Zmiana ubezpieczyciela OC: kiedy jest możliwa?

Opublikowano: 20.11.2019

Znalazłeś tańsze OC niż w dotychczasowym towarzystwie? Zastanawiasz się czy zmiana ubezpieczyciela OC jest możliwa? Przygotowaliśmy dla Ciebie małe kompendium wiedzy, które wyjaśni Ci kiedy, jak i gdzie możesz wypowiedzieć umowę OC i zmienić towarzystwo.

Umowa zawarta na odległość – zmiana ubezpieczyciela OC

W przypadku obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, co do zasady nie ma możliwości zrezygnować z OC. Jak zatem zmienić ubezpieczyciela OC? Jeśli zakupiłeś ubezpieczenie przez internet lub telefon to zmiana ubezpieczyciela OC samochodu jest możliwa. Ustawodawca tylko w takim wypadku dopuścił odstąpienie od umowy. Oznacza to, że jeśli w ciągu 30 dni od zawarcia nowej polisy znajdziemy inną, o bardziej korzystnych warunkach, mamy prawo wysłać do towarzystwa ubezpieczeniowego wypowiedzenie. 

Zmiana ubezpieczyciela OC: wypowiedzenie umowy OC

Tu pojawiają się często wątpliwości klientów. Od kiedy obowiązuje zmiana ubezpieczyciela? Czy zerwanie umowy OC liczy się od dnia stempla pocztowego czy może raczej odbioru przez ubezpieczyciela korespondencji? W takiej sytuacji z pomocą przychodzą przepisy prawa. Poczta Polska (niestety nie dotyczy to kurierów i firm dostarczających przesyłki) jest w uprzywilejowanej pozycji i za dzień faktycznego wypowiedzenia umowy uznaje się datę na stemplu pocztowym. Bardzo istotnym jest, aby zachować potwierdzenie nadania, gdyby z jakiś przyczyn towarzystwo ubezpieczeniowe zagubiło nasze pismo. Unikniemy w ten sposób kłopotu z tzw. podwójnym ubezpieczeniem pojazdu. Oczywiście, jeżeli dostarczymy w każdy inny sposób wypowiedzenie, będzie ono skuteczne, ale na dzień otrzymania korespondencji. Może to przysporzyć wielu kłopotów właścicielowi samochodu.

SPRAWDŹ: Wypowiedzenie OC: kiedy i jak wypowiedzieć umowę OC?

Zmiana firmy ubezpieczeniowej OC – kiedy podpisać kolejną umowę?

Umowę na kolejne obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne należy podpisać w dniu wypowiedzenia poprzedniej. Właściciel pojazdu nie może dopuścić do tego, aby w pomiędzy polisami wystąpił choćby jeden dzień przerwy. Takie braki w ochronie pojazdu karane są bardzo wysokimi opłatami. Zatem, o ile w przypadku Poczty Polskiej sytuacja jest jasna – w dniu wysyłki podpisujemy kolejną umowę, o tyle w przypadku kuriera zagadnienie jest bardziej kłopotliwe. Musimy czekać na potwierdzenie otrzymania korespondencji. Zerwanie umowy OC w innym wypadku nie ma mocy prawnej i zmiana ubezpieczyciela samochodu nie nastąpi.

Zmiana ubezpieczyciela OC a wygasająca polisa: jakie obowiązują zasady?

Zmiana ubezpieczenia w przypadku kończącej się polisy powinna nastąpić najpóźniej na dzień przed zakończeniem się trwającej umowy. Takie zasady wynikają z art. 28 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. W innym wypadku ubezpieczenie automatycznie przedłuży się na kolejne 12 miesięcy, a zmiana ubezpieczyciela OC samochodu nie nastąpi.

SPRAWDŹ: Przepisanie OC na nowego właściciela – jak to zrobić?

Ubezpieczenie OC zmiana ubezpieczyciela a zakup pojazdu

Zazwyczaj jest tak, że zakupione auto ma już wykupioną polisę. Możemy z niej korzystać, ale jeśli nie jesteśmy tym zainteresowani, wystarczy złożyć wniosek do firmy wystawiającej ubezpieczenie. Należy wskazać datę, od której wypowiadamy umowę,  w przeciwnym razie wypowiemy umowę na dzień stempla pocztowego. Towarzystwo ubezpieczeniowe potrzebuje również zaświadczenia o zakupie pojazdu. W takiej sytuacji pamiętajmy o wykupieniu następnej polisy, by nie narazić się na kary za brak obowiązkowego OC.

Wyrejestrowany pojazd a zakład ubezpieczeniowy i ważność polisy

Jeśli samochód został skradziony lub innej przyczyny właściciel auta podjął decyzję o wyrejestrowaniu, ma on obowiązek poinformować o tym fakcie ubezpieczyciela. W takim wypadku dopuszczone jest również zakończenie ochrony polisą przed upływem roku ubezpieczeniowego. Ważne jest, aby firma wystawiająca polisy otrzymała także zaświadczenie o wyrejestrowaniu pojazdu.

 

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments