Homologacja samochodowa – co musisz wiedzieć?

Aktualizacja:
homologacja

Pojazd, a także jego części, układy oraz poszczególne elementy poddawane są homologacji. Wiele osób o tym słyszało, jednak nie każdy wie, czym konkretnie jest homologacja, i jak można ją uzyskać w Polsce. W artykule wyjaśniamy wszystkie te kwestie. Informacje przydadzą się zwłaszcza tym, którzy dokonali w konstrukcji swojego auta poważnych przeróbek. Czy w tym przypadku przeprowadzenie homologacji to ich obowiązek?

Co to jest homologacja?

Homologacja jest procedurą dopuszczającą pojazd do sprzedaży, a w konsekwencji także do ruchu. Zanim więc auto wyjedzie na ulice, musi zostać poddane licznym badaniom i testom, które zweryfikują, czy spełnione zostały obowiązujące normy i wymagania techniczne. W przypadku nowych samochodów, o homologację występuje producent. Ma to standardowo miejsce przed wprowadzeniem na rynek nowego modelu danej marki.

Ważne: O homologację auta muszą zadbać nie tylko producenci wprowadzający na rynek nowe samochody. Jeśli dokonaliśmy w pojeździe istotnych zmian konstrukcyjnych (lub sami skonstruowaliśmy auto w garażu), to także nasz obowiązek. Zatem m.in. montaż instalacji gazowej lub haka na przyczepę, zmiana pojemności silnika, czy też wymiana kierownicy to konieczność uzyskania świadectwa homologacji dla samochodu „po przeróbce”.

Na czym polega homologacja pojazdu?

Homologacja samochodowa (drogowa) przeprowadzana jest dla różnych typów pojazdów – samochodowych osobowych, ciężarowych, czy też przyczep. Uprawniona jednostka techniczna przeprowadza badania aut i wydaje ich wyniki jednostce homologacyjnej. Ta wydaje z kolei świadectwo homologacji potwierdzające spełnienie przez pojazd wymagań technicznych wskazanych w obowiązujących regulacjach prawnych.

Kategorie homologacyjne pojazdów

Podczas homologacji ustalany jest typ pojazdu, a także jego części i elementów wyposażenia. Zgodnie z obowiązującymi przepisami wyróżniamy dwie kategorie homologacyjne pojazdów:

 • M – pojazdy samochodowe posiadające co najmniej 4 koła oraz przeznaczone do przewozu osób (samochody osobowe),
 • N – pojazdy samochodowe posiadające co najmniej 4 koła oraz przeznaczone do przewozu ładunków (samochody ciężarowe).

Pozostałe kategorie homologacyjne nie są bezpośrednio związane z pojazdami. Zaliczamy do nich:

 • kategorię O – przyczepy, z włączeniem naczep,
 • kategorię L – pojazdy samochodowe z dwoma, trzema lub czterema kołami i motorowery,
 • kategorię R – przyczepy rolnicze,
 • kategorię T – ciągniki rolnicze,
 • kategorię S – wymienne urządzenia ciągnięte.

Czytaj także: Prawo jazdy kategorii B: czym można jeździć z kategorią B?

Badania homologacyjne pojazdów

Badania homologacyjne wykonują uprawnione do tego jednostki. Ich wykaz znajdziemy na stronie internetowej Transportu Dozoru Technicznego. Jeśli dokonaliśmy zmian konstrukcyjnych w swoim samochodzie, konieczne będzie przeprowadzenie właśnie tego typu badań. Ich pozytywny wynik pozwoli nam uzyskać świadectwo homologacji samochodu. Sam koszt badań zawsze ustalany jest indywidualnie. Istotne jest jednak, aby badania zostały przeprowadzone przed złożeniem wniosku o homologację.

Homologacji nie będą z kolei wymagać pojazdy dedykowane osobom niepełnosprawnym, samochody przeznaczone do zawodów sportowych, auta przeznaczone do prac leśnych, a także ciągniki zrywkowe, ciągniki z przednim systemem załadowczym oraz pojazdy skonstruowane na ramie sprzętu do prac ziemnych.

Czytaj także: Co warto wiedzieć o samochodzie na gaz?

Co to jest świadectwo homologacji?

Świadectwo homologacji samochodowej potwierdza pozytywny wynik przeprowadzonych badań, weryfikujących, czy pojazd spełnia wymagania i normy techniczne, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Kto wydaje świadectwo homologacji pojazdu?

W Polsce organem uprawnionym do przeprowadzania procesu homologacji, wydawania świadectw, a także wstrzymywania / wycofywania homologacji jest Dyrektor Transportu Dozoru Technicznego (TDT). Chcąc uzyskać homologację dla pojazdu, należy skierować wniosek o jej wydanie właśnie do wymienionego organu.

Dyrektor TDT uznaje także świadectwa homologacji wydane przez uprawnione organy w innych krajach członkowskich Unii Europejskiej. Jeśli pojazd sprowadzony z zagranicy nie posiada świadectwa typu WE (auto pochodzi z kraju innego niż należące do Wspólnoty), należy o nią wystąpić w Polsce.

Czytaj także: Ile aut nie przechodzi badań technicznych?

Procedura homologacji krok po kroku

Wniosek o homologację (dopuszczenie jednostkowe pojazdu – po przeróbce konstrukcyjnej lub skonstruowanego samodzielnie) należy złożyć osobiście lub przesłać pocztą tradycyjną do właściwej ze względu na miejsce zamieszkania jednostki TDT. Wcześniej jednak musimy wystąpić z wnioskiem o przeprowadzenie badań homologacyjnych (o tym pisaliśmy już powyżej). Do tego typu wniosku należy dołączyć: dokument informacyjny pojazdu, wyposażenia lub części pojazdu oraz świadectwo homologacji typu pojazdu (jeśli go nie posiadamy, może to być inny dokument potwierdzający zgodność z normami technicznymi). Jeśli pojazd przejdzie pomyślnie badania techniczne, z ich wynikami musimy udać się do jednostki TDT.

Koszt procedury wynosi 200 – 250 zł w przypadku butli LPG, 400 zł dla części pojazdu lub pojedynczych elementów wyposażenia, 1600 zł jeśli chcemy uzyskać świadectwo homologacji dla auta osobowego, ciężarowego, ciągnika rolniczego, przyczepy lub motocykla.

Na koniec, do wniosku składanego w TDT dołączamy:

 • dokument informacyjny kategorii pojazdu,
 • sprawozdanie (wyniki) z badań,
 • dane o pojeździe niezbędne do rejestracji i ewidencji pojazdu,
 • kopię dokumentu potwierdzającego własność pojazdu,
 • kopię dowodu wniesienia opłaty.

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę

Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.19  •  Samochód
Co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne i kiedy o nie wnioskować?

Poruszając się po polskich drogach, mogłeś zwrócić uwagę na pojazdy z czerwonymi tablicami rejestracyjnymi, które różnią się od standardowych tablic. Czy wiesz, co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne i kto może z nich korzystać? Przygotowaliśmy krótki przewodnik dla tych, którzy jeszcze nie zdążyli się zapoznać z tym zagadnieniem.

Czytaj więcej
2024.07.19  •  Samochód
Parkowanie równoległe krok po kroku

Parkowanie to jedna z podstawowych czynności, które każdy kierowca musi opanować. Wśród różnych technik parkowania, parkowanie równoległe, często nazywane kopertą, uchodzi za jeden z najtrudniejszych manewrów do wykonania. Wymaga precyzyjnego cofania bardzo blisko innych zaparkowanych pojazdów. Jednak dzięki regularnej praktyce i opanowaniu odpowiedniej techniki, parkowanie równoległe będzie znaczenie łatwiejsze.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Motocykl
Czy można kupić dobry motocykl turystyczny do 10 tys. zł?

Marzysz o długich, emocjonujących podróżach motocyklowych, ale niepokoi Cię ograniczony budżet? Nie martw się, na rynku jest wiele wartych polecenia jednośladów, które możesz nabyć za mniej niż 10 tys. zł. W tym artykule znajdziesz sześć wybranych przez nas propozycji, które zapewnią Ci niezapomniane wrażenia z jazdy przy zachowaniu rozsądnych kosztów zakupu i ubezpieczenia.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej