Wykroczenie drogowe zarejestrowane fotoradarem czy nieprawidłowe parkowanie - za łamanie przepisów drogowych kierowca może zostać ukarany mandatem zaocznym. Do tej pory na jego zapłacenie miał 7 dni. Często tego nie robił, bo nie zdążył. Od 1 maja 2019 roku, czasu na uiszczenie należności ma więcej - na zapłacenie mandatu zaocznego kierowca ma aż 14 dni.
Lepiej jeździć tak, aby mandatu uniknąć. Mimo to, lubimy od czas do czasu wcisnąć gaz do dechy. W pośpiechu (albo dla wygody) zostawimy auto w miejscu niekoniecznie dozwolonym. Czasem zapominamy o światłach. Za wszystko to ukarani możemy zostać mandatem. Zapłacić musimy, choć nieraz tego nie robimy. Albo w nadziei, że sprawa ucichnie i rozejdzie się po kościach, albo po prostu nie zdążymy. Z tym drugim już nie powinniśmy mieć problemu – od 1 maja kierowca ma więcej czasu na zapłacenie mandatu.
14 dni na opłacenie mandatu zaocznego
1 maja 2019 roku w życie weszła nowelizacja kodeksu wykroczeń. Wraz z nią nastały pewne zmiany – kierowca ukarany mandatem zaocznym za złamanie przepisów drogowych, na jego zapłatę ma aż 14 dni. Do tej pory czasu było mniej – od momentu otrzymania mandatu, sprawca występku musiał zapłacić go w ciągu 7 dni. Zdarzały się sytuacje, że kierowca choć nie kwestionował swojej winy i nie uciekał od odpowiedzialności, mandatu opłacić nie zdążył. Po upływie tego terminu, sprawa mogła zostać skierowana do odpowiedniego urzędu skarbowego w celu rozpoczęcia postępowania egzekucyjnego. Od maja takie usprawiedliwienie nie przejdzie, ponieważ czasu na zapłacenie mandatu kierowca ma jeszcze raz tyle.
Wydłużenie czasu na zapłacenie mandatu zaocznego nie jest jedyną zmianą. Teraz policjant, który nakłada mandat zaoczny jest zobowiązany do poinformowania o wysokości kary, opisania wykroczenia, podania podstawy prawnej, a także czasu i miejsca jego popełnienia. Musi poinformować także ukaranego o prawie do odmowy przyjęcia mandatu i jej skutkach. Od funkcjonariusza zależy także to, czy mandat zostawi np. za wycieraczką samochodową czy doręczy go osobiście. Zdziwić nie powinny też nowe formularze mandatów – stare będą obowiązywać do wyczerpania zapasów, jednak nie dłużej niż 4 miesiące po wejściu w życie nowych przepisów.
Czytaj także: Rekordowe mandaty drogowe
Mandat zaoczny: co to jest?
Jedziesz. Spieszysz się. Wciskasz gaz i przekraczasz dozwoloną prędkość. Szczęśliwie po drodze nie miałeś przyjemności z drogówką i nie zostałeś złapany na gorącym uczynku. Oddychasz z ulgą, bo dojechałeś na czas, może nieco wbrew prawu, ale konsekwencji za swoją niesubordynację nie poniosłeś. Nie mów hop – być może gdzieś po drodze Twoje zachowanie zostało uchwycone przez fotoradar. Kary nie unikniesz. Jak to możliwe? W takim przypadku możesz zostać ukarany mandatem zaocznym. Jest to mandat, który możesz otrzymać nie bezpośrednio po popełnieniu wykroczenia, czyli np. w przypadku wykroczenia zarejestrowanego przez fotoradar albo wtedy, gdy zaparkujesz w niedozwolonym miejscu. Uwaga – może się zdarzyć, że mandat ten otrzymasz nawet kilka miesięcy po swoim występku.
Czytaj także: Mandat zza granicy
|
Jak zapłacić mandat?
Sposobów na opłacenie mandatów jest kilka. W przypadku mandatów gotówkowych (nakładanych na osoby przebywające czasowo na terenie naszego kraju lub osoby nie mające stałego miejsca zamieszkania) konieczne jest zapłacenie go bezpośrednio w radiowozie. Jeśli ukarani zostaniemy mandatem kredytowanym, mamy dowolność w formie płatności. W przypadku omawianego mandatu zaocznego najszybszym i najłatwiejszym sposobem na jego opłacenie będzie płatność za mandat przez internet. Po zalogowaniu się do bankowości internetowej, musimy wybrać zakładkę „Przelewy”, a następnie „Przelew podatkowy”. Spośród dostępnych opcji formularzy wybieramy „Mandaty”. Warto wiedzieć, że od 1 stycznia 2016 to do opolskiego Urzędu Skarbowego spływają wszystkie mandaty krajowe wystawione przez Policję. I to właśnie na konto tego urzędu powinniśmy dokonać przelewu. W niektórych bankach, dane potrzebne do opłacenia mandatu, zostaną uzupełnione automatycznie. Warto jednak zweryfikować numer konta z tym, który widoczny jest na blankiecie mandatu.
Czytaj także: Taryfikator mandatów 2022 rok
Taryfikator mandatów 2019 – sprawdź, ile kosztują wykroczenia drogowe
Podsumowanie
- 1 maja 2019 roku w życie weszła nowelizacja kodeksu wykroczeń, a wraz z nią zmiana dotycząca wydłużenia czasu na zapłacenie mandatu.
- Kierowca ukarany mandatem zaocznym ma 14 dni na jego zapłacenie.
- Policjant, który nakłada mandat zaoczny jest zobowiązany do poinformowania sprawcy o wysokości kary, opisania wykroczenia, podania podstawy prawnej, a także czasu i miejsca jego popełnienia. Musi poinformować także ukaranego o prawie do odmowy przyjęcia mandatu i jej skutkach.
- Mandaty zaoczne wystawiane są na przykład za wykroczenie drogowe zarejestrowane fotoradarem, nieprawidłowe parkowanie albo nieodśnieżenie chodnika przy domu.
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Dostałeś pocztą mandat z fotoradaru? Czy słusznie? Wyjaśniamy, jak działają te urządzenia, jakie kary grożą za przekroczenie prędkości, a także omówimy krok po kroku, co zrobić z tego typu niechcianą korespondencją. Postaramy się również odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania dotyczące mandatów z fotoradarów.
Tańsze OC? Masz na to szansę jeżdżąc bezpiecznie i wystrzegając się mandatów. Kolekcjonujesz punkty karne i ponosisz kary pieniężne? Licz się z wyższą ceną obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Polska Izba Ubezpieczeń proponuje, aby informacje o nałożonych przez policję mandatach trafiały do baz danych ubezpieczycieli. Oni na ich podstawie wyliczą wysokość Twojej składki OC.
Nie chcesz zgarnąć mandatu lub punktów karnych? Takie prezenty możesz otrzymać nie tylko za brawurową jazdę czy spowodowanie kolizji. Możesz zostać nimi obdarowany również za nieprawidłowe zachowanie w pojeździe. Sprawdź, czego nie wolno robić w aucie oraz co nie jest wskazane podczas prowadzenie pojazdu.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Otrzymanie spadku po najbliższej rodzinie wymaga wielu formalności. Czy można przepisać auto na innego członka rodziny? Jak wygląda wyrejestrowanie samochodu po śmierci właściciela? Czy samochód traci ubezpieczenie? Zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie zagadnienia i procedury, o których powinieneś wiedzieć.
Złożyłeś wniosek o wydanie dowodu rejestracyjnego i zastanawiasz się, czy dokument jest już gotowy do odbioru? Podpowiadamy, w jaki sposób najwygodniej i najszybciej zweryfikować, czy możemy już udać się do wydziału komunikacji po gotowy dowód rejestracyjny. Sprawdzamy też, ile standardowo czeka się na wydanie dokumentu.