Punkta

1. Wybór polisy. AC Standard czy Komfort? Serwisowe czy Optymalne?

Zanim zdecydujesz się na kupno polisy AC, powinieneś porównać oferty ubezpieczycieli nie tylko ze względu na ceny, ale przede wszystkim pod kątem swoich potrzeb. Odpowiednia umowa może zabezpieczyć cię przed szkodami w różnym zakresie: od bardziej okrojonej ochrony, np. tylko przed uszkodzeniami na skutek wypadku lub przed kradzieżą, po komfortowy zestaw dedykowanej ścieżki likwidacji szkód, napraw w Autoryzowanym Serwisie Obsługi i ochrony bagażu w roli wisienki na torcie. Składka za autocasco będzie zależała od wieku, stopnia zadbania i marki samochodu, sumy ubezpieczenia, ewentualnych dodatków dostosowanych do twoich potrzeb oraz przysługujących ci zniżek, np. za bezszkodową jazdę. Staniesz także przed wyborem wariantów rozliczania szkód, które mogą dać ci komfort oryginalnych części zamiennych Twojego zaufanego producenta lub optymalną jakość dostępną poza siecią autoryzowanych warsztatów. Jeśli decydujesz się ubezpieczyć swoje auto w standardowym zakresie, szukaj polisy „all risk”, która ubezpieczy cię od wszystkiego, co nie jest wyłączone z umowy, dzięki czemu łatwiej będzie ci uzyskać odszkodowanie.

2. Nie daj się zaskoczyć. Czytaj OWU

OWU, czyli ogólne warunki umowy ubezpieczenia, to ta część polisy, która oddaje honor życiowej prawdzie: „Nigdy nie podpisuj niczego bez uprzedniego przeczytania”. Właśnie tam znajdziesz wyjątki, w przypadku których nie zostanie ci wypłacone odszkodowanie – a więc szczególnie dokładnie przeczytaj katalog wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela. Ochrona autocasco nie obejmuje kradzieży, które wynikają z zaniedbania w postaci kluczyków pozostawionych w stacyjce, odszkodowania nie dostanie także kierowca, który w trakcie wypadku znajdował się pod wpływem alkoholu. Większość tego rodzaju wyjątków zawartych w polisie Autocasco wynika z bardziej lub mniej rażącego zaniedbania właściciela pojazdu, ale odszkodowanie może nie zostać wypłacone także z powodu niedopełnienia formalności związanych z badaniami technicznymi pojazdu lub jeśli uszkodzenia są związane z eksploatacją auta. Nie daj się zaskoczyć wymaganiom, jakie stawia ubezpieczyciel i staraj się egzekwować od niego jak najbardziej dogodne warunki umowy.

3. Pieniądze to nie wszystko, ale najbardziej interesuje Cię cena

Jeśli ustaliłeś już jak zaspokoić potrzeby Twojego auta, powinieneś pomyśleć nad potrzebami swojego portfela. Powodem, dla którego wielu kierowców zastanawia się nad sensem kupna autocasco, są koszty polisy. A skoro AC nie jest obowiązkowe, po co przepłacać? Jest wiele sposobów, żeby obniżyć jego cenę. Wysokość składki zależy od sumy ubezpieczenia, jego przedmiotu i zakresu oraz przysługujących ci zniżek. I w tym ostatnim kryje się między innymi to, co zwykle nazwalibyśmy ukrytymi kosztami, a co umowa o ubezpieczenie autocasco nazwie wysokością udziału własnego. Oznacza to, że możesz regulować procent swojego udziału w szkodzie. Oczywiście im wyższy procent, tym niższa składka AC. Sprawdź koniecznie minimalną wartość odszkodowania oferty i wszystkie przysługujące Ci zniżki. Możesz skorzystać z kalkulatora OC AC lub poradzić się agenta czy brokera, którzy pomogą Ci sprecyzować potrzeby. A skoro już o pieniądzach mowa, może warto zastanowić się nad wykupieniem pakietu OC+AC?

Ile kosztuje AC i od czego zależy cena tego ubezpieczenia?

4. W pakiecie korzystniej? OC plus AC to dobry pomysł! 

Czołowe polskie firmy ubezpieczeniowe reklamują się sprzedażą pakietów, zawierających usługi OC, AC, Assistance, NNW i Zielonej Karty. Zastanawiając się nad kupnem tego typu paczki ubezpieczeń komunikacyjnych, musisz mieć na uwadze nie tylko atrakcyjność ceny, ale także jej zasadność w stosunku do oferowanego zakresu ubezpieczenia autocasco. Wracamy więc do punktu 3 i czytamy OWU.

5. Kup autocasco nie wychodząc z domu

Coraz częściej konsumenci decydują się na zakup towarów i usług przez internet. Komfort wynika oczywiście nie tylko z możliwości dokonania transakcji jednym kliknięciem myszy, ale także z dostępu do porównania ofert wielu firm ubezpieczeniowych w internetowej porównywarce. Możesz spokojnie przeanalizować przedstawioną po wstępnej kalkulacji ofertę i sprawdzić przejrzyście pokazane wszystkie warunki umowy. Dla potrzebujących konsultacji z fachowcem – nie martwcie się. Dobra porównywarka zapewnia możliwość rozmowy telefonicznej z konsultantem i rozmowy na live chacie.

Potrzebujesz pakietu OC/AC?  Dobierzemy go dla Ciebie!

Sprawdź samodzielnie, lub z naszym konsultantem!

kalkulator oc ac