Ubezpieczenie zdrowotne studenta - gdzie kupić i jak wybrać najlepszą polisę?

Aktualizacja:
Ubezpieczenie zdrowotne studenta. Fot. Gonzalo Silva/Freeimages.com

Rozpocząłeś studia i zastanawiasz się, jak to właściwie jest z ubezpieczeniem zdrowotnym studenta? Sprawa ta wcale nie jest tak oczywista jak mogłaby się wydawać. Tylko w stricte określonych warunkach obowiązek ubezpieczenia spoczywa na uczelni. Z tego powodu dobrze się dowiedzieć w jaki sposób załatwić sobie ubezpieczenie - podstawowe lub dodatkowe!

Ubezpieczenie zdrowotne studenta – kto nas ochrania?

Status studenta nie zawsze oznacza, że obowiązkiem ubezpieczenia danej osoby obarczona jest jego uczelnia. Sytuacja ta ma miejsce jedynie, gdy dana osoba nie posiada innych tytułów do ubezpieczeń. W praktyce oznacza to, że nie jesteśmy nigdzie zatrudnieni a osoby, które nie ukończyły 26. roku życia nie są objęte ubezpieczeniem rodziców lub opiekunów. Ochrona trwa tak długo, aż dana osoba posiada status studenta (czyli do momentu rezygnacji, wyrzucenia z uczelni lub ukończenia studiów – w ostatnim przypadku liczy się termin otrzymania absolutorium, a nie obrona pracy dyplomowej!). W sytuacji, kiedy student (niezależnie od wieku!) podejmie się pracy na podstawie umowy zlecenia lub umowy o pracę, obowiązek płacenia składek przejmuje pracodawca. Sytuacja ta nie dotyczy uczestników studiów III stopnia (doktoranckich) oraz podyplomowych – doktoranci i słuchacze, jeśli nie podlegają ubezpieczeniu z innego tytułu, mogą dobrowolnie zgłosić się z wnioskiem do uczelni o objęcie indywidualnym ubezpieczeniem zdrowotnym.

Gdzie kupić dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne?

Oprócz podstawowego ubezpieczenia zdrowotnego, jakim może nas objąć uczelnia, mamy prawo do wykupienia dodatkowych wariantów. Najważniejsze wydaje się tutaj ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Umożliwia ono wypłatę odszkodowania w sytuacji, gdyby doszło do wypadku na terenie uczelni, w trakcie zajęć dydaktycznych lub (choć to zależy od ubezpieczyciela) dojazdu na uczelnię. Dobrze jest je wykupić, szczególnie, że nie jest drogie – zwykle składka nie przekracza 50 zł na cały rok akademicki. Z reguły uczelnie, zarówno prywatne, jak i publiczne, nawiązują współpracę z konkretnymi firmami ubezpieczeniowymi, dzięki czemu nie musimy samodzielnie szukać ofert. Jednakże, gdy propozycja danej firmy nam nie wystarcza, możemy poszukać innej. Przy zakupie ubezpieczenia zwróć uwagę przede wszystkim na to, jakie sytuacje ono obejmuje. Czy jesteś chroniony od następstw wypadków na uczelni i poza nią? A może ochronie podlegają wyłącznie konkretne zdarzenia? Pamiętaj – zanim podpiszesz umowę, porównaj oferty i przede wszystkim nie daj się skusić na ładne oczy. W końcu tu nie chodzi wyłącznie o ewentualne wyrzucenie pieniędzy w błoto, lecz przede wszystkim Twoje zdrowie, na którym nie warto oszczędzać!

Przy zakupie warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeń zdrowotnych Punkta. Umożliwia ona porównanie ofert 5 najlepszych ubezpieczycieli i centrów medycznych, dokładne poznanie zawartości pakietów oraz zakup online lub przez konsultanta.

Ubezpieczenie zdrowotne studenta – praktyki i Erasmus

Istnieją dwie sytuacje, w których musimy być objęci ubezpieczeniem NNW a często i OC. Mowa tutaj o odbywaniu praktyk studenckich oraz wyjeździe do innego kraju w ramach programu Erasmus (gdzie warto także zaopatrzyć się w ubezpieczenie zwrotów kosztu leczenia). Oczywiście nie jest to obowiązek sensu stricto – jednakże dobrze jest pamiętać o tym, iż zarówno w trakcie praktyk, jak i wyjazdu zagranicznego narażamy się na szereg niebezpieczeństw, w wyniku których możemy ulec wypadkowi. Brak odpowiedniego ubezpieczenia skutkować będzie tym, iż za udzieloną nam pomoc będziemy musieli słono zapłacić, a jak wiadomo – student na nadmiar pieniędzy nie narzeka.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments