Przed czym chroni ubezpieczenie garażu? Zobacz, ile to kosztuje!

Aktualizacja:
Modern house with garage

W naszych garażach stoją coraz droższe samochody, a do tego w takich miejscach przechowywanych jest wiele innych rzeczy, w tym np. narzędzia czy rowery. Rozsądnym krokiem jest zatem ubezpieczenie garażu. Czy zawsze będzie to możliwe i w jakim zakresie chroni polisa?

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że miejsce parkingowe jest na wagę złota. Dotyczy to szczególnie dużych miast. Media donoszą często o rekordzistach, którzy płacą ogromne sumy za możliwość parkowania w pobliżu miejsca zamieszkania. Portal Money.pl donosi, że np. w 2020 roku sprzedano najdroższe miejsce do parkowania w Warszawie za 170 tys. zł, które mieści się na Saskiej Kępie.

Inne drogie miejsce parkingowe w stolicy kosztowało 150 tys. zł. W Poznaniu rekordzista zapłacił za możliwość pozostawiania auta w wybranym miejscu 128 tys. zł, a w Krakowie – 75 tys. zł. W tej sytuacji posiadanie własnego garażu to prawdziwy luksus. Warto zatem odpowiednio zadbać o taką przestrzeń i ubezpieczyć garaż.

Czytaj także: Gdy za oknem szaleje mróz i śnieg, zadbaj o ubezpieczenie domu na zimę

Garaż – jak rozumieją to pojęcie ubezpieczyciele?

Garaże mogą być różne. Jedne znajdują się w bryle domu, inne stanowią osobną konstrukcję na posesji, a jeszcze inne przynależą do bloku mieszkalnego i znajdują się w podziemiu. Warto jednak sprawdzić, jak rozumieją garaż towarzystwa ubezpieczeniowe, szczególnie wtedy, gdy wykupujemy polisę mieszkaniową. W takich ubezpieczeniach garaż jest budynkiem nieprzeznaczonym do mieszkania. Jest trwale związany z gruntem i służy do przechowywania samochodów lub innych pojazdów, przy czym ubezpieczyciele często wspominają o obiekcie przynależnym do budynku lub wolnostojącym.

Czytaj także: Dodatki do polisy mieszkaniowej – co warto zakupić?

Kup ubezpieczenie nieruchomości

Czy każdy garaż można ubezpieczyć?

Istotnym pytaniem jest to, czy każdy garaż można ubezpieczyć. Tutaj pojawia się pewien problem. Każdy z ubezpieczycieli ma własne warunki ubezpieczenia i własny katalog wyłączeń, ale z reguły nie jest możliwe ubezpieczenie garażu blaszanego. To problem, ponieważ w Polsce można spotkać bardzo wiele takich konstrukcji.

Towarzystwa ubezpieczeniowe wychodzą jednak z założenia, że garaż blaszany nie jest związany na stałe z gruntem. Jest za to bardziej narażony na uszkodzenia spowodowane czynnikami atmosferycznymi niż inne budynki. Ubezpieczyciel często odmawia również sprzedaży polisy, gdy jest wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej w całości lub w więcej niż połowie powierzchni. Istnieje za to szansa na ubezpieczenie garażu w budowie, jeśli jest on w stanie surowym zamkniętym (ma dach, okna i drzwi).

Czytaj także: Ubezpieczenie mieszkania i domu – jak wybrać? Gdzie kupić najkorzystniej? Poradnik Punkta

Czy garaż chroni polisa mieszkaniowa?

Wiele osób ma wykupioną polisę mieszkaniową. Czy takie ubezpieczenie wystarczy do ochrony garażu? Jak najbardziej! Wszystko zależy jednak od tego, z jakim garażem mamy do czynienia. Jeśli garaż jest połączony z domem lub znajduje się na posesji, chroni go ta sama polisa, co budynek mieszkalny.

Nieco inaczej sprawa wygląda, gdy garaż znajduje się poza posesją. W takim przypadku konieczne jest wykupienie dodatkowego rozszerzenia do polisy mieszkaniowej. Taka konieczność może pojawić się również wtedy, gdy garaż znajduje się co prawda na posesji, ale w dużej odległości od domu (każdy ubezpieczyciel ustala sam limit odległości).

Czytaj także: Czy ubezpieczenie nieruchomości przechodzi na nowego właściciela?

Od jakich ryzyk można ubezpieczyć garaż?

Garaż będzie odpowiednio chroniony, jeśli ubezpieczenie uwzględni różne ryzyka. W podstawowej wersji wraz z polisą mieszkaniową garaż jest ubezpieczony od pożaru, zalania i uderzenia pojazdu. Chronione są mury i elementy stałe. To jednak o wiele za mało.

Warto jeszcze dobrać dodatkowe ryzyka, takie jak powódź, kradzież z włamaniem (garaż to zawsze duża gratka dla złodziei), a do tego szkody spowodowane wandalizmem, dewastacją, a nawet namalowaniem graffiti. Przyda się także ochrona przed przepięciami, szczególnie że w garażu często używamy różnych elektronarzędzi.

Ochroń swój garaż! Kup ubezpieczenie!

Czy przedmioty w garażu chroni ubezpieczenie?

W większości przypadków w garażu trzyma się nie tylko samochód lub motocykl. Garaż to również często składzik na narzędzia i warsztat. Niejednokrotnie to bardzo wartościowe przedmioty. Ważne jest zatem pytanie, czy ubezpieczenie garażu chroni także znajdujące się w nim rzeczy.

Odpowiedź jest twierdząca, ale tylko wtedy, gdy polisa mieszkaniowa uwzględnia ruchomości. To zwykle wymaga rozszerzenia podstawowego zakresu ubezpieczenia nieruchomości. Nie oznacza to jednak, że wszystkie przedmioty przechowywane w garażu będą chronione. Listę wyłączeń możemy znaleźć w OWU (są to najczęściej np. pieniądze, sprzęt RTV i instrumenty muzyczne).

Czytaj także: Ubezpieczenie mieszkania od ognia i innych zdarzeń losowych

Jakie zabezpieczenia w garażu są wymagane?

Gdy garaż zostanie objęty ubezpieczeniem od kradzieży z włamaniem, ubezpieczyciel zażąda odpowiedniego zabezpieczenia takiej budowli. Jeśli właściciel garażu nie zastosuje się do tych wymogów, może mieć problem z uzyskaniem odszkodowania. Drzwi garażu muszą być zamykane i posiadać odpowiednie zamki antywłamaniowe. Okna muszą być stabilnie osadzone, żeby do ich wyważenia trzeba było użyć dużo siły. Przeszklenia w drzwiach garażu nie są mile widziane.

Ile kosztuje ubezpieczenie garażu?

Ubezpieczenie garażu zazwyczaj nie figuruje jako osobny produkt ubezpieczeniowy, lecz stanowi część składową polisy mieszkaniowej. Rozważając jego cenę, warto zwrócić uwagę na pełną składkę za wszystko, co obejmuje ubezpieczenie domu i mieszkania. Ile może kosztować ubezpieczenie nieruchomości? W przypadku 150-metrowego domu we Wrocławiu ceny wahają się od 321 do 883 zł, jak wynika z kalkulacji przeprowadzonej w kalkulatorze online Punkta. Cena za sam garaż obejmuje zatem ułamek tej kwoty.

Ubezpieczenie garażu w PZU

Chcąc ubezpieczyć garaż w PZU, musisz rozszerzyć standardową polisę mieszkaniową o klauzulę Ubezpieczenie wyposażenia posesji. W ramach niego garaż możesz ubezpieczyć się na wypadek:

  • 18 różnych zdarzeń losowych,
  • dewastacji,
  • przepięcia,
  • szkód powstałych na skutek akcji ratowniczej.

Dostępny jest również wariant all risk chroniący przed wszystkimi zdarzeniami poza tymi, które znajdują się w sekcji wyłączeń. W tym przypadku otrzymasz odszkodowanie nawet wtedy, gdy zdarzenie będzie bardzo niestandardowe, a zatem niemieszczące się w ramach tradycyjnych produktów ubezpieczeniowych.

Zwróć również uwagę na wyłączenia w przypadku ubezpieczenia garażu w PZU. Ubezpieczyciel nie bierze odpowiedzialności za wartościowe przedmioty, które się w nim znajdują, a w szczególności za:

  • gotówkę,
  • sprzęt elektroniczny (np. telefony, komputery, aparaty, telewizory),
  • instrumenty muzyczne,
  • przedmioty kolekcjonerskie (np. monety, sztabki metali szlachetnych).
Co oprócz garażu chroni polisa mieszkaniowa?
Czy mogę ubezpieczyć garaż, w którym prowadzę firmę?
Czy ubezpieczę sam garaż?
Czym jest pomieszczenie przynależne?

Podsumowanie

Ubezpieczając dom, warto sprawdzić, czy polisa będzie obejmowała również garaż i w jakim zakresie będzie go chroniła. Nie można zapominać, że w takim pomieszczeniu często trzyma się nie tylko auto, ale i inne rzeczy, które mogą mieć dużą wartość.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej