Kradzież samochodu – jak walczyć o odszkodowanie?

Aktualizacja:
kradzież samochodu odszkodowanie

Kradzież samochodu to, co prawda, rzadka sytuacja, ale nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć, kiedy ona nastąpi. W zeszłym roku w Polsce skradziono ponad 10 tysięcy samochodów. Złodzieje mają jednak coraz bardziej wymyślne metody kradzieży i nawet właściciele najnowszych aut nie mogą czuć się w stu procentach bezpiecznie. Jak w takiej sytuacji walczyć o odszkodowanie?

Najwięcej stwierdzonych kradzieży w 2017 roku odnotowano w województwie mazowieckim (2 828) i śląskim (1 426). Choć w praktyce wprawiony złodziej jest w stanie ukraść niemal każde auto, to zawsze trzeba pamiętać o pilnowaniu swoich kluczyków i dokumentów. W obecnych czasach metod ochrony przed takimi zdarzeniami jest jednak więcej. Można zamontować w aucie blokadę skrzyni biegów, kierownicy, czy zapłony. Warto też zainstalować dodatkowy, niefabryczny autoalarm lub skorzystać z nowinek technologicznych, takich jak monitoring radiowy, pozwalający zlokalizować ukradziony samochód.

Statystyki kradzieży aut w Polsce

Kradzieże aut do domena głównie dużych miast. Najwięcej samochodów ginie w mazowieckim i samej Warszawie, dużo w Katowicach i całej aglomeracji śląskiej, we Wrocławiu, Łodzi i Poznaniu.

Z roku na rok spada ilość kradzionych samochodów ale wzrasta wartość kradzionych pojazdów. Oznacza to, że złodzieje przerzucają się na droższe modele –  dziś już nie są „chodliwe” auta za kilkanaście tysięcy złotych, a więc kilkuletnie bestsellery sprzedaży. Prawdopodobnie kradzież tych pojazdów przestała być dla złodziei tak opłacalna i wolą nie podejmować ryzyka jeśli wartość sprzedaży części na które rozbiera się samochody nie przekracza kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Kradzież aut – statystyki Policji: 

Komenda Wojewódzka Policji Skradzione auta 2016 r. Skradzione auta 2017 r. Zmiana rok do roku
KWP Białystok 110 117 +7
KWP Gdańsk 939 881 -58
KWP Gorzów Wielkopolski 479 380 -99
KWP Katowice 1639 1245 -394
KWP Kielce 106 90 -16
KWP Kraków 505 342 -163
KWP Lublin 151 117 -34
KWP Łódź 817 832 +15
KWP Olsztyn 252 234 -16
KWP Opole 83 107 +24
KWP Poznań 1315 1170 -145
KWP Radom 375 338 -37
KWP Rzeszów 89 71 -18
KWP Szczecin 303 260 -43
KSP Warszawa 2720 2506 -214
KWP Wrocław 1265 1073 -192
KWP Bydgoszcz 360 273 -87
CBŚP 137 202 +65
RAZEM 11 645 10 240 -1405

Kradzież auta – co robić?

Nie da się jednak ukryć, że często nawet najlepiej zabezpieczony pojazd może paść łupem złodzieja. Gdy już upewnimy się, że nasze auto zostało skradzione, powinniśmy od razu powiadomić policję i towarzystwo ubezpieczeniowe.

Większość ubezpieczycieli na zgłoszenie takiego zdarzenia daje tylko jeden dzień roboczy, więc należy się pospieszyć.

Oczywiście w takim wypadku wystarczy zgłoszenie telefoniczne. Warto pamiętać, że gdy pojedziemy na komisariat w celu spisania zeznań, należy poprosić o wydanie zaświadczenia o zgłoszeniu kradzieży. Będzie ono pomocne w kontakcie z ubezpieczycielem, do którego takie zaświadczenie należy dostarczyć możliwie jak najszybciej.

Co ważne, w przypadku zakupu samochodu na kredyt, lub w przypadku leasingu o zaistniałej sytuacji należy powiadomić również bank/ leasingodawcę.

Kradzież auta – jak postępuje towarzystwo ubezpieczeniowe?

Gdy towarzystwo ubezpieczeniowe zacznie zajmować się sprawą, po siedmiu dniach pojawi się rzeczoznawca-likwidator, który spisze szczegółowy raport. Zabierze on nam też wszystkie komplety kluczyków (liczba musi być zgodna z oświadczoną we wniosku o ubezpieczenie AC). Odebrane nam też zostaną inne dokumenty związane z zakupem auta i te, które były na jego wyposażeniu, ale nie zostały skradzione.

Kradzież samochodu – kiedy otrzymasz odszkodowanie?

Kodeks cywilny nakazuje, by odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia AC zostało wypłacone do 30 dni od chwili otrzymania zawiadomienia z policji o zakończeniu postępowania w sprawie kradzieży auta. O ile oczywiście potwierdzi ono, że do kradzieży doszło.

Dodatkowo nie należy zapomnieć o wyrejestrowaniu auta we właściwym wydziale komunikacji. Jest to niezbędne m.in. po to, by nie opłacać w dalszym ciągu składki OC. Aby to zrobić, wystarczy nam zaświadczenie o zgłoszeniu kradzieży przez policję, dowód rejestracyjny pojazdu, wniosek oraz nasze oświadczenie, że pojazd faktycznie został skradziony. Takie wyrejestrowanie powinno nastąpić w ciągu 7 dni.

Warto pamiętać o tych wszystkich aspektach, gdyż bardzo często auto jeszcze w dniu kradzieży jest po prostu rozbierane na części, więc jego odzyskanie jest właściwie niemożliwe. Pozostaje oczywiście wierzyć, że te procedury nie będą dotyczyć akurat nas, ale taka wiedza zawsze pozwoli reagować szybko w sytuacji, gdy jest to niezbędne.

Kradzież samochodu –  brak AC –  co robić?

Niestety świadomość ubezpieczeniowa w naszym kraju pozostawia wiele do życzenia i nie wszyscy wiedzą, że wykupując ubezpieczenie OC nie mamy żadnego zabezpieczenia przed kradzieżą auta. 

Co więc stanie się jeśli auto zostanie nam skradzione? Prawdopodobnie będzie to oznaczało stratę w wysokości wartości pojazdu: jeśli auto było warte 50 tys. tyle stracimy –  ubezpieczyciel nic nam nie zapłaci.

Wykrywalność przestępstw związanych z kradzieżą pojazdów rośnie, ale nie oznacza to, że nawet jeśli Policja odzyska skradziony samochód to my odzyskamy swoje pieniądze.

Policja podkreśla, że auta kradzione są głównie na części i w ciągu kilku, kilkunastu godzin od kradzieży rozbierane na małe elementy –  które są dystrybuowane w różne miejsca, nierzadko wywożone za granicę. Szanse na odzyskanie samochodu „w całości”, odzyskanie pieniędzy, są niewielkie.

Dlatego przy droższych pojazdach warto zawsze wykupić ubezpieczenie AC. Nawet jeśli nie chcemy decydować się na pełny i kompleksowy pakiet, warto wykupić przynajmniej okrojoną wersję AC –  która chroni od kradzieży właśnie.

Ile kosztuje taki pakiet OC/AC? To oczywiście zależy. Pełną ofertę uzyskasz wypełniając formularz w naszym kalkulatorze OC/AC. 

Podsumowanie

  1. W sytuacji kradzieży auta należy niezwłocznie udać się na komisariat policji oraz zgłosić sprawę towarzystwu ubezpieczeniowemu.
  2. Większość ubezpieczycieli na zgłoszenie takiego zdarzenia daje tylko jeden dzień roboczy.
  3. Osoba, której skradziono samochód, powinna również wyrejestrować pojazd w wydziale komunikacji.
  4. Odszkodowanie powinno zostać wypłacone do 30 dni od chwili otrzymania zawiadomienia z policji o zakończeniu postępowania.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
michal
michal
1 rok temu

Samochod skradiono policji zawidomono-wyrejestrowac nie mozliwo bo wszencia sledstwa firma wymuszenija rozbojnicze nadsyla rachunki