Ubezpieczenie garażu – przed czym chroni i ile kosztuje?

Aktualizacja:
Modern house with garage

W naszych garażach stoją coraz droższe samochody, a do tego w takich miejscach przechowywanych jest wiele innych rzeczy, w tym np. narzędzia czy rowery. Rozsądnym krokiem jest zatem ubezpieczenie garażu. Czy zawsze będzie to możliwe i w jakim zakresie chroni polisa?

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że miejsce parkingowe jest na wagę złota. Dotyczy to szczególnie dużych miast. Media donoszą często o rekordzistach, którzy płacą ogromne sumy za możliwość parkowania w pobliżu miejsca zamieszkania. Portal Money.pl donosi, że na przykład w 2020 roku sprzedano najdroższe miejsce do parkowania w Warszawie za 170 tys. zł. Było zlokalizowane na Saskiej Kępie.

Inne drogie miejsce parkingowe w stolicy kosztowało 150 tys. zł. W Poznaniu rekordzista zapłacił za możliwość pozostawiania auta w wybranym miejscu 128 tys. zł, a w Krakowie – 75 tys. zł. W tej sytuacji posiadanie własnego garażu to prawdziwy luksus. Warto zatem odpowiednio zadbać o taką przestrzeń i ubezpieczyć garaż.

Garaż – jak rozumieją to pojęcie ubezpieczyciele?

Garaże mogą być różne. Jedne znajdują się w bryle domu, inne stanowią osobną konstrukcję na posesji, a jeszcze inne przynależą do bloku mieszkalnego i znajdują się w podziemiu. Warto jednak sprawdzić, jak rozumieją garaż towarzystwa ubezpieczeniowe, szczególnie wtedy, gdy wykupujemy polisę mieszkaniową. W takich ubezpieczeniach garaż jest budynkiem nieprzeznaczonym do mieszkania. Jest trwale związany z gruntem i służy do przechowywania samochodów lub innych pojazdów, przy czym ubezpieczyciele często wspominają o obiekcie przynależnym do budynku lub wolnostojącym.

Czy każdy garaż można ubezpieczyć?

Istotnym pytaniem jest to, czy każdy garaż można ubezpieczyć. Tutaj pojawia się pewien problem. Każdy z ubezpieczycieli ma własne warunki ubezpieczenia i własny katalog wyłączeń, ale z reguły nie jest możliwe ubezpieczenie garażu blaszanego. To problem, ponieważ w Polsce można spotkać bardzo wiele takich konstrukcji.

Towarzystwa ubezpieczeniowe wychodzą jednak z założenia, że garaż blaszany nie jest związany na stałe z gruntem, a do tego jest bardziej narażony na uszkodzenia spowodowane czynnikami atmosferycznymi niż inne budynki. Ubezpieczyciel często odmówi również sprzedaży polisy, gdy garaż jest wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej w całości lub w więcej niż połowie powierzchni. Istnieje za to szansa na ubezpieczenie garażu w budowie, jeśli jest on w stanie surowym zamkniętym (ma dach, okna i drzwi).

Czy garaż chroni polisa mieszkaniowa?

Wiele osób ma wykupioną polisę mieszkaniową. Czy takie ubezpieczenie wystarczy do ochrony garażu? Jak najbardziej! Wszystko zależy jednak od tego, z jakim garażem mamy do czynienia. Jeśli garaż jest połączony z domem lub znajduje się na posesji, chroni go ta sama polisa, co budynek mieszkalny.

Nieco inaczej sprawa wygląda, gdy garaż znajduje się poza posesją. W takim przypadku konieczne jest wykupienie dodatkowego rozszerzenia do polisy mieszkaniowej. Taka konieczność może pojawić się również wtedy, gdy garaż znajduje się co prawda na posesji, ale w dużej odległości od domu (każdy ubezpieczyciel ustala sam limit odległości).

Od jakich ryzyk można ubezpieczyć garaż?

Garaż będzie odpowiednio chroniony, jeśli ubezpieczenie uwzględni różne ryzyka. W podstawowej wersji wraz z polisą mieszkaniową garaż jest ubezpieczony od pożaru, zalania i uderzenia pojazdu. Chronione są mury i elementy stałe. To jednak o wiele za mało.

Warto jeszcze dobrać dodatkowe ryzyka, takie jak powódź, kradzież z włamaniem (garaż to zawsze duża gratka dla złodziei), a do tego szkody spowodowane wandalizmem, dewastacją, a nawet namalowaniem graffiti. Przyda się także ochrona przed przepięciami, szczególnie że w garażu często używamy różnych elektronarzędzi.

Czy przedmioty w garażu chroni ubezpieczenie?

W większości przypadków w garażu trzyma się nie tylko samochód lub motocykl. Garaż to również często składzik na narzędzia i warsztat. Niejednokrotnie to bardzo wartościowe przedmioty. Ważne jest zatem pytanie, czy ubezpieczenie garażu chroni także znajdujące się w nim rzeczy.

Odpowiedź jest twierdząca, ale tylko wtedy, gdy polisa mieszkaniowa uwzględnia ruchomości. To zwykle wymaga rozszerzenia podstawowego zakresu ubezpieczenia nieruchomości. Nie oznacza to jednak, że wszystkie przedmioty przechowywane w garażu będą chronione. Listę wyłączeń możemy znaleźć w OWU (są to najczęściej np. pieniądze, sprzęt RTV i instrumenty muzyczne).

Jakie zabezpieczenia w garażu są wymagane?

Gdy garaż zostanie objęty ubezpieczeniem od kradzieży z włamaniem, ubezpieczyciel zażąda odpowiedniego zabezpieczenia takiej budowli. Jeśli właściciel garażu nie zastosuje się do tych wymogów, może mieć problem z uzyskaniem odszkodowania. Drzwi garażu muszą być zamykane i posiadać odpowiednie zamki antywłamaniowe. Okna muszą być stabilnie osadzone, żeby do ich wyważenia trzeba było użyć dużo siły. Przeszklenia w drzwiach garażu nie są mile widziane.

Podsumowanie

Ubezpieczając dom, warto sprawdzić, czy polisa będzie obejmowała również garaż i w jakim zakresie będzie go chroniła. Nie można zapominać, że w takim pomieszczeniu często trzyma się nie tylko auto, ale i inne rzeczy, które mogą mieć dużą wartość.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments