Logo punkta

10 listopada 2019

Ubezpieczenie szyb samochodowych: czy warto?

Uszkodzenia szyb to jedna z częstszych samochodowych usterek. Ryzyka nie sposób uniknąć, dlatego warto się na nie odpowiednio przygotować. Jak działa ubezpieczenie szyb samochodowych?

Ubezpieczenie szyb a polisa AC

Jeśli kupiłeś pakiet OC i AC, możesz spać spokojnie. W większości przypadków polisa AC będzie obejmowała także szkody powstałe na szybach. Szczegółowe warunki ochrony, znajdziesz w dokumencie zatytułowanym Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Zalecanym jest, zapoznanie się z postanowieniami OWU przed podpisaniem umowy. Niestety, naprawa pęknięcia czy rysy w ramach polisy, może wiązać się z utratą zniżek. 

Można także dokupić dobrowolne ubezpieczenie szyb, zazwyczaj oferowane jako dodatek do polisy OC. Niedużym kosztem można tym samym zabezpieczyć się przed niechcianymi skutkami codziennej jazdy. Tak naprawdę, wystarczy mały kamyk, czy kawałek gałęzi, by na szybie pojawił się „pajączek”. 

SPRAWDŹ: Ubezpieczenie AC od A do Z! 

Co obejmuje ubezpieczenie szyb?

Trzeba pamiętać, że wykupienie polisy obejmującej szyby jest dobrowolne. Ustawodawca nie ingeruje więc w treść umowy, to firmy ubezpieczeniowe decydują o jej warunkach i szczegółowych postanowieniach. Dostępne na rynku oferty różnią się od siebie. Dlatego, tak ważne jest zachowanie czujności podczas podejmowania decyzji.  

Co ważne, ubezpieczenie szyb dotyczy tylko szyb, tj. przedniej, tylnej i bocznych. Ochronie nie podlegają: szyberdachy czy szyby panoramiczne. Jeżeli to ich dotyczy szkoda, roszczeń można dochodzić tylko z polisy AC (o ile została wykupiona). 

Kolejną istotną kwestią jest sposób likwidacji szkody. Zasadniczo właściciel auta nie otrzyma odszkodowania. W ramach polisy, szyba zostanie naprawiona lub wymieniona, ale nie na produkt oryginalny. W miejsce zniszczonej szyby najprawdopodobniej wstawiony zostanie atestowany zamiennik. Dodatkowo ubezpieczający nie będzie mógł sam wybrać warsztatu, który przeprowadzi naprawę. To towarzystwo ubezpieczeniowe, po zgłoszeniu szkody, poinformuje go gdzie ma się  stawić. 

SPRAWDŹ: Ubezpieczenie na wyjazd za granicę: jakie wybrać?

Kiedy ubezpieczenie szyb nie zadziała?

Poza sytuacjami przewidzianymi w OWU, ubezpieczyciel odmówi naprawy, jeśli do powstania szkody doprowadził sam kierowca, czy to zachowaniem umyślnym czy noszącym znamiona rażącego niedbalstwa. Dodatkowo wyłączeniu podlegają: skutki prawidłowej eksploatacji pojazdu oraz wady fabryczne. 

Ubezpieczenie szyb szczególnie cenne za granicą

W szybach powstają bardzo duże naprężenia, dlatego nawet mały przedmiot może zostawić po sobie pamiątkę. Polscy kierowcy słusznie obawiają się, leżących na drogach kamyczków. Są jednak kraje, w których ryzyko uderzenia jest o wiele większe, szczególnie zimą. Na przykład w Szwecji czy Austrii, podczas opadów śniegu do posypywania ulic używa się żwiru zamiast soli. Rozwiązanie to jest bardziej ekologiczne, ale na drogach znajduje się więcej potencjalnie niebezpiecznych drobinek. Jeśli planujesz wyjazd za granicę np. na narty, upewnij się czy wykupione przez ciebie ubezpieczenie szyb działa poza granicami Polski.

Zobacz także


ul. Aleje Jerozolimskie 142b
02-305 Warszawa
+48 22 490 9000
kontakt@punkta.pl
rodo@punkta.pl
© 2020 mfind IT sp. z o.o.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Marka Punkta należy do mfind IT sp. z o.o.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram