Ubezpieczenie zdrowotne małżonka – co warto wiedzieć?

Aktualizacja:
ubezpieczenie zdrowotne małżonka

Chcesz dopisać do ubezpieczenia zdrowotnego żonę lub męża? ZUS umożliwia to każdemu, kto odprowadza składki zdrowotne. Zrobisz to bezpłatnie u pracodawcy albo w oddziale ZUS, dzięki czemu małżonek będzie mieć pełne prawo do korzystania z publicznej służby zdrowia. Jak załatwić formalności i do kiedy zgłosić małżonka? Dowiedz się, co mówią przepisy!

Ubezpieczenie zdrowotne niepracującego małżonka to rozwiązanie, dzięki któremu Twój bliski może liczyć na bezpłatną opiekę medyczną w ramach świadczeń NFZ. Jeśli więc np. współmałżonek straci pracę i nie zarejestruje się jako osoba bezrobotna, możesz dopisać go do swojego ubezpieczenia. Jak to wygląda w praktyce?

Ubezpieczenie zdrowotne małżonka w ZUS-ie

Przepisy mówią jasno, że możesz dopisać do ubezpieczenia każdego członka rodziny, który sam nie odprowadza składek i nie ma prawa do tego rodzaju ubezpieczenia z żadnego innego tytułu – m.in. niepracującą żonę lub męża. Nie trzeba więc zgłaszać do ZUS-u:

  • osoby zarejestrowanej jako bezrobotna,
  • studiującej,
  • przebywającej na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym,
  • pobierającej zasiłek,
  • emeryta lub rencisty.

Co więcej, nawet jeśli żona lub mąż pracuje na umowę zlecenie, także ma prawo do korzystania z usług NFZ w ramach własnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Zgłoszenie żony lub męża w ZUS-ie polega na dopisaniu tej osoby do Twojego ubezpieczenia. Zastanawiasz się, ile to kosztuje? Nic. Ubezpieczenie współmałżonka jest darmowe i nie zwiększa składki pobieranej z Twojego wynagrodzenia. To stała kwota, ustalana co roku. Sprawdź, ile wynosi składka na ubezpieczenie zdrowotne w tym roku!

Zgłoszenie małżonka do ubezpieczenia zdrowotnego krok po kroku

Jak wygląda ubezpieczenie żony przy mężu lub odwrotnie? I tu wiele zależy od Twojego zatrudnienia. Jeśli opłacasz składki z tytułu umowy o pracę lub zlecenie, zgłaszasz chęć ubezpieczenia małżonka u płatnika, czyli pracodawcy. Wtedy to on załatwia wszystkie formalności. Jeśli natomiast masz własną firmę i np. chcesz ubezpieczyć żonę przy działalności gospodarczej, musisz samodzielnie złożyć formularz ZUS ZCNA w dowolnym oddziale ZUS. Oczywiście o ile sam widniejesz w rejestrze. Jeśli nie, koniecznie przeczytaj nasz artykuł o tym, jak ubezpieczyć się w NFZ prywatnie.

Ważna informacja: w obu przypadkach masz na to 7 dni licząc od chwili „zaistnienia okoliczności powodujące, że musisz zgłosić członka rodziny”. W praktyce oznacza to, że musisz dopełnić formalności w ciągu tygodnia od momentu, gdy żona lub mąż np. straci pracę. Zgodnie z przepisami masz też 7 dni na wyrejestrowanie małżonka. Musisz to zrobić np. kiedy żona lub mąż nabędzie prawo do własnego ubezpieczenia – na przykład zostanie  zatrudniony lub zacznie pobierać zasiłek emerytalny. Jeśli natomiast stracisz pracę albo zawiesisz działalność gospodarczą, prawo do korzystania z NFZ stracisz zarówno Ty, jak i wszystkie osoby, które były podpięte do Twojego ubezpieczenia.

Sytuacje szczególne

Wszystko nieco komplikuje się, kiedy żona lub mąż zakłada działalność gospodarczą albo rozpoczyna zatrudnienie w innym kraju. Według przepisów  nie możesz objąć ubezpieczeniem zdrowotnym małżonka pracującego za granicą. W takich sytuacjach żonę lub męża obowiązują przepisy państwa, w jakim przebywa. Prawo do ubezpieczenia ustaje również w przypadku rozwodu, ponieważ obie strony tracą status członka rodziny.

Sporo wątpliwości nasuwa też kwestia, jak ma się rozdzielność majątkowa do ubezpieczenia zdrowotnego małżonka. Podpowiadamy: umowa o rozdzielności nie odbiera prawa do objęcia żony lub męża ubezpieczeniem zdrowotnym. Warto też wiedzieć, że objęcie ubezpieczeniem nie ustaje w przypadku prawnie orzeczonej separacji. Jeśli więc żona korzysta z ubezpieczenia męża i nie ma własnego tytułu do świadczeń zdrowotnych, może korzystać z nich nadal także wtedy, gdy małżonkowie zdecydują się na separację.

Kiedy jeszcze możliwe jest ubezpieczenie małżonka? Żona przebywająca na urlopie macierzyńskim i pobierająca świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych może zarejestrować swojego męża. Osoba zatrudniona na pełen etat może natomiast zgłosić małżonka który przebywa na urlopie bezpłatnym (gdy urlop ten trwa dłużej niż 30 dni, osoba traci prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych).

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla żony lub męża

Dziś zdecydowanym standardem firm jest objęcie pracowników prywatną opieką medyczną. Ma to wiele zalet – brak kolejek, łatwy dostęp do szerokiej bazy specjalistów i świadczeń czy bardzo wysoki standard gabinetów lekarskich. Wizytę można też błyskawicznie umówić się za pomocą strony internetowej albo aplikacji mobilnej. Dużym plusem jest możliwość ubezpieczenia małżonka w ramach pakietu finansowanego przez pracodawcę.

Porównaj pakiety ubezpieczeń zdrowotnych

Jak to dokładnie wygląda? Firmy negocjują z centrami medycznymi atrakcyjną stawkę grupową i opłacają większość pakietu pracownika. Jeśli pracownik chce dodać partnera, kwota za dopisaną osobę jest mu co miesiąc potrącana z wynagrodzenia. Zastanawiasz się, ile kosztuje ubezpieczenie u męża w pracy lub ile zapłaci żona za pakiet dla męża? Wszystko zależy od ustaleń między firmą, a centrum medycznym, ale zazwyczaj kwota waha się w granicach 100-200 zł miesięcznie.

Firmy podpisują umowę z jednym, konkretnym centrum medycznym. Jeśli dane placówki Ci nie odpowiadają i chcesz samodzielnie wykupić pakiet dla żony lub męża, skorzystaj z bezpłatnej porównywarki ubezpieczeń zdrowotnych. Zobacz, które centrum ma najkorzystniejszą ofertę i ciesz się pakietem dopasowanym do potrzeb Twoich bliskich!

Jak zgłosić małżonka do ubezpieczenia zdrowotnego?
Ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne małżonka?
Ile mam czasu na zgłoszenie lub wyrejestrowanie małżonka?
Czy mogę dołączyć do ubezpieczenia zdrowotnego małżonka pracującego za granicą?

Podsumowanie

  1. ZUS umożliwia dopisanie do ubezpieczenia zdrowotnego każdego członka rodziny, który nie odprowadza składek na ubezpieczenie zdrowotne i nie ma prawa do tego rodzaju ubezpieczenia z żadnego innego tytułu.
  2. Zgłoszenie męża lub żony do ubezpieczenia jest darmowe i nie zwiększa wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, która co miesiąc jest odprowadzana do ZUS.
  3. Współmałżonka można dopisać do prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego oferowanego przez pracodawcę.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
14 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
zuzanna
zuzanna
5 lat temu

małzonkowie mają intercyze która powstała w trakcie małzenstwa ,czy nie pracująca żona może korzystać u męża z ubezpieczenia zdrowotnego

Anna
Anna
5 lat temu

Ponaglam zapytanie – czy nie racująca żona może dalej korzystać z ubezpieczenia zdrowotnego męża jak do tej pory, z założeniem że lada chwila chcą podpisać rozdzielność majątkową?

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Anna

Rozdzielność majątkowa nie ma tutaj nic do rzeczy. Żona będzie mogła dalej korzystać z ubezpieczenia zdrowotnego męża. Jeśli zaś będzie zarejestrowana jako bezrobotna, będzie podlegać ubezpieczeniu z Funduszu Pracy.

Kinga
Kinga
5 lat temu

A co jeśli sama wyrejestrowałam się z urzędu pracy i przysługuje mi po wyrejestrowaniu 30 dni prawo do świadczenia zdrowotnego, mąż może mnie w terminu 7 dni od wyrejestrowania ubezpieczyć u siebie? czy trzeba czekać aż minie te 30 dni?

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Kinga

Skoro w terminie 30 dni po wyrejestrowaniu z UP przysługuje Pani prawo do świadczenia zdrowotnego, nie ma potrzeby, by mąż rejestrował Panią w tym czasie.

Paweł
Paweł
5 lat temu

Czy pracując na umowę zlecenie , mogę dopisać małżonkę do ubezpieczenia zdrowotnego, jeŻeli pracuje tylko na umowę o dzieło ?

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Paweł

,,Nawet jeśli żona lub mąż pracuje na umowę zlecenie, także ma prawo do korzystania z usług NFZ w ramach własnego ubezpieczenia zdrowotnego.”

Lidia
Lidia
5 lat temu

Czy jeśli upłynie termin tych 7 dni? Można dopisać małżonka w późniejszym czasie?

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Lidia

Tak, należy zgłosić małżonka jak najszybciej. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie: https://www.zus.pl/

Pawel
Pawel
5 lat temu

Mam do Pani Urszuli male pytanko.Jesli ja pracuje w Irlandii,czy moge dopisac moja zone do mojego ubezpieczenia jezeli jestesmy w UE?Zona w tej chwili jest na bezrobociu,ale jest na ta chwile ubezpieczona w UP. W kazdej chwili UP moze wykreslic moja zone.Dziekuje i pozdrawiam

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Pawel

Najpierw należy wyrejestrować żonę z UP, następnie dopisać do Pańskiego ubezpieczenia. ,,(…) gdy jeden z małżonków jest legalnie zatrudniony w którymś z krajów Unii Europejskiej. Wtedy żona lub mąż także mogą korzystać z ubezpieczenia zdrowotnego tej osoby”.

Anna
Anna
5 lat temu

Straciłam zasiłek opiekuńczy na babcie 1 maja br co wiąże się z utratą ubezpieczenia czy mąż pracujący na umowę o prace może teraz dopisać mnie do swojego ubezpieczenia ?

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Anna

,,Zgodnie z przepisami, jesteśmy zobowiązani dopisać do naszego ubezpieczenia zdrowotnego każdego członka rodziny, który nie odprowadza składek na ubezpieczenie zdrowotne i nie ma prawa do tego rodzaju ubezpieczenia z żadnego innego tytułu”. Jeżeli nie jest Pani zarejestrowana jako bezrobotna, nie studiuje Pani, nie przebywa na urlopie macierzyńskim, wychowawczym, nie pobiera Pani zasiłku emeryta ani rencisty, nie pracuje Pani na umowę zlecenie, mąż ma obowiązek dopisać Panią do swojego ubezpieczenia.

Wojtek
Wojtek
5 lat temu

Mam zgłoszonego 7 letniego syna do mojego ubezpieczenia zdrowotnego. Czy w przypadku złamania ręki jest jakieś odszkodowanie z ZUS. (złamanie kości ramieniowej z przemieszczeniem, 4 dniowa hospitalizacja)