Jakie skutki niesie darowizna samochodu firmowego? 

Aktualizacja:
Man signing car insurance document or lease paper. Writing signa

W toku prowadzenia biznesu może się okazać, że środek trwały stanowiący majątek firmy nie jest już potrzebny. Czasami w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem bywa darowizna, na przykład na rzecz członka rodziny. Czy darowizna auta firmowego jest dopuszczalna? Jakie skutki podatkowe niesie?

Przekazanie samochodu firmowego w darowiźnie – czy jest możliwe? 

Samochód firmowy może być przekazany w darowiźnie. To nieodpłatne przekazanie określonego przedmiotu wybranej osobie. Przedsiębiorstwa – podobnie jak osoby fizyczne – mają prawo do takich rozrządzeń zgodnie z wolą osób zarządzających, zgodnie z zasadami reprezentacji. 

Warto jednak pamiętać, że aby z tego tytułu nie doszło do powstania obowiązku zapłaty podatku, trzeba spełnić określone warunki. 

Darowizna samochodu firmowego – warunki 

Co do zasady przekazanie środka trwałego w darowiźnie nie prowadzi do powstania przychodu u darczyńcy. Podatek dochodowy jest należny w przypadku odpłatnego zbycia składników majątku firmy, a w tej sytuacji przekazanie następuje nieodpłatnie. 

Samo otrzymanie darowizny w postaci firmowego samochodu również nie prowadzi do powstania obowiązku podatkowego. Wszystko dlatego, że zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych przepisów tego aktu prawnego nie stosuje się do przychodów, które podlegają przepisom o podatku od spadków i darowizn. 

Dowiedz się, jak przebiega przerejestrowanie samochodu

Darowizna samochodu firmowego a podatek od spadków i darowizn

Na osobie obdarowanej może spoczywać obowiązek zapłaty podatku od spadków i darowizn. W niektórych przypadkach ustawa przewiduje jednak zwolnienie z tego ciężaru podatkowego. 

Pełne zwolnienie przysługuje osobom z grupy zerowej. To m.in. małżonek, wstępni, zstępni czy rodzeństwo. Pierwsza grupa obejmuje dalszych krewnych, w tym np. macochę, teściów czy synową, a druga – m.in. małżonków rodzeństwa czy bratanków. Kwota wolna od podatku wynosi w tym przypadku odpowiednio 10 434 oraz 7878 złotych. 

W przypadku darowizny samochodu firmowego największe znaczenie może mieć jednak trzecia grupa podatkowa, która obejmuje również osoby niespokrewnione. W tym przypadku kwota wolna od podatku to 5308 złotych. 

Darowizna auta firmowego a VAT

Zdarzenie w postaci nieodpłatnego przekazania środka trwałego może się również wiązać z obowiązkiem zapłaty podatku od towarów i usług. 

Na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT opodatkowaniu tym podatkiem podlega przekazanie nieodpłatne przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności: 

  • przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika albo jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  • wszelkie inne darowizny, 

jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów albo ich części składowych.

Co to oznacza w praktyce? Jeśli podatnik VAT używał samochodu, od którego odliczył VAT, i zdecydował się po 2 latach przekazać ten składnik majątku w formie darowizny, jest zobowiązany do opodatkowania tego przekazania podatkiem VAT. Podstawą opodatkowania będzie wartość rynkowa przedmiotu darowizny. 

Przeczytaj także: Wartość rynkowa samochodu 

Wykup pojazdu firmowego z leasingu a darowizna 

W przypadku samochodu w leasingu dokonanie jego darowizny jest możliwe dopiero po wykupie. Wszystko dlatego, że podczas wykonywania takiej umowy właścicielem pojazdu jest finansujący, którym jest bank albo inna instytucja. Przedsiębiorca ma możliwość korzystania z samochodu w zamian za zapłatę rat, jednak nie może nim rozporządzać i nie ma do niego prawa własności. 

Sytuacja może się jednak zmienić po zakończeniu umowy. Gdy przedsiębiorca opłaci ostatnią ratę i wykupi pojazd, ma pełne prawo przekazać go w darowiźnie. Po uiszczeniu ceny wykupu w leasingu operacyjnym leasingodawca wystawi na rzecz drugiej strony umowy fakturę sprzedaży i na tej podstawie przeniesie na niego własność auta. 

Amortyzacja środka trwałego przekazanego w darowiźnie

Nie można zapomnieć o tym, że przekazanie składnika majątku w formie darowizny sprawia, że nie ma możliwości dalszego dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Przedsiębiorca jest zobowiązany do zaprzestania takich działań od końca miesiąca, w którym umowa darowizny samochodu została wykonana. Część, która nie została zamortyzowana, nie może stanowić kosztów uzyskania przychodów i nie ujmuje się jej w kosztach. 

W przypadku obdarowanego uznanie za koszt odpisów amortyzacyjnych nie jest możliwe, jeśli podatnik w związku z nabyciem skorzystał ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn. Wyjątek stanowi sytuacja, w której darczyńca wcześniej dokonywał odpisów amortyzacyjnych. 

Przeczytaj także: Porównywarka ubezpieczeń – co to jest i jak działa? 

Pytania i odpowiedzi

Czy można darować samochód firmowy?
Jak przekazać samochód firmy w darowiźnie?
Po jakim czasie można darować samochód wycofany z działalności?
Jaki VAT od darowizny samochodu firmowego?

Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Jak oblicza się amortyzację samochodu?

Samochód to dla wielu przedsiębiorców podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu posiadania auta można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Dowiedz się, na czym polega amortyzacja samochodu osobowego i jak się ją oblicza.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Kategorie pojazdów – rodzaje i przepisy 

Samochód na stałe wpisał się w codzienność większości Polaków. Po drogach poruszają się jednak nie tylko auta kategorii B. W kraju wprowadzono również inne rodzaje pojazdów. Dowiedz się, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Dom
Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego i czy trzeba je wykupić?

Lokal użytkowy to w wielu przypadkach podstawa prowadzenia biznesu. Może go stanowić magazyn czy biuro. Jeśli na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczasz co najmniej 50 procent powierzchni nieruchomości, możesz wykupić dedykowane ubezpieczenie lokalu użytkowego. Sprawdź, jak działa taka polisa.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej
Polisa OC młodego kierowcy.
2019.01.16
Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy. Sprawdź, jak oszczędzić i uniknąć zwyżek za wiek

Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy może być nawet kilka razy droższe niż polisa bardziej doświadczonego 35-latka. Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy, z jakimi utrudnieniami spotka się 18-latek ubezpieczający samochód i co zrobić, żeby zaoszczędzić na polisie OC.

Czytaj więcej