Ubezpieczenie utraty zysku: kiedy przyda się ubezpieczenie BI?

Aktualizacja: 06.08.2018
ubezpieczenie utraty zysku

Ryzyko jest nieodłącznym elementem każdej działalności gospodarczej. Ubezpieczyciele nie pozostają więc w tyle i oferują produkty, które mają zapewnić przedsiębiorcom względny spokój. Jednym z nich jest ubezpieczenie utraty zysku, czyli tzw. ubezpieczenie BI. W jakich sytuacjach się przyda? Kiedy zapewni pełnowartościową ochronę? Co dokładnie obejmuje ubezpieczenie utraty zysku? Sprawdzamy to!

Jesteś przedsiębiorcą. Prowadzisz własny biznes. Odpowiadasz za firmę produkującą sprzęt AGD. Wolisz dmuchać na zimne, więc pierwszą rzeczą, jaką robisz po rozpoczęciu działalności, jest ubezpieczenie mienia od ognia i innych zdarzeń losowych. Kiedy w firmie dochodzi do pożaru i zniszczeniu ulega większość wyposażenia, zachowujesz względny spokój – w końcu masz ubezpieczenie. Ale uważaj, w przypadku Twojej działalności, ubezpieczenie mienia to nie wszystko. Dodatkiem do tego będzie ubezpieczenie utraty zysku. Dopiero ochrona gwarantowana przez oba te ubezpieczenia, zapewni Ci środki umożliwiające szybki powrót do gry.

Ubezpieczenie utraty zysku a ubezpieczenie mienia: co to ma wspólnego?

Zanim powiemy sobie więcej na temat ubezpieczenia BI, zacznijmy od tego, że ubezpieczenie utarty zysku nie funkcjonuje na rynku jako ubezpieczenie samo w sobie. Jest ono uzupełnieniem i dodatkiem do ubezpieczenia mienia od zdarzeń losowych. Polisa majątkowa umożliwi szybką odbudowę firmy i pokryje koszty związane z odtworzeniem uszkodzeń, ale nie pomoże w momencie, gdy Twoja firma w efekcie szkody nie będzie generowała żadnych zysków. Warto pamiętać, że choć firma nie funkcjonuje tak jak powinna i nie zarabia na siebie, Ty wciąż jesteś zobligowany do ponoszenia kosztów stałych. Właśnie tutaj przydatne okaże się ubezpieczenie utraty zysku.

Ubezpieczenie BI: co obejmuje ubezpieczenie utraty zysku?

Ubezpieczenie utraty zysku obejmuje ochroną ubezpieczeniową zysk brutto przedsiębiorcy, który mógłby zostać osiągnięty, gdyby prowadzona przez niego działalność nie została przerwana w wyniku zdarzenia objętego ubezpieczeniem mienia. To jednak nie wszystko! Ubezpieczenie utraty zysku obejmuje także pokrycie wspomnianych wyżej kosztów stałych, takich jak: czynsz, opłaty za energię, koszty administracyjne, czy chociażby wynagrodzenie pracowników. Nawet jeśli działalność firmy została przerwana i nie przynosi ona żadnych zysków, na Twoich barkach spoczywają liczne kwestie finansowe, które musisz uregulować.

Bardzo często ubezpieczenie BI obejmuje także refundację tzw. kosztów dodatkowych. Jeśli zakres naszej polisy obejmuje takie koszty, możemy liczyć np. na zwrot wydatków związanych z wynajmowaniem lokalu zastępczego czy wynajęciem maszyn zastępczych. Jeśli do przywrócenia firmy do pełnej sprawności potrzebne byłoby zatrudnienie dodatkowego personelu – ubezpieczenie pokryje dodatkowe koszty wynagrodzenia.

Ubezpieczenie BI: wyłączenia odpowiedzialności

Żadne ubezpieczenie nie gwarantuje 100-procentowej ochrony i ubezpieczenie utraty mienia nie jest w tym względzie żadnym wyjątkiem. Mówiąc o wyłączeniach odpowiedzialności ubezpieczyciela standardowo będziemy odsyłać do OWU. To w tym dokumencie przeczytasz o sytuacjach, w których pomimo posiadania ubezpieczenia, nie otrzymasz świadczenia. Do standardowych wyłączeń należeć będą oczywiście wszelkie umyślne działania czy szkody powstałe w wyniku rażącego niedbalstwa.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments