Jak negocjować tańsze OC? Sprawdzamy!

Aktualizacja:
jak wynegocjować oc

Za polisę OC możesz zapłacić znacznie mniej niż sądzisz. Ceny, które wyjściowo podają ubezpieczyciele można negocjować i sprawić, że będą nawet o 500 złotych niższe. Jak wynegocjować tańsze OC? Oto kilka sprawdzonych sposobów!

Najgorszą dla twojego portfela rzeczą, jest automatyczne przedłużanie polisy z roku na rok, szczególnie, jeśli ubezpieczasz ten sam samochód od wielu lat w tym samym towarzystwie. OC warto negocjować i nie warto za nie przepłacać. Czemu? Bo wszędzie ma ten sam zakres. To tak jak z zakupem książki: ta sama pozycja może kosztować 50 albo 30 zł –  zależy gdzie ją kupisz. Ta za 50 zł wcale nie jest lepsza –  po prostu przepłaciłeś. Jak się targować i negocjować?

Jak wynegocjować najlepszą cenę OC?

1. Jak negocjować OC: nie czekaj na ostatnią chwilę

Zanim więc twój agent ubezpieczeniowy zadzwoni do ciebie z pytaniem „to co, przedłużamy?”, przygotuj się do negocjacji. Kilka tygodni przed upływem ważności dotychczasowej polisy, zacznij szukać tańszego OC. Nie czekaj do ostatniej chwili! Czas działa na twoją niekorzyść – OC to polisa obowiązkowa, im bliżej końca jej ważności, tym mniej atrakcyjne warunki ubezpieczenia otrzymasz, ponieważ ubezpieczyciele wychodzą z założenia, że po prostu musisz kupić OC. Jeśli przystąpisz do działania 2-3 tygodnie wcześniej, będziesz miał okazję porównać wiele ofert, ponegocjować i wybrać na spokojnie.

2. Jak negocjować OC: Szukaj i porównuj

Po pierwsze, skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń mfind . Podaj dokładne dane samochodu takie, jak rok produkcji, pojemność silnika czy detale wyposażenia, a także miejsce twojego zamieszkania i oblicz składkę. Jeśli wolisz, możesz skorzystać z pomocy telefonicznego konsultanta, który za rękę poprowadzi cię przez proces porównywania ofert i pomoże znaleźć tę najbardziej atrakcyjną. Szukając taniego OC sprawdzaj oferty wielu różnych towarzystw ubezpieczeniowych, także tych, które mają opinię droższych. Końcowa cena polisy zależy od bardzo wielu czynników, dlatego warto porównywać jak najwięcej ofert.

Dlaczego pytamy Cię o dane potrzebne do wyliczenia składki? O tym więcej w artykule „Kalkulator OC bez podawania danych” 

Generalnie aby obliczyć FAKTYCZNĄ składkę musimy wprowadzić prawdziwe dane –  jeśli tego nie zrobimy składka będzie co najwyżej orientacyjna, a to oznacza, że przy zakupie polisy może się okazać, że ma niewiele wspólnego z rzeczywistością.

3. Jak negocjować OC: Łącz produkty ubezpieczeniowe

Ubezpieczenie samochodu, mieszkania, polisa na życie, polisa turystyczna – jeśli masz kilka polis ubezpieczeniowych, możliwe, że każdy z tych produktów kupiłeś w innym towarzystwie. Tymczasem łączenie produktów to dodatkowa szansa na wynegocjowanie zniżek na OC. Przedłużając polisę na mieszkanie zapytaj więc, czy jeśli przeniesiesz OC do tego towarzystwa, możesz liczyć na promocyjną cenę. Jeśli masz w rodzinie więcej niż jeden samochód, także negocjuj ceny w połączeniu.

Czytaj także: Zniżki na OC – jak są liczone? Jak sprawdzić ile % mi przysługuje? Za co można je stracić?

4. Szukaj zniżek – nie tylko w OC! 

Sposobów zniżki OC jest wiele. Najpopularniejszy to oczywiście bezszkodowa jazda przez przynajmniej 5 ostatnich lat. Właśnie z tego powodu młodzi kierowcy, w pierwszych latach posiadania polisy decydują się na współwłasność samochodu z kierowcą z dłuższym stażem (czyli popularne „dopisanie” rodzica czy dziadka). Sposobów na zniżki OC jest jednak więcej. Za polisę zapłać w jednej racie, dzięki temu jej cena będzie o 10-20% niższa. Płatność reguluj samodzielnie, przez internet. Nie jest to regułą, ale polisy kupowane w biurach agentów ubezpieczeniowych mają zwykle wyższe ceny, niż te opłacane samodzielnie przy pomocy bankowości elektronicznej. Często zniżkę można dostać za sama płatność kartą. Nie są to wielkie kwoty, ale nawet 1 %, który oszczędzisz na takiej płatności ma sens.

5. Czytaj i bądź na bieżąco, to pomaga w negocjacjach!

Śledź portale poświęcone rynkowi ubezpieczeniowemu takie, jak Punkta.pl. Czytaj raporty, z których dowiesz się, jakie czynniki rządzą cenami polis, poznawaj miasta, w których oferty polis OC są najtańsze i najdroższe, tanie i drogie w ubezpieczaniu marki samochodów. Ta wiedza przyda ci się podczas negocjowania cen i wyboru samochodu.

Czytaj także: 8 błędów, których powinieneś unikać, jeśli chcesz kupić tanie ubezpieczenie OC

Jak szukać taniego OC? Dowiedz się więcej:

Średnio 3 tys. złotych – tyle za ubezpieczenie OC płacą młodzi kierowcy. Czy jest sposób, by płacili mniej?

Najtańsze OC w 2018 r. Porównanie cen ubezpieczeń w Polsce! RAPORT

6. Negocjuj aktywnie i proponuj ceny – targowanie to nie grzech! 

Jak przygotować się do negocjowania cen z ubezpieczycielem? Po pierwsze, zbierz oferty innych firm i wybierz tę, która najbardziej ci się opłaca. Po drugie, pozbądź się obaw przez rozmawianiem o pieniądzach. Wiele osób na problem z tym by powiedzieć: „ta oferta jest dla mnie za droga”, bo takie zachowanie uważają za mało eleganckie i zwyczajnie się tego wstydzą. Pamiętaj, że nie ma czegoś takiego, jak jedna narzucona odgórnie stawka za OC, a każdy agent czy konsultant telefoniczny ma szerokie pole negocjacji i może przyznawać ci różnego typu zniżki. Jeśli wyjściowo otrzymujesz ofertę, która jest za droga, po prostu powiedz, jaką propozycję dostałeś od konkurencji i daj ubezpieczycielowi czas do namysłu. Nie podejmuj decyzji pod presją, nie wierz w oferty „takie tanie OC tylko dziś”, daj sobie czas do namysłu. A finalnie wybierz opcję, która najbardziej ci się opłaca. W ten sposób możesz oszczędzić 100, 200 a w niektórych przypadkach nawet 500 złotych!

Potrzebujesz OC? Sprawdź teraz, jak tanio kupisz u nas!

Czytaj także: Szczęśliwa trzynastka, czyli 13 sposobów na tańsze OC

Podsumowanie

  1. OC ma wszędzie taki sam zakres, a to oznacza, że nie ma sensu za nie przepłacać
  2. Aby mieć lepszą pozycję negocjacyjną, nie czekaj na ostatnią chwilę
  3. Kupując OC na dzień przed końcem polisy, masz nóż na gardle i słabszą pozycję w negocjacjach
  4. Pamiętaj, że negocjować to żaden wstyd
  5. Najlepszą opcją przy wyborze OC jest zawsze porównanie cen. Jeśli zrobisz to za pomocą naszej porównywarki, oszczędzisz czas i pieniądze

Katarzyna Łada
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Wytrawna znawczyni rynku ubezpieczeniowego, ponad 10 lat doświadczeń w branży, większość tego czasu na pokładzie grupy Punkta. Lubi podróże, raczej woli psy niż koty i nie trudno nam się z nią w tej kwestii nie zgodzić.

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

Zniżki na AC. Za co przysługują? Sprawdź, jak zaoszczędzić i wybierz najlepsze AC
2014.02.19  •  Samochód
Zniżki na AC. Za co przysługują? Sprawdź, jak zaoszczędzić i wybierz najlepsze AC

Nie każdy kierowca decyduje się na kupno dobrowolnego ubezpieczenia AC. W niektórych sytuacjach okazuje się ono jednak bardzo przydatne, a czasami może nawet uratować Twoje finanse. Sprawdź, za co przysługują zniżki na AC i jak je znaleźć.

Czytaj więcej
ochrona zniżek
2018.07.18  •  Samochód
Gwarancja, ochrona zniżek. Jak działa, czy warto ją mieć?

Stało się, stłuczka. To może się zdarzyć każdemu kierowcy, nawet najlepszemu. Wystarczy jeden mały błąd, by spotkała nas utrata wypracowanych przez lata zniżek. Na szczęście można uprzedzić przykre skutki i w porę się przed tą stratą zabezpieczyć. Takie możliwości niesie gwarancja utrzymania zniżek – jak najlepiej na niej skorzystać?

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2017.03.15
Coraz mądrzej wybieramy ubezpieczenia

Statystyki pokazują jasno - Polacy stają się coraz mądrzejszymi klientami. Kupują bardziej świadomie niż kilka lat wcześniej, porównują oferty i znajdują te bardziej opłacalne. Ten trend jest bardzo wyraźny także na rynku ubezpieczeń i produktów finansowych - chętnie korzystamy z internetowych porównywarek, lepiej rozumiemy treść polis i potrafimy dopasować je do naszych potrzeb. Dzięki temu sporo oszczędzamy!

Czytaj więcej
Zniżki na OC dla starych samochodów
2023.10.31  •  Samochód
Tańsze OC starych samochodów – Compensa ubezpieczy pojazd powyżej 25 lat

Ubezpieczenie samochodu, który ma powyżej 25 lat, jeszcze jakiś czas temu wydawało się sprawą zarówno problematyczną, jak i kosztowną. Na szczęście dzisiaj sytuacja właścicieli starych samochodów prezentuje się znaczenie ciekawiej. Miejsce wcześniejszego ubezpieczyciela zajęła Compensa, a Polski Związek Motorowy wynegocjował w towarzystwie ubezpieczeniowym korzystne zniżki na OC starych samochodów.

Czytaj więcej
2023.12.27
Miałeś stłuczkę? Jak wzrośnie Twoja składka OC?

Mechanizm obliczania składki OC nie jest skomplikowany. Za każdy rok bezszkodowej jazdy zyskujesz około 10% upustu, ale jeśli spowodowałeś stłuczkę, to przy zakupie kolejnej polisy zapłacisz więcej. Sprawdzamy, jak zmienia się wysokość składki OC, gdy jesteś sprawcą kolizji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.12.02  •  Samochód
Najtańsze OC w grudniu 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2024.09.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej