Logo punkta

22 listopada 2019

Samochodem na Węgry - jak przygotować się do tej wyprawy?

Odpowiednie przygotowanie do zagranicznej podróży samochodem to nie tylko pełny bak. Zanim udamy się w podróż, warto sprawdzić przepisy drogowe obowiązujące w danym kraju, nakazy, zakazy i wszystko to, co warto wiedzieć. Dziś podpowiadamy, jaką wiedzę warto posiąść, udając się samochodem na Węgry!

Samochodem na Węgry - wyamgane dokumenty

Węgry należą do strefy Schengen. Oznacza to, że nie potrzebujesz specjalnych dodatkowych dokumentów na wyjazd. Coraz więcej osób wybiera obecnie możliwość zwiedzania na własną rękę, samodzielnego wytyczenia trasy, obejrzenia zakątków niedostępnych w ofercie biura podróży. Kiedy więc wybierasz tę opcję wyjazdu i jedziesz na Węgry samochodem, musisz mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport, prawo jazdy, polisę OC oraz pisemną zgodę właściciela na użytkowanie auta. Taki dokument potwierdzony notarialnie kosztuje 25 zł.

SPRAWDŹ: Wypadek za granicą - jak postępować w przypadku kolizji? 

Wyposażenie samochodu: Węgry

Jeśli przygotowałeś już odpowiednie dokumenty do wyjazdu na Węgry, wyposażenie samochodu jest kolejnym krokiem. Niektóre obowiązkowe elementy wyposażenia samochodu pokrywają się z tym, co należy wozić w aucie w naszym kraju. Jako ciekawostkę trzeba wymienić, że gaśnica i linka holownicza są elementem zalecanym, ale nie obowiązkowym. Co więc musisz mieć na stanie? Jeśli chodzi o obowiązkowe wyposażenie samochodu, Węgry to kraj, w którym musisz mieć w aucie:

  • kamizelkę odblaskową
  • apteczkę
  • trójkąt ostrzegawczy

Kiedy szykujesz się na podróżowanie po kraju naszych bratanków własnym samochodem, musisz mieć świadomość, że autostrady na Węgrzech są płatne. W związku z tym musisz wykupić na wyjazd odpowiednią winietę, dzięki której będziesz mógł się poruszać po całym kraju. Czy oznacza to, że trzeba zaopatrzyć się w długoterminowe pozwolenie? Na szczęście nie. Do wyboru masz winietę tygodniową za ok. 50 zł, miesięczną, która kosztuje ok. 70 zł oraz roczną za nieco ponad 600 zł.

Węgry: przepisy drogowe

Kiedy będziesz na miejscu, ważne abyś dostosował się do zasad panujących na drogach. Jeśli chodzi o przepisy drogowe, Węgry nie różnią się jakoś drastycznie od naszego kraju pod tym względem. Zacznijmy od tego, jak szybko możesz się poruszać po drogach, zwiedzając Węgry. Ograniczenia prędkości wyglądają następująco:

  • strefa zamieszkania – 30 km/h 
  • teren zabudowany – 50 km/h 
  • poza terenem zabudowanym – 90 km/h 
  • drogi ekspresowe – 110 km/h 
  • autostrady – 130 km/h. 

A teraz pozostałe kwestie przepisów, z którymi wiąże się wyjazd na Węgry. Przede wszystkim musisz pamiętać, że światła mijania są obowiązkowe przez cały rok poza obszarem zabudowanym. Poza tym wszyscy podróżujący w samochodzie obowiązkowo muszą mieć zapięte pasy. 

Dopuszczalny limit alkoholu we krwi

Wiadomo, że Węgry to kraj pysznego tokaju. Jednak niestety ta atrakcja turystyczna nie może być na miejscu smakowana zbyt intensywnie. Pamiętaj, że jeśli chodzi o Węgry, przepisy drogowe mówiące o dopuszczalnym limicie alkoholu we krwi różnią się od polskich norm. Limit ten na Węgrzech wynosi zero. Co ciekawe, policjanci nie są wyposażeni w alkomat i w przypadku jakichkolwiek podejrzeń, odwożą kierowcę do szpitala na badanie krwi. Z kolei znacznym ułatwieniem jest możliwość płacenia za ewentualny mandat za wykroczenie drogowe na miejscu. 

Samochodem na Węgry: o czym jeszcze warto wiedzieć?

Aby ułatwić sobie pobyt na Węgrzech, warto przygotować się do faktu, że płatności na miejscu nie wszędzie można dokonać elektronicznie. Madziarzy zdecydowanie wolą gotówkę, więc trzeba przygotować sobie odpowiedni zapas na czas wyjazdu. A jeśli chodzi o inne „zapasy”, to musisz mieć świadomość, że podczas przewożenia przez granicę obowiązują pewne limity. Aby nie płacić akcyzy można mieć przy sobie 10 l wyrobów spirytusowych, 20 l wina o zawartości alkoholu powyżej 22%, 90 litrów wina, 110 l piwa oraz 800 sztuk papierosów.

SPRAWDŹ: Obowiązkowe wyposażenie samochodu - sprawdź to! 

Ubezpieczenie na Węgry 

Wybierając się za granicę, zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Uczestników wycieczki na Węgry doskonale chroni ubezpieczenie turystyczne, które gwarantuje pomoc medyczną za granicą. Natomiast assistance o szerokim zakresie zapewni pomoc w razie problemów z samochodem. Korzystne ubezpieczenie na czas wyjazdu można znaleźć dzięki kalkulatorowi OC.   

Zobacz także


ul. Aleje Jerozolimskie 142b
02-305 Warszawa
+48 22 490 9000
kontakt@punkta.pl
rodo@punkta.pl
© 2020 mfind IT sp. z o.o.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Marka Punkta należy do mfind IT sp. z o.o.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram