Ubezpieczenie OC dla profesjonalnego tłumacza. Dlaczego warto je posiadać?

Aktualizacja:
OC tłumacza

Istnieją zawody, których wykonywanie wiąże się z dużą odpowiedzialnością. W Polsce obowiązkowe ubezpieczenie OC muszą posiadać m. in. lekarze, notariusze oraz prawnicy. Tłumacze co prawda nie są zobowiązani do wykupienia indywidualnego ubezpieczenia OC, jednak okazuje się, że i w ich przypadku warto zadbać o jego posiadanie. Dlaczego osoby wykonujące pracę tłumacza powinny rozważyć skorzystanie z takiej ochrony?

Specyfika pracy tłumacza na przykładzie tłumaczeń finansowych i ekonomicznych

Wykonywanie zawodu tłumacza wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Wszystkie osoby, które rozważają rozpoczęcie kariery w tym zawodzie, muszą zadbać o odpowiednie przygotowanie merytoryczne i praktyczne. Wbrew pozorom, tłumaczyć zawodowo nie może każda osoba, która dobrze włada językiem obcym. Oprócz perfekcyjnej znajomości danego języka, profesjonalny tłumacz musi posiadać specjalizację z konkretnej dziedziny. Szczególnie cenieni oraz poszukiwani są eksperci, którzy mogą przygotowywać tłumaczenia specjalistyczne. Zależność tę dobrze widać na przykładzie specjalistycznych tłumaczeń finansowych.

Tłumaczenia finansowe są realizowane dla takich dokumentów, jak m. in. sprawozdania i raporty okresowe, prospekty emisyjne, faktury, rachunki, biznesplany i analizy ekonomiczne, systemy bankowe i ubezpieczeniowe, certyfikaty, gwarancje i polisy ubezpieczeniowe, umowy kredytowe i wiele innych. Są to skomplikowane oraz posiadające ściśle określoną budowę dokumenty, które pełnią niezwykle istotną rolę w funkcjonowaniu firm. Od przygotowania ich prawidłowego przekładu często zależy sytuacja ekonomiczna oraz dalsze losy firmy.

Wszystko to sprawia, że tłumacz, który pragnie specjalizować się w przekładach z zakresu finansów i ekonomii, powinien posiadać wykształcenie w tej dziedzinie oraz doświadczenie w operowaniu specjalistycznym językiem obcym. Tłumaczenia finansowe należą bowiem do przekładów naładowanych skomplikowaną terminologią, zwrotami oraz skrótami, które mogą być kompletnie nieznane i niezrozumiałe dla osoby, po prostu posługującej się językiem obcym. Nie wszystkie źródła mogą podpowiedzieć właściwe, usankcjonowane tłumaczenie hermetycznych wyrażeń, które z kolei będzie bez przeszkód znać wykwalifikowany tłumacz z doświadczeniem w realizowaniu takich przekładów. Podejmując się przetłumaczenia takich dokumentów, tłumacz ponosi pełną bowiem odpowiedzialność za treść finalnego dokumentu.

Czytaj także: Czy nadal trzeba tłumaczyć dokumenty do rejestracji?

Praca tłumacza specjalistycznego a odpowiedzialność cywilna

Każda osoba, która świadczy profesjonalne usługi, jest prawnie odpowiedzialna za jakość oraz poprawność ich wykonania. Nie inaczej sytuacja przedstawia się w branży tłumaczeniowej, gdzie tłumacze również ponoszą pełną odpowiedzialność za pracę wykonaną na rzecz klientów. Warto wiedzieć, że odpowiedzialność cywilna jest taka sama zarówno dla tłumaczy przysięgłych, jak i tłumaczy zajmujących się przygotowywaniem najbardziej popularnych obecnie przekładów nieuwierzytelnionych.

Czytaj także: Jak ubezpieczyć nianię?

Każda osoba, która skorzystała z usługi tłumaczeniowej (zarówno przedsiębiorca, jak i osoba prywatna), ma prawo do wystąpienia na drogę postępowania sądowego oraz domagania się zwrotu poniesionych kosztów za nieprawidłowo wykonaną pracę. Co więcej – zleceniodawca ma także prawo ubiegać się zadośćuczynienia za straty finansowe, wizerunkowe i moralne, które zostały poniesione wskutek nieprawidłowo wykonanego tłumaczenia. W niektórych przypadkach – zwłaszcza firm i instytucji – tłumacz, który źle wykonał swoją pracę oraz naraził klienta na duże straty finansowe, musi się więc liczyć z koniecznością ich pokrycia w całości. Nierzadko kwoty, na które opiewa strata, mogą być bardzo znaczące.

Czytaj także: Najgłupsze wymówki podczas kontroli policyjnej

Aby tego uniknąć, tłumacze powinni rozważyć wykupienie ubezpieczenia OC, chroniące ich przed odpowiedzialnością za błędy popełnione podczas wykonywania pracy zawodowej. Praca tłumacza wiąże się bowiem z dużą odpowiedzialnością bez względu na to, czy jego specjalizacją są tłumaczenia finansowe, techniczne czy literatura piękna. Każde zlecenie powinno zostać zrealizowane w prawidłowy sposób, w uzgodnionym z klientem terminie oraz zgodnie ze sztuką tłumaczeniową. Tłumacze są jednak tylko ludźmi i każdemu z nich może zdarzyć się pomyłka w interpretacji treści dokumentu, błąd rachunkowy czy też pominięcie pewnej istotnej informacji. Posiadanie ubezpieczenie daje natomiast spokój oraz poczucie bezpieczeństwa, które w stresującej i wymagającej pracy tłumacza są na wagę złota.

Czytaj także: Kto powinien mieć OC zawodowe?

Bezpieczna współpraca z profesjonalnym biurem dla tłumaczy specjalistycznych

Dobrym rozwiązaniem dla tłumaczy, którzy chcą jednocześnie zadbać o najwyższą jakość swojej pracy oraz zminimalizować ryzyko popełnienia błędów i związanej z tym odpowiedzialności prawnej, jest nawiązanie współpracy ze sprawdzonym i godnym zaufania biurem tłumaczeń. Duże agencje tłumaczeniowe skupiające się na obsłudze klientów biznesowych, do których należy Podgórskie Biuro Tłumaczeń, w trosce o pełną poprawność swoich tłumaczeń korzystają bowiem z kilkuetapowego procesu kontroli pracy tłumaczy.

Każde tłumaczenie w trakcie jego przygotowywania jest sprawdzane i oceniane przez kilku niezależnych tłumaczy i ekspertów z danej dziedziny, co pozwala na wykrycie oraz wyeliminowanie wszelkich błędów, nieścisłości oraz nieprawidłowości, jeszcze zanim gotowy przekład trafi w ręce klienta. Pozwala to wszystkim współpracującym z PBT tłumaczom czuć się bezpiecznie oraz mieć pewność, że klient otrzyma w pełni poprawy pod każdym względem przekład.

Czytaj także: Ubezpieczenie działalności gospodarczej


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej