Punkta

Dlaczego dowód rejestracyjny jest ważny i czy można bez niego kupić ubezpieczenie OC?

W przypadku zawierania umowy ubezpieczenia OC, dowód rejestracyjny jest podstawowym dokumentem. To w nim zawarte są informacje, od których zależy wysokość składki ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Chodzi tu przede wszystkim o markę i model pojazdu, rok produkcji, pojemność i moc silnika. Bez tych danych nie ma możliwości odpowiedniego skalkulowania wysokości składki OC. Dowód rejestracyjny jest także dokumentem poświadczającym dopuszczenie danego pojazdu do ruchu, bo to przecież w nim znajdują się pieczątki przeglądu technicznego.

Aby uniknąć nieporozumienia, warto wyjaśnić pewną ważną kwestię. Medialne nagłówki już od wielu miesięcy głoszą, że od 1 października 2018 można jeździć bez dokumentów czyli również bez dowodu rejestracyjnego, bo wszystko można będzie znaleźć w systemie. Nie oznacza to jednak, że dowód stanie się niepotrzebny. Co prawda nie trzeba będzie wozić go ze sobą, ale w przypadku załatwiania jakichkolwiek formalności, a zwłaszcza w trakcie ubezpieczania auta, nadal jest on podstawowym dokumentem.

Co w przypadku braku dowodu rejestracyjnego?

Nadchodzi dzień wykupienia polisy OC, a tu jakiś problem z dowodem rejestracyjnym? Najprostszy przykład dotyczy sytuacji, gdy kupimy samochód, a dowód nadal figuruje na byłego właściciela. Czyli jest dowód, ale nie nasz. Wtedy dobrze jest niezwłocznie przerejestrować pojazd i dopiero go ubezpieczyć już ze swoim dowodem. Istnieje też możliwość zawarcia umowy na starym dowodzie, a potem dokonania aneksu umowy OC.

Inna częsta sytuacja – na drodze może zdarzyć się wiele. Wypadki, kolizje, drobne stłuczki, a po nich może pozostać na samochodzie ślad. Jeśli uszkodzonym lub po prostu niesprawnym samochodem poruszamy się po drodze, policjant podczas kontroli może odebrać nam dowód rejestracyjny. Ustawa „Prawo o ruchu drogowym” uprawnia Policję do odebrania dowodu rejestracyjnego także w innych sytuacjach, np. gdy nie ma aktualnego przeglądu technicznego, istnieje podejrzenie autentyczności dokumentów i w wielu innych przypadkach. Co w takim razie robić, gdy odebrano nam dowód rejestracyjny, wydano pokwitowanie za odebrany dokument, a nadchodzi termin opłaty OC? Należy wtedy niezwłocznie wykupić OC, a następnie można ubiegać się o zwrot dokumentu w wydziale komunikacji.

Kiedy wydawany jest wtórnik dowodu?

A co należy zrobić, gdy dowód rejestracyjny się zgubi lub zostanie skradziony? Przecież i takie sytuacje się zdarzają. Wtedy jedynym wyjściem jest wizyta w wydziale komunikacji właściwego starostwa i złożenie wniosku o wydanie wtórnika dowodu rejestracyjnego. Jedną z najważniejszych formalności będzie wtedy złożenie oświadczenia, w którym pod rygorem odpowiedzialności karnej trzeba stwierdzić, że dowód rejestracyjny faktycznie został utracony. Na czas oczekiwania na wtórnik, co może potrwać do 30 dni, wydaje się pozwolenie czasowe i w razie potrzeby, z nim w ręku, można wykupić OC. Taki problem, jak widać, da się łatwo rozwiązać.

Uwaga na niepowtarzalne okazje: nie kupuj auta bez dowodu! 

Co w przypadku, gdy chcemy kupić samochód i pojawia się okazja stulecia? Świetne auto za niewielkie pieniądze i tylko jedna drobna przeszkoda: sprzedający stracił dokumenty. Ta super okazja może być zwykłym oszustwem. Lepiej się wycofać, bo załatwienie dokumentów dla samochodu może okazać się trudne lub nawet niemożliwe. Już nawet miękki dowód powinien być ostrzeżeniem przed zakupem. Na naiwności kupujących chcą skorzystać handlujący zwłaszcza przy sprowadzaniu aut z zagranicy. Dlatego warto zadbać o pewność w kwestii dokumentów, aby nie mieć problemu z późniejszym ubezpieczeniem pojazdu.

Drugie życie pojazdów

A co jeśli w szopie lub garażu u dziadka ktoś znajdzie piękną, stylową syrenkę lub kilkudziesięcioletni motocykl, od razu się zakocha i stwierdzi, że musi mieć ten pojazd i dać mu drugie życie? Oczywiście oprócz zabiegów pielęgnacyjnych potrzebna jest dbałość o dokumentację. Taki cud techniki na pewno został wyrejestrowany, by nie naliczano opłat OC, więc nie posiada dowodu rejestracyjnego. Istnieje na szczęście wyjście z tej sytuacji.

Właściciel pojazdu musi najpierw udać się do wydziału komunikacji i złożyć wniosek o ponowne wydanie dowodu rejestracyjnego. Z dowodem można opłacić OC, załatwić resztę formalności i cieszyć się swoim wyjątkowym wozem. Dotyczy to nie tylko pojazdów, o których zapomniano na wiele lat, ale każdego, który został wyrejestrowany choćby na krótki okres.