Karta pojazdu to dokument przypisany na stałe do danego pojazdu i zawierający jego historię. Obecnie praktycznie każde auto ma swój numer karty pojazdu. Polska wprowadziła obowiązek wystawiania dokumentu 1. lipca 1999 roku w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Czym dokładnie jest karta pojazdu i gdzie znajdziemy jej numer?
Karta pojazdu – jak wygląda, co zawiera?
Karta pojazdu to obok dowodu rejestracyjnego i dowodu opłacenia obowiązkowego ubezpieczenia OC, najważniejszy dokument Twojego samochodu. O dowodzie rejestracyjnym pisaliśmy już wielokrotnie. O numerze karty pojazdu wszystkiego dowiesz się za chwilę. W kwestii ubezpieczenia OC najlepiej sprawdź dostępne dla Ciebie oferty, bo tutaj dzieje się naprawdę wiele. Wystarczy skalkulować polisę OC i się przekonać. Nawet, jeśli termin ważności posiadanej ochrony ubezpieczeniowej jeszcze nie minął.
Kalkulator OC/AC – oblicz składkę
Karta pojazdu to mała bordowa książeczka, z wyglądu przypominająca nieco paszport. Znajdują się w niej najważniejsze dane dotyczące samochodu oraz informacje o jego właścicielach (od momentu zarejestrowania pojazdu w Polsce). Dane techniczne pojazdu ujawnione w dokumencie to przede wszystkim:
- marka, typ, model i rok produkcji samochodu,
- liczba miejsc i osi,
- dopuszczalna masa całkowita i dopuszczalny nacisk osi,
- dopuszczalna masa całkowita ciągniętej przyczepy,
- numer identyfikacyjny VIN,
- pojemność i moc silnika.
Informacje na temat właścicieli pojazdu obejmują m.in. numer PESEL / REGON. W karcie znajdziesz również informacje na temat urzędu rejestrującego pojazd i daty rejestracji (Polska i zagranica), na temat samego dowodu rejestracyjnego i jego zmian. Jeśli w aucie zostały dokonane zmiany, np. instalacja zasilania LPG, zostaną one również zapisane w karcie pojazdu. Jednak co istotne, zapisów zmian w dokumencie mogą dokonywać tylko uprawnione do tego organy.
Inne istotne informacje dotyczące pojazdu, a szczególnie ważne z punktu widzenia np. kupującego samochód na rynku wtórnym, mogą obejmować informacje dotyczące tego, czy był to pojazd flotowy, wykorzystywany jako taksówka, czy też obciążony kredytem.
Kalkulator OC/AC – oblicz składkę
Gdzie jest numer karty pojazdu?
Zastanawiasz się, gdzie jest numer karty pojazdu? Nie znajdziesz go na przedniej karcie okładki. Numer karty pojazdu znajduje się na tylnej karcie okładki, a także na kartkach wewnętrznych dokumentu (na dole każdej kartki, lecz nie na obu stronach).
Co zrobić, gdy karta pojazdu zostanie zgubiona?
Jak widać, karta pojazdu to bardzo ważny dokument. Dlatego w przypadku zagubienia karty pojazdu, czy zniszczenia, należy wyrobić nowy dokument. Wniosek o duplikat należy złożyć w wydziale komunikacji wraz z pisemnym oświadczeniem o utracie karty oraz po wniesieniu opłaty 75 złotych. Składając wniosek należy mieć przy sobie dowód osobisty, dowód rejestracyjny samochodu oraz potwierdzenie opłacenia obowiązkowej polisy OC.
Kalkulator OC/AC – oblicz składkę
Kiedy karta pojazdu przestanie obowiązywać?
Obecnie obowiązuje przepis wprowadzony w Polsce 1. lipca 1999 roku. Coraz częściej jednak pojawiają się rządowe „przymiarki” do zniesienia obowiązku posiadania karty pojazdu. Ostatnia z nich to projekt pakietu deregulacyjnego przyjętego przez Komitet Stały Rady Ministrów w lutym 2020 roku. Jako argument przemawiający za zniesieniem obowiązku posiadania karty pojazdu podaje się przede wszystkim funkcjonującą bazę CEPiK, w której można znaleźć dane dotyczące pojazdu, choć nie w tak szerokim zakresie, jak w przypadku karty (np. w bazie CEPiK nie znajdziemy informacji o zastawie bankowym). Pierwszy wyraźny krok do likwidacji dokumentu został więc zrobiony, jednak na konkretne regulacje w tym zakresie musimy jeszcze poczekać.
Wzór dokumentu: Biuletyn Informacji Publicznej Miasta Poznania
Czytaj także:
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Choćbyśmy byli bardzo zapobiegliwi i ostrożni, nie jesteśmy w stanie uniknąć wszystkich zagrożeń. Wypadki zdarzają się właściwie wszędzie, często w związku z wykonywaniem obowiązków. Jakich formalności należy dopełnić, gdy do wypadku dochodzi w pracy lub w szkole? Jak wygląda karta wypadku - kto ją wypełnia, co warto wiedzieć?
Zgubione dokumenty od samochodu jeszcze całkiem niedawno oznaczały poważne problemy. Na szczęście obecnie – dzięki cyfryzacji – wygląda to trochę inaczej. Elektroniczna ewidencja pojazdów i możliwość sprawdzenia, czy i gdzie dane auto jest ubezpieczone od odpowiedzialności cywilnej, spowodowały zmiany w prawie. Kierowca nie ma już obowiązku mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego i OC.
Już w 2023 r. pojawią się zmiany dotyczące ubezpieczenia samochodu za granicą, a konkretniej – zielonej karty OC. Jak donosi Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, w ostatnich miesiącach zostały wypowiedziane umowy z biurami ze strony rosyjskiej i białoruskiej. Co to oznacza w praktyce? Czy wjeżdżając do tych dwóch krajów, możemy liczyć na ochronę pod kątem ubezpieczenia swojego samochodu? Co dalej z Zielony
Złożyłeś wniosek o wydanie dowodu rejestracyjnego i zastanawiasz się, czy dokument jest już gotowy do odbioru? Podpowiadamy, w jaki sposób najwygodniej i najszybciej zweryfikować, czy możemy już udać się do wydziału komunikacji po gotowy dowód rejestracyjny. Sprawdzamy też, ile standardowo czeka się na wydanie dokumentu.
Rządowa aplikacja mObywatel rozbudowywana jest o kolejne cyfrowe dokumenty. Po ostatniej aktualizacji, aplikacja umożliwia przechowywanie w swoim smartfonie kopii dowodu rejestracyjnego oraz polisy OC. Oprócz tego mPojazd przypomni nam o końcu ubezpieczenia samochodu czy zbliżającej się dacie przeglądu technicznego. Czy mPojazd sam w sobie jest rewolucją? Co zmienia dla kierowców?
W dobie powszechnej cyfryzacji wożenie ze sobą polisy OC oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu wydaje się być archaizmem. I tak w rzeczywistości jest. Tego typu obowiązek to już przeszłość. A jak kwestia ta wygląda w przypadku dowodu osobistego i prawa jazdy? Jeśli zastanawiasz się, czy i jakie dokumenty trzeba wozić ze sobą w samochodzie, ten artykuł został przygotowany właśnie dla Ciebie. Zapraszamy do lektury!
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.