Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Aktualizacja:
Prawo-jazdy-kategorii-A-na-motocykl

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Kategorie prawa jazdy na motocykl

Obecnie polskie prawo przewiduje cztery kategorie prawa jazdy na jednośladowce, trójkołowce oraz czterokołowce (w tym quady):

  • AM – uprawnia do prowadzenia motorowerów i skuterów klasy 50 (o mocy do 5,4 KM i prędkości do 45 km/h) oraz czterokołowców lekkich o masie do 350 kg i prędkości do 45 km/h;
  • A1 – pozwala na prowadzenie motocykli o pojemności skokowej do 125 cm3, mocy do 15 KM oraz stosunku mocy do masy 0,1 kW/kg, trójkołowców o mocy do 20 KM i czterokołowców lekkich (te uprawnienia „z automatu” uzyskują kierowcy posiadający prawo jazdy kat. B od co najmniej 3 lat)
  • A2 – to prawo jazdy na motocykle o mocy do 47,59 KM i stosunku mocy do masy maks. 0,2 kW/kg;
  • A – uprawnia do prowadzenia wszystkich motocykli, skuterów, motorowerów i czterokołowców lekkich (na cięższe quady konieczna jest kat. B1 lub B).

Prawko na motor – tutaj istotny jest wiek kierowcy

Warunkiem uzyskania uprawnień w zakresie kategorii A jest wiek kierowcy – musisz mieć ukończone 24 lata. Wyjątkiem będzie sytuacja, w której osoba mająca 20 lat może przystąpić do egzaminu na prawo jazdy kat. A – w tym przypadku konieczne jest posiadanie od co najmniej 2 lat prawa jazdy kat. A2.

Inaczej jest w przypadku kategorii A1 gdzie wystarczy skończone 16 lat do ubiegania się o prawo jazdy. Na kategorię A2 możemy zdawać mając ukończone lat 18.

Sprawdź stawkę ubezpieczenia OC/AC motocykla

Prawo jazdy kat. A – zanim zapiszesz się na kurs, zgromadź niezbędne dokumenty

Podstawowym dokumentem w procedurze uzyskania uprawnień do prowadzenia motocykla jest PKK, czyli Profil Kandydata na Kierowcę. Tak naprawdę jest to wniosek o wydanie prawa jazdy, który musisz pobrać (obywatel.gov.pl), wydrukować i wypełnić. Do wniosku należy dołączyć:

  • zdjęcie o wymiarach 35mm x 45 mm,
  • badanie lekarskie – lekarz orzecznik zbada Twój wzrok i słuch oraz stwierdzi, że nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do prowadzenia motocykla.

Skompletowane dokumenty musisz złożyć w wydziale komunikacji właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania urzędu. Kolejny krok to wybór szkoły jazdy.

Kurs na kat. A

Kurs nauki jazdy w kategorii A trwa 50 godzin zegarowych (30 godzin teorii i 20 godzin praktyki) i realizowany jest najczęściej w ciągu 4 tygodni, kończąc się egzaminem wewnętrznym – teoretycznym i praktycznym. Ceny kursu wahają się od 1800 do 2500 zł (plus ewentualnie ok. 80 zł za każdą dodatkowo wykupiona godzinę jazdy). Na ich wysokość wpływ będzie mieć m.in. to, gdzie mieszkasz (ceny w większych miastach są najczęściej nieco wyższe, dla przykładu w Katowicach: 2200 zł, w Warszawie: 2300 zł, we Wrocławiu 2500 zł).

Egzamin

Do egzaminu państwowego przystępuje się w Wojewódzkim bądź Powiatowym Ośrodku Ruchu Drogowego. Na sprawdzian teoretyczny składa się 20 pytań, na które odpowiadasz tak lub nie oraz 12 pytań z odpowiedziami A, B, C. Czas na wykonanie testu to 25 minut, a aby zdać, musisz uzyskać minimum 68 punktów.

Podczas egzaminu praktycznego będziesz musiał m.in. sprawdzić stan techniczny motoru, wykonać szybki i wolny slalom, omijać przeszkody, czy hamować awaryjnie. Jazda z egzaminatorem trwa 30 minut.

Ile kosztuje prawo jazdy na motor?

Podsumujmy koszt związane ze zdobycie prawa jazdy kategorii A:

  • zdjęcie: ok. 20 zł,
  • badanie lekarskie: ok. 200 zł,
  • średnia cena kursu: 1900 zł,
  • egzamin – teoretyczny: 30 zł, praktyczny: 180 zł.

Łącznie: około 2430 zł.

Sprawdź stawkę ubezpieczenia OC/AC motocykla

Każdy pojazd musi być ubezpieczony. Twój motocykl także

Pamiętaj, że prawko na motor to pierwszy krok i tak naprawdę pierwszy wydatek. Po tym, jak zdasz egzamin i dokonasz zakupu pojazdu, konieczne będzie ubezpieczenie motocykla. Na wysokość stawki polisy wpływają te same czynniki, co w przypadku ubezpieczenia samochodu. Istotne zatem będą Twoje doświadczenie jako kierowcy, lata bezkolizyjnej jazdy, a także kategoria motocykla.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
2 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Kornel Twaróg
Kornel Twaróg
1 rok temu

Witam, jako że prowadzę ośrodek szkolenia kierowców (na Opolszczyźnie) chciałbym dodać pare słów do artykułu: 1. Nie trzeba wcale czekać do swoich urodzin aby zapisać się na kurs prawa jazdy i zdać egzamin państwowy. Każdy kurs można rozpocząć na 3 miesiące przed osiągnięciem wymaganego wieku, egzamin państwowy można zdać za to na miesiąc przed osiągnięciem wymaganego wieku. Dla przykładu – Mam urodziny 6.09 to kurs mogę rozpocząć najwcześniej 06.06 a egzamin zdawać 06.08. Dopiero samo prawo jazdy jako dokument (plastik) odebrać mogę najwcześniej w dniu urodzin. Pamiętając przy tym, że te 3 miesiące „przed” to rozpoczęcie kursu. Wcześniej możemy załatwić wszystkie formalności a troche ich jest (wybranie Szkoły nauki jazdy, zapisanie się na kurs, obowiązkowe badania lekarskie, wyrobienie profilu kandydata na kierowcę (numeru PKK) i warto ten czas wykorzystać, jeżeli zależy nam aby szybko i sprawnie uzyskać prawo jazdy 😉 Co więcej, kursy kategorii A nie trwa 50 godzin zegarowych. Jedna godzina zajęć teoretycznych wynosi 45 minut – czyli jest to godzina lekcyjna. Za to już godzina zajęć praktycznych to jak najbardziej godzina zegarowa – nie dajcie się naciąć gdy cwany instruktor będzie chciał Wam wmówić inaczej. Pozdrawiam, Kornel Twaróg

Michał
Michał
13 dni temu

Super artykuł jednak zgadzam się również z punktami które rozpisał pan Kornel Twaróg.