Właściciel samochodu a OC – ile kosztuje OC i o czym trzeba pamiętać?

Opublikowano: 28.09.2018
ubezpieczenie oc na inna osobę niż właściciel

Nie należą do rzadkości sytuacje, gdy pojazd ma więcej niż jednego właściciela. W niektórych przypadkach ustanowienie kolejnego właściciela opłaca się finansowo – pozwala obniżyć wysokość składki OC. Sprawdź, czy również dla Ciebie takie rozwiązanie będzie korzystne!

Na współwłasność pojazdu najczęściej decydują się najmłodsi kierowcy, czyli w wieku od 18 do 24 lat. To nie przypadek, ale działanie, którego celem jest obniżenie wysokości składki OC. Dzięki umieszczeniu w dowodzie rejestracyjnym drugiego właściciela – doświadczonego kierowcy – można sporo zaoszczędzić.

Współwłaściciel samochodu a OC – ile trzeba zapłacić za OC?

Wysokość składki OC zależy od różnych czynników, w tym wieku i doświadczenia kierowcy za kierownicą. Z likwidowanych szkód firmy ubezpieczeniowe wiedzą, że statystycznie to właśnie najmłodsi kierowcy (w wieku od 18 do 24 lat) jeżdżą najbardziej brawurowo i z tego względu to właśnie oni muszą płacić najwyższe składki. W jaki sposób obniżyć ich wysokość?

Jednym z najprostszych sposobów, aby otrzymać atrakcyjniejszą ofertę od firmy ubezpieczeniowej, jest zgłoszenie współwłaściciela pojazdu. Najlepiej, aby współwłaścicielem auta został doświadczony kierowca, który wypracował maksymalne zniżki. Ile trzeba wówczas zapłacić za OC? Poniżej prezentujemy przykład.

Przykład 1. 19-letni Paweł został dopisany jako współwłaściciel pojazdu Audi A1 z 2018 r. (benzyna, pojemność silnika 2,0). Pojazdem na co dzień porusza się jego ojciec – emerytowany żołnierz, który ma maksymalne zniżki. Ile kosztuje ubezpieczenie OC dla wskazanego pojazdu? Gdyby:

  • jedynym właścicielem był Paweł, to najtańsze OC zakupiłby on za 2725 zł,

  • Paweł w dowodzie rejestracyjnym figurował jako współwłaściciel, to najtańsze OC zakupiłby za 613 zł.

Między pierwszym a drugim wariantem jest 2112 zł różnicy. Właśnie tyle młody kierowca z przykładu może zaoszczędzić na obowiązkowym ubezpieczeniu OC!

Właściciel i współwłaściciel samochodu – jak dodać współwłaściciela?

Jeżeli chcesz porównać ceny OC, korzystając z porównywarki ubezpieczeń, musisz wskazać, czy pojazd ma współwłaściciela. Jak dodać współwłaściciela? Jeśli:

  • dopiero kupujesz pojazd, wystarczy w umowie kupna-sprzedaży zamieścić dane każdego z kupujących,

  • jesteś już właścicielem pojazdu, wykorzystaj rozwiązanie w postaci darowizny – jest ono korzystne z uwagi na rozliczenie z fiskusem, zwłaszcza gdy umowa darowizny dotyczy osób spokrewnionych.

Czytaj także: Darowizna samochodu w rodzinie – co trzeba o niej wiedzieć?

Nie obejdzie się też bez wizyty w wydziale komunikacji – właściciel i współwłaściciel muszą zostać wpisani do dowodu rejestracyjnego.

W wydziale komunikacji powinni stawić się obaj współwłaściciele. Jeżeli nie jest to możliwe, konieczne jest udzielenie pełnomocnictwa osobie, która będzie dopełniać formalności. W przypadku profesjonalnego pełnomocnika konieczne jest też uiszczenie opłaty w wysokości 17 zł.

Który kierowca – młody czy doświadczony – powinien figurować jako właściciel samochodu, a który jako współwłaściciel? Jeżeli uwzględnić politykę firm ubezpieczeniowych, od której zależy wysokość składki OC, korzystniejszy jest wariant, gdy to doświadczony kierowca jest właścicielem pojazdu, a młodszy współwłaścicielem.

Zniżki OC – czy współwłaścicielowi są one naliczane?

To właśnie możliwość zaoszczędzenia na składce OC skłania młodych kierowców do ustanowienia współwłaściciela pojazdu. Co w tej sytuacji ze zniżkami, które firmy ubezpieczeniowe przyznają kierowcom za ostrożną i bezkolizyjną jazdę? Okazuje się, że działa tu zasada, zgodnie z którą za każdy rok jazdy bez spowodowania kolizji czy wypadku zarówno właścicielowi, jak i współwłaścicielowi zostanie przyznana zniżka.

Mimo że powyższe rozwiązanie wydaje się być bardzo korzystne (zwłaszcza dla młodego kierowcy), to nie można zapomnieć też o sytuacji odwrotnej. Jeżeli którykolwiek z kierowców spowoduje kolizję lub wypadek, obaj stracą część wypracowanych zniżek.

Ubezpieczenie OC dla firmowej floty – zasady

Firmowe pojazdy z reguły pokonują rocznie więcej kilometrów niż auta należące do klientów indywidualnych. Już tylko ten fakt negatywnie wpływa na wysokość składki OC. Nie jest to jednak jedyny problem właścicieli firm.

Ubezpieczyciele nie każdy pojazd wykorzystywany w ramach prowadzonej działalności będą traktować jako pojazd firmowy. Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą będzie rejestrowała pojazdy na siebie. To z kolei oznacza, że również składka ubezpieczenia OC będzie wyliczana w oparciu o jej historię ubezpieczenia. To, czy z auta będą korzystać jeszcze inni kierowcy, będzie miało dla firm ubezpieczeniowych drugorzędne znaczenie – w razie spowodowania kolizji czy wypadku, zniżki straci właściciel.

Czy ubezpieczenie OC może być na inną osobę niż właściciel?

Często zdarza się, że z jednego samochodu korzysta wielu domowników. Czy w takiej sytuacji ubezpieczenie OC może wykupić osoba, która nie jest właścicielem pojazdu (nie figuruje w dowodzie rejestracyjnym jako właściciel)? Nie ma takiej możliwości – polisa OC jest przypisana do pojazdu, a zakupić powinien ją właściciel auta.

Jeżeli właścicielem samochodu jest doświadczony kierowca, który użycza pojazdu niedoświadczonemu użytkownikowi (np. ojciec udostępnia auto synowi, który dopiero co odebrał prawo jazdy), to ten fakt należy zgłosić ubezpieczycielowi (ubezpieczenie OC będzie droższe).

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Gabriel
Gabriel
3 lat temu

Do autora artykułu: czy można prosić o przepisy prawne, które regulują, że OC jest przypisane do auta?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
2 lat temu
Reply to  Gabriel

Dzień dobry, Art 4. pkt 1 Ustawy z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, mówi, że „Ubezpieczeniami obowiązkowymi są: 1) ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych” .

Kaka
Kaka
2 lat temu

Co w przypadku, gdy syn kupił samochód na matkę, która nie posiada prawa jazdy? (Syn z uwagi na komornika, nie chce być właścicielem majątku). Samochodem jeździ wyłącznie syn, który nie jest właścicielem i nie widnieje w dowodzie rejestracyjnym? Na kogo powinno być wystawione OC? Czy wystawione OC na samego użytkownika – będzie ważne?
Ubezpieczyciel, często pyta o datę posiadania prawa jazdy – którego matka, jako jedyny właściciel nie posiada i nie użytkuje pojazdu.

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
2 lat temu
Reply to  Kaka

Dzień dobry, na polisie OC musi zostać wpisany właściciel auta (osoba, która jest wprowadzona do dowodu rejestracyjnego, lub na umowie kupna-sprzedaży). Należy wtedy syna wtedy podać jako głównego kierowcę pojazdu. Proszę pamiętać, że syn nie będzie wtedy zbierał zniżek, a w razie ewentualnej kolizji, szkoda zostanie zapisana na konto właściciela auta.

Zaklopotany
Zaklopotany
2 lat temu

Jak ubezpieczyc pojazd ktory zakupiono lecz nie przerejestrowano na nowego wlascicela?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
2 lat temu
Reply to  Zaklopotany

Dzień dobry, auto należy ubezpieczyć na dane nowego właściciela – zgodnie z umową kupna-sprzedaży.

Wicia
Wicia
2 lat temu

Ubezpieczylem pojazd kolegi na siebie.
Ze wzgledu że go uzytkowalem jakis czas.
Teraz konczy sie polisa i wznowienie przyszlo na mnie a nie na kolege
prawnego wlasciciela.
Kolege to nie interesuje. Jak wypowiedziec taka polise.

Wicia
Wicia
2 lat temu
Reply to  Wicia

Witam ponownie i prosze o odpowiedz na moje pytanie j.w.

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
2 lat temu
Reply to  Wicia

Dzień dobry, ubezpieczenie auta powinno widnieć na właściciela pojazdu, a nie na użytkownika. Jeśli wprowadził Pan swoje dane, to ubezpieczyciel pomyślał, że jest Pan właścicielem, dlatego do Pana wysłał odnowienie. Proszę skontaktować się z ubezpieczycielem i wyjaśnić sytuację.

Egl
Egl
2 lat temu

A co w sytuacji, gdy zakupiony pojazd miał już wykupione oc? Polisa następnego dnia po zakupie została wypowiedziana i została zawarta w innym towarzystwie ubezpieczeniowym. Po kilku dniach od złożenia wypowiedzenia, dowiaduję się, że dane zbywcy nie pokrywają się z danymi właściciela na polisie – tej starej. Info od „starego” towarzystwa ubezpieczeniowego jest takie, że czekają na dosłanie brakujących dokumentów. Zbywca pojazdu twierdzi, że wysłał……Towarzystwo ubezpieczeniowe twierdzi, że nie dostało….
A ja nowy właściciel czekam i czekam na potwierdzenie wypowiedzenia…………..

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
2 lat temu
Reply to  Egl

Dzień dobry, jeśli ma Pan możliwość skontaktowania się ze zbywcą pojazdu, to najlepiej byłoby, gdyby on Panu udostępnił dokumenty i ostatecznie Pan mógłby przekazać je Ubezpieczycielowi. Jeśli osoba, która sprzedała auto nie widnieje w dowodzie rejestracyjnym, a nie ma Pan wcześniejszych umów kupna-sprzedaży, to będzie również problem z przerejestrowaniem samochodu.

Damianjarka
Damianjarka
2 lat temu

Witam. Czy można przepisać ubezpieczenie na syna ale właścicielem auta pozostaje ojciec i później wrazie zaległości w spłacie ubezpieczenia by pociągnął do odpowiedzialność syn a nie ojciec.

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
2 lat temu
Reply to  Damianjarka

Dzień dobry, Ubezpieczenie musi być wykonane na właściciela pojazdu. Jeśli Pan jest właścicielem auta, to również Pana dane muszą znajdować się na polisie. Do zmian mogłoby dojść, jeśli wykonaliby Państwo umowę darowizny. Trzeba też liczyć się z tym, że przepisując polisę na syna może dojść do rekalkulacji składki i wymagana byłaby dopłata do ubezpieczenia.

Remik
Remik
2 lat temu

Witam, co w momencie, kiedy doszło do stłuczki, a ubezpieczenie jest zapisane na poprzedniego właściciela samochodu?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
2 lat temu
Reply to  Remik

Dzień dobry, jeśli poprzedni właściciel zgłosił sprzedaż auta, to Ubezpieczyciel będzie znał dane obecnego. Polecam również skontaktować się z Ubezpieczycielem i doprecyzować, czy widnieje już Pan u nich jako nowy właściciel.

ciekawski
ciekawski
2 lat temu

gryzie mi się z podsumowania pkt 1 i pkt 2….niby ubezpieczenie jest przypisane do auta, a nie właściciela pojazdu a z drugiej strony mamy ” Nie ma więc możliwości zakupu ubezpieczenia OC na inną osobę niż właściciel.”
Coś mi to nie gra…
kto pisał to podsumowanie niech mi wyjaśni.

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
2 lat temu
Reply to  ciekawski

Dzień dobry, ubezpieczenie jest wykupowane na auto, natomiast trzeba określić w ubezpieczeniu kto jest właścicielem pojazdu (taka osoba wtedy również zbiera zniżki) i nie jest możliwe wpisanie do ubezpieczenia na właściciela osoby, która nim nie jest.

Marian
Marian
2 lat temu

Prosze ni powiedziec, co w przypadku otrzymania darowizny pojazdu od np ojca – wlacicielem pojazdu zostaje osoba X, natomiast wazne OC jest w dalszym ciagu na zmarlego ojca. Co w tej sytuacji?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
2 lat temu
Reply to  Marian

Należy skontaktować się z ubezpieczycielem, aby zmienić dane właściciela. Możliwe, że dojdzie do rekalkulacji składki.

Michał
Michał
2 lat temu

Ja swojego auta nie mogę przerejestrować ponieważ wydział komunikacji wymaga meldunku którego nie mam, ale za ubezpieczenie OC mam dopłacić ze względu że jestem młodym kierowcą, muszę to robić czy skoro i tak nie przerejestruje auta to nie warto?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
2 lat temu
Reply to  Michał

Dzień dobry, zgodnie z obowiązującym prawem, ma Pan 30 dni, od zakupu pojazdu, na przerejestrowanie auta.

Grzegorz
Grzegorz
2 lat temu

A co w takim przypadku.Kupuję pojazd na kredyt .zabezpieczeniem jest umowa przewlaszczenia.Auto do czasu spłaty zarejestrowane będzie na firmę kredytową ktora twierdzi że to ja powinienem zawrzeć umowę oc tylko że moje dane nie widnieją w dowodzie rejestracyjnym.

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
2 lat temu
Reply to  Grzegorz

Dzień dobry, Pan będzie osobą ubezpieczającą, a firma kredytowa będzie widniała jako właściciel. Osoba ubezpieczająca to osoba, która zawiera ubezpieczenie, opłaca je i załatwia wszelkie formalności związane z ubezpieczeniem.

Jadwiga
Jadwiga
2 lat temu

A nie ma może takich firm ubezpieczeniowych, które pozwolą zarejestrować ubezpieczenie auta na młodego kierowcę bez zwyżki składek? Mam teraz problem, bo chce synowi kupić auto żeby mógł dojeżdżać na studia bezproblemowo ale obawiam się składki. Ja nie mam auta, ani prawa jazdy więc jestem w patowej sytuacji.

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
2 lat temu
Reply to  Jadwiga

Dzień dobry, niestety nie ma takiej możliwości. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe bierze pod uwagę historię ubezpieczeniową (jeśli nie było wcześniej ubezpieczeń na syna, to składka będzie podwyższona). Polecam wyliczyć składkę w naszej porównywarce, pozna Pani oferty kilkunastu towarzystw: https://punkta.pl/ubezpieczenie-oc-ac/kalkulator-oc-ac

Ewelina
Ewelina
2 lat temu
Reply to  Jadwiga

@jadwiga jeżeli chcesz kupić synowi auto i nie płacić kroci za ubezpieczenie, to polecam sprawdzić ofertę od [reklama]. Mają na prawdę fajną ofertę dla młodych kierowców i nie ściągają fortuny.

Sasanka
Sasanka
2 lat temu
Reply to  Jadwiga

Nadal nie umiem tego pojąć swoim rozumiem, że Ci młodzi muszą płacić takie kolosalne pieniądze za ubezpieczenie swojego samochodu. No nic tylko płakać ..

Anna
Anna
2 lat temu

Nie jestem wlascicielem pojazdu lecz kierowca oplacalam i widziałam w umowie oc. Czy otrzymam zniżki jako wlasciciel

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
2 lat temu
Reply to  Anna

Jeśli nie jest Pani właścicielem auta, to nie będą zbierane zniżki na Pani konto. Aby zbierała Pani zniżki, to musiałaby być Pani właścicielem/współwłaścicielem pojazdu i widnieć jako taka osoba na polisie.

Lukasz
Lukasz
2 lat temu

Witam
Jeśli mam współwłaściciela i oc jest na współwłaściela a ja jestem właścicielem to czy tak może to zostać i czy w dalszym ciągu jak jest ubezpiecznie oc na współwłaściciela to czy mi tez „rosną” zniżki ?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
2 lat temu
Reply to  Lukasz

Dzień dobry, kolejność wpisania osób w dowodzie rejestracyjnym nie musi się zgadzać z kolejnością w ubezpieczeniu. Zniżki również Pan nabywa.

Karola
Karola
2 lat temu

Witam serdecznie 14 dni temu kupiłam auto który od roku 2016 nie został przerejestrowany na innych właścicieli , ubezpieczenie OC teoretycznie jak wynika z kartki którą dostałam jest do 14.10.2019 czy jeśli składki przez poprzednia właścicielkę ubezpieczenia nie zostały płacone czy grozi mi za to jakaś kara jeśli przejmę ubezpieczenie auta na siebie jako właściciel pojazdu nieprzerejestrpwujac go ?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
2 lat temu
Reply to  Karola

Dzień dobry, jeśli na dokumencie jest zapisane, że ubezpieczenie jest aktywne do 14.10.2019, to nie będzie problemu nawet w przypadku nieopłacenia składki przez poprzednią właścicielkę – tak czy inaczej ubezpieczenie działa. Może się zdarzyć, że Ubezpieczyciel zwróci się do Pani, jeśli któraś z rat nie została opłacona, lub odnośnie rekalkulacji składki na Pani dane. Proszę pamiętać, że w każdej chwili można wypowiedzieć takie ubezpieczenie zgodnie z art. 31 ustawy o ubezpieczeniach i zawrzeć nowe na siebie na cały rok.

Radek
Radek
2 lat temu

Mam zakupione ubezpieczenie OC i AC na pojazd od 5 lat. Jest także drugi współwłaściciel. Czy małżonka która dopiero co uzyskała prawo jazdy może także jeździć i w razie kolizji także z OC i AC będzie mogła korzystać czy należy to zgłosić, dodatkowego użytkownika pojazdu?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
2 lat temu
Reply to  Radek

Dzień dobry, tak, powinna być uwzględniona jako „młody kierowca”, natomiast jeśli małżonka nie zostałaby uwzględniona w ubezpieczeniu (i nie jest współwłaścicielem), to tak czy inaczej ubezpieczyciel wypłaciłby odszkodowanie, natomiast mógłby dokonać rekalkulacji składki (żądać dopłaty do polisy za brak wcześniejszego uwzględnienia młodego kierowcy).

Aagaw
Aagaw
1 rok temu

Witam. Jeśli zdemontowała auto które było na mnie a polisa na ciocie. Jak zgłosić to do ubezpieczalni? Bo domagają się od cioci zwrotu za nieopłacenie składni oc mimo ze auto jest już dlzdemontowane

Konsultant Mfind
Konsultant Mfind(@konsultant-mfind)
1 rok temu
Reply to  Aagaw

Dzień dobry,

Należy przesłać do Ubezpieczyciela skan lub zdjęcie zaświadczenia o demontażu pojazdu, wtedy składka powinna zostać przeliczona i trzeba będzie zapłacić jedynie za okres od startu ochrony ubezpieczenia do zezłomowania pojazdu.

Ala
Ala
1 rok temu

Witam. Mąż kupuje auto ale chce mnie jako współwłaściciela. Ja posiadam prawo jazdy ale jeżdżę jako pasażer nie posiadam żadnych zniżek bo nigdy OC nie było na mnie. Ale mam pytanie czy jeżeli zostanę współwłaścicielem auta to OC może dalej być tylko na męża. A czy w razie śmierci męża mam prawo przejść na jego zniżki OC będąc współwłaścicielem auta?

Konsultant Mfind
Konsultant Mfind(@konsultant-mfind)
1 rok temu
Reply to  Ala

Dzień dobry,

OC musi zostać zawarte na te osoby, które są właścicielami, nie można zawrzeć tylko na jedną osobę. W czasie trwania ubezpieczenia, jeśli będzie Pani współwłaścicielem, to zniżki będą naliczały się również Pani.

Lil
Lil
1 rok temu

Witam mialam auto ktore zostalo mi oddane w umowie darowizny jednak nie przerejwstrowalam auta a polisa wykupiona byla na moje dane poniewaz ubezpieczyciel nie powiedzial nic o tym ze nie moze to byc tak sporzadzone i sam zrobil umowe OC na mnie to co w tym przypadku nalezy zrobic. Dodam jeszcze ze nie jestem juz w posiadaniu tego auta poniewaz zostalo ono sprzedane lecz z podpisem wczesniejszego wlasciciela

Konsultant Mfind
Konsultant Mfind(@konsultant-mfind)
1 rok temu
Reply to  Lil

Dzień dobry, należy powiadomić Ubezpieczyciela o sprzedaży pojazdu, jeśli będą jakieś nieścisłości, to Ubezpieczyciel poinformuje Panią o tym i zapewne będzie wymagał przedstawienia istotnych w sprawie dokumentów.

Samanta
Samanta
1 rok temu

Witam mam problem z byłym facetem już ponad rok jeździ samochodem swoim ,ale samochód jest ubezpieczony na mnie . Umowy nie zdążyłam podpisać nic ponieważ już jak wróciłam z pracy wyprowadził się mam numer kontaktowy do nie go i cały czas proszę o zmianę tych ubezpieczenie itd. Nie mogę się doprosić proszę mi pomóc w tej kwestii. Obecnie mieszkam w Holandii i nie wiem co mam robić. Pozdrawiam Samanta

Konsultant Mfind
Konsultant Mfind(@konsultant-mfind)
1 rok temu
Reply to  Samanta

Dzień dobry, jeśli ubezpieczenie zostało zawarte na Panią bez Pani wiedzy, to można zgłosić sprawę na policję. Jeśli Pani zawierała to ubezpiczenie, ale nie chce Pani, aby było to kontynuowane, może skontaktować się Pani z ubezpieczycielem i wypowiedzieć polisę (aby nie przedłużyła się na kolejny rok).