji.

Załóżmy, że umowa ubezpieczenia OC wykupiona w jednym towarzystwie dobiega końca. Chcąc się przekonać czy Twój ubezpieczyciel na pewno ma dla Ciebie najlepszą ofertę, korzystasz z porównywarki ubezpieczeń. A ceny OC porównywać warto ponieważ te – w zależności od towarzystwa – mogą różnić się nawet o kilkaset złotych. Znajdujesz więc tańsze OC. Czy zmiana ubezpieczyciela OC jest możliwa? W takiej sytuacji musisz złożyć wypowiedzenie OC przed końcem aktualnej polisy. Musisz jednak pamiętać, żeby nową umowę podpisać najpóźniej w dniu zakończenia poprzedniej – czyli tak, aby zachować ciągłość ubezpieczenia! Pomiędzy kolejnymi umowami nie może być ani jednego dnia przerwy!

W drugim przypadku mowa o sytuacji, w której razem z samochodem otrzymałeś OC po poprzednim właścicielu. Kupno auta z ważną polisą wydaje się czystą oszczędnością, ale pamiętaj, że niekoniecznie jest to ubezpieczenie najtańsze na rynku. W każdej chwili ubezpieczyciel może przygotować nową kalkulację i kazać Ci dopłacić do składki. W takiej sytuacji, ubezpieczenie OC możesz wypowiedzieć w każdym momencie. Tutaj, podobnie jak w poprzednim przykładzie – zadbaj o ciągłość ubezpieczenia!

Na koniec pułapka podwójnego ubezpieczenia, do którego może dojść w momencie, gdy dotychczas obowiązująca polisa OC uległa automatycznemu przedłużeniu na kolejny rok, a Ty w tym czasie podpisałeś umowę z innym towarzystwem. Aby uniknąć płacenia za podwójne ubezpieczenie OC, jak najszybciej zerwij umowę, która przedłużyła się automatycznie. Pamiętaj, że rezygnację z ubezpieczenia OC automatycznie przedłużonego możesz zrobić w każdej chwili.

Jak zmienić ubezpieczyciela OC krok po kroku?

Jeśli chcesz uniknąć płacenia podwójnego OC lub po prostu zmienić ubezpieczyciela pamiętaj, że musisz dokonać wymówienia polisy OC dotychczas obowiązującej. Aby zerwanie polisy i zmiana ubezpieczyciela OC była skuteczna, musi odbyć się na piśmie.

Rezygnacja z ubezpieczenia OC powinna zawierać imię i nazwisko właściciela i współwłaścicieli pojazdu, adres zamieszania, numer rejestracyjny, markę i model samochodu oraz numer polisy ubezpieczeniowej.

Pamiętaj, że w każdym wniosku o rezygnację z ubezpieczenia musisz także wskazać powód decyzji. Czy obowiązują Cię jakieś terminy? Jak najbardziej! Zatem kiedy zrezygnować z OC? Nie później niż jeden dzień przed końcem obowiązującej polisy. Wniosek o rezygnację z ubezpieczenia samochodu możesz złożyć u ubezpieczyciela na kilka sposobów. Możesz go wysłać pocztą, kurierem bądź złożyć osobiście u agenta ubezpieczeniowego.

Inny ubezpieczyciel a korzyści dla kierowcy?

Zakres ubezpieczenia OC jest regulowany ustawowo, a to oznacza, że każde towarzystwo zapewnia nam dokładnie taką samą ochronę. To, czym różnią się oferty poszczególnych towarzystw to tylko i wyłącznie cena. Jeśli znajdziemy tańsze OC, niż to, które aktualnie proponuje nam nasz ubezpieczyciel, raczej nie kierujemy się sentymentem. Decyzję o zmianie ubezpieczyciela podejmujemy z chęci oszczędności. I właśnie oszczędność pieniędzy jest głównym motywatorem przejścia do innego zakładu ubezpieczeń. Pamiętajmy, że choć nasz ubezpieczyciel będzie nas kusił specjalnymi ofertami dla stałych klientów, w rzeczywistości i tak może się okazać, że jego ubezpieczenie jest o wiele droższe, od tego, które możemy kupić u konkurencji. Dlatego też warto porównywać oferty różnych towarzystw!

Co z wypracowanymi zniżkami?

Korzyści korzyściami, a co z wypracowanymi zniżkami? Czy zmieniając ubezpieczyciela OC, tracimy bezpowrotnie dotychczasowe zniżki za bezszkodową jazdę? Zniżek nie tracimy, jednak musimy liczyć się z tym, że ich wysokość może się nieco zmienić. Nowy ubezpieczyciel weźmie pod uwagę przebieg ubezpieczenia w poprzednim towarzystwie. Pamiętajmy, że w tym przypadku wysokość zniżek będzie zależała od historii szkodowości i może być nieco inna niż u dotychczasowego ubezpieczyciela.

Zmiana ubezpieczyciela AC: jak to zrobić?

Właściciele polis AC mają większe szanse na zmianę ubezpieczyciela, niż w przypadku rezygnacji z umowy OC. W świetle prawa, jeżeli polisa AC została zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy, odstąpić od niej można w ciągu 30 dni od dnia jej zawarcia. W tym celu, podobnie jak w przypadku zmiany ubezpieczyciela OC, musisz złożyć wniosek o odstąpieniu od umowy. Jeśli składka została zapłacona za rok z góry, możesz zgłosić się do swojego ubezpieczyciela o zwrot pieniędzy za niewykorzystaną ochronę.