Zielona Karta w Proama. Czy trzeba za nią płacić?

Aktualizacja:
Proama zielona karta

Albania, Białoruś, Izrael - to tylko niektóre z krajów, do których podróż samochodem wymaga posiadania Zielonej Karty, czyli międzynarodowego certyfikatu ubezpieczenia OC. Zieloną Kartę Proama otrzymasz bez dodatkowej opłaty, ubezpieczając auto w ramach OC u tego ubezpieczyciela.

Zielona Karta Proama – zakres ubezpieczenia

Międzynarodowa Karta Ubezpieczenia Samochodowego obejmuje odpowiedzialność cywilną posiadacza pojazdu mechanicznego zarejestrowanego w Polsce za szkody wyrządzone osobom trzecim powstałe w związku z ruchem za granicą RP, na terytorium państw należących do systemu Zielonej Karty. Z odpowiedzialności w ramach Zielonej Karty wyłączone są sytuacje, w których zarówno ubezpieczony jak i poszkodowany są obywatelami Polski i mieszkają w niej na stałe. W takim przypadku zastosowanie mają polskie przepisy prawa, chyba, że przepisy kraju Zielonej Karty stwierdzają inaczej. Okres ochrony ubezpieczeniowej rozpoczyna się wraz z chwilą, w której ubezpieczony pojazd przekroczy granice państwa należącego do systemu Zielonej Karty i kończy wraz z powrotnym przekroczeniem granicy.

Kiedy dostaniesz Zieloną Kartę od Proamy?

Zielona Karta wydawana jest bez żadnej dodatkowej opłaty na życzenie klienta, który posiada polisę OC auta w Proama. Pamiętaj, że potrzeba wystawienia dokumentu przez ubezpieczyciela powinna zostać zgłoszona nie później niż 14 dni przed planowaną podróżą. Zielona Karta zostanie wysłana do Ciebie pocztą. Jeśli decydujesz się na wyjazd do kraju, w którym nie zadziała krajowa polisa OC lub nie jesteś pewien, czy cel Twojej wycieczki wymaga wyrobienia Zielonej Karty zadzwoń na infolinię Proamy pod numer 815 815 815.

Dokąd z Zieloną Kartą w Proamie?

Potrzebę wystawienia dokumentu Zielonej Karty powinieneś zgłosić do biura obsługi klienta Proamy, jeśli wybierasz się do: Albanii, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Iranu, Izraela, Macedonii Maroka, Mołdawii, Rosji, Tunezji, Turcji oraz Ukrainy. Zwykła polisa OC zadziała w większości krajów europejskich, z wyłączeniem wymienionych powyżej oraz Kosowa, w którym nie zadziała także Zielona Karta.

Ubezpieczenie graniczne zamiast Zielonej Karty w Proamie

Jeśli zapomniałeś o konieczności wyrobienia Zielonej Karty przed udaniem się samochodem w podróż po wschodniej Europie i na granicy zaskoczy Cię wieść, że Twoje krajowe OC nie wystarczy, możesz uratować sytuację i kupić ubezpieczenie graniczne. Powinieneś to jednak potraktować jak rozwiązanie awaryjne, ponieważ Zieloną Kartę w Proamie otrzymasz za darmo, a na ubezpieczenie graniczne będziesz musiał wyłożyć fundusze, które równie dobrze mógłbyś wydać na zwiedzanie egzotycznych atrakcji. Konieczność posiadania międzynarodowego certyfikatu ubezpieczenia OC może Cię również zaskoczyć w drodze do kraju przeznaczenia. Podróżując do Dubrovnika, będziesz musiał przekroczyć granicę Bośni i Hercegowiny, w której nie zadziała zwykłe OC wystawione przez polskiego ubezpieczyciela.

Więcej o ubezpieczeniach OC i AC w Proama przeczytasz w artykule: Proama OC i AC

Podsumowanie

  • Zielona Karta wydawana jest bez żadnej dodatkowej opłaty na życzenie klienta, który posiada polisę OC auta w Proama.
  • Zielona Karta zostanie wysłana do Ciebie pocztą.
  • Jeśli decydujesz się na wyjazd do kraju, w którym nie zadziała krajowa polisa OC lub nie jesteś pewien, czy cel Twojej wycieczki wymaga wyrobienia Zielonej Karty zadzwoń na infolinię Proamy pod numer 815 815 815.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments