Homologacja samochodowa – co musisz wiedzieć?

Aktualizacja:
homologacja

Pojazd, a także jego części, układy oraz poszczególne elementy poddawane są homologacji. Wiele osób o tym słyszało, jednak nie każdy wie, czym konkretnie jest homologacja, i jak można ją uzyskać w Polsce. W artykule wyjaśniamy wszystkie te kwestie. Informacje przydadzą się zwłaszcza tym, którzy dokonali w konstrukcji swojego auta poważnych przeróbek. Czy w tym przypadku przeprowadzenie homologacji to ich obowiązek?

Co to jest homologacja?

Homologacja jest procedurą dopuszczającą pojazd do sprzedaży, a w konsekwencji także do ruchu. Zanim więc auto wyjedzie na ulice, musi zostać poddane licznym badaniom i testom, które zweryfikują, czy spełnione zostały obowiązujące normy i wymagania techniczne. W przypadku nowych samochodów, o homologację występuje producent. Ma to standardowo miejsce przed wprowadzeniem na rynek nowego modelu danej marki.

Ważne: O homologację auta muszą zadbać nie tylko producenci wprowadzający na rynek nowe samochody. Jeśli dokonaliśmy w pojeździe istotnych zmian konstrukcyjnych (lub sami skonstruowaliśmy auto w garażu), to także nasz obowiązek. Zatem m.in. montaż instalacji gazowej lub haka na przyczepę, zmiana pojemności silnika, czy też wymiana kierownicy to konieczność uzyskania świadectwa homologacji dla samochodu „po przeróbce”.

Na czym polega homologacja pojazdu?

Homologacja samochodowa (drogowa) przeprowadzana jest dla różnych typów pojazdów – samochodowych osobowych, ciężarowych, czy też przyczep. Uprawniona jednostka techniczna przeprowadza badania aut i wydaje ich wyniki jednostce homologacyjnej. Ta wydaje z kolei świadectwo homologacji potwierdzające spełnienie przez pojazd wymagań technicznych wskazanych w obowiązujących regulacjach prawnych.

Kategorie homologacyjne pojazdów

Podczas homologacji ustalany jest typ pojazdu, a także jego części i elementów wyposażenia. Zgodnie z obowiązującymi przepisami wyróżniamy dwie kategorie homologacyjne pojazdów:

 • M – pojazdy samochodowe posiadające co najmniej 4 koła oraz przeznaczone do przewozu osób (samochody osobowe),
 • N – pojazdy samochodowe posiadające co najmniej 4 koła oraz przeznaczone do przewozu ładunków (samochody ciężarowe).

Pozostałe kategorie homologacyjne nie są bezpośrednio związane z pojazdami. Zaliczamy do nich:

 • kategorię O – przyczepy, z włączeniem naczep,
 • kategorię L – pojazdy samochodowe z dwoma, trzema lub czterema kołami i motorowery,
 • kategorię R – przyczepy rolnicze,
 • kategorię T – ciągniki rolnicze,
 • kategorię S – wymienne urządzenia ciągnięte.

Czytaj także: Prawo jazdy kategorii B: czym można jeździć z kategorią B?

Badania homologacyjne pojazdów

Badania homologacyjne wykonują uprawnione do tego jednostki. Ich wykaz znajdziemy na stronie internetowej Transportu Dozoru Technicznego. Jeśli dokonaliśmy zmian konstrukcyjnych w swoim samochodzie, konieczne będzie przeprowadzenie właśnie tego typu badań. Ich pozytywny wynik pozwoli nam uzyskać świadectwo homologacji samochodu. Sam koszt badań zawsze ustalany jest indywidualnie. Istotne jest jednak, aby badania zostały przeprowadzone przed złożeniem wniosku o homologację.

Homologacji nie będą z kolei wymagać pojazdy dedykowane osobom niepełnosprawnym, samochody przeznaczone do zawodów sportowych, auta przeznaczone do prac leśnych, a także ciągniki zrywkowe, ciągniki z przednim systemem załadowczym oraz pojazdy skonstruowane na ramie sprzętu do prac ziemnych.

Czytaj także: Co warto wiedzieć o samochodzie na gaz?

Co to jest świadectwo homologacji?

Świadectwo homologacji samochodowej potwierdza pozytywny wynik przeprowadzonych badań, weryfikujących, czy pojazd spełnia wymagania i normy techniczne, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Kto wydaje świadectwo homologacji pojazdu?

W Polsce organem uprawnionym do przeprowadzania procesu homologacji, wydawania świadectw, a także wstrzymywania / wycofywania homologacji jest Dyrektor Transportu Dozoru Technicznego (TDT). Chcąc uzyskać homologację dla pojazdu, należy skierować wniosek o jej wydanie właśnie do wymienionego organu.

Dyrektor TDT uznaje także świadectwa homologacji wydane przez uprawnione organy w innych krajach członkowskich Unii Europejskiej. Jeśli pojazd sprowadzony z zagranicy nie posiada świadectwa typu WE (auto pochodzi z kraju innego niż należące do Wspólnoty), należy o nią wystąpić w Polsce.

Czytaj także: Ile aut nie przechodzi badań technicznych?

Procedura homologacji krok po kroku

Wniosek o homologację (dopuszczenie jednostkowe pojazdu – po przeróbce konstrukcyjnej lub skonstruowanego samodzielnie) należy złożyć osobiście lub przesłać pocztą tradycyjną do właściwej ze względu na miejsce zamieszkania jednostki TDT. Wcześniej jednak musimy wystąpić z wnioskiem o przeprowadzenie badań homologacyjnych (o tym pisaliśmy już powyżej). Do tego typu wniosku należy dołączyć: dokument informacyjny pojazdu, wyposażenia lub części pojazdu oraz świadectwo homologacji typu pojazdu (jeśli go nie posiadamy, może to być inny dokument potwierdzający zgodność z normami technicznymi). Jeśli pojazd przejdzie pomyślnie badania techniczne, z ich wynikami musimy udać się do jednostki TDT.

Koszt procedury wynosi 200 – 250 zł w przypadku butli LPG, 400 zł dla części pojazdu lub pojedynczych elementów wyposażenia, 1600 zł jeśli chcemy uzyskać świadectwo homologacji dla auta osobowego, ciężarowego, ciągnika rolniczego, przyczepy lub motocykla.

Na koniec, do wniosku składanego w TDT dołączamy:

 • dokument informacyjny kategorii pojazdu,
 • sprawozdanie (wyniki) z badań,
 • dane o pojeździe niezbędne do rejestracji i ewidencji pojazdu,
 • kopię dokumentu potwierdzającego własność pojazdu,
 • kopię dowodu wniesienia opłaty.

Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Jak oblicza się amortyzację samochodu?

Samochód to dla wielu przedsiębiorców podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu posiadania auta można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Dowiedz się, na czym polega amortyzacja samochodu osobowego i jak się ją oblicza.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Kategorie pojazdów – rodzaje i przepisy 

Samochód na stałe wpisał się w codzienność większości Polaków. Po drogach poruszają się jednak nie tylko auta kategorii B. W kraju wprowadzono również inne rodzaje pojazdów. Dowiedz się, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Dom
Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego i czy trzeba je wykupić?

Lokal użytkowy to w wielu przypadkach podstawa prowadzenia biznesu. Może go stanowić magazyn czy biuro. Jeśli na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczasz co najmniej 50 procent powierzchni nieruchomości, możesz wykupić dedykowane ubezpieczenie lokalu użytkowego. Sprawdź, jak działa taka polisa.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej
Polisa OC młodego kierowcy.
2019.01.16
Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy. Sprawdź, jak oszczędzić i uniknąć zwyżek za wiek

Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy może być nawet kilka razy droższe niż polisa bardziej doświadczonego 35-latka. Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy, z jakimi utrudnieniami spotka się 18-latek ubezpieczający samochód i co zrobić, żeby zaoszczędzić na polisie OC.

Czytaj więcej