Przed czym chroni ubezpieczenie garażu? Zobacz, ile to kosztuje!

Aktualizacja:
Modern house with garage

W naszych garażach stoją coraz droższe samochody, a do tego w takich miejscach przechowywanych jest wiele innych rzeczy, w tym np. narzędzia czy rowery. Rozsądnym krokiem jest zatem ubezpieczenie garażu. Czy zawsze będzie to możliwe i w jakim zakresie chroni polisa?

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że miejsce parkingowe jest na wagę złota. Dotyczy to szczególnie dużych miast. Media donoszą często o rekordzistach, którzy płacą ogromne sumy za możliwość parkowania w pobliżu miejsca zamieszkania. Portal Money.pl donosi, że np. w 2020 roku sprzedano najdroższe miejsce do parkowania w Warszawie za 170 tys. zł, które mieści się na Saskiej Kępie.

Inne drogie miejsce parkingowe w stolicy kosztowało 150 tys. zł. W Poznaniu rekordzista zapłacił za możliwość pozostawiania auta w wybranym miejscu 128 tys. zł, a w Krakowie – 75 tys. zł. W tej sytuacji posiadanie własnego garażu to prawdziwy luksus. Warto zatem odpowiednio zadbać o taką przestrzeń i ubezpieczyć garaż.

Garaż – jak rozumieją to pojęcie ubezpieczyciele?

Garaże mogą być różne. Jedne znajdują się w bryle domu, inne stanowią osobną konstrukcję na posesji, a jeszcze inne przynależą do bloku mieszkalnego i znajdują się w podziemiu. Warto jednak sprawdzić, jak rozumieją garaż towarzystwa ubezpieczeniowe, szczególnie wtedy, gdy wykupujemy polisę mieszkaniową. W takich ubezpieczeniach garaż jest budynkiem nieprzeznaczonym do mieszkania. Jest trwale związany z gruntem i służy do przechowywania samochodów lub innych pojazdów, przy czym ubezpieczyciele często wspominają o obiekcie przynależnym do budynku lub wolnostojącym.

Kup ubezpieczenie nieruchomości

Czy każdy garaż można ubezpieczyć?

Istotnym pytaniem jest to, czy każdy garaż można ubezpieczyć. Tutaj pojawia się pewien problem. Każdy z ubezpieczycieli ma własne warunki ubezpieczenia i własny katalog wyłączeń, ale z reguły nie jest możliwe ubezpieczenie garażu blaszanego. To problem, ponieważ w Polsce można spotkać bardzo wiele takich konstrukcji.

Towarzystwa ubezpieczeniowe wychodzą jednak z założenia, że garaż blaszany nie jest związany na stałe z gruntem. Jest za to bardziej narażony na uszkodzenia spowodowane czynnikami atmosferycznymi niż inne budynki. Ubezpieczyciel często odmawia również sprzedaży polisy, gdy jest wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej w całości lub w więcej niż połowie powierzchni. Istnieje za to szansa na ubezpieczenie garażu w budowie, jeśli jest on w stanie surowym zamkniętym (ma dach, okna i drzwi).

Czy garaż chroni polisa mieszkaniowa?

Wiele osób ma wykupioną polisę mieszkaniową. Czy takie ubezpieczenie wystarczy do ochrony garażu? Jak najbardziej! Wszystko zależy jednak od tego, z jakim garażem mamy do czynienia. Jeśli garaż jest połączony z domem lub znajduje się na posesji, chroni go ta sama polisa, co budynek mieszkalny.

Nieco inaczej sprawa wygląda, gdy garaż znajduje się poza posesją. W takim przypadku konieczne jest wykupienie dodatkowego rozszerzenia do polisy mieszkaniowej. Taka konieczność może pojawić się również wtedy, gdy garaż znajduje się co prawda na posesji, ale w dużej odległości od domu (każdy ubezpieczyciel ustala sam limit odległości).

Od jakich ryzyk można ubezpieczyć garaż?

Garaż będzie odpowiednio chroniony, jeśli ubezpieczenie uwzględni różne ryzyka. W podstawowej wersji wraz z polisą mieszkaniową garaż jest ubezpieczony od pożaru, zalania i uderzenia pojazdu. Chronione są mury i elementy stałe. To jednak o wiele za mało.

Warto jeszcze dobrać dodatkowe ryzyka, takie jak powódź, kradzież z włamaniem (garaż to zawsze duża gratka dla złodziei), a do tego szkody spowodowane wandalizmem, dewastacją, a nawet namalowaniem graffiti. Przyda się także ochrona przed przepięciami, szczególnie że w garażu często używamy różnych elektronarzędzi.

Ochroń swój garaż! Kup ubezpieczenie!

Czy przedmioty w garażu chroni ubezpieczenie?

W większości przypadków w garażu trzyma się nie tylko samochód lub motocykl. Garaż to również często składzik na narzędzia i warsztat. Niejednokrotnie to bardzo wartościowe przedmioty. Ważne jest zatem pytanie, czy ubezpieczenie garażu chroni także znajdujące się w nim rzeczy.

Odpowiedź jest twierdząca, ale tylko wtedy, gdy polisa mieszkaniowa uwzględnia ruchomości. To zwykle wymaga rozszerzenia podstawowego zakresu ubezpieczenia nieruchomości. Nie oznacza to jednak, że wszystkie przedmioty przechowywane w garażu będą chronione. Listę wyłączeń możemy znaleźć w OWU (są to najczęściej np. pieniądze, sprzęt RTV i instrumenty muzyczne).

Jakie zabezpieczenia w garażu są wymagane?

Gdy garaż zostanie objęty ubezpieczeniem od kradzieży z włamaniem, ubezpieczyciel zażąda odpowiedniego zabezpieczenia takiej budowli. Jeśli właściciel garażu nie zastosuje się do tych wymogów, może mieć problem z uzyskaniem odszkodowania. Drzwi garażu muszą być zamykane i posiadać odpowiednie zamki antywłamaniowe. Okna muszą być stabilnie osadzone, żeby do ich wyważenia trzeba było użyć dużo siły. Przeszklenia w drzwiach garażu nie są mile widziane.

Ile kosztuje ubezpieczenie garażu?

Ubezpieczenie garażu zazwyczaj nie figuruje jako osobny produkt ubezpieczeniowy, lecz stanowi część składową polisy mieszkaniowej. Rozważając jego cenę, warto zwrócić uwagę na pełną składkę za wszystko, co obejmuje ubezpieczenie domu i mieszkania. Ile może kosztować ubezpieczenie nieruchomości? W przypadku 150-metrowego domu we Wrocławiu ceny wahają się od 321 do 883 zł, jak wynika z kalkulacji przeprowadzonej w kalkulatorze online Punkta. Cena za sam garaż obejmuje zatem ułamek tej kwoty.

Ubezpieczenie garażu w PZU

Chcąc ubezpieczyć garaż w PZU, musisz rozszerzyć standardową polisę mieszkaniową o klauzulę Ubezpieczenie wyposażenia posesji. W ramach niego garaż możesz ubezpieczyć się na wypadek:

  • 18 różnych zdarzeń losowych,
  • dewastacji,
  • przepięcia,
  • szkód powstałych na skutek akcji ratowniczej.

Dostępny jest również wariant all risk chroniący przed wszystkimi zdarzeniami poza tymi, które znajdują się w sekcji wyłączeń. W tym przypadku otrzymasz odszkodowanie nawet wtedy, gdy zdarzenie będzie bardzo niestandardowe, a zatem niemieszczące się w ramach tradycyjnych produktów ubezpieczeniowych.

Zwróć również uwagę na wyłączenia w przypadku ubezpieczenia garażu w PZU. Ubezpieczyciel nie bierze odpowiedzialności za wartościowe przedmioty, które się w nim znajdują, a w szczególności za:

  • gotówkę,
  • sprzęt elektroniczny (np. telefony, komputery, aparaty, telewizory),
  • instrumenty muzyczne,
  • przedmioty kolekcjonerskie (np. monety, sztabki metali szlachetnych).
Co oprócz garażu chroni polisa mieszkaniowa?
Czy mogę ubezpieczyć garaż, w którym prowadzę firmę?
Czy ubezpieczę sam garaż?
Czym jest pomieszczenie przynależne?

Podsumowanie

Ubezpieczając dom, warto sprawdzić, czy polisa będzie obejmowała również garaż i w jakim zakresie będzie go chroniła. Nie można zapominać, że w takim pomieszczeniu często trzyma się nie tylko auto, ale i inne rzeczy, które mogą mieć dużą wartość.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej