Kategorie prawa jazdy – uprawnienia, wymagany wiek

Aktualizacja:
kategorie-prawa-jazdy

Obecnie trudno jest nam wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez samochodu. W wielu sytuacjach jazda samochodem to także element pracy zawodowej. A jeśli mamy pojazd, to musimy mieć też uprawnienia do jego prowadzenia. I tym zajmiemy się w dzisiejszym artykule. Przymierzasz się do zrobienia "prawka"? Sprawdź, jakie są najpopularniejsze kategorie prawa jazdy i jaki wiek trzeba osiągnąć, aby zdobyć uprawnienia.

Zanim jednak wymienimy rodzaje prawa jazdy, które cieszą się największym zainteresowaniem, warto wspomnieć, że zdobycie konkretnych uprawnień to już otwarta droga do zakupu wymarzonego samochodu czy motocykla. Każdy pojazd trzeba jednak ubezpieczyć. I choć zdobycie prawa jazdy jest pewnym obciążeniem finansowym, ubezpieczenie pojazdu już nie musi. Internetowy kalkulator OC AC z pewnością pomoże znaleźć najkorzystniejszą polisę, która nie nadwyręży budżetu młodego kierowcy.

Prawo jazdy kategorii A – na co jest?

Wymieniając poszczególne rodzaje prawa jazdy, zaczniemy oczywiście od kategorii A. W dużym skrócie, kategoria A to prawo jazdy na motor, a dokładnie na wszystkie rodzaje motocykli oraz pojazdy z kategorii AM (motorower, czterokołowiec lekki, np. mały quad, oraz wymienione pojazdy połączone z przyczepą). Jeśli jesteś fanem motocykli, ta kategoria jest z pewnością dla Ciebie.

W tym przypadku możesz zdobyć uprawnienia do kierowania wymienionymi pojazdami jeśli ukończyłeś 20 lat i posiadasz prawo jazdy kategorii A2 od co najmniej 2 lat. Jeśli nie dysponujesz tego typu uprawnieniami, z kursem na prawo jazdy kategorii A będziesz musiał zaczekać do momentu, aż skończysz 24 lata.

Czytaj także: Prawo jazdy kategorii B: czym można jeździć z kategorią B?

Prawo jazdy kategorii B – czym można jeździć?

Jakie kategorie prawa jazdy są najpopularniejsze? Obok kategorii A jest to oczywiście prawo jazdy kat. B. W tym przypadku większości przyszłych kierowców zależy na zyskaniu możliwości kierowania „osobówkami”. Uprawnienia możesz zdobyć mając ukończone 18 lat. Po zdanym egzaminie będziesz mógł jeździć następującymi pojazdami:

  • pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) do 3,5 t (z wyjątkiem autobusu i motocykla), w tym z przyczepą lekką (o dmc do 750 kg) – są to zatem przede wszystkim samochody osobowe;
  • pojazdami z kategorii AM;
  • motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, mocy silnika nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg – warunek konieczny to posiadanie prawa jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat;
  • ciągnikiem rolniczym, pojazdem wolnobieżnym (np. walcem) oraz zespołami tych pojazdów połączonymi z przyczepą lekką (o dmc do 750 kg) – tylko na terenie RP;
  • pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t z przyczepą inną niż lekka, jeśli dmc takiego zespołu pojazdów nie przekroczy 4250 kg – warunek to zdanie dodatkowego egzaminu praktycznego (adnotacja o takim fakcie znajdzie się w Twoim prawo jazdy).

Czytaj także: Prawo jazdy od 16 lat – kategorie AM, A1 i B1 na jakie pojazdy? Ile kosztuje kurs w 2022 roku?

Prawo jazdy kategorii C – prawo jazdy na tira

Kategoria C jest przewidziana dla osób, które ukończyły 21 lat i posiadają już prawo jazdy kategorii B. Zdobyte uprawnienia pozwolą Ci np. podjąć pracę w charakterze kierowcy dużej ciężarówki, ponieważ po zdanym egzaminie będziesz mógł prowadzić pojazd samochodowy o dmc przekraczającej 3,5 t (z wyjątkiem autobusów). Ta kategoria prawa jazdy uprawnia także do kierowania pojazdami z kategorii AM oraz ciągnikiem rolniczym, pojazdem wolnobieżnym oraz zespołami tych pojazdów połączonymi z przyczepą lekką (o dmc do 750 kg), ale wyłącznie na terenie RP.

Czytaj także: Samochód bez prawa jazdy – czy kierowanie „na dowód osobisty” jest możliwe?

Prawo jazdy kategorii D – do czego uprawnia?

Jeśli chcesz zdobyć uprawnienia do kierowania autobusem, konieczne będzie prawo jazdy kategorii D. W tym przypadku warunkiem koniecznym do spełnienia jest ukończenie 24. roku życia oraz posiadanie uprawnień do kierowania pojazdami, jakie przewiduje kategoria B (zatem prowadzenia samochodów osobowych, pojazdów z kategorii AM, ciągników rolniczych, pojazdów wolnobieżnych oraz zespołów pojazdów złożonych z wymienionych pojazdów wraz z przyczepą lekką do 750 kg).

Czytaj także: Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Niezależnie od rozwiązania, na które się zdecydujesz, zdobycie uprawnień do kierowania konkretną grupą pojazdów zawsze wygląda tak samo. Czeka Cię kurs, a następnie konieczność zdania egzaminu potwierdzającego Twoje umiejętności. Pozytywny wynik pozwoli Ci otrzymać dokument. O tym, jak wygląda tego typu procedura, pisaliśmy w artykule Zdałem prawo jazdy – co dalej? Pamiętaj, że bezpośrednio po zdaniu egzaminu nie możesz samodzielnie jeździć pojazdem. Uprawniać do tego będzie Cię dopiero wydany dokument, czyli prawo jazdy.

Czytaj także: Pojazd dla nastolatka – quad, motocykl, motorower, skuter [INFOGRAFIKA]

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę

Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

2023.11.20  •  Samochód
Kategorie pojazdów – rodzaje i przepisy 

Samochód na stałe wpisał się w codzienność większości Polaków. Po drogach poruszają się jednak nie tylko auta kategorii B. W kraju wprowadzono również inne rodzaje pojazdów. Dowiedz się, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów.

Czytaj więcej
2024.10.08  •  Samochód
Elektryczne samochody bez prawa jazdy – czy to możliwe?

Elektryczne samochody stały się w ostatnich latach bardziej popularne. Głównym powodem, mimo wyższych kosztów zakupu, są oszczędności na późniejszym tankowaniu. Nie bez wpływu są także rządowe i unijne zachęty i benefity dla właścicieli aut z napędem proekologicznym. Czy można jednak prowadzić popularne elektryki bez posiadania prawa jazdy? Przyjrzyjmy się kwestii, która w ostatnim czasie nurtuje Internautów.

Czytaj więcej
prawo jazdy z ukrainy
2024.09.10  •  Samochód
Prawo jazdy z Ukrainy – uwaga! Nie wpakuj się w kłopoty

Nie masz prawa jazdy? Straciłeś je za jazdę po alkoholu? Myślisz o kupnie „prawka” na Ukrainie? Sprawdziliśmy dlaczego jest to nieopłacalne i w jakie kłopoty możesz wpakować się jeżeli takie prawo jazdy kupisz i będziesz z nim jeździł.

Czytaj więcej
Kobieta w aucie trzyma prawo jazdy - zdałam egzamin na prawo jazdy co dalej
2023.10.27  •  Samochód
Zdałem prawo jazdy, co dalej? Poradnik młodego kierowcy! [materiał archiwalny]

Właśnie zdałeś praktyczny egzamin na prawo jazdy? Świetnie! Zanim jednak wsiądziesz za kierownicę własnego samochodu, musisz dopełnić jeszcze kilka formalności. Co musisz zrobić po zdanym egzaminie na prawo jazdy? Poznaj praktyczne wskazówki, dzięki którym szybko załatwisz sprawy urzędowe i będziesz mógł prowadzić pojazdy.

Czytaj więcej
2024.10.08  •  Samochód
Co to jest zespół pojazdów i jak go rozpoznać?

Regulacje dotyczące zespołu pojazdów w Polsce są uregulowane w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Przepisy określają zarówno jego maksymalną długość, jak i prędkość, z jaką może się poruszać. Sprawdź, co to jest zespół pojazdów, i dowiedz się, jak można go sklasyfikować.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2025.01.02  •  Samochód
Najtańsze OC w styczniu 2025 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Śmierć właściciela pojazdu
2024.09.02  •  Samochód
Śmierć właściciela pojazdu – niezbędne formalności

Otrzymanie spadku po najbliższej rodzinie wymaga wielu formalności. Czy można przepisać auto na innego członka rodziny? Jak wygląda wyrejestrowanie samochodu po śmierci właściciela? Czy samochód traci ubezpieczenie? Zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie zagadnienia i procedury, o których powinieneś wiedzieć.

Czytaj więcej
Kobieta sprawdzająca na komputerze czy dowód rejestracyjny jest do odbioru trzyma telefon
2024.09.02  •  Samochód
Jak sprawdzić, czy dowód rejestracyjny jest do odbioru?

Złożyłeś wniosek o wydanie dowodu rejestracyjnego i zastanawiasz się, czy dokument jest już gotowy do odbioru? Podpowiadamy, w jaki sposób najwygodniej i najszybciej zweryfikować, czy możemy już udać się do wydziału komunikacji po gotowy dowód rejestracyjny. Sprawdzamy też, ile standardowo czeka się na wydanie dokumentu.

Czytaj więcej