Bezpieczna podróż na święta - o tym koniecznie pamiętaj!

Aktualizacja:
bezpieczna droga na święta

Z danych statystycznych wynika, że większość z nas - nawet 80%, w okresie świąteczno-noworocznym decyduje się na podróż . Chętnie odwiedzamy rodzinę lub wybieramy się na wypoczynek poza miejscem zamieszkania. Najpopularniejsze miasta w jakich spędzamy święta to Kraków, Warszawa i Zakopane. Jak zorganizować bezpieczną podróż na święta?

W grudniu ubiegłego roku miało miejsce niemal 3 tys. wypadków drogowych, w których rannych zostało ponad 3,4 tys. osób. Największe nasilenie kolizji występowało w godzinach 14-19, czyli w okresie bardzo dużego natężenia ruchu. Jak pokazują dane, na występowanie wypadków drogowych wpływ mają przede wszystkim panujące obecnie warunki atmosferyczne oraz wcześniej zapadający zmrok. Mróz, śliska nawierzchnia, słaba widoczność, opady śniegu lub marznącej mżawki to czynniki zwiększające możliwość wystąpienia kolizji drogowej w okresie zimowym. Właśnie dlatego kierowcy powinni nie tylko zadbać o odpowiednie przygotowanie auta do użytkowania w takich warunkach przed podróżą, ale również zainwestować w odpowiedni pakiet ubezpieczenia. Przypominamy, że Święta nie zwalniają z posiadania ważnego OC. Kary za jego brak są bardzo wysokie, a to niestety tylko początek problemów, o czym pisaliśmy TUTAJ.  Przerwa w ubezpieczeniu OC, nawet kilkudniowa –  to ryzyko wpadnięcia w ogromne długi.

Zanim wyruszysz w drogę, zadbaj o samochód

Każdy samochód powinien być sprawny w podróży – odpowiednie przygotowanie auta do zimowych warunków pozwala uniknąć wielu kłopotliwych sytuacji – nie tylko problemów z rozruchem silnika, lecz także np. zmagania się z przymarzniętymi do uszczelek drzwiami. Z raportu firmy Stater24 wynika, że najwięcej zimowych awarii (bo aż 25 proc.) dotyczy problemów z akumulatorem. Jednocześnie ryzyko zepsucia się niektórych części samochodu w tym okresie wzrasta nawet o 283 proc. Jak przygotować auto przed podróżą? W ramach profilaktyki powinniśmy wykonać przegląd samochodu i sprawdzić funkcjonowanie najważniejszych zespołów naszego pojazdu, a przede wszystkim układu hamulcowego, amortyzatorów oraz zawieszenia. Nie zapominajmy o skontrolowaniu: stanu płynów eksploatacyjnych w aucie, stanu i ciśnienia opon oraz koła zapasowego. Musimy mieć świadomość, że nawet najlepsze przygotowanie może nie uchronić nas przed nieszczęśliwym zdarzeniem. – Warto pamiętać, że każdy właściciel pojazdu, który posiada polisę OC komunikacyjnego w Gothaer, otrzymuje dodatkowo usługę „Auto Assistance Podstawowy”, którą może rozszerzyć o różne warianty, w zależności od jego potrzeb. Ochrona w ramach Assistance gwarantuje m.in. wysokie limity na holowanie (nawet do 1100 km od domu) oraz samochód zastępczy w przypadku awarii bez limitu odległości od miejsca zamieszkania, a ochroną obejmuje nawet starsze niż 15 letnie – wyjaśnia Marek Dmytryk, Zastępca Dyrektora Biura Ubezpieczeń Detalicznych Gothaer TU S.A. To istotna pomoc, zwłaszcza jeśli podróżujemy z dziećmi.

Na co możemy liczyć posiadając ubezpieczenie Assistance?

W drodze na święta, może nas spotkać wiele niespodziewanych zdarzeń.. W takiej sytuacji warto posiadać ubezpieczenie Assistance, w ramach którego możemy liczyć na wsparcie towarzystwa ubezpieczeniowego. Należy przy tym pamiętać, że zakres ochrony zależy od wariantu, jaki wybraliśmy. – Bywa, że auto – w wyniku kolizji – nie nadaje się do dalszej jazdy. Dzięki ochronie w ramach Assistance Plus, każdy klient, który zgłosił szkodę ma możliwość skorzystania z pomocy technicznej. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, ubezpieczyciel usprawni pojazd na miejscu zdarzenia, zapewni holowanie samochodu, dostarczy paliwo oraz części zamienne, lub zorganizuje i pokryje koszty parkingu. Z kolei wariant pomocy medycznej zapewni nam transport medyczny, powrót pasażerów do miejsca zamieszkania po wypadku oraz pomoc psychologa (na terenie RP) – podkreśla Marek Dmytryk z Gothaer. Trzeba pamiętać, że w trakcie podróży możemy być zmuszeni do parkowania w miejscach niestrzeżonych. Nie każda osoba, która wykupuje ubezpieczenie korzysta z opcji dodatkowej ochrony w przypadku kradzieży auta, ale przed podróżą warto rozważyć taką ewentualność.

Przede wszystkim zdrowy rozsądek! 

Podstawowym „wyposażeniem” przy wyjeździe na święta, oprócz sprawnego auta oraz ubezpieczenia, powinien być zdrowy rozsądek.  Jeśli go nam zabraknie, nie pomogą żadne zabezpieczenia. Pamiętajmy, że pośpiech nie jest wskazany, a nerwy nie przyśpieszą naszej podróży. W tym okresie na drogi wyjeżdża wielu „niedzielnych” kierowców, niestety nadal zdarzają się osoby prowadzące samochód na podwójnym gazie. To realne niebezpieczeństwo.

Warto także zwrócić uwagę na to, jak przewozimy dzieci. O tej kwestii pisaliśmy szczegółowo tutaj.

Sprawdź także jak radzić sobie w razie poślizgu! Ta wiedza ratuje życie!

Wesołych Świąt i bezpiecznej drogi!

 

Tekst powstał we współpracy z firmą Gothaer.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments