Odszkodowania komunikacyjne. Jak uzyskać odszkodowanie z OC, AC, NNW

Aktualizacja:
Odszkodowania komunikacyjne. Jak uzyskać odszkodowanie z OC, AC, NNW

Jeśli zostałeś poszkodowany w kolizji, należy Ci się odszkodowanie. Jakie? To zależy od zdarzenia. Przeczytaj ten poradnik, a jeśli przytrafi Ci się jakaś szkoda, będziesz wiedział, jak postąpić w tej sytuacji i z której polisy uzyskać odszkodowanie.

Pół sekundy nieuwagi, może nawet mniej. Bum, podniesione tętno i masa kłopotów. Wypadek nigdy nie jest przyjemnością, nawet jeśli to nie Ty zawinisz. Musisz jednak wiedzieć, że nie jesteś sam w tej sytuacji i że te nieszczęsne składki, które płacisz cyklicznie, właśnie teraz Ci się przydadzą.

Odszkodowanie z OC – kiedy się należy i jak je uzyskać?

Z OC sprawa nie jest tak banalna, jak mogłoby się wydawać. To polisa obowiązkowa dla wszystkich kierowców, ale właśnie dlatego że obowiązkowa, obwarowana różnymi przepisami, które mają zabezpieczyć towarzystwa ubezpieczeniowe przed nieuczciwymi klientami, wyłudzającymi odszkodowania. Świadczenie z OC należy Ci się, jeśli byłeś uczestnikiem kolizji i to Ty jesteś stroną poszkodowaną w tym zdarzeniu.

Musisz działać od razu: na miejscu wypadku zadbaj o spisanie oświadczenia, w którym sprawca przyzna się do spowodowania kolizji. W takim dokumencie powinny znaleźć się dane kierowcy (imię i nazwisko, adres zameldowania, numer dowodu osobistego), numer jego polisy, numery rejestracyjne pojazdów oraz data, miejsce i okoliczności zdarzenia. Dobrze jest wozić taki druk ze sobą – wtedy będziesz miał pewność, że pod wpływem emocji nie zapomnisz o zapisaniu żadnej ważnej informacji. 

Czytaj także: Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej. Kiedy trzeba wezwać policję, a kiedy wystarczy spisanie oświadczenia?

Jeśli sprawca wypadku nie chce przyznać się do winy, wezwij policję, która sporządzi protokół ze zdarzenia. Ten dokument będzie Ci niezbędny do uzyskania odszkodowania. Następnie zgłoś szkodę ubezpieczycielowi, ale nie swojemu, tylko sprawcy kolizji. Do zgłoszenia szkody (przez telefon, internet lub pisemnie) będą Ci potrzebne dane z oświadczenia sprawcy wypadku. Jeśli na miejscu była również policja, będziesz musiał to uwzględnić przy wypełnianiu dokumentu i podać dane jednostki.

Jeśli posiadasz polisę u ubezpieczyciela, który przystąpił do systemu BLS (Bezpośrednia Likwidacja Szkód), możesz zgłosić szkodę bezpośrednio do niego. Takie ułatwienie udostępniły swoim klientom następujące towarzystwa: PZU, InterRisk, Warta, Uniqa, Allianz, Ergo Hestia, Concordia Ubezpieczenia, Aviva (obecnie Allianz), Liberty Ubezpieczenia, Gothaer oraz AXA Direct.

W ciągu kilku dni powinien się z Tobą skontaktować rzeczoznawca firmy ubezpieczeniowej, który będzie chciał dokonać oględzin samochodu oraz zrobić zdjęcia. Zadbaj, aby zobaczył wszystkie uszkodzenia, ponieważ od tego zależy wysokość Twojego odszkodowania. Nie muszę chyba dodawać, że naprawianie czegokolwiek przed spotkaniem z rzeczoznawcą nie będzie działało na Twoją korzyść.

Przy odszkodowaniu z OC ważny jest również wybór sposobu likwidacji szkody: możesz otrzymać przelew i przeznaczyć te pieniądze na cokolwiek chcesz, a szkodę naprawić w dowolnie wybranym warsztacie, ale możesz również wybrać metodę serwisową – wtedy wspólnie z ubezpieczycielem ustalasz, do jakiego warsztatu oddasz auto do bezgotówkowej naprawy. W tym przypadku . Sam musisz dokonać wyboru – ostatniego już w tej kwestii, bowiem po wykonaniu tych wszystkich kroków nie pozostaje Ci już nic innego jak oczekiwanie na uzyskanie świadczenia. Odszkodowanie powinieneś otrzymać w ciągu 30 dni od zgłoszenia szkody, chyba że zachodzą szczególne okoliczności utrudniające ustalenie odpowiedzialności za wypadek.

Odszkodowanie z AC – w jakich przypadkach się należy?

Z AC sprawa wygląda inaczej. To nie jest obowiązkowa polisa i tylko od Ciebie zależy, co dokładnie obejmuje. Jeśli jednak opłacasz składki, a przytrafiła Ci się szkoda spowodowana zjawiskami zewnętrznymi, możesz ubiegać się o odszkodowanie. O jakie dokładnie zjawiska chodzi? O czynniki atmosferyczne (pożar, powódź, osuwisko), kradzież samochodu (ale nie spowodowaną Twoim niedbalstwem) oraz kolizję (nie tylko otarcie się o słupek w centrum handlowym, ale również np. zderzenie z jakimś zwierzęciem).

Aby zgłosić szkodę, musisz najpierw sięgnąć do swojej umowy, którą zawarłeś z ubezpieczycielem i dokładnie przeczytać OWU. Tam powinieneś znaleźć nie tylko informacje na temat sytuacji, które uprawniają Cię do ubiegania się o odszkodowanie, ale również termin zgłoszenia szkody. To bardzo ważny punkt, bowiem w przypadku AC termin ten jest różny u różnych ubezpieczycieli i różny w zależności od rodzaju szkody.

Jeśli już to sprawdziłeś, przygotuj kompletną dokumentację, która usprawni proces ubiegania się o odszkodowanie. Powinny się w niej znaleźć Twoje dane, numer rejestracyjny pojazdu, numer polisy oraz wszystkie dokumenty zależne od zdarzenia, które Ci się przytrafiło (jeśli ukradziono Ci samochód, musisz dołączyć kopię zaświadczenia zgłoszenia kradzieży policji, jeśli Twój rejon nawiedziła powódź i samochód został zalany – kopię zaświadczenia z działań straży pożarnej, ale również zdjęcia wykonane tuż po zdarzeniu itp.).

Po dokonaniu wszystkich formalności, podobnie jak w przypadku OC, oczekuj na rzeczoznawcę. Dobrze by było, gdyby mógł on dokonać oględzin w warsztacie – wtedy będziesz miał pewność, że uwzględni nie tylko uszkodzenia zewnętrzne, ale również wewnętrzne. Znam historię człowieka, w którego samochód uderzył z tyłu inny pojazd. Kierowcy wysiedli, obejrzeli zderzaki i rozstali się w pokoju, bo nie widać było nic poza drobnymi rysami możliwymi do spolerowania. Później okazało się, że uderzony samochód ma w bagażniku zrolowaną podłogę – tak silne było uderzenie. Nie każdy zauważy taką rzecz, więc dobrze robić oględziny przy specjaliście, żeby potem nie płacić częściowo za szkodę z własnej kieszeni. Dzięki temu uzyskasz świadczenie rzeczywiście adekwatne do rozmiaru szkody. Powinieneś je dostać w ciągu 30 dni od zgłoszenia szkody.

Czytaj także: Ubezpieczenia samochodowe. Podstawowe informacje o OC, AC i innych ubezpieczeniach komunikacyjnych

Odszkodowanie z NNW. Kiedy się należy i jak je uzyskać?

Odszkodowanie z NNW należy Ci się zawsze, gdy byłeś uczestnikiem wypadku, w którym poniosłeś uszczerbek na zdrowiu. Uszczerbek na zdrowiu oznacza każde uszkodzenie ciała – niezależnie więc od tego czy złamałeś sobie rękę, czy obrażenie ma charakter bardziej trwały, możesz ubiegać się o wypłatę.

W przypadku odszkodowania z NNW sprawa jest prostsza niż ze świadczeniami z OC i AC. Nie musisz się tłumaczyć przed ubiezpieczycielem z okoliczności zdarzenia i o ile się do niego nie przyczyniłeś, nie ma znaczenia w jaki sposób doszło do szkody. Wystarczy, że zgłosisz ją do ubezpieczyciela i poświadczysz odpowiednimi dokumentami (np. wypisem ze szpitala) – powinieneś bez problemu uzyskać świadczenie..

Pamiętaj, żeby jak najszybciej zgłosić szkodę – w większości towarzystw poszkodowany ma na to od 3 do 7 dni. Dokładny termin powinien znajdować się w OWU, sprawdź to, zanim wypełnisz formularz. Jeśli jednak od zdarzenia minęło więcej czasu, a Ty nie mogłeś zgłosić szkody, bo np. leżałeś nieprzytomny w szpitalu, nie obawiaj się – ubezpieczyciel nie może z automatu odrzucić roszczenia tylko dlatego że spóźniłeś się ze zgłoszeniem.

I właściwie to wszystko – po zgłoszeniu szkody możesz czekać na odszkodowanie. Pamiętaj jednak, że jest ono zależne od stopnia uszkodzenia ciała i że ubezpieczyciel wylicza kwotę świadczenia na podstawie tabeli, która znajduje się również w Twojej umowie (w OWU). Zwykle nie są to wielkie kwoty, ale wystarczające na rehabilitację.

Jeśli chcesz ubiegać się o odszkodowanie z OC, AC czy NNW, zadbaj o niezbędną dokumentację (oświadczenie sprawcy z miejsca wypadku, protokoły służb wezwanych na miejsce zdarzenia, wypis ze szpitala). Zgłoś szkodę w terminie wyznaczonym przed ubezpieczyciela (sprawdź to w OWU w swojej umowie) i współpracuj z rzeczoznawcą. Jeśli dopełnisz tych formalności, powinieneś bez problemu otrzymać odszkodowanie.

Czytaj także: Jak napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela?

Aviva i Allianz razem od 2 lipca!
Ubezpieczalnie łączą się w Polsce pod jedną marką!
Masz ubezpieczenie w Aviva? Od 2 lipca 2022 r. Aviva i Allianz łączą się pod wspólną nazwą – Allianz. Grupa Allianz to jeden z wiodących ubezpieczycieli na świecie, obsługujący 126 mln klientów w ponad 70 krajach. Co to oznacza dla klientów? Twoje ubezpieczenie jest nadal ważne, a wszystkie podpisane umowy obowiązują jak dotychczas!

Podsumowanie

  • Odszkodowanie z OC dotyczy kolizji. Aby uzyskać świadczenie, musisz działać od razu: na miejscu wypadku sporządź dokument, w którym sprawca kolizji przyzna się do winy.
  • Jeśli sprawca nie chce się przyznać, wezwij policję, która spisze protokół.
  • Zgłoś szkodę ubezpieczycielowi i czekaj na rzeczoznawcę.
  • Zdecyduj, który sposób likwidacji szkody wybierasz: przelew czy wybór warsztatu, który dokona naprawy bezgotówkowo.
  • Odszkodowanie powinieneś uzyskać w ciągu 30 dni od zgłoszenia szkody.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
4 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
kuki
kuki
6 lat temu

Jestem sprawca wypadku i zarazem poszkodowanym, spory uszczerbek na zdrowiu, pół roku na wózku inwalidzkim jezdze miesiac w szpitalu, chyba coś mi sie należy z NW po zakończeniu leczenia?

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  kuki

Witam 😉

Masz jak najbardziej prawo do ubiegania się o świadczenie z NNW. Trzeba przygotować dokumentację medyczną poświadczającą całą historię uszczerbku na zdrowiu, w międzyczasie można zgłosić już szkodę do ubezpieczyciela, przed zakończeniem leczenia. Później będzie cała procedura sprawdzająca dokumentację, łącznie z konsultacją u lekarza orzecznika itd.

Pozdrawiam

rentr
rentr
6 lat temu

Witam, na parkingu zastałem rozbite auto. Na szczęście świadek zdarzenia zostawił nr rej. samochodu sprawcy. Zadzwoniłem na policję, by ustalić sprawcę. Potem spotkałem się ze sprawcą (przy policjantach) w celu podpisania oświadczenia, które sporządziłem. Owszem, kierowca przyznaje się do winy, tylko najbardziej trapi mnie fakt, iż kobieta, nie dostała żadnego mandatu, żadnych punktów karnych, upomnienia, mimo, że spowodowała kolizję i uciekła z miejsca zdarzenia. Ponadto, policja powiedziała, żebym absolutnie nie mówił, że policja pomogła mi w weryfikacji sprawcy. Powiedzieli bym zeznał, że sprawca sam zostawił kartkę z numerem, i to ja ustaliłem sprawcę, nie oni. Czemu? Czemu Pani nie poniosła żadnej odpowiedzialności, i czemu mam zeznawać, że Pani sama się przyznała a policja w tym nie uczestniczyła? Czy to będzie miało wpływ na moje odszkodowanie? To czy uciekła czy się honorowo zostawiła kartkę? Prosze o szybką odpowiedz!

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  rentr

Witam

wszystko wskazuje na to, że dobra wola policjantów była spowodowana jakąś konotacją z tą Panią, ponieważ rzeczywiście nie poniosła żadnej odpowiedzialności, oprócz tego, że szkoda zostanie zgłoszona z jej ubezpieczenia. Wszystko w zasadzie zależy od Pana, ponieważ jeśli zgłosi Pan wersję wydarzeń, które miały miejsce faktycznie, to właśnie czyn tej Pani powinien być zakwalifikowany jako ucieczka z miejsca zdarzenia(zależy też co napisaliście w oświadczeniu), co wiąże się z odpowiedzialnością ubezpieczyciela względem Pana ale regresem do sprawcy. Do tego będzie pytanie również o policjantów, którzy nie poprowadzili oficjalnego dochodzenia, omijając wszystkie jego etapy i przygotowanie dokumentacji, którą mógłby Pan się posłużyć.
Co do wysokości odszkodowania, nie będzie to miało wpływu na jego wysokość (chyba, że byłby Pan w oświadczeniu współwinnym zdarzenia, jak również w notatce policyjnej byłoby to ujęte).

Pozdrawiam