Punkta

Okazuje się jednak, że nasz metal szlachetny nie jest tak bardzo trwały, jak mogłoby się wydawać. Już bowiem od 2019 roku nazwa Auris przejdzie do historii. Minie jeszcze jednak wiele lat zanim Toyota Auris zniknie z ulic, w końcu nie bez powodu uznaje się auta tej marki za najbardziej niezawodne.

Toyota Auris. Gorączka złota

Toyota Auris to samochód osobowy klasy kompaktowej. Na początek skupmy się na „złotku” pierwszej generacji, które oficjalnie zostało zaprezentowane po raz pierwszy podczas targów motoryzacyjnych w Paryżu w 2006 roku. W 2009 roku model przeszedł face lifting. Odświeżono nadwozie, wnętrze i poszerzono gamę silników. Nazwa Auris obowiązywała właściwie tylko w Europie. Mimo że od premiery minęło 12 lat, to samochód nadal wygląda świeżo. To zasługa zwartej bryły bez zbędnych udziwnień, czyli zadowalająca prosta sylwetka. W 2010 roku na rynek trafiła wersja z napędem hybrydowym i to przede wszystkim ona trafiła w oczekiwania klientów, co przełożyło się na dobre wyniki sprzedaży.

Toyota Auris. Złoty wiek

Toyota, tworząc model, zapoczątkowała całą nową linię stylistyczną. W 2012 roku zadebiutowała oficjalnie druga generacja „złota”. Jest ona nieco większa od swojego poprzednika, więc nie da się ukryć, że producent podążył tym samym za ogólnym trendem „nadmuchiwania” następców. Od tego momentu samochód zyskał ostrzejszą linię i wyrazistszą stylizację. Wnętrze Toyoty Auris jest przestronne, a w oczy przede wszystkim rzucają się ciekawe diodowe zegary, chociaż nie wszystkim przypadnie do gustu wysoka przegroda pomiędzy kierowcą a pasażerem i stosunkowo wysoko umiejscowiona dźwignia zmiany biegów. Trzeba się do niej po prostu przyzwyczaić. Za to fotele są niezwykle wygodne, co z zadowoleniem można zauważyć zwłaszcza podczas dłuższych wypraw.

Toyota Auris. Jednak nie wszystko złoto…

Niestety jakość niektórych elementów wnętrza, przede wszystkim plastików budzi zastrzeżenia, podobnie jak to miało miejsce w Yarisie. Jeżeli chodzi o tył, to miejsca dla trzech osób będzie za mało, aby komfortowo podróżować. Przy czterech osobach w aucie wygląda to dużo lepiej, chociaż osoby wysokie mogą narzekać na dyskomfort. Można to pewnie wytłumaczyć pochodzeniem: japoński samochód jest idealny na rozmiary Azjatów, a nie roślejszych Europejczyków. Co do pojemności bagażnika to jest tak sobie, bo 354 litry nie zachwycają. Trudno będzie spakować do niego czteroosobową rodzinę na dwutygodniowe wczasy.

Toyota Auris. Złoty środek

Nadszedł czas na opisanie zalet „złotka”. Na plus można przede wszystkim Toyocie zaliczyć dużą ilość różnorakich schowków. Gdzie się człowiek nie obejrzy, znajdzie jakiś przydatny zakamarek. W sumie jest ich w środku 10. Kolejną zaletą jest wyciszenie wnętrza – w środku auta nie słychać ani szumów powietrza ani nawet silnika, jeżeli nie jest na wyższych obrotach.

Silniki występujące w aurisach przygotowanych na rynek europejskich to 4 wersje benzynowe oraz 3 wysokoprężne. Jeżeli zależy nam na całkiem dynamicznym poruszaniu się, warto przyjrzeć się wersji z dwulitrowym dieslem pod maską. Mianowicie 2.0 D-4D o mocy 126 KM i 310 Nm. Jest to jednostka idealna – złoty środek – auto zarówno oszczędne, jeżeli chodzi o spalanie, jak i nadzwyczaj dynamiczne. Średnie spalanie według użytkowników tej wersji oscyluje pomiędzy 4,5 -7 l litrów w zależności od stylu jazdy. Oczywiście można osiągnąć wyniki wyższe i niższe od podanych, choć bezpieczniejsze będzie założenie spalania w okolicach 5 – 5,5 litrów ON na 100 km. Konkurencję dla tego rozwiązania jest silnik 1.6 w benzynie o mocy 124 KM. O ile dalej jest to całkiem żwawa jednostka, to przy użytkowaniu samochodu w warunkach dłuższych dystansów, wybranie silnika wysokoprężnego będzie zdecydowanie lepszą decyzją. No i trzeba wspomnieć o hybrydzie, która może się pochwalić średnim spalaniem 3l /100 km. Jest to wynik po prostu godny złotego medalu.

Toyota przedstawiła wiele wersji wyposażenia np. Terra, Luna, Sol i każdy spośród tych propozycji będzie na pewno mógł znaleźć coś dla siebie. Opcje wyposażenia obejmują między innymi od 2 do 9 poduszek powietrznych, klimatyzację, ESP czy ABS.

Minusem „złotka” są nadspodziewanie częste potrzeby wymiany klocków i tarcz hamulcowych oraz woda przedostająca się stosunkowo często po deszczach do bagażnika. Poza tymi przypadłościami większych awarii nie spotkamy w Toyocie, ponieważ Toyota nie obiecuje złotych gór, ale gwarantuje bezpieczeństwo i stabilność. Japończycy po raz kolejny uświadamiają nam, że zawsze ich auto dowiezie nas do wyznaczonego celu, więc kupno aurisa to tak naprawdę złoty interes.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC Toyoty Auris?

Wysokość składki na obowiązkowe dla każdego kierującego ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej zależna jest od wielu czynników, m.in. miejsca zamieszkania kierowcy, jego doświadczenia za kierownicą, szkód, które spowodował na drodze, a także od mocy silnika samochodu, którym jeździ. Te dane musimy podać, aby szybko i łatwo wyliczyć składkę OC w naszym kalkulatorze OC i AC.

Ile za ubezpieczenie OC Toyota Auris zapłaci doświadczony kierowca?

Nasz przykładowy kierowca, stateczny ojciec rodziny, posiadacz prawa jazdy od 17 lat, posiadacz 60% zniżek i właściciel Toyoty Auris z 2011 roku, z silnikiem benzynowym 1.3, może liczyć na przychylność towarzystw ubezpieczeniowych i dobre stawki OC.

MiastoStawka OCU kogo najtaniej
Gorzów Wlkp523 złLink4
Kielce 453 złLink4
Lublin486 złLink4
Tarnów437 złBenefia

Inne propozycje stawek ubezpieczenia OC dla doświadczonego posiadacza Toyota Auris z Gorzowa:

Pozostałe oferty stawek ubezpieczenia OC dla doświadczonego posiadacza Toyota Auris z Kielc:

Ile za ubezpieczenie OC Toyota Auris zapłaci młody kierowca?

Młody kierowca zawsze płaci więcej – to żelazna zasada ubezpieczycieli, którzy nie ufają żółtodziobom za kierownicą – i słusznie, bo jak wskazują statystyki policyjne, najwięcej wypadków powodują młodzi kierowcy. Nasz młody kierowca to singielka, posiadaczka prawa jazdy od 4 lat, która wypracowała sobie 20% zniżek za bezszkodową jazdę. Jeździ po mieście i za miasto. Jej samochód to Toyota Auris z 2011 roku, z silnikiem benzynowym 1.3.

MiastoStawka OCU kogo najtaniej
Gorzów Wlkp946 złAXA Direct
Kielce 800 złAXA Direct
Lublin916 złAXA Direct
Tarnów804 złAxa Direct

Inne propozycje ubezpieczenia OC Toyota Auris dla młodego kierowcy z Lublina:

Inne oferty stawek ubezpieczenia OC Toyota Auris dla młodego kierowcy z Tarnowa:

Średnie ceny OC po trzecim kwartale 2018 roku – jest DUŻO taniej!