Leczenie na NFZ wymaga dużo zdrowia, a kolejki do lekarzy - cierpliwości. Niedogodności związane z publiczną służbą zdrowia sprawiają, że coraz większą popularnością cieszy się prywatna opieka medyczna. Musimy ją tylko dobrze wybrać. Polisa zdrowotna czy abonament medyczny? Czym się różnią i jakie są między nimi podobieństwa? Sprawdzamy, co i w jakich sytuacjach zda egzamin!
Chcąc zminimalizować niedogodności, z jakimi spotykamy się na co dzień w publicznych placówkach służby zdrowia, decydujemy się na prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Wydaje się, że różnice pomiędzy abonamentem medycznym a polisą zdrowotną są znikome. Tymczasem są to dwa całkowicie różne produkty, które bardzo często są jednak mylone. W rzeczywistości odpowiadają one na różne potrzeby, więc sprawdzą się w zupełnie innych sytuacjach. Kiedy słusznym wyborem okaże się abonament, a kiedy polisa zdrowotna?
Abonament medyczny: co to jest i jak działa?
Abonament medyczny oferowany jest przez prywatne placówki opieki zdrowotnej. Zwykle kojarzy nam się z grupowym ubezpieczeniem w zakładzie pracy, nazywanym inaczej prywatną opieką medyczną. Jest on jedną z najpopularniejszych form pozafinansowej motywacji pracowników. Abonament medyczny ma formę ryczałtu, gdzie po przekroczeniu określonego limitu, będziemy musieli uiścić odpowiednie opłaty za usługi.
Polisa zdrowotna: co to jest i jak działa?
Polisa zdrowotna to usługa oferowana przez towarzystwa ubezpieczeniowe. W odróżnieniu od abonamentu, polega ona na pokryciu przez ubezpieczyciela kosztów usług medycznych, gdy zajdzie taka potrzeba. Przyda się ona na przykład w sytuacji, gdy ulegniemy wypadkowi.
Abonament medyczny a ubezpieczenie zdrowotne: podobieństwa i różnice
Jak już wspominaliśmy, abonament medyczny jest zupełnie innym produktem niż polisa zdrowotna. Oba te produkty przydadzą się w zupełnie innych sytuacjach. Zakres, w jakim będziemy mogli z nich skorzystać, w dużej mierze uzależniony jest od zakresu wykupionych świadczeń.
W ramach abonamentu otrzymujemy zazwyczaj podstawowy zakres świadczeń, który opiera się głównie na leczeniu ambulatoryjnym. Z kolei wybierając prywatne ubezpieczenie zdrowotne, możemy go dowolnie rozszerzać o zaawansowaną diagnostykę czy profilaktykę niedostępną w standardowym abonamencie.
Najłatwiej dostrzegalną różnicą pomiędzy abonamentem a polisą zdrowotną jest kwestia finansowania. O ile w przypadku abonamentu, każda nasza wizyta jest kosztem zmniejszającym zyski danej placówki, o tyle w przypadku wykupionej polisy zdrowotnej – placówka zarabia na każdej naszej wizycie, ponieważ płacone ma tylko w przypadku realizacji danej usługi.
Abonament medyczny a polisa zdrowotna: plusy i minusy
Abonament medyczny: zalety
- możliwość wykupienia grupowego ubezpieczenia na preferencyjnych warunkach,
- łatwiejszy dostęp do lekarzy specjalistów,
- zróżnicowany zakres świadczeń w zależności od wybranego pakietu.
Abonament medyczny: wady
- możliwość korzystania tylko i wyłącznie z sieci placówek, w których wykupiliśmy abonament lub we wskazanych placówkach partnerskich,
- specjalistyczne badania przeprowadzimy tylko na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza współpracującego z daną placówką.
Polisa zdrowotna: zalety
- międzynarodowe prywatne ubezpieczenie umożliwia leczenia poza granicami kraju,
- szeroki zakres dobrowolnych świadczeń, dzięki czemu dopasujemy polisę do indywidualnych potrzeb,
- większa dostępność lekarzy specjalistów.
Polisa zdrowotna: wady
- nie zastępuje świadczeń gwarantowanych przez NFZ,
- zwykle nie obejmuje kosztów przejazdu karetką pogotowia ratunkowego, a jedynie transport medyczny konkretnej placówki,
- obejmuje limitowane wizyty i badania diagnostyczne
Podsumowując: jeśli zależy nam na regularnym i sprawnym korzystaniu z pomocy lekarskiej: chcemy umawiać się na wizyty, bez problemu wykonać badania, albo mamy dziecko, które dość często choruje i wymaga pomocy specjalisty – lepiej sprawdzi się abonament medyczny.
Nie wiesz który wybrać? Pomożemy!
Zadzwoń teraz: 22 490 90 00
Podsumowanie
- Abonament medyczny oferowany jest przez prywatne placówki opieki zdrowotnej i ma formę ryczałtu. Po przekroczeniu ustalonego limitu wymagane jest ponoszenie dodatkowych opłat.
- Dobrowolne polisy zdrowotne oferowane są przez towarzystwa ubezpieczeniowe, a ich zadaniem jest pokrycie kosztów usług medycznych, gdy zajdzie taka potrzeba.
- Z abonamentu medycznego możemy korzystać tylko w tej sieci placówek, w której wykupiony został abonament.
- Różnorodność świadczeń oferowanych w polisach zdrowotnych daje gwarancję wybrania produktu skrojonego na miarę naszych potrzeb.
Pani Anno skąd to stwierdzenie: „Abonament medyczny ma formę ryczałtu, gdzie po przekroczeniu określonego limitu, będziemy musieli uiścić odpowiednie opłaty za usługi.”??? Ryczałt w abonamencie medycznym nie ma związku z limitem wizyt u lekarzy. Płace określony abonament w formie miesięcznej lub rocznej i korzystam bez limitów.