Zobacz, za co możesz dostać mandat w Polsce i na Ukrainie

Aktualizacja:
zdj12_article_main_1148x426

Od 1 stycznia obowiązuje nowy taryfikator mandatów, który podwyższył kary za łamanie przepisów drogowych nie tylko dla kierowców samochodów czy motocykli, ale także dla osób poruszających się na hulajnodze, rowerzystów czy pieszych. Surowsze grzywny za wykroczenia drogowe zaczęły obowiązywać także na Ukrainie, aczkolwiek wcześniej, bo już od 17 marca 2021 roku.

Od 1 stycznia obowiązuje nowy taryfikator mandatów, który podwyższył kary za łamanie przepisów drogowych nie tylko dla kierowców samochodów czy motocykli, ale także dla osób poruszających się na hulajnodze, rowerzystów czy pieszych. Surowsze grzywny za wykroczenia drogowe zaczęły obowiązywać także na Ukrainie, aczkolwiek wcześniej, bo już od 17 marca 2021 roku. Czy uczestnicy ruchu drogowego w Polsce i na Ukrainie są narażeni na podobne mandaty?

Kary za brak dokumentów w samochodzie w Polsce i na Ukrainie

O ile kierowca w Polsce nie musi wozić ze sobą prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia ważności ubezpieczenia OC komunikacyjnego, o tyle należy mieć te dokumenty na wypadek kontroli drogowej na Ukrainie. Niestety – aktywne e-prawo jazdy w aplikacji mobilnej mObywatel nie jest uznawane za granicą – trzeba dysponować wersją tradycyjną. 

Pamiętaj, aby złożyć wniosek o Zieloną Kartę przed wyjazdem na Ukrainę. Część firm ubezpieczeniowych oferuje ją za darmo, inne wymagają opłacenia tzw. składki bazowej, która jest naliczana indywidualnie. Jeśli kierowca nie ma Zielonej Karty, powinien wykupić ubezpieczenie graniczne. Mandat za nieokazanie stosownych dokumentów podczas kontroli drogowej na Ukrainie wynosi 425 UAH, czyli ok. 60 zł. 

Mandaty za przekraczanie prędkości w Polsce i na Ukrainie

Polski taryfikator przewiduje aż 10-stopniowy system nakładania mandatów za przekroczenie prędkości. Chociaż kara za jazdę szybszą o minimum 71 km/h w porównaniu z przepisową wynosi aż 2500 zł za pierwszym i 5000 zł za kolejnym razem w ciągu 2 lat, można powiedzieć, że zróżnicowanie jest sprawiedliwe. Kierowca mający na liczniku maksymalnie 10 km/h za dużo otrzyma mandat w wysokości 50 zł – bez żadnych punktów karnych, które są naliczane we wszystkich pozostałych przypadkach.

Nieco inaczej prezentują się mandaty za przekraczanie prędkości na Ukrainie. Nowy taryfikator wyróżnia kary za przekroczenie przepisowego limitu o więcej niż 20 km/h (340 UAH, czyli ok. 48 zł) i 50 km/h (1700 UAH, czyli ok. 240 zł). Dla porównania – polskie stawki w pierwszym przypadku wynoszą od 300 zł do 1000 zł. Kara za przekroczenie prędkości od 51 do 60 km/h sięga 1500 zł.

Mandaty za recydywę drogową w Polsce i na Ukrainie

Recydywa drogowa dotyczy sytuacji, w której ta sama osoba popełnia identyczne wykroczenie. Co ciekawe, recydywa nie musi dotyczyć kierowcy z aktualnym prawem jazdy. Zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie najwyższe mandaty, a nawet kary pozbawienia wolności, grożą osobom kierującymi pojazdami bez stosownych uprawnień, zwłaszcza jeśli zostały im wcześniej odebrane. 

Kierowca na Ukrainie zapłaci 40 800 UAH (ok. 5800 zł) za wielokrotne złamanie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Gorsze konsekwencje poniesie kierujący pojazdem bez ważnego prawa jazdy w Polsce. Maksymalna grzywna nakładana przez sąd to aż 30 000 zł – obowiązuje od pierwszego przewinienia. Analogiczną karę może otrzymać właściciel pojazdu odmawiający wskazania, komu pożyczył samochód, za pomocą którego zostało popełnione przestępstwo. Co warto wiedzieć o pożyczaniu auta na Ukrainie? Jeśli kierowca przekaże kontrolę nad pojazdem osobie bez uprawnień, zapłaci 3400 UAH (ok. 480 zł).

Jazda samochodem na Ukrainie – wyłącznie na trzeźwo

Wyjeżdżając na Ukrainę, pamiętaj, aby nie spożywać ani kropli alkoholu, zanim usiądziesz za kółkiem. U naszych wschodnich sąsiadów obowiązuje bezwzględny limit – 0,00 promila alkoholu we krwi kierowcy. Najniższa grzywna za kierowanie pojazdem po spożyciu alkoholu wynosi 17 000 UAH, czyli ok. 2400 zł. Jest niemal równa mandatowi za prowadzenie pojazdu mechanicznego po użyciu alkoholu w Polsce – 2500 zł. 

W przypadku dłuższego pobytu na Ukrainie narażasz się na tzw. system podwójnych kar. Jeżeli ukraińska policja przyłapie nietrzeźwego kierowcę po raz drugi, nałoży mandat w wysokości 34 000 UAH. Trzecie wykroczenie wygeneruje karę w wysokości 51 000 UAH. Ponadto kierowcy jeżdżący pod wpływem alkoholu są narażeni na utratę prawa jazdy na okres od 1 roku do 10 lat oraz konfiskatę samochodu.

Czy można odmówić badania alkomatem w Polsce i na Ukrainie, aby uniknąć kary finansowej? Jeżeli wyrazisz sprzeciw wobec badania alkomatem w naszym kraju, policjant może Cię przymusowo skierować na badania laboratoryjne – krwi lub moczu. To samo rozwiązanie jest stosowane w sytuacji, w której podważasz wiarygodność wyniku. Lepiej nie podejmować dyskusji o badaniu alkomatem na Ukrainie – odmowa może poskutkować 40 800 UAH (ok. 5800 zł) dodatkowej kary.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments