Proama | Zielona Karta

Nie przepłacaj za OC! Porównaj ceny za darmo!

Masz ubezpieczenie OC w Proamie? Zieloną Kartę otrzymasz za darmo! Dowiedz się, w jakich państwach obowiązuje ta polisa i jak ją wyrobić, by nie przepłacać za ubezpieczenie graniczne ↓

Porównaj Proamę z konkurencją

Darmowy kalkulator

Zielona karta OC – co to za ubezpieczenie?

Ubezpieczenie Zielona Karta pojazdu to międzynarodowe potwierdzenie ważności polisy OC. Pamiętaj, że bez takiego potwierdzenia nie wjedziesz obecnie na terytorium kilkunastu państw (poniżej znajdziesz ich listę oraz zmiany, jakie zajdą w przepisach od czerwca 2023 r.). Dokument ma formę elektroniczną i możesz go łatwo wyrobić u ubezpieczyciela, u którego wykupiłeś OC. Niektóre firmy pobierają drobną opłatę za wyrobienie takiego certyfikatu, ale w Proamie Zieloną Kartę otrzymasz za darmo razem z OC!

Zielona karta OC Proama – kiedy warto ją wyrobić?

Kierowco, czy wiedziałeś, że obowiązkowe ubezpieczenie w zakresie odpowiedzialności cywilnej obowiązuje nie tylko na terenie Polski? Przekraczając granicę również masz obowiązek posiadania ważnej polisy OC – choć niekoniecznie oznacza to, że musisz wyrabiać nowy dokument. Państwa Unii Europejskiej, Wielka Brytania, Norwegia, Szwajcaria, Islandia, Andora, Serbia oraz Czarnogóra honorują krajowe OC. Oznacza to, że możesz wjechać na ich terytorium bez potrzeby dokupowania nowej polisy.

Przeczytaj więcej o Zielonej Karcie OC, zanim ruszysz!

Inaczej jest natomiast w krajach takich jak: Albania, Azerbejdżan, Izrael, Iran, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Turcja, Tunezja i Ukraina, które nie akceptują polskiego OC. Jeśli planujesz przekroczyć ich granicę (również przejazdem), musisz kupić dodatkowe ubezpieczenie. Masz dwie opcje: Zielona Karta OC, którą wyrobisz u swojego ubezpieczyciela, a także ubezpieczenie graniczne, które nabędziesz tuż przy granicy. To drugie może znacząco uszczuplić Twój portfel – przykładowo za 30-dniową polisę obejmującą terytorium Maroka zapłacisz ok. 450 zł! Zielona Karta OC jest natomiast certyfikatem, który w wielu TU wyrobisz bezpłatnie – jednym z nich jest TU Proama Generali.

Zobacz, które TU oferują darmową Zieloną Kartę razem z OC!

Zielona Karta będzie obowiązywać na terenie Rosji i Białorusi tylko do końca maja. Od 1 czerwca 2023 r. nastąpi zmiana w przepisach i granicę tych państw będzie można przekroczyć dopiero po wykupieniu ubezpieczenia granicznego.

Jak otrzymać ją w Proamie?

Jako klient Proamy możesz zawnioskować o wyrobienie dokumentu w dowolnym momencie – zarówno podczas zawierania umowy ubezpieczeniowej, jak i w trakcie jej trwania. Jak to zrobić? Najłatwiej zgłosić taką chęć e-mailowo, wysyłając prośbę na adres [email protected]. Otrzymasz Elektroniczną Zieloną Kartę (biało-czarny druk wysłany na e-maila), którą możesz samodzielnie wydrukować zanim ruszysz w podróż. Co jeszcze warto wiedzieć? Zielona Karta to ubezpieczenie tymczasowe – obowiązuje od 15 dni, do nawet 12 miesięcy.


98% klientów poleca porównywarkę ubezpieczeń Punkta

Ponad 290 tys. osób zaoszczędziły w sumie 159 568 209 zł!

Kupiłeś polisę w Proama przez Punkta? Wystaw opinię!

Ubezpieczenie nieruchomości? Z Punktą to nie problem. Przeszłam krok po kroku formularz, wpisałam wymagane dane i zaraz otrzymałam kilkanaście atrakcyjnych ofert dopasowanych do mnie.

Nawet przez myśl mi nie przeszło, że za polisę OC mogę zapłacić mniej niż 300 zł! Mój dotychczasowy ubezpieczyciel wyliczył mi składkę o ponad 120 zł wyższą. Dzięki tej cenie zdecydowałem się na dodatkowy assistance i nadal całość wyniosła mnie mniej niż w poprzednim roku.

Darmowy kalkulator OC/AC

Baza wiedzy | Akademia Punkty

O tym musisz wiedzieć

Ludzie siedzą na samochodzie, wakacyjna podróż samochodem bezpieczna dzięki fitautopomoc i pakietowi assistance
Zrelaksuj się podczas wakacji! Z FitAutoPomoc resztą problemów zajmie się ubezpieczyciel

Ubezpieczenie assistance dla wielu kierowców to dodatkowy wydatek, z którego wolimy zrezygnować. Jednak, gdy planujemy dalszą podróż wakacyjną, dużo więcej sytuacji na drodze może nam zagrozić. Co wtedy? Z rozwiązaniem przychodzi FitAutoPomoc – assistance krótkoterminowe, czyli ubezpieczenie jedynie na pewien okres.

Jaka kara za brak ubezpieczenia auta w 2023 roku?
Wyższa kara za brak ubezpieczenia auta w 2023 roku! Kierowco, możesz zapłacić nawet 7200 zł!

O obowiązku posiadania polisy OC większości kierowcom nie trzeba przypominać – tak by mogło się wydawać. Większość z nas pamięta, aby regularnie opłacać składki. Kara za brak ubezpieczenia auta w 2022 roku sięgała nawet 9030 zł i będzie rosnąć! Już od stycznia 2023 roku będzie to nawet 10800 zł dla właścicieli ciężarówek. Sprawdź, jak zmienią się przepisy!

Ubezpieczenie pasażera
Ubezpieczenie pasażera samochodu: NNW kierowcy i pasażerów

Kiedy pasażer zostaje ranny w wypadku, może uzyskać odszkodowanie zarówno z OC sprawcy, jak i NNW kierowcy. Pod warunkiem, że był objęty taką ochroną. Sprawdzamy kiedy zadziała ubezpieczenie pasażera samochodu!

Co to jest karencja ubezpieczenia?
Czym jest karencja w umowie ubezpieczenia i jakie są jej skutki?

Podpisując umowę ubezpieczenia, liczysz, że od tej pory jesteś objęty ochroną. Nie każde ubezpieczenie działa jednak od zaraz. W wielu przypadkach ubezpieczyciel bierze odpowiedzialność za zdarzenia dopiero po upływie określonego czasu. To okres karencji. Na ten punkt w umowie ubezpieczenia warto zwrócić szczególną uwagę. Dowiedz się, co to jest okres karencji ubezpieczenia.

wypłata odszkodowania oc sprawcy
Ubezpieczyciel odmawia naprawy z OC sprawcy w ASO – jak dochodzić swoich praw?

W sytuacji wypadku drogowego, w którym jesteśmy ofiarami, oczywiste, że oczekujemy pełnego odszkodowania oraz sprawnej naprawy naszego pojazdu. Niestety, nie zawsze ubezpieczyciel, od którego oczekujemy wsparcia, chce w pełni pokryć koszty naprawy w warsztacie ASO. Często dochodzi do sytuacji odmowy naprawy z OC sprawcy w ASO, co jest niezrozumiałe i niesprawiedliwe. Jak w takiej sytuacji dochodzić swoich praw?

Przejdź do akademii