Jakie są wyłączenia w ubezpieczeniach OC?

Aktualizacja:
wylaczenia-oc

Ubezpieczenie komunikacyjne OC jest obowiązkowe dla każdego właściciela pojazdu mechanicznego. Zakres ochrony jest taki sam u każdego ubezpieczyciela. Polisa nie chroni jednak w każdej sytuacji, dlatego warto poznać wyłączenia OC.

W naszym kraju mamy dwa rodzaje ubezpieczeń: obowiązkowe i nieobowiązkowe. OC należy do tych pierwszych. Dzięki polisie odpowiedzialności cywilnej ochronę otrzymuje zarówno sprawca kolizji lub wypadku (nie musi ponosić dodatkowych kosztów związanych z pokryciem szkód), jak i poszkodowany (otrzymuje odszkodowanie z OC sprawcy). Jednak nie w każdej sytuacji OC zadziała, co określają szczegółowo tzw. wyłączenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń.

Czym są wyłączenia w ubezpieczeniach?

Na początek należy wyjaśnić, czym są wyłączenia odpowiedzialności w ubezpieczeniach. To po prostu lista zdarzeń, w przypadku których zakład ubezpieczeń ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania z polisy OC. Lista wyłączeń ma tak naprawdę wpływ na zakres całego ubezpieczenia. Wyłączenia mogą się odnosić do zachowania kierowcy (np. jazda bez uprawnień), ale i do zdarzeń od niego niezależnych (np. zamieszki).

Podstawa prawna a wyłączenia

Wyłączenia odpowiedzialności w ubezpieczeniu OC nie są tylko wymysłem czy złośliwością zakładu ubezpieczeń. Takie wyłączenia wynikają z obowiązującego prawa. Został im poświęcony cały art. 38 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z dnia 22 maja 2003 roku (Dz. U. z 2013 r. poz. 392 z późn. zm.) w rozdziale 2 (Ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych). Artykuł ten składa się z następujących punktów:

Wyłączenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń

  1. Towarzystwo ubezpieczeniowe nie odpowiada za szkody:
  1. polegające na uszkodzeniu, zniszczeniu lub utracie mienia, wyrządzone przez kierującego posiadaczowi pojazdu mechanicznego; dotyczy to również sytuacji, w której posiadacz pojazdu mechanicznego, którym szkoda została wyrządzona, jest posiadaczem lub współposiadaczem pojazdu mechanicznego, w którym szkoda została wyrządzona;
  2. wynikłe w przewożonych za opłatą ładunkach, przesyłkach lub bagażu, chyba że odpowiedzialność za powstałą szkodę ponosi posiadacz innego pojazdu mechanicznego niż pojazd przewożący te przedmioty;
  3. polegające na utracie gotówki, biżuterii, papierów wartościowych, wszelkiego rodzaju dokumentów oraz zbiorów filatelistycznych, numizmatycznych i podobnych;
  4. polegające na zanieczyszczeniu lub skażeniu środowiska.

2. Wyłączenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń, o którym mowa w ust. 1. pkt 1, nie obejmuje szkody wyrządzonej w mieniu, jeżeli pojazdy mechaniczne uczestniczące w zdarzeniu są przedmiotem umowy leasingu zawartej przez posiadaczy tych pojazdów z tym samym finansującym lub zostały przewłaszczone przez posiadaczy tych pojazdów na tego samego wierzyciela lub które są przedmiotem zastrzeżenia własności rzeczy sprzedanej na rzecz tego samego wierzyciela.

Czytaj także: Zaniżanie odszkodować z OC

Wyjaśnienia do wyłączeń OC

Informacje o wyłączeniach w ustawie są napisane prawniczym językiem, który nie dla każdego jest zrozumiały. Należy się zatem kilka słów wyjaśnienia. Celem OC komunikacyjnego jest oczywiście zapewnienie jak najszerszej ochrony ubezpieczonemu. Wyłączenia w cytowanej ustawie są zawarte w czterech punktach i dwóch paragrafach. Pierwszy punkt odnosi się do takich sytuacji, gdy ktoś pożyczy auto od właściciela  i uszkodzi w nim jakąś część lub wyposażenie, a także sytuacji, gdy w kolizji biorą udział pojazdy należące do tej samej osoby (ubezpieczony) lub członków jego najbliższej rodziny. To wszystko ma zapobiegać wyłudzeniom OC. Natomiast ust. 2. został dopisany w wyniku uchwały Sądu Najwyższego z dnia 22 kwietnia 2005 roku (sygn. akt  III CZP 99/04) i określił, że wyłączenia z ust. 1 pkt 1 nie dotyczą samochodów leasingowanych.

Warto zwrócić również uwagę na ust. 1. pkt 2, który informuje, że ubezpieczyciel nie odpowiada w ramach ochrony OC za przewożone odpłatnie ładunki i bagaż. Ten przepis nie ma jednak zastosowania, gdy takie ładunki i bagaż są przewożone nieodpłatnie wraz z pasażerem. Natomiast z pkt 3 wynika, że ochrona OC nie obejmuje utraconej gotówki, biżuterii, papierów wartościowych itd. Trzeba jednak sprawdzić, co dany ubezpieczyciel rozumie jako rzeczy wartościowe czy biżuterię w definicjach zamieszczonych w OWU. Na przykład złoty zegarek jest traktowany jako rzecz użytkowa, a nie biżuteria (wyrok Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 11 stycznia 2013 r. – sygn. akt I ACa 1003/12, wyroku Sądu Najwyższego z dnia 16 sierpnia 1997 r. – sygn. akt I CR 268/77).

Często w wyłączeniach zakładów ubezpieczeń można przeczytać, że OC nie chroni ubezpieczonego w przypadku, gdy:

  • szkody zostały wyrządzone przez kierowcę bez prawa jazdy;
  • szkody zostały spowodowane umyślnie przez kierującego;
  • po spowodowaniu szkody sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia;
  • szkody zostały spowodowane w wyniku rażącego niedbalstwa;
  • szkody zostały spowodowane przez nietrzeźwego kierowcę lub pozostającego pod wpływem narkotyków.

Należy jednak pamiętać, że nawet w takich przypadkach zakład ubezpieczeń ma obowiązek wypłacić odszkodowanie poszkodowanemu. Ubezpieczony musi się jednak wtedy liczyć z tzw. regresem. To oznacza, że ubezpieczyciel zażąda od niego zwrotu kosztów związanych z wypłatą odszkodowania za wyżej wymienione szkody.

Czytaj także: Termin wypłaty odszkodowania OC i AC

Gdzie szukać wyłączeń w ubezpieczeniu OC?

Ważnym załącznikiem do umowy ubezpieczenia OC są Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU). To dokument, który zawiera najważniejsze informacje związane z ubezpieczeniem. Znajdziemy tam definicje pojęć, jakie pojawiły się w umowie, przedmiot i zakres ubezpieczenia, obowiązki ubezpieczonego i ubezpieczającego, inne informacje, a przede wszystkim wyłączenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń. To właśnie z OWU można się dowiedzieć, w jakich sytuacjach polisa OC nie zadziała. Warto zapoznać się z OWU jeszcze przed zawarciem umowy ubezpieczenia, żeby nic nas nie zaskoczyło.

Wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela pojawiają się w przypadku każdego rodzaju ubezpieczenia. Z takimi wyłączeniami mamy do czynienia również przy OC. Warto je poznać przy zwieraniu umowy, a nie dopiero po kolizji czy wypadku, bo wtedy może się pojawić przykra niespodzianka. Należy także pamiętać, że OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym i także wyłączenia są regulowane ustawą.

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę

Podsumowanie

1. OC jest obowiązkowe i ma taki sam zakres u każdego ubezpieczyciela. 2. Wyłączenia to lista zdarzeń, w przypadku których zakład ubezpieczeń ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania z polisy OC. 3. Wyłączenia wynikają z obowiązującego prawa – art. 38 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z dnia 22 maja 2003 roku. 4. W niektórych przypadkach ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie z OC, ale potem żąda rekompensaty od sprawcy zdarzenia (regres ubezpieczeniowy). 5. Lista wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela znajduje się w OWU.

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

Obrażenia po wypadku - odszkodowanie od sprawcy
2024.08.30  •  Podróże
Odszkodowanie z OC sprawcy kolizji – Jak się o nie ubiegać?

„Jak wysokie odszkodowanie od sprawcy wypadku mogę dostać po potrąceniu na przejściu dla pieszych?” – tego typu pytania zadają poszkodowani na rozmaitych forach internetowych. Problem polega na wycenie takiego uszczerbku. Twoje zdrowie to nie samochód, który wyceni za rzeczoznawca. Zobacz, jak dostać odszkodowanie z OC sprawcy kolizji.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych
2018.07.22
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych

Pod pojęciem ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych kryje się najpopularniejsza wśród kierowców polisa, czyli OC komunikacyjne.

Czytaj więcej
Czy wiesz, że w Polsce jest około 160 ubezpieczeń obowiązkowych? Sprawdź, które to.
2014.10.27
Ubezpieczenia obowiązkowe. Co to jest? Jakie są rodzaje ubezpieczeń obowiązkowych?

Czym są ubezpieczenia obowiązkowe i jakie są ich rodzaje? Pierwsza rzecz, która przychodzi Ci do głowy, to zapewne OC, które musisz posiadać jako właściciel samochodu czy innego pojazdu. Niektórzy wiedzą, że obowiązkowemu ubezpieczeniu podlegają też gospodarstwa rolne. Na tym jednak wiedza większości osób najczęściej się kończy. A to dopiero wierzchołek góry lodowej zwanej „ubezpieczenia obowiązkowe”.

Czytaj więcej
Wyłączenia z ubezpieczeń nieruchomosci
2016.09.06  •  Dom
Ubezpieczenia nieruchomości – najczęstsze wyłączenia. Kiedy nie dostaniesz odszkodowania?

Nawet jeżeli ubezpieczyłeś swoją nieruchomość, musisz mieć świadomość, że nie chroni Cię to przed wszystkimi możliwymi sytuacjami, które mogą wpłynąć na uszkodzenie Twojego mienia. Jakie są najczęstsze wyłączenia w ubezpieczeniach nieruchomości?

Czytaj więcej
Kiedy dziecko odpowiada za szkody
2015.09.17  •  Podróże
Kiedy dziecko odpowiada za szkody, które wyrządziło?

„Za szkody wyrządzone przez dzieci odpowiadają rodzice” – tabliczki z takimi informacjami można znaleźć na większości polskich podwórek i placów zabawach. Jednak czy zawsze tak jest? W tym artykule dowiesz się m.in. kiedy odpowiesz za szkody wyrządzone przez dziecko, a kiedy koszty mogą one zostać pokryte przez ubezpieczyciela.

Czytaj więcej
Szkoda wyrządzona przez pasażera - kto zapłaci odszkodowanie?
2017.08.28  •  Podróże
Szkoda wyrządzona przez pasażera pojazdu – odszkodowanie z OC?

Wystarczy chwila nieuwagi, by wysiadając z auta uszkodzić drzwiami karoserię innego pojazdu. Sytuacja dość banalna, ale czy kwestia odpowiedzialności za uszkodzenia jest równie prosta? Niekoniecznie. Jeśli szkodę wyrządził pasażer pojazdu, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. Ale czy odmowa zawsze jest zasadna?

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej